Skąd się wzięła Trójca Święta

Czyli rozmowy o naturze Boga i Objawienie Jego w Osobie Ojca, Jezusa Chrystusa, rozmowy także na temat Ducha Świętego, Jego działanie, prowadzenie Kościoła przez Niego, itp.
ODPOWIEDZ
Zuzia
Przybysz
Przybysz
Posty: 1
Rejestracja: 3 mar 2021

Skąd się wzięła Trójca Święta

Post autor: Zuzia » 2021-03-03, 11:15

Witam, od wielu lat zastanawiam się nad ideą Trójcy Świętej. W ostatnim czasie zrodziły się w mojej głowie poniższe pytaniami, na które nie umiem znaleźć odpowiedzi?
Czy w Starym Testamencie jest jakakolwiek wzmianka o Trójcy?
Czy podczas stworzenia świata był obecny Duch Święty? Gdzie w tym czasie był Jezus?
Czy trzy Osoby Boskie istnieją niezależnie od siebie czy raczej "łączą się i rozdzielają"?
Czy jeżeli Duch Święty został przez Kościół katolicki uznany za element Trójcy Świętej dopiero na jednym z soborów to można uznać, że cała Trójca jest wytworem ludzkiego umysłu?
Z góry bardzo dziękuję za pomoc i odpowiedzi.
Ostatnio zmieniony 2021-03-03, 11:15 przez Zuzia, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Anselm_of_Canterbury
Przybysz
Przybysz
Posty: 16
Rejestracja: 1 mar 2021
Lokalizacja: Poznań
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 34 times
Been thanked: 4 times

Re: Skąd się wzięła Trójca Święta

Post autor: Anselm_of_Canterbury » 2021-03-03, 12:04

Zuzia pisze: 2021-03-03, 11:15 Witam, od wielu lat zastanawiam się nad ideą Trójcy Świętej. W ostatnim czasie zrodziły się w mojej głowie poniższe pytaniami, na które nie umiem znaleźć odpowiedzi?
Czy w Starym Testamencie jest jakakolwiek wzmianka o Trójcy?
Czy podczas stworzenia świata był obecny Duch Święty? Gdzie w tym czasie był Jezus?
Czy trzy Osoby Boskie istnieją niezależnie od siebie czy raczej "łączą się i rozdzielają"?
Czy jeżeli Duch Święty został przez Kościół katolicki uznany za element Trójcy Świętej dopiero na jednym z soborów to można uznać, że cała Trójca jest wytworem ludzkiego umysłu?
Z góry bardzo dziękuję za pomoc i odpowiedzi.

"Trzej bowiem dają świadectwo: Duch, Woda i Krew, a ci Trzej w Jedno się łączą." 1 J 5, 7-8 (Biblia Tysiąclecia)

Duch, to Duch Św., Woda jest metaforą Boga Ojca, jako Źródła wszystkiego, a Krew, to metafora Boga Syna, Jezusa Chrystusa.
Nadto w Vulgacie, znajdziemy już dokładne wytłumaczenie tego, co napisałem. Mamy, jak następuje:

"Quoniam tres sunt, qui testimonium dant in clo: Pater, Verbum, et Spiritus Sanctus: et hi tres unum sunt. Et tres sunt, qui testimonium dant in terra: spiritus, et aqua, et sanguinis: et hi tres unum sunt." 1 J 5, 7-8 (Vulgata)

Co bym przetłumaczył, starając się maksymalnie wiernie to zrobić, jako:

"Ponieważ trzej są, którzy dają świadectwo w Niebie: Ojciec, Słowo*, i Duch Święty: a ci trzej stanowią jedność. I trzej są, którzy dają świadectwo na Ziemi: duch, i woda, i krew: a ci trzej stanowią jedność."

-----------------
* Słowo (greckie: Logos, łacińskie, właśnie: Verbum -- ma jednoznaczną interpretację biblijną, jako metafora Boga Syna Bożego, Jezusa Chrystusa (por. Epilog z Ewangelii wg Św. Jana, i przypisy np. w Biblii Tysiąclecia, co mówią o tym. Epilog: "Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, i Bogiem było Słowo (...)".
Ostatnio zmieniony 2021-03-03, 12:05 przez Anselm_of_Canterbury, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Morkej
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1709
Rejestracja: 2 wrz 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 343 times

Re: Skąd się wzięła Trójca Święta

Post autor: Morkej » 2021-03-03, 12:11

Zuzia pisze: 2021-03-03, 11:15 Czy w Starym Testamencie jest jakakolwiek wzmianka o Trójcy?
Jeśli szukasz w Biblii stwierdzenia "Trójca", albo coś w tym stylu, to nie. Natomiast w Starym Testamencie możemy natknąć się na fragmenty, gdzie w istocie mówi się o Bogu w liczbie mnogiej. Są one niejako pewną zapowiedzią tej Prawdy Wiary, która zostanie zawarta w Nowym Testamencie. Oto parę przykładów:

A wreszcie rzekł Bóg: Uczyńmy człowieka na Nasz obraz, podobnego Nam. Niech panuje nad rybami morskimi, nad ptactwem podniebnym, nad bydłem, nad ziemią i nad wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi! Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz, na obraz Boży go stworzył: stworzył mężczyznę i niewiastę (Rdz 1,26-27)

Jednak w dalszym ciągu mówi się o jednym Bogu, ale zaznacza się pewną wielość.

Po czym Pan Bóg rzekł: Oto człowiek stał się jak jeden z Nas: zna dobro i zło; niechaj teraz nie wyciągnie przypadkiem ręki, aby zerwać owoc także z drzewa życia, zjeść go i żyć na wieki (Rdz 3,22)

Zejdźmy więc i pomieszajmy tam ich język, aby jeden nie rozumiał drugiego!(Rdz11,7)
Zuzia pisze: 2021-03-03, 11:15 Czy podczas stworzenia świata był obecny Duch Święty? Gdzie w tym czasie był Jezus?
Stworzenie świata to dzieło całej Trójcy Świętej. Wszystkie Osoby Boskie biorą udział w działaniu stwórczym.

Na początku było Słowo... i Bogiem było Słowo... Wszystko przez Nie się stało, a bez Niego nic się nie stało” (J 1, 1–3

Wszystko jest stworzone przez Syna i dla Syna (Kol 1, 16–17)

Bóg Ojciec stworzył wszystko przez swojego umiłowanego Syna – odwieczne Słowo (KKK 291).

I choć to może brzmieć jakoby Jezus był w tym wszystkim narzędziem, to jednak trzeba pamiętać, że jest On współistotny Ojcu czyli również sam jest Stwórcą.
Zuzia pisze: 2021-03-03, 11:15 Czy trzy Osoby Boskie istnieją niezależnie od siebie czy raczej "łączą się i rozdzielają"?
Osoby Boskie faktycznie są od siebie różne, ale posiadają tę samą jedną naturę. Teraz posłużę się trochę KKK:

”Ojciec”, „Syn”, „Duch Święty” nie są tylko imionami oznaczającymi sposoby istnienia Boskiego Bytu, ponieważ te Osoby rzeczywiście różnią się między sobą…” (KKK 254).
By odróżnić to, co jednoczące w Bogu (natura), od tego, co wprowadza różnicę, starożytni pisarze chrześcijańscy nazwani później Ojcami z Kapadocji (IV wiek) posłużyli się terminem “osoba”. To dzięki ich wysiłkom mówimy dziś: Pierwsza, Druga, Trzecia Osoba Boska. Kolejnym terminem, jakim Kościół posłużył się, by wyjaśnić różnicę między Osobami Boskimi, było pojęcie relacji (por. KKK 255).
Osoby Boskie różnią się ze względu na relacje, w jakich pozostają z sobą w życiu wewnętrznym: Bóg-Ojciec i Bóg-Syn pozostają w relacjach synostwa i ojcostwa. Pierwszy jest rodzącym (od nikogo więc nie pochodzi), Drugi – rodzonym (pochodzi od Ojca przez zrodzenie). Duch Święty natomiast jest Tchnieniem Obydwu, zatem pochodzi od Obydwu (por. KKK246).

Zuzia pisze: 2021-03-03, 11:15
Czy jeżeli Duch Święty został przez Kościół katolicki uznany za element Trójcy Świętej dopiero na jednym z soborów to można uznać, że cała Trójca jest wytworem ludzkiego umysłu?
Sobór Nicejski o którym mówisz nie uznał tej Prawdy Wiary dopiero wtedy. On tylko potwierdził to w co już wierzono. Istnieją teksty starochrześcijańskie, które napisane zostały wieki przed soborem, a w których zawarte były elementy o Trójcy Świętej.

W liście O Trójcy Świętej i Wcieleniu tak papież św. Dionizy (od 22 lipca 259 do 26 grudnia 268) pisze o tej Prawdzie:

Boża Trójca schodzi się w jedno Bóstwo, jakby szczyt i jest jednym wszechmocnym Bogiem wszechrzeczy, musi bowiem być jedną Głową i jednością organiczną. A zatem nierozważna nauka Marcjona, który tę Jedność Bożą dzieli i rozkłada na trzy niezależne zasady pochodzić może tylko od diabła, a w żadnym wypadku od prawych uczniów Chrystusa lub tych, którzy upodobali sobie naukę Zbawiciela. Ci wiedzą, ze Pismo Święte wyraźnie głosi Trójcę Świętą; ale o trzech bogach nie ma mowy ani w Starym, ani w Nowym Testamencie. (...)Przeto nie wolno na trzy bóstwa dzielić prawdziwej Bożej Jedności ani umniejszać godności i niezrównanej wielkości Pana pojęciem ‘stworzenia’. Lecz należy wierzyć w Boga Ojca wszechmogącego, w Jezusa Chrystusa, Syna Jego, i w Ducha Świętego. Należy łączyć Słowo z Bogiem wszechrzeczy, gdyż samo mówi o sobie: ‘Ja i Ojciec jedno jesteśmy’ oraz: ‘Jestem w Ojcu a Ojciec we mnie’ [J 10:30, 14:10]. W ten tylko sposób zachowa się Trójcę Bożą i świętą naukę o suwerennej Jedności.
Oczekuj Pana, bądź mężny w działaniu i umacniaj się w sobie; nie trać ufności, nie poddawaj się,
lecz ciałem i duszą walcz o chwałę Bożą. - Tomasz à Kempis

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14818
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4121 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Skąd się wzięła Trójca Święta

Post autor: Dezerter » 2021-03-03, 18:36

Dobrze, że pytasz Zuziu - cieszymy się, że z nami jesteś - pytaj śmiało i otwarcie
Ja dopowiem do przedmówców
Czy podczas stworzenia świata był obecny Duch Święty?
Tak - nad wszystkim czuwał i ogarniał
DZIEJE POCZĄTKÓW ŚWIATA I LUDZKOŚCI


Świat stworzony przez Boga1

1
1 Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię. 2 Ziemia zaś była bezładem i pustkowiem: ciemność była nad powierzchnią bezmiaru wód, a Duch2 Boży unosił się nad wodami.
3 Wtedy Bóg rzekł: «Niechaj się stanie
- sam początek Biblii

Inny ważny cytat w twoich wątpliwościach o Trójcy - masz tu ją całą
Sąd Ducha Świętego

5 Teraz zaś idę do Tego, który Mnie posłał, a nikt z was nie pyta Mnie: "Dokąd idziesz?" 6 Ale ponieważ to wam powiedziałem, smutek napełnił wam serce. 7 Jednakże mówię wam prawdę: Pożyteczne jest dla was moje odejście. Bo jeżeli nie odejdę, Pocieszyciel nie przyjdzie do was. A jeżeli odejdę, poślę Go do was1. 8 2 On zaś, gdy przyjdzie, przekona świat o grzechu, o sprawiedliwości i o sądzie. 9 O grzechu - bo nie wierzą we Mnie; 10 o sprawiedliwości zaś - bo idę do Ojca i już Mnie nie ujrzycie; 11 wreszcie o sądzie - bo władca tego świata został osądzony. 12 Jeszcze wiele mam wam do powiedzenia, ale teraz [jeszcze] znieść nie możecie. 13 Gdy zaś przyjdzie On, Duch Prawdy, doprowadzi was do całej prawdy. Bo nie będzie mówił od siebie, ale powie wszystko, cokolwiek usłyszy, i oznajmi wam rzeczy przyszłe. 14 On Mnie otoczy chwałą, ponieważ z mojego weźmie i wam objawi. 15 Wszystko, co ma Ojciec, jest moje. Dlatego powiedziałem, że z mojego weźmie i wam objawi.
(J 16, 5)

Inny cytat - namaszcza i napełnia wiedzą Duch Święty - takie są Jego owoce działania i charyzmaty:
20 Wy natomiast macie namaszczenie od Świętego6
i wszyscy jesteście napełnieni wiedzą.
21 Ja wam nie pisałem,
jakobyście nie znali prawdy,
lecz że ją znacie
i że żadna fałszywa nauka z prawdy nie pochodzi.
22 Któż zaś jest kłamcą, jeśli nie ten,
kto zaprzecza, że Jezus jest Mesjaszem?
Ten właśnie jest Antychrystem,
który nie uznaje Ojca i Syna.
23 Każdy, kto nie uznaje Syna7,
nie ma też i Ojca,
kto zaś uznaje Syna, ten ma i Ojca.


Takie Słowo dostali żydzi/Żydzi, którzy jedno wiedzieli jest Jeden Bóg - to był dogmat niepodważalny i niezmienny :!: *-:)
Co im pozostało innego jak uznać, że jest Jeden Bóg Trójjedyny - Ojciec , Syn i Duch Święty
Jak ja bym był starożytnym chrześcijaninem, to też tak bym uznał.
A koronny argument, który myślę, że do Ciebie przemówi

18 Wtedy Jezus podszedł do nich i przemówił tymi słowami: «Dana Mi jest wszelka władza w niebie i na ziemi. 19 Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody4, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. 20 Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem. A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata»5. (Mt 28, 18)
Ostatnio zmieniony 2021-03-03, 18:40 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Skąd się wzięła Trójca Święta

Post autor: Jozek » 2021-03-03, 20:44

Na pytanie w tytule watku, odpowiedz jest prosta, Z Nieba.
Kiedys Marek tlumaczyl, ze samo slowo "trojca" jest po prostu noym nazewnictwem tego co juz bylo, jest i bedzie, choc nie bylo to tak nazwane wczesniej.
Kolejnym wyjasnieniem jest to ze Bog objawil sie czlowiekowi w trzech postaciach,
Boga Ojca w ST, Syna jako Czlowieka w NT (Jedynego sprawiedliwego, w kontekscie Sodomy i Gomory), oraz Ducha Swietego podczas Piecdziesiatnicy.
Ostatnio zmieniony 2021-03-03, 20:47 przez Jozek, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14818
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4121 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Skąd się wzięła Trójca Święta

Post autor: Dezerter » 2021-03-03, 21:50

A tak dla uzupełnienia naszych odpowiedzi polecam solidną wiedzę w temacie zebraną przez Magnolię
viewtopic.php?f=80&t=9524
pozwoli uporządkować i poszerzyć wiedzę o Osobach Bożych.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Skąd się wzięła Trójca Święta

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-03-03, 22:10

Zuzia pisze: 2021-03-03, 11:15 Witam, od wielu lat zastanawiam się nad ideą Trójcy Świętej. W ostatnim czasie zrodziły się w mojej głowie poniższe pytaniami, na które nie umiem znaleźć odpowiedzi?
Czy w Starym Testamencie jest jakakolwiek wzmianka o Trójcy?
Tak, w kilku miejscach, choć w sposób bardzo delikatny. Trochę o tym piszę w tekście wystawionym tu http://analizy.biz/marek1962/trojca.pdf
Czy podczas stworzenia świata był obecny Duch Święty? Gdzie w tym czasie był Jezus?
Stworzenie jest dziełem całej Trójcy. Podobnie jak Odkupienie.
Tu słowa trochę zawodzą - nie mamy odpowiednich pojęć (nie tylko do mówienia - także do myślenia), zeby wyrazić (a nawet zrozumieć) na czym polega ta jedność działania z jednoczesnym rozróżnieniem.

Mamy w Piśmie świadectwo, ze Jezus jest Stworzycielem:
"(...) bo w Nim zostało wszystko stworzone: i to, co w niebiosach, i to, co na ziemi, byty widzialne i niewidzialne, czy to Trony, czy Panowania, czy Zwierzchności, czy Władze. Wszystko przez Niego i dla Niego zostało stworzone. On jest przed wszystkim i wszystko w Nim ma istnienie. "/Kol 1,17-18/
A w Starym Testamencie mamy stworzenie świata przypisane do Jahwe: "Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię "(Rdz 1,1)
Podobnie jest w sprawie Ducha Świętego. Tu https://jezuici.pl/2019/02/duch-nad-wodami/ jest ciekawy artykuł na ten temat.
Czy trzy Osoby Boskie istnieją niezależnie od siebie czy raczej "łączą się i rozdzielają"?
Szczerze mówiąc, nie jestem pewien, czy wiem, o co pytasz.
Czy jeżeli Duch Święty został przez Kościół katolicki uznany za element Trójcy Świętej dopiero na jednym z soborów to można uznać, że cała Trójca jest wytworem ludzkiego umysłu?
A skąd taka teza? Jak sądzę, ktoś Ci powiedział, jakoby "Duch Święty został przez Kościół katolicki uznany za element Trójcy Świętej dopiero na jednym z soborów" Proszę więc, podaj ją wraz z uzasadnieniem, o który rzekomo sobór chodzi itd, a chętnie odpowiem.
Nasi Bracia Odłączeni wymyślają bowiem różne rzeczy na ten temat.

Awatar użytkownika
Zuben Ninja
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 390
Rejestracja: 18 wrz 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 39 times

Re: Skąd się wzięła Trójca Święta

Post autor: Zuben Ninja » 2021-03-05, 22:53

Zuzia pisze: 2021-03-03, 11:15 Czy podczas stworzenia świata był obecny Duch Święty? Gdzie w tym czasie był Jezus?
Wszystkie 3 Osoby Boskie miały równorzędny udział w stworzeniu świata.
Zuzia pisze: 2021-03-03, 11:15 Czy trzy Osoby Boskie istnieją niezależnie od siebie czy raczej "łączą się i rozdzielają"?
Jezus nigdy nie był Bogiem Ojcem ani Duchem Świętym - są to 3 różne istoty, które łączy tylko boskość i mogą działać niezależnie od siebie. Tak samo jak Jarosław Kaczyński nie jest Andrzejem Dudą ani Mateuszem Morawieckim - łączy ich tylko to, że wszyscy trzej są Homo sapiens.

Myślę, że każda z Osób Boskich może "wchodzić w siebie nawzajem i się przenikać" jako, że są duchami ale i tak nawet jeśli wejdą w siebie to są to nadal 3 różne istoty.
Ostatnio zmieniony 2021-03-05, 23:14 przez Zuben Ninja, łącznie zmieniany 1 raz.
"Przyjdą takie czasy, że ludzie będą szaleni i gdy zobaczą kogoś przy zdrowych zmysłach, powstaną przeciw niemu mówiąc: Jesteś szalony, bo nie jesteś do nas podobny" - św. Antoni Pustelnik

Awatar użytkownika
Ras.
Bywalec
Bywalec
Posty: 110
Rejestracja: 22 maja 2021
Lokalizacja: Kwidzyn
Has thanked: 28 times
Been thanked: 9 times
Kontakt:

Re: Skąd się wzięła Trójca Święta

Post autor: Ras. » 2021-05-22, 21:23

Rownie dobrze mozna zapytać skąd sie wzięli prorocy?
Jak czynili cuda, jak nie za pomocą Ducha Świętego za sprawą Boga Ojca? Czy nie byli jego narzedziami?
Bóg Ojciec powołał i powierzył zadanie - Duch Święty pośrednik Słowa, moc sprawcza - Prorok Sługa/Narzędzie...
Trójca Święta jest podobna... Ale na pewno jest to o wiele wyższe
Ostatnio zmieniony 2021-05-22, 21:30 przez Ras., łącznie zmieniany 4 razy.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Skąd się wzięła Trójca Święta

Post autor: Albertus » 2021-05-23, 12:27

Ras. pisze: 2021-05-22, 21:23 Rownie dobrze mozna zapytać skąd sie wzięli prorocy?
Jak czynili cuda, jak nie za pomocą Ducha Świętego za sprawą Boga Ojca? Czy nie byli jego narzedziami?
Bóg Ojciec powołał i powierzył zadanie - Duch Święty pośrednik Słowa, moc sprawcza - Prorok Sługa/Narzędzie...
Trójca Święta jest podobna... Ale na pewno jest to o wiele wyższe
Nie bardzo rozumiem to co napisałeś.

Czy twoim zdaniem Duch Święty to jakieś Boże stworzenie będące narzędziem? Czy też jakaś nieosobowa Moc( stworzona czy niestworzona?)?

Awatar użytkownika
Ras.
Bywalec
Bywalec
Posty: 110
Rejestracja: 22 maja 2021
Lokalizacja: Kwidzyn
Has thanked: 28 times
Been thanked: 9 times
Kontakt:

Re: Skąd się wzięła Trójca Święta

Post autor: Ras. » 2021-05-23, 13:10

Duch Święty to siła sprawcza niczym odpychanie sie dwóch magnesów, grawitacja czy przesilenie letnie... Podkreślam niczym.... Działa w różny sposób oraz przekazuje nam Słowo od Ojca ktore przez Serce słyszmy
My God is Jah

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Skąd się wzięła Trójca Święta

Post autor: Andej » 2021-05-23, 14:34

Żartujesz sobie? Jaki jest sens pragnienia chrztu jeśli odrzucasz to, Ze Duch święty jest Osobą Boską.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Skąd się wzięła Trójca Święta

Post autor: Albertus » 2021-05-23, 14:44

Ras. pisze: 2021-05-23, 13:10 Duch Święty to siła sprawcza niczym odpychanie sie dwóch magnesów, grawitacja czy przesilenie letnie... Podkreślam niczym.... Działa w różny sposób oraz przekazuje nam Słowo od Ojca ktore przez Serce słyszmy

To dlaczego jest nazwany Innym Pocieszycielem który dopiero zostanie dany i który bedzie uczył uczniów?

Czy wcześniej nie działała na świecie ta "siła sprawcza" ?


J14:25 To wam powiedziałem przebywając wśród was. 26 A Pocieszyciel, Duch Święty, którego Ojciec pośle w moim imieniu, On was wszystkiego nauczy7 i przypomni wam wszystko, co Ja wam powiedziałem. 27 Pokój zostawiam wam, pokój mój daję wam. Nie tak jak daje świat, Ja wam daję. Niech się nie trwoży serce wasze ani się lęka!

J:15:26 Gdy jednak przyjdzie Pocieszyciel, którego Ja wam poślę od Ojca, Duch Prawdy, który od Ojca pochodzi, On będzie świadczył o Mnie5. 27 Ale wy też świadczycie, bo jesteście ze Mną od początku.

J16:7 Jednakże mówię wam prawdę: Pożyteczne jest dla was moje odejście. Bo jeżeli nie odejdę, Pocieszyciel nie przyjdzie do was. A jeżeli odejdę, poślę Go do was1. 8 2 On zaś, gdy przyjdzie, przekona świat o grzechu, o sprawiedliwości i o sądzie. 9 O grzechu - bo nie wierzą we Mnie; 10 o sprawiedliwości zaś - bo idę do Ojca i już Mnie nie ujrzycie; 11 wreszcie o sądzie - bo władca tego świata został osądzony. 12 Jeszcze wiele mam wam do powiedzenia, ale teraz [jeszcze] znieść nie możecie. 13 Gdy zaś przyjdzie On, Duch Prawdy, doprowadzi was do całej prawdy. Bo nie będzie mówił od siebie, ale powie wszystko, cokolwiek usłyszy, i oznajmi wam rzeczy przyszłe. 14 On Mnie otoczy chwałą, ponieważ z mojego weźmie i wam objawi. 15 Wszystko, co ma Ojciec, jest moje. Dlatego powiedziałem, że z mojego weźmie i wam objawi.

Tutaj wyraźnie mowa jest o Osobie.

Poza tym to dlaczego Jezus powiedział aby apostołowie udzielali chrztu w Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego?

Czy "siła sprawcza" ma imię ?

Mt28:19 Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody4, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. 20 Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem. A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata»5.


To że Duch Święty jest Osobą widać tez jasno w Dziejach apostolskich:

Dz15: 28 Postanowiliśmy bowiem, Duch Święty i my, nie nakładać na was żadnego ciężaru oprócz tego, co konieczne.

Dz20:28 Uważajcie na samych siebie i na całe stado, nad którym Duch Święty ustanowił was biskupami7, abyście kierowali Kościołem Boga, który On nabył własną krwią.

Awatar użytkownika
Ras.
Bywalec
Bywalec
Posty: 110
Rejestracja: 22 maja 2021
Lokalizacja: Kwidzyn
Has thanked: 28 times
Been thanked: 9 times
Kontakt:

Re: Skąd się wzięła Trójca Święta

Post autor: Ras. » 2021-05-23, 14:58

Moze to absurd, ale to Duch Święty mnie nawrócił i uczy

Dodano po 2 minutach 39 sekundach:
Owszem niby osobowy, spytałem o imię i je odpowiedział ale nie powinienem pisac calej reszty :) tak czy siak tchnienie wiatru... Jak miecz obosieczny i święty ogien... Inaczej nie opiszę
My God is Jah

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Skąd się wzięła Trójca Święta

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-05-23, 19:15

Robi się dziwnie.
Moze to absurd, ale to Duch Święty mnie nawrócił i uczy
A skąd wiesz, że to On?
Ostatnio zmieniony 2021-05-23, 19:16 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ