Która władza pochodzi od Boga ?

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1968
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 417 times
Been thanked: 432 times

Re: Która władza pochodzi od Boga ?

Post autor: Praktyk » 2020-03-05, 16:27

Andej pisze: 2020-02-20, 17:32 Najpierw powtórzę zdanie z poprzedniego postu: "To, że władza pochodzi od Boga wcale nie oznacza, że sprawujący ją wypełniają wolę bożą."

Przytoczone zdanie z Mt 12,17 jest odpowiedzią na pytanie o płacenie podatków. Na co były te podatki, po które pytali? Ano, między innymi, na stacjonowanie wojsk rzymskich. Także na dalsze podboje Rzymu. A także takie cele, jak wykonywanie wyroków, choćby takich, jaki stał się udziałem Jezusa.
Jezus nie różnicuje.
Władzy należy się wiele. Jednak nie należy się jej, to co boskie. To podstawowe kryterium. I nie idzie tu ino o kasę. Ale inne powinności. Na przykład służbę wojskową, gdyby obowiązkową była. Np. w trakcie mobilizacji.
Dez przywoływał przykład kardynała Stefana. On szedł na wiele zgniłych kompromisów, wiele razy oddawał pole. Dopóki nie stanął przed ścianą. Wtedy non possumus. Granica między sacrum a profanum nie jest wyraźna. Nie zawsze. Ale są nieprzekraczalne granice.

Do cesarza należy, co zrobi z zebranymi podatkami.
Któryś raz już odnoszę zatem wrażenie, że władza w tym kontekście powinna być traktowana trochę jak szatan. Pochodzi od Boga, co nie znaczy, że mamy jej podlegać.

Jeszcze jedna myśl mi chodzi po głowie. Jeśli władza obecnego władcy pochodzi od Boga i ja zrobię zamach stanu i ją przejmę, to teraz moja pochodzi od Boga. To która bardziej pochodzi od Boga i czy ktoś tu miał większe prawo do sprawowania władzy i komu winne jest posłuszeństwo ?
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Która władza pochodzi od Boga ?

Post autor: Andej » 2020-03-05, 16:32

Iz 45,1 Tak mówi Pan o swym pomazańcu Cyrusie ...
A kimże był Cyrus? Dobrym, demokratycznie wybranym władcą? Uznającym Boga?

A Jezus, o czym wspominałem: Płacił podatki czy sprzeciwiał się płaceniu? Nakazywał celnikom, aby porzucili swój zawód? A Matka Boska, czyż nie udała się na spis?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Biserica Dumnezeu

Re: Która władza pochodzi od Boga ?

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-03-06, 05:08

Wladza to wladza. Nawet uzurpatorska, o ile posiada odpowiednie narzedzia i sile jest wladza realna.
Przewrot moze byc dopustem bozym, albo tylko i jedynie inwencja kolejnego uzurpatora.
Wladza jest tylko narzedziem w reku Boga.
I nie ma to prostego politycznego przelozenia.

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1968
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 417 times
Been thanked: 432 times

Re: Która władza pochodzi od Boga ?

Post autor: Praktyk » 2020-03-06, 14:48

@Andej ja rozumiem, masz rację. Ale chce to przełożyć na praktyczne zachowania.
Bo jeśli będę pokornie posłuszny władzy to będę robił jak mówił Jezus. - Pójdę do nieba.
Ale jeśli nie będę, zdetronizuję władce, sam siędę na tronie a potem będę rządził zgodnie z Bożą wolą, będę sprawiedliwy i będę kochał mój lud, to też wychodzi na to, że wszystko ok. Bo władza pochodzi od Boga.... nawet jeśli otrułem tego poprzedniego.


Wracając do czasów komunistycznych, były modły za władzę. Ale czy te modły sprawiły, że ona się poprawiła ? Było obalenie władzy strajkami, czyli sprzeciwem ( chociaż wątpliwe ).

Dodano po 55 sekundach:
Biserica Dumnezeu pisze: 2020-03-06, 05:08 Wladza to wladza. Nawet uzurpatorska, o ile posiada odpowiednie narzedzia i sile jest wladza realna.
Przewrot moze byc dopustem bozym, albo tylko i jedynie inwencja kolejnego uzurpatora.
Wladza jest tylko narzedziem w reku Boga.
I nie ma to prostego politycznego przelozenia.
Szatan też jest narzędziem w ręku Boga. Tak mi powiedział ostatnio jeden miły ksiądz.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Biserica Dumnezeu

Re: Która władza pochodzi od Boga ?

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-03-06, 14:57

Tak, szatan jest narzedziem w reku Boga i ma tyle mocy, ile Bog zezwoli i to jest prawda gloszona od zarania przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Która władza pochodzi od Boga ?

Post autor: Andej » 2020-03-06, 17:46

Nie sądzę. Uważam, że Bóg może posługiwać się działalnością szatana. Ale szatan nie jest Jego narzędziem. Chyba, że szatan może być bezwolny. Jeżeli jednak szatani posiadają wolną wolę i rozum, to trudno powiedzieć, że są narzędziami prowadzącymi do zbawienia. A taki jest, jak mniemam, cel Boga. Co nie znaczy, że mam rację. To moje mniemanie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”