Jest JEDEN Bóg - a co z innymi?!?

Czyli rozmowy o naturze Boga i Objawienie Jego w Osobie Ojca, Jezusa Chrystusa, rozmowy także na temat Ducha Świętego, Jego działanie, prowadzenie Kościoła przez Niego, itp.
ODPOWIEDZ

Wybierz właściwą najbliższą twoim przekonaniom opcję

1. Jest tylko Jeden Bóg JHWH, Bóg Abrahama, Izaaka, Izraela, Ojciec Jezusa - żaden inny zły czy dobry nigdy nie istniał
14
58%
2. Jest tylko Jeden Bóg JHWH, Bóg Abrahama, Izaaka, Izraela, Ojciec Jezusa - inni bogowie kiedyś istnieli ale zanikli na skutek braku wyznawców
2
8%
3. Jest tylko Jeden Bóg JHWH, Bóg Abrahama, Izaaka, Izraela, Ojciec Jezusa - wszyscy inni bogowie to "inkarnacje" diabła/szatana
2
8%
4. Jest tylko Jeden Bóg JHWH, Bóg Abrahama, Izaaka, Izraela, Ojciec Jezusa- inni bogowie to niedoskonałe objawienia Boga JHWH
2
8%
5. Wszyscy Bogowie to lepiej lub gorzej objawiony JHWH - szatan jest tylko jego zbuntowanym aniołem nie podszywającym się jednak pod innych Bogów
1
4%
6. Wszyscy Bogowie to lepiej lub gorzej objawiony JHWH - szatan jest tylko jego zbuntowanym aniołem podszywającym się jednak tylko pod niektórych (nielicznych) innych bogów
3
13%
 
Liczba głosów: 24

lilia

Re: Jest JEDEN Bóg - a co z innymi?!?

Post autor: lilia » 2018-02-27, 20:04

Zaznaczyłam 1... aczkolwiek.. tak sobie kiedyś pomyślałam, że może jednak są inne bóstwa. Z innych wierzeń itp. Oczywiście nie są nawet w połowie tak doskonałe jak Jahwe ale jednak.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14987
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4208 times
Been thanked: 2955 times
Kontakt:

Re: Jest JEDEN Bóg - a co z innymi?!?

Post autor: Dezerter » 2018-02-27, 20:21

Ale z tego co piszesz, to mielibyśmy panteizm a to sprzeczne i ze ST i NT i Tradycją chrześcijańską.
Biblia mówi jednoznacznie - JEST Jeden Bóg. Dlatego nie mogę zrozumieć jak ludzie mieniący się chrześcijanami mogą uważać Jezusa Syna Bożego za jakiegoś mniejszego Boga - dla mnie to zaprzeczenie tradycji judaizmu z którego się wywodzi chrześcijaństwo, czy wręcz jest jego właściwą kontynuacją.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

lilia

Re: Jest JEDEN Bóg - a co z innymi?!?

Post autor: lilia » 2018-02-27, 20:56

Nie dopisałam.. chciałam tam nawiązać do pierwszego przykazania. Takie zwykłe myśli mnie kiedyś naszły.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14987
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4208 times
Been thanked: 2955 times
Kontakt:

Re: Jest JEDEN Bóg - a co z innymi?!?

Post autor: Dezerter » 2018-02-27, 21:22

lilia pisze: 2018-02-27, 20:56 Nie dopisałam.. chciałam tam nawiązać do pierwszego przykazania. Takie zwykłe myśli mnie kiedyś naszły.
"tak sobie kiedyś pomyślałam, że może jednak są inne bóstwa." - Ja wiem, że Thor i Loki są ... przystojni ;)
Obrazek
Ostatnio zmieniony 2018-02-27, 21:23 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Jest JEDEN Bóg - a co z innymi?!?

Post autor: Andej » 2018-02-28, 12:55

lilia pisze: 2018-02-27, 20:04 Zaznaczyłam 1... aczkolwiek.. tak sobie kiedyś pomyślałam, że może jednak są inne bóstwa. Z innych wierzeń itp. Oczywiście nie są nawet w połowie tak doskonałe jak Jahwe ale jednak.
Nie rozumiem. Czy wierzysz w istnienie jakiegokolwiek bóstwa poza JEDYNYM STWORZYCIELEM NIEBA I ZIEMI?
Czy możesz zdradzić, o kogo dokładnie Ci chodzi?

Dla mnie tkwi tym sprzeczność. Zaznaczyłaś jedno, ale w to nie wierzysz?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

lilia

Re: Jest JEDEN Bóg - a co z innymi?!?

Post autor: lilia » 2018-02-28, 13:52

Ciężko mi wytłumaczyć moją myśl.. Wierzę tylko w jednego Boga, Stworzyciela nieba i ziemi aczkolwiek pojawiły się kiedyś w mojej głowie takie głupie myśli na temat pierwszego przykazania, że skoro nie możemy wyznawać innych bogów poza naszym to może coś w tym jest.. tzn. że są inni. Hmm.. dalej nie ujęłam tego tak jak chciałam :-? Kiedyś czytałam książkę, w której wypowiadał się pewien ksiądz (niestety nie pamiętam tytułu) i tłumaczył tam, że są jakieś tam bóstwa z innych religii ale nie powinniśmy się w to zagłębiać, ponieważ mogą czekać na nas jakieś niebezpieczeństwa z ich strony.. Czyli mógł mieć na myśli pkt. 6. "Wszyscy Bogowie to lepiej lub gorzej objawiony JHWH - szatan jest tylko jego zbuntowanym aniołem podszywającym się jednak tylko pod niektórych (nielicznych) innych bogów". Trochę mi to namieszało wtedy w głowie. A tak w ogóle to wczoraj późnym wieczorem trafiłam na audycje a radiu, gdzie jeden ksiądz tłumaczył właśnie o co chodzi w pierwszym przykazaniu. Trochę mi to otworzyło oczy, poczytałam i zmieniam zdanie co do tych "innych" #:-s Tak że przepraszam za zamieszanie :ymblushing: :D
Ostatnio zmieniony 2018-02-28, 13:53 przez lilia, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Jest JEDEN Bóg - a co z innymi?!?

Post autor: Andej » 2018-02-28, 14:39

Wiara w nieistniejących bogów jest możliwa.
Wierząc, że JEST JEDEN nie da się uznawać innego, bo go nie ma. Ale rozumowanie oryginalne. Nigdy tak nie pomyślałem. Zawsze rozumiałem to w ten sposób, aby nie tworzyć sobie żadnych bóstw. I to niekoniecznie w sensie osobowym, ale także przedmiotowym.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Katol

Re: Jest JEDEN Bóg - a co z innymi?!?

Post autor: Katol » 2018-05-03, 10:37

W islamie Szatan podszywa się pod Boga.
Mahomet wyraźnie mówi, że otrzymał objawienie od niejakiego anioła Dżibrila.
A treść objawienia jest sprzeczna z ST i z NT.
Podważa ona główne prawdy wiary.
Zatem musi pochodzić z Piekła.
Ostatnio zmieniony 2018-05-03, 10:38 przez Katol, łącznie zmieniany 1 raz.

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1923
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Jest JEDEN Bóg - a co z innymi?!?

Post autor: Andy72 » 2018-05-03, 16:22

Jest jeden Bóg a za inne podszywa się szatan
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Katol

Re: Jest JEDEN Bóg - a co z innymi?!?

Post autor: Katol » 2018-05-04, 08:25

W judaizmie Bóg już nie jest Bogiem. Jest wydmuszką. Został obrabowany. Izajasza 53 nie wolno czytać.
Rabini są ważniejsi od Boga.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19083
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Jest JEDEN Bóg - a co z innymi?!?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-05-04, 08:50

No nie, odróznijmy Boga od tego, że Jego wyznawcy w jakiejś grupie (Ty przytoczyłeś akurat judaizm) coś-tam robią źle (albo nawet fundamentalnie źle).
Patrzyłem jeszcze raz na ankietę. W pierwszym odruchu oczywiście opcja pierwsza ("Jest tylko Jeden Bóg JHWH, Bóg Abrahama, Izaaka, Izraela, Ojciec Jezusa - żaden inny zły czy dobry nigdy nie istniał").
Ale... w punkcie 4 ("Jest tylko Jeden Bóg JHWH, Bóg Abrahama, Izaaka, Izraela, Ojciec Jezusa- inni bogowie to niedoskonałe objawienia Boga JHWH") też odrobina prawdy jest.
Z tym że nie napisałbym tego o wszystkich wierzeniach niechrześcijańskich (są przecież i demoniczne, jak kult Kali) i nie pisałbym o "niedoskonałych objawieniach Boga" tylko o "skutku szukania na ślepo, bez objawienia, przy pomocy wyłącznie naturalnych środków Jedynego Boga, którego potrzeba jest wpisana w naturę ludzką".

Katol

Re: Jest JEDEN Bóg - a co z innymi?!?

Post autor: Katol » 2018-05-04, 13:58

Są też wyznania oficjalnie demoniczne, jak Kościół Szatana działający legalnie w Stanach.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19083
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Jest JEDEN Bóg - a co z innymi?!?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-05-04, 15:05

Słusznie, dlatego właśnie zaznaczyłem "Z tym że nie napisałbym tego o wszystkich wierzeniach niechrześcijańskich (są przecież i demoniczne, jak kult Kali)"

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14987
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4208 times
Been thanked: 2955 times
Kontakt:

Re: Jest JEDEN Bóg - a co z innymi?!?

Post autor: Dezerter » 2018-05-04, 18:01

Ankietę sam układałem, więc jakoś sformułować trzeba było - warunek podstawowy- krótko
A czemu nie 6?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19083
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Jest JEDEN Bóg - a co z innymi?!?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-05-04, 18:07

Dezerter pisze: 2018-05-04, 18:01 Ankietę sam układałem, więc jakoś sformułować trzeba było - warunek podstawowy- krótko
Ankieta jest w porządku.
Po prostu tak sobie rozważam różne aspekty.
A czemu nie 6?
"6. Wszyscy Bogowie to lepiej lub gorzej objawiony JHWH - szatan jest tylko jego zbuntowanym aniołem podszywającym się jednak tylko pod niektórych (nielicznych) innych bogów" ?
Gdyby usunąc "Wszyscy" to chyba można by od biedy się zgodzić. I chyba nie jest to owoc "objawienia" - to nie są religie objawione (nie licząc "objawienia naturalnego" o którym pisze Paweł w Rz 1,19-20). No i nie przesadzamy - tam są "ziarenka" prawdy, i tylko ziarenka.

ODPOWIEDZ