Czy Bóg kocha wszystkich bez względu na poglądy?

Czyli rozmowy o naturze Boga i Objawienie Jego w Osobie Ojca, Jezusa Chrystusa, rozmowy także na temat Ducha Świętego, Jego działanie, prowadzenie Kościoła przez Niego, itp.
ODPOWIEDZ
Jaabes
Bywalec
Bywalec
Posty: 186
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: pomorskie
Been thanked: 1 time

Post autor: Jaabes » 2015-09-19, 07:52

Tomaszek pisze:Dzięki za podzielenie się swoim spojrzeniem. Nie wiem czy wiesz, bierzmowanie po angielsku nazywa się confirmation, co oznacza też potwierdzenie. Czyli świadoma osoba potwierdza decyzję swoich rodziców.
Nie podjęto polemiki z moim wpisem wysłanym 2015-09-13, 12:03. To może Ty odpowiesz ?

Byłem przekonany że Sakrament bierzmowania, to inaczej przyjęcie Ducha Świętego. Ty zaś tutaj piszesz o potwierdzeniu decyzji biologicznych rodziców przez chrzestnych rodziców...o tym że nieświadomy dzidziuś podejmuje decyzje o wyborze drogi za Chrystusem. Samo w sobie jest to kuriozum. Ale chodzi mi w jakim momencie wierzący młody człowiek zostaje ochrzczony Duchem Świętym ?
Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus
[1 Tym 2;5 BT]

Awatar użytkownika
Tomaszek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 625
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: Polska
Has thanked: 12 times
Been thanked: 103 times
Kontakt:

Post autor: Tomaszek » 2015-09-19, 10:45

A co to jest chrzest Duchem Świętym Twoim zdaniem? Co to jest Twoim zdaniem przyjęcie Ducha Świętego? Może najpierw sprecyzujmy o czym rozmawiamy.
"Aby rozumieć przypowieść i przenośnię, słowa mędrców i ich zagadki."

Angeli

Post autor: Angeli » 2015-09-19, 16:00

Tomaszek pisze:Angeli, nie chodzi o zabranianie. Chodzi o to, że niektóre osoby nie są do tego zdolne. W zależności od stopnia upośledzenia naturalnie. Ale naturalnie, nie wszystko widać zewnętrznie. Czasami ktoś może być upośledzony umysłowo, a duchowo stać na dużo wyższym poziomie.

Co do dzieci. Wiem, że nie ich wina, dlatego pytam. :-)

Czy czytałaś Krótką relację o wyniszczeniu indian? Pytam nie bez kozery.
Nie czytałam.

Wiesz, niektórzy katecheci czasem pracują z takimi dziećmi i również im pomagają, i te również przyjmują Chrystusa, ale na swój sposób i w miarę własnych możliwości. Dziecko takie Eucharystię może przyjąć

Nie czytałam.

Awatar użytkownika
Tomaszek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 625
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: Polska
Has thanked: 12 times
Been thanked: 103 times
Kontakt:

Post autor: Tomaszek » 2015-09-19, 20:10

Tak tylko pytałem. Jak znajdę link do tej książki, to podam. Wiem, że katecheci pracują i z takimi dziećmi. Podjęłaś się naprawdę trudnej pracy. Teraz młodzież w szkołach jest bardzo trudna i przemądrzała. Ale są też prawdziwe perły wśród nich. Naturalnie wszyscy są wspaniali i kochani na swój sposób.
"Aby rozumieć przypowieść i przenośnię, słowa mędrców i ich zagadki."

Jaabes
Bywalec
Bywalec
Posty: 186
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: pomorskie
Been thanked: 1 time

Post autor: Jaabes » 2015-09-20, 17:28

Tomaszek pisze:A co to jest chrzest Duchem Świętym Twoim zdaniem? Co to jest Twoim zdaniem przyjęcie Ducha Świętego? Może najpierw sprecyzujmy o czym rozmawiamy.
Napiszę jak przekazuje to Biblia. Zaś moje zdanie jest spójne z tym co Jezus mówił na ten temat, czyli :
? Ja prosić będę Ojca i da waminnego Pocieszyciela, aby był z wami na wieki -Ducha prawdy, którego świat przyjąć nie może, bo go nie widzi i nie zna; wy go znacie, bo przebywa wśród was i w was będzie. ?
[J 14;1-17 BW].
Generalnie chrzest Duchem Świętym jest pomocą dla dziecka Bożego, czyli dla tych którzy ufają Jezusowi Chrystusowi.
Precyzuje to apostoł Paweł pisząc list do kościoła w Rzymie :
? Bo ci, którzy żyją według ciała, myślą o tym, co cielesne; ci zaś, którzy żyją według Ducha, o tym, co duchowe. ?
[Rz 8;5 BW].
Tak więc to wydarzenie JEST widoczne dla wszystkich ludzi wokół. Bo myślenie takich osób jest diametralnie inne niż u ludzi naturalnych. Czyli nie narodzonych na nowo z wody Słowa Bożego i Ducha Świętego.
Czy dość jasno ? Myślę że jako że jesteś Rzymskokatolikiem to powinna ta terminologia być Ci bliska ?
Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus
[1 Tym 2;5 BT]

Awatar użytkownika
Tomaszek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 625
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: Polska
Has thanked: 12 times
Been thanked: 103 times
Kontakt:

Post autor: Tomaszek » 2015-09-20, 17:55

Jednym słowem to co Ty mówisz, to tak jakby mówił Jezus? Czy dobrze Cię zrozumiałem? To wspaniale. Możemy odłożyć na bok Biblię i posłuchać Ciebie, w końcu żywe słowo, to jest właśnie to. Jak to ujmuje Jan: a Słowo ciałem się stało.

A konkretnie przez "widoczne" masz na myśli mówienie językami i prorokowanie, czy coś innego? Na przykład widoczne, bo człowiek jest doskonały w swoim postępowaniu. Nie żyje bowiem on ale Jezus w nim? Czy może jedno i drugie?
"Aby rozumieć przypowieść i przenośnię, słowa mędrców i ich zagadki."

Jaabes
Bywalec
Bywalec
Posty: 186
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: pomorskie
Been thanked: 1 time

Post autor: Jaabes » 2015-09-20, 19:40

Tomaszek pisze:Jednym słowem to co Ty mówisz, to tak jakby mówił Jezus? Czy dobrze Cię zrozumiałem? To wspaniale. Możemy odłożyć na bok Biblię i posłuchać Ciebie, w końcu żywe słowo, to jest właśnie to. Jak to ujmuje Jan: a Słowo ciałem się stało.

A konkretnie przez "widoczne" masz na myśli mówienie językami i prorokowanie, czy coś innego? Na przykład widoczne, bo człowiek jest doskonały w swoim postępowaniu. Nie żyje bowiem on ale Jezus w nim? Czy może jedno i drugie?
Wiesz Tomaszku, wyłazi straszna ironia z tego Twojego wpisu. Nie wiem więc czy jest sens dalej prowadzić dialog ?
Ale pomimo tego odpowiem.
Przez określenie że napełnienie Duchem Świętym powinno być widoczne dla otoczenia. Mam na uwadze PRZEDE WSZYSTKIM, postępowanie i sposób reagowania w prozaicznych sytuacjach. Natomiast Dar mówienia językami służy tylko i wyłącznie do budowania jednostki. W zasadzie to powinien być niewidoczny, tzn. na pewno nie służy do modlitwy publicznej, lecz w tak zwanej komorze.
Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus
[1 Tym 2;5 BT]

Awatar użytkownika
Tomaszek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 625
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: Polska
Has thanked: 12 times
Been thanked: 103 times
Kontakt:

Post autor: Tomaszek » 2015-09-20, 20:57

No może było trochę ironii, ale przyznaj, że w Twoim pytaniu w odniesieniu do sakramentów też była ironia. I to spora.
"Aby rozumieć przypowieść i przenośnię, słowa mędrców i ich zagadki."

Jaabes
Bywalec
Bywalec
Posty: 186
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: pomorskie
Been thanked: 1 time

Post autor: Jaabes » 2015-09-21, 09:06

Tomaszek pisze:No może było trochę ironii, ale przyznaj, że w Twoim pytaniu w odniesieniu do sakramentów też była ironia. I to spora.
Być może masz rację, jest to Twój osobisty odbiór. Ale proszę odpowiedz na zadane pytanie ? Ale chodzi mi w jakim momencie wierzący młody człowiek zostaje ochrzczony Duchem Świętym ? ?
Czy człowiek może decydować kiedy Osoba Ducha Świętego wypełnia człowieka, czy raczej o tym nie decyduje Jezus Chrystus ? Jak podaje Biblia ?
Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus
[1 Tym 2;5 BT]

Awatar użytkownika
Tomaszek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 625
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: Polska
Has thanked: 12 times
Been thanked: 103 times
Kontakt:

Post autor: Tomaszek » 2015-09-21, 11:04

Co do tego kiedy człowieka, jeśli w ogóle, napełnia Duch Święty, nie mogę odpowiedzieć na takie pytanie. To jest pytanie do Stwórcy, nie do mnie.

Druga część pytania, czy człowiek może decydować.... itd. Człowiek nie może decydować, ale jednak Biblia wielokrotnie pokazuje, że Duch Święty zstępuje na człowieka w momencie gdy ktoś inny wkłada na niego ręce. (Ananiasz wkłada ręce na Pawła, Mojżesz na Jozuego itd.)

Jozue, syn Nuna, pełen był ducha mądrości, gdyż Mojżesz włożył na niego ręce. Słuchali go Izraelici i czynili, jak im Pan rozkazał przez Mojżesza. Pada tu hebr. wyrażenie: ??????????? Ki samach - ponieważ włożył, udzielił smichy.
Dewarim - Księga V Mojżeszowa 34:9

Czasem jednak zdarza się, że jeśli człowiek czegoś nie pojmuje Bóg i tak uczyni swoje. Przykład Korneliusza albo starszych w Izraelu, dwaj pozostali w obozie a jednak Duch na nich zstąpił.
Czy moja odpowiedź Cię satysfakcjonuje?
"Aby rozumieć przypowieść i przenośnię, słowa mędrców i ich zagadki."

Jaabes
Bywalec
Bywalec
Posty: 186
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: pomorskie
Been thanked: 1 time

Post autor: Jaabes » 2015-09-22, 12:39

Niestety Twoja odpowiedź nie jest zgodna ze Słowem Bożym, bo co mamy zrobić z tym poniższym tekstem ?
? Gdzież jest taki ojciec pośród was, który, gdy syn będzie go prosił o chleb, da mu kamień? Albo gdy będzie go prosił o rybę, da mu zamiast ryby węża?Albo gdy będzie prosił o jajo, da mu skorpiona?Jeśli więc wy, którzy jesteście źli, umiecie dobre dary dawać dzieciom swoim, o ileż bardziej Ojciec niebieski da Ducha Świętego tym, którzy go proszą. ?
[Łk 11;11-13 BW].

Albo i to co powiedział Jan chrzciciel o Jezusie.
? I tak głosił: Idzie za mną mocniejszy ode mnie, a ja nie jestem godzien, aby się schylić i rozwiązać rzemyk u Jego sandałów.Ja chrzciłem was wodą, On zaś chrzcić was będzie Duchem Świętym. ?
[Mk 1;7-8 BT].

W chwili nakładania rąk Duch Święty nie zstępuje automatycznie, On jest suwerenny i niezależny. Znasz zapewne charakterystykę Ducha Świętego przedstawiona w Biblii, to że wieja kiedy chce i gdzie chce ? A Wasi kapłani wyznaczają datę/dzień i godzinę kiedy to nastąpi...
Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus
[1 Tym 2;5 BT]

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Post autor: Dezerter » 2015-09-22, 19:40

Jaabes pisze:Niestety Twoja odpowiedź nie jest zgodna ze Słowem Bożym, bo co mamy zrobić z tym poniższym tekstem ?
ale jak jeden tekst Pisma możesz obalać drugim :shock: i pisać jeszcze , że to "niezgodne ze Słowem Bożym" - a właściwie masz rację :idea: - niezgodne ze słowem jest to, że jeden fragment jest sprzeczny z drugim, bo w rzeczywistości nie jest - jest tylko w twojej (błędnej) interpretacji
bo czy kiedy ksiądz prosi o ducha np dla bierzmowanego to o ileż bardziej Ojciec niebieski da Ducha Świętego tym, którzy go proszą 8-)
dla mnie sprzeczności w Słowie nie ma - bo być nie może
jeśli ty widzisz sprzeczność - to masz problem!

Jeśli znasz Słowo, to znasz te przypadki, gdzie Apostołowie szli by nałożyć ręce na tych, którzy zastali tylko ochrzczeni z wody. Znasz czy nie?
wyznaczyli miejsce i czas czy nie?
więc i ich następcom, którzy mają sukcesję apostolską wolno, przez analogię
logiczne czy nie? :-D
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Jaabes
Bywalec
Bywalec
Posty: 186
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: pomorskie
Been thanked: 1 time

Post autor: Jaabes » 2015-09-23, 18:17

Czy zważając na fragment jaki zamieściłem z Łk 11;11-13 można uważać że dotyczy to wszystkich wierzących i ufających Bogu. A może tylko tych którzy mają tak zwaną ?sukcesję apostolską? czyli kler ?
Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus
[1 Tym 2;5 BT]

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Post autor: Dezerter » 2015-09-23, 22:09

Jaabes pisze:Czy zważając na fragment jaki zamieściłem z Łk 11;11-13 można uważać że dotyczy to wszystkich wierzących i ufających Bogu. A może tylko tych którzy mają tak zwaną ?sukcesję apostolską? czyli kler ?
ale zważając na cytaty na które ja się powołałem JASNO wynika, że nie wszyscy nakładali ręce większość chrzciła wodą, a tylko apostołowie nakładali ręce.
dla mnie to jest oczywiste
a
Wytrwałość w modlitwie3


9 I Ja wam powiadam: Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam. 10 Każdy bowiem, kto prosi, otrzymuje; kto szuka, znajduje; a kołaczącemu otworzą. 11 Jeżeli którego z was, ojców, syn poprosi o chleb, czy poda mu kamień? Albo o rybę, czy zamiast ryby poda mu węża4? 12 Lub też gdy prosi o jajko, czy poda mu skorpiona5? 13 Jeśli więc wy, choć źli jesteście, umiecie dawać dobre dary swoim dzieciom, o ileż bardziej Ojciec z nieba da Ducha Świętego tym, którzy Go proszą?.
ten tekst jest o modlitwie, wytrwałej - gdy prosimy o Ducha Św - ja się tak modlę co najmniej raz w tygodniu i dodatkowo zawsze gdy siadam do Biblii
ale
co to ma wspólnego z nakładaniem rąk i z "chrztem Duchem Św"
mylisz pierwsze uroczyste "wylanie/napełnienie Duchem Św
z codziennym przepraszam za słowo "używaniem/korzystaniem" z Ducha Św
ale żeby z czegoś korzystać trzeba najpierw Go mieć
ale oczywiście nie wykluczam, że morze się stać samoistnie, bez nakładania rąk - znam takie przypadki i nie myślę tu o Korneliuszu
ale wyjątki nie zaprzeczają regule
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Jaabes
Bywalec
Bywalec
Posty: 186
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: pomorskie
Been thanked: 1 time

Post autor: Jaabes » 2015-09-24, 16:26

Dezerter pisze: ale zważając na cytaty na które ja się powołałem JASNO wynika, że nie wszyscy nakładali ręce większość chrzciła wodą, a tylko apostołowie nakładali ręce.
Jakie cytaty na które się powołałeś ?
Chyba nie rozumiesz zasadniczej kwestii. Czym innym jest chrzest wodny, dla opamiętania. Czym innym jest chrzest Duchem Świętym i ogniem. Chrzest wodny dokonuje śmiertelnik, natomiast ten drugi jest zarezerwowany tylko dla Syna Bożego.
Dezerter pisze: ten tekst jest o modlitwie, wytrwałej - gdy prosimy o Ducha Św - ja się tak modlę co najmniej raz w tygodniu i dodatkowo zawsze gdy siadam do Biblii
ale
co to ma wspólnego z nakładaniem rąk i z "chrztem Duchem Św"
mylisz pierwsze uroczyste "wylanie/napełnienie Duchem Św
z codziennym przepraszam za słowo "używaniem/korzystaniem" z Ducha Św
ale żeby z czegoś korzystać trzeba najpierw Go mieć
ale oczywiście nie wykluczam, że morze się stać samoistnie, bez nakładania rąk - znam takie przypadki i nie myślę tu o Korneliuszu
ale wyjątki nie zaprzeczają regule
Zgadza się że ten fragment z Ewangelii Łukasza 11;11-13 jest o wytrwałej modlitwie. Ale czego ona dotyczy ? Dotyczy napełnienia Duchem Świętym. Mamy kołatać i usilnie prosić...o co ? O Ducha Świętego. Wyciągam z tego wniosek że jest to bardzo ważna sprawa. W tym wypadku nie ma mowy o nakładaniu rąk, lecz tylko o gorliwej modlitwie.
Widzę też następną prawidłowość.
Taką że otrzymanie chrztu Duchem Świętym nie odbywa się przez włożenie rąk innych wierzących. W twoim pojęciu tych co mają ?sukcesję apostolską? czyli rytuał Bierzmowania, ustalany przez śmiertelników. Apostoł Jan zaś wyraźnie zaznacza że Bierzmowanie, czyli chrzest owym Duchem Świętym może być dokonany tylko przez Jezusa Chrystusa.
Czy widzisz tę prawidłowość i niebiblijność aktu Bierzmowania ?

Opis w Dziejach apostolskich że ludzie otrzymali Ducha Świętego przez włożenie rąk, jest raczej wyjątkiem, a nie regułą. Bo na co wskazuje tekst z Ewangelii Łukasza ?
Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus
[1 Tym 2;5 BT]

ODPOWIEDZ