Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Czyli rozmowy o naturze Boga i Objawienie Jego w Osobie Ojca, Jezusa Chrystusa, rozmowy także na temat Ducha Świętego, Jego działanie, prowadzenie Kościoła przez Niego, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Andej
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Otrzymał podziękowań: 1813 razy

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Andej » 2021-01-19, 19:03

Magnolia pisze:
2021-01-19, 08:48
sądzony pisze:
2021-01-18, 22:18

Idąc za T. Mertonem, cóż więc pozostaje - ciemność.
Nie zgodzę się. Pozostaje Tajemnica i nadzieja poznania Tajemnicy.
A ja nie zgodzę się, ani z jednym, ani z drugim. Bo dla mnie to kwestia wiary. Wiary, a nie wiedzy.
I wcale nie wiem, czy po przejściu na drugą stronę, będę w stanie pojąć tę tajemnicę. Dlatego nie żywię nadziei na to. Jeśli Bóg zechce mi to objawić, to objawi. Ale najpierw podniesie mnie to takiego poziomu, w którym będę w stanie to pojąć. A natenczas zadowalam się tym, co głosi Kościół. Wierzę w to co Kościół wywnioskował na podstawie objawień. Nie rozumiem, tylko wierzę.

Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Tagi tematu:

Awatar użytkownika
sądzony
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Wyznanie: Chrześcijanin
Wysłał podziękowań: 372 razy
Otrzymał podziękowań: 437 razy
Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: sądzony » 2021-01-19, 21:18

Andej pisze:
2021-01-19, 19:03
(...)
A ja nie zgodzę się, ani z jednym, ani z drugim. Bo dla mnie to kwestia wiary. Wiary, a nie wiedzy.
I wcale nie wiem, czy po przejściu na drugą stronę, będę w stanie pojąć tę tajemnicę. Dlatego nie żywię nadziei na to. (...)
Ja również wierzę. Czasem wydaje mi się, że dostrzegam znaki woli bożej,
co nie oznacza, że właściwi je interpretuje, a jeśli tak
to nie zawsze mam siły, by iść.

Nadzieje żywię i pragnę.
Andej pisze:
2021-01-19, 19:03
(...) Jeśli Bóg zechce mi to objawić, to objawi. Ale najpierw podniesie mnie to takiego poziomu, w którym będę w stanie to pojąć. A natenczas zadowalam się tym, co głosi Kościół. Wierzę w to co Kościół wywnioskował na podstawie objawień. Nie rozumiem, tylko wierzę.
Może zabrzmi to dziwnie, ale wydaje i się, że Bóg oczekuje byśmy Mu nieco "pomogli".
(oczywiście żaden ze mnie pomocnik)

„Mam także inne owce, które nie są z tej owczarni.” Jn 10.16

ODPOWIEDZ