Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Czyli rozmowy o naturze Boga i Objawienie Jego w Osobie Ojca, Jezusa Chrystusa, rozmowy także na temat Ducha Świętego, Jego działanie, prowadzenie Kościoła przez Niego, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Andej » 2021-01-19, 19:03

Magnolia pisze: 2021-01-19, 08:48
sądzony pisze: 2021-01-18, 22:18

Idąc za T. Mertonem, cóż więc pozostaje - ciemność.
Nie zgodzę się. Pozostaje Tajemnica i nadzieja poznania Tajemnicy.
A ja nie zgodzę się, ani z jednym, ani z drugim. Bo dla mnie to kwestia wiary. Wiary, a nie wiedzy.
I wcale nie wiem, czy po przejściu na drugą stronę, będę w stanie pojąć tę tajemnicę. Dlatego nie żywię nadziei na to. Jeśli Bóg zechce mi to objawić, to objawi. Ale najpierw podniesie mnie to takiego poziomu, w którym będę w stanie to pojąć. A natenczas zadowalam się tym, co głosi Kościół. Wierzę w to co Kościół wywnioskował na podstawie objawień. Nie rozumiem, tylko wierzę.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: sądzony » 2021-01-19, 21:18

Andej pisze: 2021-01-19, 19:03 (...)
A ja nie zgodzę się, ani z jednym, ani z drugim. Bo dla mnie to kwestia wiary. Wiary, a nie wiedzy.
I wcale nie wiem, czy po przejściu na drugą stronę, będę w stanie pojąć tę tajemnicę. Dlatego nie żywię nadziei na to. (...)
Ja również wierzę. Czasem wydaje mi się, że dostrzegam znaki woli bożej,
co nie oznacza, że właściwi je interpretuje, a jeśli tak
to nie zawsze mam siły, by iść.

Nadzieje żywię i pragnę.
Andej pisze: 2021-01-19, 19:03 (...) Jeśli Bóg zechce mi to objawić, to objawi. Ale najpierw podniesie mnie to takiego poziomu, w którym będę w stanie to pojąć. A natenczas zadowalam się tym, co głosi Kościół. Wierzę w to co Kościół wywnioskował na podstawie objawień. Nie rozumiem, tylko wierzę.
Może zabrzmi to dziwnie, ale wydaje i się, że Bóg oczekuje byśmy Mu nieco "pomogli".
(oczywiście żaden ze mnie pomocnik)
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Fankis
Bywalec
Bywalec
Posty: 132
Rejestracja: 21 maja 2021
Lokalizacja: Brenna
Wyznanie: Chrześcijanin
Been thanked: 3 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Fankis » 2021-05-21, 13:37

Witam. Bóg jest jeden nie ma trzech osób Boskich.jak można Boga rozdzielić na 3 osoby(osobowości)???Ktoś kto ma za autorytet Słowo Boże nie będzie takich rzeczy głosił, bo Pismo nas inaczej naucza...

CMK

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: CMK » 2021-05-21, 17:06

Jestes podzielony na wiele czesci, a stanowisz calosc i jestes jednym. Czyzby Bog byl mniej zdolny

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-05-21, 17:43

Fankis pisze: 2021-05-21, 13:37 Witam. Bóg jest jeden nie ma trzech osób Boskich.jak można Boga rozdzielić na 3 osoby(osobowości)???Ktoś kto ma za autorytet Słowo Boże nie będzie takich rzeczy głosił, bo Pismo nas inaczej naucza...
Bog w trzech osobach nie oznacza Boga podzielonego. A Pisma nie naucza inaczej.

Awatar użytkownika
Fankis
Bywalec
Bywalec
Posty: 132
Rejestracja: 21 maja 2021
Lokalizacja: Brenna
Wyznanie: Chrześcijanin
Been thanked: 3 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Fankis » 2021-05-21, 19:02

Niema czegoś takiego drodzy przyjaciele, jak Bóg w 3 osobach...jest jedna osoba...jedno imię i jeden Bóg.Trzy osoby i jeden Bóg?nie,Słowo naucza nas ze jest JEDEN :)popatrzcie...Nie możecie przecież być osobą, nie będąc samodzielną istotą. Musi się posiadać osobowość, aby być osobą.wiec wierząc w trzy osoby Bóstwa wierzycie w 3 bogów co jest kłamstwem.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Jozek » 2021-05-21, 20:10

Fankis pisze: 2021-05-21, 19:02 Niema czegoś takiego drodzy przyjaciele, jak Bóg w 3 osobach...jest jedna osoba...jedno imię i jeden Bóg.Trzy osoby i jeden Bóg?nie,Słowo naucza nas ze jest JEDEN :)popatrzcie...Nie możecie przecież być osobą, nie będąc samodzielną istotą. Musi się posiadać osobowość, aby być osobą.wiec wierząc w trzy osoby Bóstwa wierzycie w 3 bogów co jest kłamstwem.
Klamstwem sa twoje zarzuty, bo nikt z Katolikow w 3 Bogow nie wierzy tylko w jednego.
Po prostu nie masz pojecia o czym pisesz i kompletnie nie rozumiesz Pism. ktos ci glupot naopowiadal o wierze Katolickiej i te glupoty ppowtarzasz.
Powiedz chociaz jak wytlumaczysz slowa Pism o malzenstwie, ze malzonkowie staja sie jednym cialem?
Czym tez wedlug ciebie bedzie jednosc z Bogiem? I czy zbawienie jest tez taka sama jednoscia z Bogiem?
Ostatnio zmieniony 2021-05-21, 20:14 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Fankis
Bywalec
Bywalec
Posty: 132
Rejestracja: 21 maja 2021
Lokalizacja: Brenna
Wyznanie: Chrześcijanin
Been thanked: 3 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Fankis » 2021-05-21, 20:43

spokojnie,moim zamiarem nie jest sie tu przekłucac i argumentować. Czytamy to samo Słowo Boże,Pan mi coś pokazał i chciałbym się z wami podzielić. po co te nerwy?Jeżeli KK wierzy w jednego Boga to chwała Panu,ale obawiam sie że nie.Jest to bardzo dobrze pokazane na chrzcie w tytuły...rozmawaialem z ksiedzem i pytałem dlaczego chrzest w Imię Pana Jezusa Chrystusa juz nie obowiązuje i dostałem odpowiedź ze nie można pominąc osoby Ojca i Ducha Świętego...idąc tym tokiem myślenia Koscioła katolickiego chrzest którym chrzcili apostołowie w tym Piotr z kluczami się mylili?Nikt nigdzie w całej Bibli nie był ochrzczony w Imię Ojca, Syna I Ducha Świętego. Zobaczcie do Historii ze dopiero w soborze wielcy teolodzy zmienili chrzest z oryginalnego Biblijnego tak jak apostołowie nakazali na chrzest w tytuły, a Pan Jezus dokładnie nazakywał iść na cały świat głosić Ewangelie i Chrzcić w ...UWAGA....IMIĘ!!! a jakie jest Imię?Czy Duch Święty jest imieniem?czy Ojciec jest imieniem?Nie!Imieniem jest JEZUS!Dlatego kilka dni po tym jak im Pan nakazał apostolowoe poszli i co?pomylili się???kazdy z nich uczył aby Chrzcić w IMIĘ PANA JEZUSA CHRYSTUSA!Tak mówi Słowo Boże, a Słowo Boże jest prawdą!

Dodano po 6 minutach 59 sekundach:
Apostołowie zrozumieli przez objawienie ze Ojciec,Syn i Duch Święty to PAN JEZUS CHRYSTUS !Jeden.np.na moim przykladzie...Jestem Jacek...jestem ojcem,synem,bratem,kuzynem itd.ale mam na imie Jacek i jestem jeden:)I uwaga...mam jedno imię:)

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-05-21, 21:35

Standardowe "argumenty" :)
Problem w tym, że antytrynitarze nie rozumieją co oznacza, ze Bóg jest jeden - gdyby rozumieli, nie przeciwstawialiby tej prawdy biblijnej innej prawdzie biblijnej - o tym, że są trzy osoby boskie.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Dezerter » 2021-05-21, 21:41

Wyjaśnij swoją wiarę, bo chyba się nie rozumiemy
Czy wierzysz w Boga Jedynego, Boga Abrahama, Izaaka i Jakuba
Czy uznajesz Jezusa za Boga?
czy uznajesz JHWH za Boga?
Czy uznajesz Ducha Świętego za Boga?

Mat. 28:19 Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, chrzcząc je w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego
Co zrobisz z tym cytatem?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Fankis
Bywalec
Bywalec
Posty: 132
Rejestracja: 21 maja 2021
Lokalizacja: Brenna
Wyznanie: Chrześcijanin
Been thanked: 3 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Fankis » 2021-05-21, 22:15

Tak uznaje za Boga Pana Jezusa Chrystusa który jest Bogiem JHWH starego testamentu ,ktory jest Jezusem Chrystusem nowego testamentu i Duchem Świętym czasu dzisiejszego!Ale jest to jedna Osoba nie trzy.Jedno Imię, jedna wiara,jeden Bóg, jeden Chrzest.Tak jak my jesteśmy trzema w jednym...tzn.Ciało,duch,dusza ale istotą(osobą)jesteśmy jedną.

Co do Mateusza 28:19 to tak jak pisałem wcześniej...w Imię...a jakie było to Imię?i jak to apostołowie to zrozumieli?poszli i chrzcili jak?w imie Ojca,Syna i Ducha Świętego? czy w IMIĘ? Zobacz na dzieje apostolskie,ze to Imię Boga ma moc...cale dzieję apostolskie...np.

Dz 3:16: "A przez wiarę w jego imię, temu, którego widzicie i znacie, imię to przywróciło siły.

Dz 3:6: "Wtedy Piotr powiedział: Nie mam srebra ani złota, lecz co mam, to ci daję: W imieniu Jezusa Chrystusa z Nazaretu, wstań i chodź!"

Jak widać to Imię ma moc!I dlatego ten chrzest w Imię jest tak ważny. Zobacz on tu bie mówi w Imię Ojca,Syna I Ducha Świętego tylko w Imię Jezusa Chrystusa....na każdym miejscu.

nie próbuje was przekonać do swoich racji,ale Pismo to wyraznie pokazuje ,ze to jest to Imię Boga i w tym imieniu jest moc i powinien być chrzest.Zobacz jeszcze, ze ucznowie napotkani byli ochrzczeni takim chrztem jak Pan Jezus,a co powiedział apostoł Paweł...kazał jeszcze raz sie ochrzcić,więc to jest ważne, bo musi to być chrzest w to Imię.


Dz 19:3-5: "Wtedy zapytał ich: W czym więc byliście ochrzczeni? A oni odpowiedzieli: W chrzcie Jana. Paweł zaś powiedział: Jan chrzcił chrztem pokuty, mówiąc ludziom, aby uwierzyli w tego, który przyjdzie po nim, to znaczy w Jezusa Chrystusa. Gdy to usłyszeli, zostali ochrzczeni w imię Pana Jezusa."

Tak ja to widzę i tak to widział Piotr i Paweł czy inni apostołowie.
Ostatnio zmieniony 2021-05-21, 22:25 przez Fankis, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Dezerter » 2021-05-21, 22:36

Masz racje w jednym, że w dalszych Dziejach Apostołów jest zawsze chrzest w Imię Jezusa, nie wiem dlaczego , ale nakaz jest w Imię Ojca i Syna i Ducha i - ja jak bym był starożytnym prezbiterem, czy uczniem apostołów, to bym tak chrzcił. Poproszę @Marek_Piotrowski o podanie przykładów Starożytnych przed Soborem Nicejskim na chrzest w Imię Trójcy.
A co do Imienia to obawiam się, że nie masz racji, bo w ST jak Mojżesz spytał Boga jedynego, Boga Abrahama Izaaka i Jakuba, Boga Izraela - co ma powiedzieć swojemu ludowi , jaki Bóg go posyła i jakie jest jego Imię to odpowiedział
JHWH
Jeśli Jezus mówił o Bogu i jego Imieniu i w Jego Imieniu to miał na myśli
JHWH a nie Jezus (inna sprawa, czy Jezus, który znaczy "JHWH jest z nami" to inne imię)
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Jozek » 2021-05-21, 22:43

Frankis, nie zauwazasz tego ze Piotr, zwraca sie do Boga Ojca, w imieniu Jezusa Chrystusa. Tak samo Papiez, wystepuje w Inieniu Jezusa Chrystusa.
Wiesz dlaczego to Imie jest takie wazne?
Z tego co piszesz to wyglada na to ze nawet nie rozumiesz o co chodzi w Chrzcie Sw. Wydaje ci sie ze to jakas magiczna formulka, a nie rozumiesz nawet pojedynczych slow w niej uzytych.

Kiedys jednemu muzulmaninowi na pytanie podobne o trojcy, tak na szybko wyjasnilem ze Bogo objawil sie czlowiekowi w trzech postaciach-osobach, dlatego mowimyy ze jest jeden, ale w trzech osobach. Choc tak na nasze ludzkie pojecia, nie jest to takie proste i latwe do wyjasnienia i zrozumienia.
Ostatnio zmieniony 2021-05-21, 22:51 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Fankis
Bywalec
Bywalec
Posty: 132
Rejestracja: 21 maja 2021
Lokalizacja: Brenna
Wyznanie: Chrześcijanin
Been thanked: 3 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Fankis » 2021-05-21, 23:30

Dezerter zwróć uwagę na Jana 17

Już nie jestem na świecie, ale oni są jeszcze na świecie, a Ja idę do Ciebie. Ojcze Święty, zachowaj ich w Twoim imieniu, które Mi dałeś , aby tak jak My stanowili jedno.

Dodano po 32 minutach 49 sekundach:
jeśli Mateusz 28,19. jest w sprzeczności do Dz. Ap. 2,38, to w Biblii jest sprzeczność,a jest to niemożliwe!

CMK

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: CMK » 2021-05-21, 23:32

Chrzest w imie Jezusa zawiera w sobie wszystkie znamiona Trojcy - w imie Jezusa, bo Jezus jest Bogiem jak Ojciec i Duch - a zalozyl Kosciol ktory chrzci w imie Ojca i Syna I Ducha czyli w imie Jezusa. to proste.
Ostatnio zmieniony 2021-05-22, 10:43 przez Dezerter, łącznie zmieniany 2 razy.

ODPOWIEDZ