Czy Bóg kocha wszystkich bez względu na poglądy?

Czyli rozmowy o naturze Boga i Objawienie Jego w Osobie Ojca, Jezusa Chrystusa, rozmowy także na temat Ducha Świętego, Jego działanie, prowadzenie Kościoła przez Niego, itp.
ODPOWIEDZ
Magnolia

Re: Czy Bóg kocha wszystkich bez względu na poglądy?

Post autor: Magnolia » 2017-12-21, 14:07

Sebastian pisze: 2017-12-18, 11:08 tak, kocha nas wszystkich, ale trzeba przestrzegać dekalogu.
Praktyk pisze: 2017-12-21, 12:52 Bóg jest jak doskonały rodzic, nigdy nie odrzuci swojego dziecka. Nie zabroni Ci jednak podjąć decyzji o porzuceniu Jego. Tym sposobem Bóg nie karze nas piekłem, sami się nim karzemy.

Małe dzieci, chorzy psychicznie... raczej nie mieli okazji wykazać się aktem woli odrzucenia Boga.
Dla mnie to co napisał Praktyk świadczy o tym, że Bóg nie warunkuje swojej miłości przestrzeganiem Dekalogu.. małe dzieci i chorzy nie potrafią przestrzegać prawa, a są już kochani przez Boga. \:D/
W ciągu życia człowieka nie ma takiego szczególnego momentu w którym zaczyna się miłość Boga do człowieka bo właśni zaczął przestrzegać prawa..no ja nie znam takiego momentu... za to wierzę, że jeśli Pan Bóg jest Panem życia i śmierci - to jest obecny przy poczęciu i od razu chce/pragnie tego życia z miłością, to już to dziecko kocha...
Zapytasz Sebastianie po co Bóg dał nam Dekalog? Dla mnie przykazania Boże wyznaczają drogę, na której Bóg człowiekowi błogosławi, którą wskazuje by nam dobrze się działo, która jest zgodna z nasza godnością dzieci Bożych, która nas prowadzi do nieba, pomaga realizować powołanie do świętości..

Ja tak to rozumiem.

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Czy Bóg kocha wszystkich bez względu na poglądy?

Post autor: Praktyk » 2017-12-21, 14:56

Magnolia pisze: 2017-12-21, 14:07
Dla mnie to co napisał Praktyk świadczy o tym, że Bóg nie warunkuje swojej miłości przestrzeganiem Dekalogu.. małe dzieci i chorzy nie potrafią przestrzegać prawa, a są już kochani przez Boga. \:D/
W ciągu życia człowieka nie ma takiego szczególnego momentu w którym zaczyna się miłość Boga do człowieka bo właśni zaczął przestrzegać prawa..no ja nie znam takiego momentu... za to wierzę, że jeśli Pan Bóg jest Panem życia i śmierci - to jest obecny przy poczęciu i od razu chce/pragnie tego życia z miłością, to już to dziecko kocha...
Zapytasz Sebastianie po co Bóg dał nam Dekalog? Dla mnie przykazania Boże wyznaczają drogę, na której Bóg człowiekowi błogosławi, którą wskazuje by nam dobrze się działo, która jest zgodna z nasza godnością dzieci Bożych, która nas prowadzi do nieba, pomaga realizować powołanie do świętości..

Ja tak to rozumiem.

Magnolio ja to widzę tak. Dekalog to spis tego co doprowadzi nas do porzucenia Boga. Gdy robimy coś wbrew niemu zaczyna działać nasze sumienie, które ma dekalog jakby wmontowany. I wtedy dalsza droga może być dwojaka. Albo zaakceptujemy to że zrobiliśmy źle, wbrew Bogu i wrócimy do niego pokładając całkowite zaufanie w jego decyzji co do nas. Albo odrzucimy Boga i wybierzemy życie bez niego. U małych dzieci, nieświadomych spraw duchowych, Boga zastępuje rodzic, którego niesamowicie ważnym zadaniem jest nauczenie dziecka tego, że rodzic wybacza, ukarze ale potem przytuli. Wtedy dużo łatwiej uświadomić im sobie ten mechanizm poddania się woli stwórcy, który cię kocha. Okrzyczy, ale przytuli. Dzieci bez rodziców, lub rodziców patologicznych mają tą drogę utrudnioną.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Magnolia

Re: Czy Bóg kocha wszystkich bez względu na poglądy?

Post autor: Magnolia » 2017-12-21, 15:04

Praktyk pisze: 2017-12-21, 14:56 Dekalog to spis tego co doprowadzi nas do porzucenia Boga.
Osobiście uważam, że każde zdanie powinno być jasne i czytelne... to zacytowane jest dla mnie niezrozumiałe... /:)

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Czy Bóg kocha wszystkich bez względu na poglądy?

Post autor: Praktyk » 2017-12-21, 15:10

Magnolia pisze: 2017-12-21, 15:04
Praktyk pisze: 2017-12-21, 14:56 Dekalog to spis tego co doprowadzi nas do porzucenia Boga.
Osobiście uważam, że każde zdanie powinno być jasne i czytelne... to zacytowane jest dla mnie niezrozumiałe... /:)
Przyznaję mam tendencję do skracania myśli ;)
1) Uważam, że mamy zasady dekalogu zapisane w sumieniu. A forma pisana jest tylko "potwierdzeniem".
2) Postępowanie wbrew sumieniu, jak napisałem wyżej, doprowadza nas do porzucenia Boga.
3) Dekalog jest więc spisem tego co doprowadza do porzucenia Boga.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Magnolia

Re: Czy Bóg kocha wszystkich bez względu na poglądy?

Post autor: Magnolia » 2017-12-21, 15:28

Ad 1 To prawo które mamy wpisane w sumieniu nazywa się prawem naturalnym.
Ad 2 Grzech doprowadza nas do zerwania więzi z Bogiem, utraty łaski uświęcającej... nie każdy grzech jest od razu porzuceniem Boga.
Ad 3 Naprawdę nie mogę się zgodzić z brzmieniem tego zdania, bo nie ma w nim prawdy. Ale rozumiem, jak przez mgłe o co Ci chodzi. Tak bym to ujęła: Dekalog jest spisem praw Bożych, które nieprzestrzegane prowadzą do zerwania więzi z Bogiem, do grzechu.

W przykazaniu jest : Nie zabijaj! Jeśli zabijemy (nie przestrzegamy przykazania) to grzeszymy.

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Czy Bóg kocha wszystkich bez względu na poglądy?

Post autor: Praktyk » 2017-12-21, 15:37

Magnolia pisze: 2017-12-21, 15:28
Ad 3 Naprawdę nie mogę się zgodzić z brzmieniem tego zdania, bo nie ma w nim prawdy. Ale rozumiem, jak przez mgłe o co Ci chodzi. Tak bym to ujęła: Dekalog jest spisem praw Bożych, które nieprzestrzegane prowadzą do zerwania więzi z Bogiem, do grzechu.

W przykazaniu jest : Nie zabijaj! Jeśli zabijemy (nie przestrzegamy przykazania) to grzeszymy.
I zgadzając się dalej z tobą :) cytuję to co dalej miałem na myśli dwa posty wcześniej, czyli co będzie po tym zabójstwie :

" I wtedy dalsza droga może być dwojaka. Albo zaakceptujemy to że zrobiliśmy źle, wbrew Bogu i wrócimy do niego pokładając całkowite zaufanie w jego decyzji co do nas. Albo odrzucimy Boga i wybierzemy życie bez niego."

Dlatego są to czyny doprowadzające do porzucenia Boga, chodź nie koniecznie.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy Bóg kocha wszystkich bez względu na poglądy?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-12-21, 21:14

Dekalog to przepisy wykonawcze do Przykazania Miłości.

robbo1

Re: Czy Bóg kocha wszystkich bez względu na poglądy?

Post autor: robbo1 » 2019-01-10, 20:31

Czernin pisze: 2015-08-23, 22:47 Powstał na wcześniejszym forum taki temat, więc kieruje te pytanie na nowym forum.
Jak myślicie, czy Bóg kocha wszystkich bez względu na poglądy?
Myślę,że to pytanie można podciągnąć pod zagadnienie:
"pewności zbawienia" i związanego z nim tematu:
"raz zbawiony na zawsze zbawiony"

konik

Re: Czy Bóg kocha wszystkich bez względu na poglądy?

Post autor: konik » 2019-01-10, 22:56

Nie , nie mozna tego podciagnac pod zagadnienie "pewnosci zbawienia" w mysl zasady albo w powiazaniu z tematem "raz zbawiony na zawsze zbawiony".
Bog bezsprzecznei kocha wszystkich ludzi bez wzgledu na poglady ( tychze, ktorych kocha).
Jezeli jednak trzeba, to wykonuje Sprawiedliwosc, czyli dokonuje "ukarania" za uczynki podle . Ale zawsze pozostaje z Miloscia . Kara ma przyczynic sie albo do nawrocenia, albo do wyplenienia zla ... ale nigdy do wyplenienia w czlowieku mozliwosci zbawienia. Prawdopodobnie niejeden zly /potworny czlowiek zostal zbawiony , gdyz w obliczu karzacej Sprawiedliwosci Bozej mogl ostatni moment swego zycia ( ostatni milisemunde) oddac Bogu proszac o litosc i wybaczenie. Taki jest cel i znaczenie Sprawiedliwosci Bozej.

Przyklad z zycia: kochajaca matka wymierza kare dziecku. Kara sie nalezy, nie ma innej mozliwosci zawrocenia dziecka ze zlej drogi. Kara moze byc dokliwa, nawet bolesna. Matka kocha to dziecko calym swoim jestestwem. Dlatego wymierza kare, ale bez wzgledu napoglady czy zachowanie tego dziecka, jej milosc do dziecka nie slabnie.
Bo wlasnie robi to z milosci.

O ilez bardziej Bog nas kocha!

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy Bóg kocha wszystkich bez względu na poglądy?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-01-11, 02:23

Bóg kocha wszystkich, łącznie z szatanem.
Problem zbawienia to to, że nie każdy kocha Boga, a nie że Bóg nie kocha jego.

robbo1

Re: Czy Bóg kocha wszystkich bez względu na poglądy?

Post autor: robbo1 » 2019-01-11, 16:12

konik pisze: 2019-01-10, 22:56 Nie , nie mozna tego podciagnac pod zagadnienie "pewnosci zbawienia" w mysl zasady albo w powiazaniu z tematem "raz zbawiony na zawsze zbawiony".
Bog bezsprzecznei kocha wszystkich ludzi bez wzgledu na poglady ( tychze, ktorych kocha).
Jezeli jednak trzeba, to wykonuje Sprawiedliwosc, czyli dokonuje "ukarania" za uczynki podle . Ale zawsze pozostaje z Miloscia . Kara ma przyczynic sie albo do nawrocenia, albo do wyplenienia zla ... ale nigdy do wyplenienia w czlowieku mozliwosci zbawienia. Prawdopodobnie niejeden zly /potworny czlowiek zostal zbawiony , gdyz w obliczu karzacej Sprawiedliwosci Bozej mogl ostatni moment swego zycia ( ostatni milisemunde) oddac Bogu proszac o litosc i wybaczenie. Taki jest cel i znaczenie Sprawiedliwosci Bozej.

Przyklad z zycia: kochajaca matka wymierza kare dziecku. Kara sie nalezy, nie ma innej mozliwosci zawrocenia dziecka ze zlej drogi. Kara moze byc dokliwa, nawet bolesna. Matka kocha to dziecko calym swoim jestestwem. Dlatego wymierza kare, ale bez wzgledu napoglady czy zachowanie tego dziecka, jej milosc do dziecka nie slabnie.
Bo wlasnie robi to z milosci.

O ilez bardziej Bog nas kocha!
Ja nie zabrałem głosu w temacie.
Wyraziłem tylko zdanie,że temat ten można powiązać z zagadnieniem "raz zbawiony na zawsze zbawiony".
Temat ten ukazuje granice za którymi nie kończy się tyle miłość,co może miłosierdzie.
O naszym stwórcy w 1 Tym.2:4 czytamy:
"KTÓRY P R A G N I E,[KTÓRY CHCE B.P]BY WSZYSCY LUDZIE ZOSTALI ZBAWIENI I DOSZLI DO POZNANIA PRAWDY"BP.K.ROMANIUK
Zostali zbawieni,ewentualnie,który chce,żeby wszyscy zostali uratowani,zachowani przy życiu,ocaleni od śmierci.
Istnieje z tego widać niebezpieczeństwo nie zostania uratowanym,nie zachowanym przy życiu,nie ocalonym od śmierci.
Przy czy ma pragnienie,żeby wszyscy zostali [zbawieni w tym uratowani itp].
Tylko,że nie sprawi,żeby ludziom zechciało się chcieć.
Tym bardziej ich do tego nie zmusi.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Czy Bóg kocha wszystkich bez względu na poglądy?

Post autor: Dezerter » 2019-01-12, 22:06

Czyli wszyscy się zgadzamy - jak miło :ymhug:
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

sam2

Re: Czy Bóg kocha wszystkich bez względu na poglądy?

Post autor: sam2 » 2019-01-12, 23:57

Ta Milosc Boga odnosnie tytulu tematu mozna by w jakims niewielkim stopniu porownac do tego co czujemy gdy nasze dziecko zbliza sie do przepasci.
Chcemy je uratowac, ale wszystko zalezy od tego co to dziecko zrobi, czy nas poslucha i zauwazy niebezpieczenstwo czy wbrew temu co staramy sie mu powiedziec b y je zatrzymac, pobiegnie dalej.
Ostatnio zmieniony 2019-01-13, 00:05 przez sam2, łącznie zmieniany 2 razy.

konik

Re: Czy Bóg kocha wszystkich bez względu na poglądy?

Post autor: konik » 2019-01-13, 21:36

Sam trafil bardzo celnie w sedno.

ODPOWIEDZ