Biblijne podstawy sakramentu pokuty i pojednania

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
Eden

Biblijne podstawy sakramentu pokuty i pojednania

Post autor: Eden » 2020-01-24, 11:44

Dezerter pisze: 2020-01-24, 10:18 Uświadomiłem sobie, że nie zbadałem jeszcze jak spowiedź wyglądała w starożytności chrześcijańskiej - jak spowiadali się uczniowie apostolscy i pierwsi biskupi Rzymu, Aleksandrii i Antiochii?
Może to Ci pomoże:
  • Dz 8:18-24 pau
    (18) A kiedy Szymon zobaczył, że przez nałożenie rąk apostołowie udzielają Ducha Świętego, przyniósł pieniądze
    (19) i poprosił: „Dajcie i mnie taką moc, abym, nakładając ręce, rozdzielał wszystkim Ducha Świętego”.
    (20) Piotr odpowiedział: „Niech pieniądze twoje przepadną razem z tobą. Sądziłeś, że można kupić dar Boży.
    (21) Nie będziesz miał nic wspólnego z tym dziełem, gdyż nie jesteś uczciwy wobec Boga.
    (22) Odwróć się od grzechu i proś Pana, a może ci przebaczy twoje pragnienie.
    (23) Widzę bowiem, że jesteś bardzo zły i trwasz w więzach nieuczciwości”.
    (24) Wtedy Szymon zaczął prosić: „Błagajcie za mną Pana, aby nie spotkało mnie to, o czym mówiliście”.
Co my tu widzimy?...
Oto pewien Szymon zgrzeszył poważnie! Piotr gromi mi mocno!! A następnie wzywa: "Przyjdź tu do mnie zaraz na ubocze, a wyspowiadam cię (wyspowiadaj się)"!
Ojoj... Nie to usłyszał biedny Szymon!
A co?! A to:
"proś Pana, a może ci przebaczy twoje pragnienie"
Jak to rozumiesz, Dezerterze?
Ostatnio zmieniony 2020-01-25, 18:04 przez Dezerter, łącznie zmieniany 2 razy.

Biserica Dumnezeu

Re: Ekumenizm

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-01-24, 14:15

Oczywiscie - dlaczego Piotr przed slowami o przebaczenie najpierw zgromil Szymona? Tak sobie? Bez powodu?
Najwyrazniej Szymon najpierw wyznal swoj wystepek.

Moze przeczytanie Slowa Bozego jeszcze raz tak, jak Pismo glosi, a nie przeciwko katolikom Tobie Edenie pomoze?

Eden

Re: Ekumenizm

Post autor: Eden » 2020-01-24, 14:29

Biserica Dumnezeu pisze: 2020-01-24, 14:15 Oczywiscie - dlaczego Piotr przed slowami o przebaczenie najpierw zgromil Szymona? Tak sobie? Bez powodu?
Najwyrazniej Szymon najpierw wyznal swoj wystepek.
Proszę - wskaż mi/nam tu w tym tekście moment wyznania przez Szymona jego występku (możesz użyć kolorowej czcionki):
  • Dz 8:18-24 pau
    (18) A kiedy Szymon zobaczył, że przez nałożenie rąk apostołowie udzielają Ducha Świętego, przyniósł pieniądze
    (19) i poprosił: „Dajcie i mnie taką moc, abym, nakładając ręce, rozdzielał wszystkim Ducha Świętego”.
    (20) Piotr odpowiedział: „Niech pieniądze twoje przepadną razem z tobą. Sądziłeś, że można kupić dar Boży.
    (21) Nie będziesz miał nic wspólnego z tym dziełem, gdyż nie jesteś uczciwy wobec Boga.
    (22) Odwróć się od grzechu i proś Pana, a może ci przebaczy twoje pragnienie.
    (23) Widzę bowiem, że jesteś bardzo zły i trwasz w więzach nieuczciwości”.
    (24) Wtedy Szymon zaczął prosić: „Błagajcie za mną Pana, aby nie spotkało mnie to, o czym mówiliście”.
Chyba zapomniałeś, kolego, że Piotr napełniony był Duchem Świętym i miał rozeznanie w czynie Szymona, zanim on słówkiem pisnął, że źle zrobił; a zgromienie go nastąpiło natychmiast po bezbożnej ofercie Szymona, aby kupić sobie moc DŚ.
Biserica Dumnezeu pisze: 2020-01-24, 14:15 Moze przeczytanie Slowa Bozego jeszcze raz tak, jak Pismo glosi, a nie przeciwko katolikom Tobie Edenie pomoze?
A Ty przeczytaj ze zrozumieniem bo jakoś tego wyraźnie brakło, skoro piszesz o wyznaniu Szymona poprzedzającym gromy Piotra... Powodzenia! L-)

Biserica Dumnezeu

Re: Ekumenizm

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-01-24, 15:45

Edenie - nie jakos mi wyraznie zabraklo, co chyba Tobie. Otoz sw.Piotr Apostol jest tym,ktory decyduje o tym, co nalezy zrobic po upadku w grzech. Czyn grzeszny Szymona jest Piotrowi znany i na tej podstawie wlasnie Piotr wydaje nakaz zadoscuczynienia ( o czym wyraznie Pismo podaje ).
Spowiedz jest wlasnie w Kosciele po to, aby czyn zostal poznany przez ( nastepce w apostolstwie ) kaplana, ktory w mocy Bozej ( tak jak i Piotr ) wydaje osad co do zadoscuczynienia.

Eden

Re: Ekumenizm

Post autor: Eden » 2020-01-24, 15:57

Biserica Dumnezeu pisze: 2020-01-24, 15:45 Czyn grzeszny Szymona jest Piotrowi znany i na tej podstawie wlasnie Piotr wydaje nakaz zadoscuczynienia ( o czym wyraznie Pismo podaje ).
Naciągasz i naginasz zapis biblijny pod doktrynę spowiedzi przed kapłanem (tu: apostołem), ale to nie tak, kolego, nie tak!
Co czytasz w wersecie 22?:
  • Odwróć się od grzechu i proś Pana, a może ci przebaczy twoje pragnienie.
Gdzie tu jest to, co "wciskasz" w słowa Piotra? Gdzie jakiś nakaz zadośćuczynienia?!
Za to masz:
a) wezwanie do odwrócenia się od grzechu;
b) wezwanie do proszenia... - no właśnie: kogo Szymon ma prosić? Apostoła? (księdza w konfesjonale)
Nie! Jak napisano, co czytasz? - kogo ma prosić Szymon, aby (może) było mu przebaczone jego grzeszne pragnienie?!
Nie wiem co Ty tu czytasz, ale ja czytam, że ten nieszczęśnik miał Pana prosić, czyli Boga (ewentualnie można pod słowem Pan widzieć Jezusa, ale na pewno nie człowieka; choćby w złotej sutannie...).
Tak czy nie?! :-?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Ekumenizm

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-01-24, 17:47

Proponuję osobny wątek. W nim sprostujemy wyobrażenia, jakie Eden sobie wyrabia na podstawie jednej sceny i to w dodatku dość, delikatnie mówiąc, "brawurowo" zinterpretowanej ;)
Ostatnio zmieniony 2020-01-24, 17:49 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Ekumenizm

Post autor: Dezerter » 2020-01-24, 20:16

Eden pisze: 2020-01-24, 11:44
Dezerter pisze: 2020-01-24, 10:18 Uświadomiłem sobie, że nie zbadałem jeszcze jak spowiedź wyglądała w starożytności chrześcijańskiej - jak spowiadali się uczniowie apostolscy i pierwsi biskupi Rzymu, Aleksandrii i Antiochii?
Może to Ci pomoże:
  • Dz 8:18-24 pau
    (18) A kiedy Szymon zobaczył, że przez nałożenie rąk apostołowie udzielają Ducha Świętego, przyniósł pieniądze
    (19) i poprosił: „Dajcie i mnie taką moc, abym, nakładając ręce, rozdzielał wszystkim Ducha Świętego”.
    (20) Piotr odpowiedział: „Niech pieniądze twoje przepadną razem z tobą. Sądziłeś, że można kupić dar Boży.
    (21) Nie będziesz miał nic wspólnego z tym dziełem, gdyż nie jesteś uczciwy wobec Boga.
    (22) Odwróć się od grzechu i proś Pana, a może ci przebaczy twoje pragnienie.
    (23) Widzę bowiem, że jesteś bardzo zły i trwasz w więzach nieuczciwości”.
    (24) Wtedy Szymon zaczął prosić: „Błagajcie za mną Pana, aby nie spotkało mnie to, o czym mówiliście”.
Co my tu widzimy?...
Oto pewien Szymon zgrzeszył poważnie! Piotr gromi mi mocno!! A następnie wzywa: "Przyjdź tu do mnie zaraz na ubocze, a wyspowiadam cię (wyspowiadaj się)"!
Ojoj... Nie to usłyszał biedny Szymon!
A co?! A to:
"proś Pana, a może ci przebaczy twoje pragnienie"
Jak to rozumiesz, Dezerterze?
Szymon zgrzeszył
Piotr go wysłuchał (może w konfesjonale takim starożytnym siedział :p )
kazał żałować za grzechy i prosić o przebaczenie (jak w konfesjonale) :)
dostał pouczenie jak od księdza po spowiedzi
W odpowiedzi na to Szymon prosił Piotra o przebłaganie Boga w jego imieniu
normalnie jak w konfesjonale - dzięki Edenie - jednak Kościół Katolicki to zaprawdę Kościół biblijny :!:
Ostatnio zmieniony 2020-01-24, 20:18 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Biserica Dumnezeu

Re: Ekumenizm

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-01-24, 20:53

No widzisz Edenie, jak to jest: nawet nie poczytales o Sakramencie Pokuty, bo piszesz o swoim ( bardzo wykrzywionym ) wyobrazeniu, a nie o Kosciele Katolickim, w ktorym tenze Sakrament jest sprawowany.

A teraz do sprawy:
1) na jakiej podstawie powolujemy sie na opis z Dzejow Apostolskich, twierdzac, ze to jest Slowo Boze ( zapisane w tej Ksiedze )?
Odpowiedz - wiemy i powolujemy sie na ta Ksiege jako na Slowo Boze, poniewaz Kosciol tak orzekl ( nie wnika w tej chwili w dalsze zawilosci tego orzeczenia )

2) jaka podstawa wiary i dzialania Kosciola zostala opisana we fragmencie Dzejow w rozdziale 8? Uwaga - rozdzial 8 zaczyna sie tematem o rozproszeniu wierzacych na wskutek przesladowan. Nastepnie jest zapis o dzialanosci Filipa w Samarii, a w tym ujeta postac maga/pseudo-proroka Szymona. Ten najpierw chce za pieniadze nabyc wladze/atrybuty przynalezne Duchowi Swietemu. Wiemy zas , ze wszelkie kupczenie koscielnymi ( a wiec i przynaleznymi Duchowi Swietemu ) prerogatywami jest grzechem. Apostol Piotr ( z mocy nadania autorytetu kaplanskiego przez samego Jezusa ) uzmyslawia Szymonowi jego grzech i nawoluje do pokuty ( uzywajac jezyka autorytarnego jako osoba majaca moc wydawania takich zalecen ). Szymon z pokora przyjmuje napomnienie i pokutuje.
Dalsza czesc rozdzialu 8 mowi o Filipie, ktory nawraca dworzanina etiopskiego. I znow mamy sytuacje autorytetu pouczajacego niewierzacego i naklaniajacego doprzyjecia wiary. Co sie odbylo przez chrzest wodny.

3) wersety od 4 do 25 wlacznie rozdzialu 8 pokazuja biblijne, apostolskie, Chrystusowe i jednoznaczne podstawy Sakramentu Pokuty Kosciola - najpierw dochodzi do wyjawienia ( ujawnienie ) upadku/grzechi okreslonego czlowieka.
O tym, jaki to grzech wyrokuje sam Apostol. Kosciol na podstawie sukcesji apostolskiej wyrokuje takowe grzechy w osobie kaplana.
Osoba, ktora zgrzeszyla, po wyjawieniu grzechu otrzymuje pouczenie i wskazanie do dalszego zycia.
Szymon przyjmuje pouczenie i modli sie do Boga o wybaczenie.

Tak wyglada wlasnie spowiedz ( jako poularne pojecie ) czyli Sakrament Pokuty.
Tak wyglada Apostolska nauka, ktora jest fundamentem calego Kosciola Chrystusowego, czyli Katolickiego.

A Eden walczy przeciwko temu.

Tyle tylko, ze Eden nawet nie wie, ze przeciwko temu walczy.
Eden ulozyl sobie swoja bajke o Sakramencie Pokuty - i wscieka sie na to, co sam wymyslil.

I to by bylo na tyle.

Eden

Re: Ekumenizm

Post autor: Eden » 2020-01-25, 05:52

@Dezerter i @Biserica Dumnezeu - Wy tak na serio, na poważnie i naprawdę chcecie mi wcisnąć tu kit, że Szymon spowiadał się przed Piotrem (albo inaczej mówiąc: że Piotr wyspowiadał Szymona), tak jak to się Wy spowiadacie przed księdzem (albo mówiąc inaczej: jak ksiądz spowiada Was)?!
Jeśli to mi chcecie przekazać, i robicie to na poważnie, to doprawdy... wielka jest Wasza wiara w to, że zapis biblijny właśnie o tym nas informuje. Zaiste, macie wielką wiarę (a jeszcze większą skłonność do wciskanie kitu nie tylko mnie, ale i relacji biblijnej).
Czy Wy wiecie od kiedy dopiero spowiedź uszna (sam na sam) weszła do Kościoła (bo o takiej tu spowiedzi Szymona przecież chcecie mnie przekonać)?!
----
A tak już z innej nieco beczki: Jak to jest, że ktoś, kto niczym nie zawinił wobec obcej mu osoby, która siedzi w konfesjonale, ma tej osobie właśnie mówić, że zawiniła wobec sąsiada?! Skoro zawiniła wobec sąsiada, to niechże z sąsiadem problem ureguluje, a nie opowiada o tym, co zrobiła komuś, kto nawet sąsiada nie zna... To nie ma sensu co się dzieje w konfesjonale! Tego Biblia nie naucza; za to naucza tak:
  • Mt 5:23-24 bw
    (23) Jeślibyś więc składał dar swój na ołtarzu i tam wspomniałbyś, iż brat twój ma coś przeciwko tobie,
    (24) Zostaw tam dar swój na ołtarzu, odejdź i najpierw pojednaj się z bratem swoim, a potem przyszedłszy, złóż dar swój.
Może z rana jestem zaspany, i słabo widzę, ale nie dostrzegam w poleceniu Jezusa, aby winowajca zepsucia relacji z bratem, miał po drodze opowiadać obcej osobie, że zawinił wobec brata... Mało tego: miałby jeszcze oczekiwać od obcej osoby, że taki ktoś obcy wypowie się w temacie jego problemu z bratem (że da mu rozgrzeszenie)... @-)
Wy widzicie tu takie zalecenie??! Pytam serio: widzicie?!

Dodano po 1 minucie 57 sekundach:
Dezerter pisze: 2020-01-24, 20:16 Piotr go wysłuchał (może w konfesjonale takim starożytnym siedział )
Wskaż mi w tekście miejsce, gdzie napisano, że Piotr wysłuchuje Szymona, a następnie coś orzeka... (gdzie i kiedy to wysłuchanie było - wskaż mi to w tekście!!).

Biserica Dumnezeu

Re: Ekumenizm

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-01-25, 09:12

Tak naprawde to kitu Ci nikt nie wciska, Edenie.
Podalem w punktach biblijne zasady i fundamenty, na ktorych Kosciol Apostolski opiera nauke i wyklad wiary.
Kosciol prowadzony przez Ducha Swietego.
Odrzucasz to - wiec odrzucasz prowadzenie przez Ducha Swietego. Odrzucasz natchninie Ducha Swietego.
Co widac, gdyz nie rozumiesz tego, co cytujesz.

Zostan zdrow.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Ekumenizm

Post autor: Andej » 2020-01-25, 09:39

Słusznie zauważasz, że jedną z przeszkód w zjednoczeniu owczarni jest różne pojmowanie praktyk. W tym spowiedzi. Nasze rozmowy w tym wątku, są/mogą być przejawem ekumenizmu. To znaczy nie przekonywaniem na siłę, ale próbą zrozumienia. Jednak do zrozumienie konieczna jest chęć zrozumienia. I życzliwość. Jeśli uznajesz, że sakrament pojednania jest szkodliwy w drodze do Boga, to istotnie wiele nas różni. Jeśli jednak uznasz, że prowadzi on do polepszenia naszych relacji z Bogiem i ludźmi znajdziemy wspólny język. I uznasz, że jest to dobra droga do Boga. Nie musisz publicznie. Wystarczy, że zrozumiesz, że tak jest dobrze. Że sakrament pojednania służy pojednaniu.


W prawdzie nic się nie ukryje przed Bogiem, ale Bóg i tak oczekuje stanięcia w prawdzie. I to na trzy sposoby. Bo przed Bogiem, samym sobą i pokrzywdzonym.
Odnoszę wrażenie, że lepiej wiesz czym jest spowiedź. Lepiej od katolików, lepiej od księży.

Zanim powstała nazwa spowiedź praktykowaną już była. I to jeszcze w I wieku. Słusznie podkreślasz konieczność pojednania się z tym, kogo się skrzywdziło. A przynajmniej próby. Ale, aby pojednać się z bliźnim, trzeba najpierw uświadomić sobie wyrządzony grzech. Czyli stanąć w prawdzie przed samym sobą i wyznać to Bogu. Wyznać Bogu w formie skrystalizowanej później. Lecz nie tyle księdzu (ani uchu), ale za jego pośrednictwem. Ksiądz działa w imieniu Pana.
W ciągu wieków zmieniło się nastawienie i praktyka. Najpierw, przez wiele setek lat, główny nacisk czyniony był na pokutę. A nie na wyznanie win. Nie mnie orzekać, co lepsze i skuteczniejsze. Ale z autopsji wiem, jak bardzo pomocne jest wyartykułowanie grzechu. Ubranie go w konkretne słowa. Samo poczucie grzechu w myślach nie wymaga takiego zaangażowania. Natomiast konieczność wypowiedzenia tego na głos jest czynnikiem wzbudzającym żal i wstyd. Jest czynnikiem, który zniechęca do ponownego popełnienia.
A ksiądz Bronisław Bozowski (warto poczytać o nim w internetach) mówił< że spowiednik jest taką tubą do samego nieba.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Eden

Re: Ekumenizm

Post autor: Eden » 2020-01-25, 14:11

Biserica Dumnezeu pisze: 2020-01-25, 09:12 Tak naprawde to kitu Ci nikt nie wciska, Edenie.
Podalem w punktach biblijne zasady i fundamenty, na ktorych Kosciol Apostolski opiera nauke i wyklad wiary.
Kosciol prowadzony przez Ducha Swietego.
Odrzucasz to - wiec odrzucasz prowadzenie przez Ducha Swietego. Odrzucasz natchninie Ducha Swietego.
Co widac, gdyz nie rozumiesz tego, co cytujesz.

Zostan zdrow.
Pozdrawiam.
To teraz dopasuj to do omawianego tekstu z Dz 8 (Piotr i Szymon z sakiewką).
Piszesz, że nie rozumiem tego, co cytuję...
OK, możesz tak uważać, ale ja tylko nie mogę się zgodzić z tym, co mi wciskacie, że Szymon wyznawał grzechy Piotrowi, że mu się SPOWIADAŁ...
Nie, nie robił tego!
Piotr skierował Szymona z jego grzechami nie do swego ucha, ale do Boga w niebie!!! (por.: 1Jana 1,9-10).
Czy możesz temu zaprzeczyć w oparciu o omawiane wydarzenie?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Ekumenizm

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-01-25, 14:23

Eden pisze: 2020-01-25, 14:11 OK, możesz tak uważać, ale ja tylko nie mogę się zgodzić z tym, co mi wciskacie, że Szymon wyznawał grzechy Piotrowi, że mu się SPOWIADAŁ...
Nie, nie robił tego!
Skąd wiesz? Tego nie wiemy. Nie wiemy co się z nim stało, czy został chrześcijaninem itd. Jeśli został, zapewne grzechy wyznawał

Wiemy bowiem z biblii, że tak robili chrześcijanie - mamy na tem temat dość jasne zapisy - zarowno na temat, iż nalezy wyznawać grzechy, jak i kto może je odpuszczać:
1J 1:9 bt5 "Jeżeli wyznajemy nasze grzechy, [Bóg] jako wierny i sprawiedliwy odpuści je nam i oczyści nas z wszelkiej nieprawości."


J 20:21-23 bt5 "A Jezus znowu rzekł do nich: Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam. Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane."

Jak odpuścić grzechy, nie znając ich?

Eden

Re: Ekumenizm

Post autor: Eden » 2020-01-25, 14:44

Marek_Piotrowski pisze: 2020-01-25, 14:23 Skąd wiesz? Tego nie wiemy. Nie wiemy co się z nim stało, czy został chrześcijaninem itd. Jeśli został, zapewne grzechy wyznawał
My tu, kolego, nie rozmawiamy o przyszłości bliżej niewiadomej, ale o realnej scenie opisanej przez Łukasza!
A w niej nie ma sytuacji, gdy Szymon wyznaje grzechy Piotrowi, zatem ci, co mi tu wciskają takie kity, że się on wtedy spowiadał, są niepoważni...

Tak, my mamy sobie wyznawać grzechy, ale tylko tej osobie, z którą coś nas poróżniło, a nie przypadkowej, obcej... Co to za chory pomysł, abym miał z moim grzechem wobec Franka, iść do Michała, i jemu go opowiadać, licząc, że on mnie rozgrzeszy! Nonsens!

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Ekumenizm

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-01-25, 15:07

Eden pisze: 2020-01-25, 14:44
Marek_Piotrowski pisze: 2020-01-25, 14:23 Skąd wiesz? Tego nie wiemy. Nie wiemy co się z nim stało, czy został chrześcijaninem itd. Jeśli został, zapewne grzechy wyznawał
My tu, kolego, nie rozmawiamy o przyszłości bliżej niewiadomej, ale o realnej scenie opisanej przez Łukasza!
Owszem. Nie ma też w tej scenie, że Jezus uzdrawiał. Nie czynił tego? ;)
Ciekawa technika - wziąć jakiś fragment Pisma na inny temat i twierdzić, że coś innego nie istnieje, ponieważ nie ma tego w tym fragmencie Pisma :))
A że w innych fragmentach jest zagadnienie opisane dość jasno, to już wszystko jedno? ;)
Tak, my mamy sobie wyznawać grzechy, ale tylko tej osobie, z którą coś nas poróżniło, a nie przypadkowej, obcej...
A skąd takie mniemanie? Jezus mówił do konkretnej grupy osób i to po tchnięciu na nich Duchem Świętym.
J 20:21-23 bt5 "A Jezus znowu rzekł do nich: Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam. Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane."
Twoje twierdzenie jest zatem sprzeczne z tekstem Biblii.
nie "tak w ogóle Co to za chory pomysł, abym miał z moim grzechem wobec Franka, iść do Michała, i jemu go opowiadać, licząc, że on mnie rozgrzeszy! Nonsens!
Kolejny raz przedstawiasz przeciw konkretnemu wersetowi swoją własną ocenę, "argumentując" że tak nie może być, bo Ci się wydaje to nonsensowne. Jak się nazywa taki sposób "egzegezy"? "Sola Eden"? :-s

Nadto pewnie nie zauważyłeś, że chodzi o odpuszczenie grzechu przez Boga - a nie ewentualnego skrzywdzonego grzesznika (zresztą; nie we wszystkich grzechach jest jakiś pokrzywdzony). Jest więc jak najbardziej zasadne, by iść do kogoś, kogo Bóg upoważnił do rozgrzeszania w swoim imieniu.

Oczywiście, jeśli jest jakiś skrzywdzony, należy go również przeprosić i zadośćuczynić - ale nie ma to wiele wspólnego z odpuszczeniem grzechów (zwłaszcza, że, jak wspomniałem, może być grzech, a nie być pokrzywdzonego).
Co więcej, nawet jesli jest skrzywdzony i odmawia mi przebaczenia - nie blokuje to drogi do przebaczenia przez Boga.

Dlatego właśnie przychodzono i wyznawano grzechy. Forma się zmieniała - najpierw wyznawano wobec całego Koscioła, później, gdy parafoe zrobiły się duże powoli szło to w kierunku wyznania sam na sam z prezbiterem bądź biskupem. Ale istota była ta sama - grzechy trzeba wyznać, i to nie tylko temu, przeciw któremu się zgrzeszyło:
"Dowiedzieli się o tym wszyscy Żydzi i Grecy, mieszkający w Efezie, i strach padł na wszystkich, i wysławiano imię Pana Jezusa. Przychodziło też wielu tych, którzy uwierzyli, wyznając i ujawniając swoje uczynki." /Dz19,17-18/
Ostatnio zmieniony 2020-01-25, 15:12 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 3 razy.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”