Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Czyli rozmowy o naturze Boga i Objawienie Jego w Osobie Ojca, Jezusa Chrystusa, rozmowy także na temat Ducha Świętego, Jego działanie, prowadzenie Kościoła przez Niego, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Zebra
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1027
Rejestracja: 20 lut 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 336 times
Been thanked: 202 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Zebra » 2021-05-22, 16:19

gdzie Pismo nas naucza o trójcy?
Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.
Mt 28, 19

Więcej tu
https://www.gotquestions.org/Polski/Trojca-Swieta.html

Dodano po 10 minutach 2 sekundach:
W 4. rozdziale Apokalipsy jest przedstawiona wizja Nieba, gdzie znajduje się tylko jeden tron, a na nim tylko jedna Osoba, której jest oddawana cześć i która jest nazwana Panem, Bogiem Wszechmogącym. Jak więc mogłyby być trzy osoby w jednym Bogu? Istnieje tylko jeden Bóg.
Obawiam się, że myślisz, że skoro są 3 osoby Boskie to muszę być 3 trony. A to jest jeden Bóg w trzech osobach. Dbają o linię to się mieszczą na jednym tronie ;)
A tak serio to my ludzie wyobrażamy sobie 3 osoby w 1 osobie i w sumie... nic nie wiadomo. A Bóg jest jeden na jednym tronie w 3 osobach :p czego tu nie rozumieć ;)

(taka dygresja tylko)
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8

Awatar użytkownika
Fankis
Bywalec
Bywalec
Posty: 132
Rejestracja: 21 maja 2021
Lokalizacja: Brenna
Wyznanie: Chrześcijanin
Been thanked: 3 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Fankis » 2021-05-22, 18:22

Trzy urzędy Jednego Boga. Urząd Ojcowstwa to stary testament, Urząd Syna w Panu Jezusie,urzad Ducha Świętego obecnie,a nie trzy osoby.Bóg jest jeden, to znaczy ze jest jedna Osoba a nie trzy osoby w jednym Bogu.

co do Mateusza 28 :19

A jakie było to Imię? Ojciec jest imieniem? Duch jest imieniem? widzisz jedno Imię , jedno ciało, jedna osoba i jeden Bóg.

Dodano po 10 minutach 42 sekundach:
zobacz...w Imię liczba pojedyncza nie imiona

Dodano po 46 minutach 29 sekundach:
tak mialem na sercu,żeby sie podzielić z wami odnośnie tematu,nie chciałem nikogo urazić, poważnie.Smigam na urlop więc jak Pan pozwoli zaglądnę za ok 2 tyg.znowu tutaj.Niech was Pan Błogosławi i objawia w swoim własnym Słowie. Shalom
Ostatnio zmieniony 2021-06-05, 17:55 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 2 razy.
Mat 28:18: "A Jezus przystąpiwszy, rzekł do nich te słowa: Dana mi jest wszelka moc na niebie i na ziemi."

Awatar użytkownika
Ras.
Bywalec
Bywalec
Posty: 110
Rejestracja: 22 maja 2021
Lokalizacja: Kwidzyn
Has thanked: 28 times
Been thanked: 9 times
Kontakt:

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Ras. » 2021-05-22, 20:32

Ciało*, duch*, dusza*
Trzykroć Święty... Święty, Święty, Święty...

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2634 times
Been thanked: 4641 times
Kontakt:

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-05-22, 20:37

1
Bóg nie pełni żadnych "urzędów". To w ogóle nie ta narracja. Usiłujesz wyobrazić sobie Boga jak ludzkie urzędy. Uroczy prymitywizm, ale niewiele ma wspólnego z prawdą.

2
"Imię" to w narracji starowschodniej znacznie więcej niż to, co dziś wpisujemy w dowód osobisty.
Zresztą resztki tej retoryki przetrwały do dziś.
Jeśli bym powiedział "moje imię będzie znane i cenione", to nie miałbym na myśli przecież, że "wszyscy poznają imię Marek i będą >>imię Marek<< cenić" - wyrażenie to oznacza po prostu, że spodziewam się, że będą cenić i znać MNIE.
Podobnie, jeśli słyszysz, że ktoś mówi "zniszczono moje dobre imię" to oznacza, że zniszczono JEGO, a nie wyraz, który jego rodzice dali mu na imię.

Podobnie jest z Bogiem. "Święć się imię Twoje" nie oznacza czci dla ciągu liter - tylko dla Boga. Jeśli szanujemy Imie Boga, to ze względu na Niego.

3
Fankis pisze: 2021-05-22, 15:55 Marku no doskonały przykład...Jeden Pan,Abraham powiedział Panie nie panowie.widzisz napisałem ze dobry przykład dałeś, a ty mi odpisujesz czemu zły? niezrozumiale
(...)
Słowo naucza tak i tego powinniśmy sie trzymać...taki przykład
Wj 3:5: "Wtedy powiedział: Nie zbliżaj się tu. Zdejmij buty z nóg, bo miejsce, na którym stoisz, jest ziemią świętą."
Co gdyby Mojżesz ściągnoł czapke zamiast butów?
[/quote]Wybacz, ale nie rozumiem co chesz przez to powiedzieć. Pewnie coś tam sobie myślisz, ale napisz zrozumiale.
Może skup się, żeby przekazać, co chcesz powiedzieć.

4
podałem ci odpowiedź odnośnie chrztu dzieci bo pytałeś...kto uwierzy i da się ochrzcić... czy niemowlęta mogą uwierzyć?
Zacytujmy cały werset: Mk 16:16 BT5 "Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony; a kto nie uwierzy, będzie potępiony."
Zatem krótka piłka: niemowlęta według Ciebie ZAWSZE idą do piekła?
Na to pytanie będę egzekwował od Ciebie odpowiedź. Przemyśl ją koniecznie.

5
W 4. rozdziale Apokalipsy jest przedstawiona wizja Nieba, gdzie znajduje się tylko jeden tron, a na nim tylko jedna Osoba, której jest oddawana cześć i która jest nazwana Panem, Bogiem Wszechmogącym. Jak więc mogłyby być trzy osoby w jednym Bogu? Istnieje tylko jeden Bóg.
Chyba nie doczytałeś Apokalipsy :)

A na koniec prośba: używaj mechanizmów cytowania. To naprawdę nie takie trudne, a umożliwia zrozumiałą rozmowę.

CMK

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: CMK » 2021-05-22, 20:40

Nauki niechrystusowe ...
Mocno oparte na niezrozumieniu I Chrystusa i Jego Kosciola i nauki apostolskiej.
Odpowiedz Marka Piotrowskiego konkretna i biblijna. Biblijna, gdyz odczytana wedlug nauczania Kosciola.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14998
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4217 times
Been thanked: 2958 times
Kontakt:

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Dezerter » 2021-05-22, 21:37

Frankis - udanego urlopu, Niech Bóg Jedyny ci błogosławi a Duch Święty wylewa laskę zrozumienia Słowa i jak rzeczy się mają.
szalom

Nasze próby zrozumienia i opisania Trójjedynego Boga są tylko nieudolnymi próbami zdefiniowania Tego, Który BYŁ, JEST i Będzie, Przedwiecznego Ducha, Nieopisanego i Niepoznanego - moim zdaniem poznajemy za życja jakiś malutki procent Jego Istnienia - jak by mnie ktoś spytał
Podaj mi ile w % poznałeś Boga?
, to bez fałszywej skromności bym powiedział 1%
cichłbym, byśmy mieli to gdzieś w zakładce tej dyskusji
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Fankis
Bywalec
Bywalec
Posty: 132
Rejestracja: 21 maja 2021
Lokalizacja: Brenna
Wyznanie: Chrześcijanin
Been thanked: 3 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Fankis » 2021-06-05, 13:46

Witam ponownie.dziekuje za miłe słowa, urlop sie udał:)dobry czas z zoną i dzieciakami a przy powrocie do domu kupilismy psiaka podhalańczyka:)

wracając do tematu
4
podałem ci odpowiedź odnośnie chrztu dzieci bo pytałeś...kto uwierzy i da się ochrzcić... czy niemowlęta mogą uwierzyć?
Zacytujmy cały werset: Mk 16:16 BT5 "Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony; a kto nie uwierzy, będzie potępiony."
Zatem krótka piłka: niemowlęta według Ciebie ZAWSZE idą do piekła?
Na to pytanie będę egzekwował od Ciebie odpowiedź. Przemyśl ją koniecznie.
Każdy dorosły swiadomy człowiek podejmuje decyzje...i za te decyzje odpowiemy przed Bogiem,czy małe dzieci podejmują decyzje?,co chce powiedzieć to to że Slowo nas bedzie sądzić a w Słowie nie widze nigdzie chrztu malych dzieci,Pan Jezus małe dzieci brał na ręce i Błogosławił, niech mi ktoś pokaże chrzest malych dzieci przez polanie główki?jezeli tego niema w Biblii to znaczy że jest to dodane czyż nie?Kościoły i zbory protestanckie odeszły od Słowa Bożego i o tym trzeba mówić też tu na forum Chrzescijańksim,ale nie chce nikogo atakować,ale te systemy nauczania jeżeli nie sa zgodne z tym co mówi nam Biblia trzeba w nie uderzać.Jest wielu wspaniałych Katolików czy prostestantow,naprawdę dobrych ludzi ,ale tak jak mówię nadejdzie czas,kiedy każdy z nas stanie na sądzie i zda sprawe a sądem będzie Słowo, więc trzymajmy się Słowa.
Ostatnio zmieniony 2021-06-05, 17:20 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.
Mat 28:18: "A Jezus przystąpiwszy, rzekł do nich te słowa: Dana mi jest wszelka moc na niebie i na ziemi."

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2634 times
Been thanked: 4641 times
Kontakt:

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-06-05, 14:05

Nie odpowiedziałeś na pytanie. Według Twojego rozumienia Pisma WSZYSTKIE dzieci są potępione (bo "nie uwierzyły"). Tak, nie, nie wiesz?

Jak już z tym się uporasz, przejdziemy do chrztu dzieci w historii chrześcijaństwa. Ale najpierw odpowiedz, a nie zmieniaj tematu.
Ostatnio zmieniony 2021-06-05, 14:06 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Fankis
Bywalec
Bywalec
Posty: 132
Rejestracja: 21 maja 2021
Lokalizacja: Brenna
Wyznanie: Chrześcijanin
Been thanked: 3 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Fankis » 2021-06-05, 14:59

Nasze próby zrozumienia i opisania Trójjedynego Boga są tylko nieudolnymi próbami zdefiniowania Tego, Który BYŁ, JEST i Będzie, Przedwiecznego Ducha, Nieopisanego i Niepoznanego - moim zdaniem poznajemy za życja jakiś malutki procent Jego Istnienia - jak by mnie ktoś spytał
Podaj mi ile w % poznałeś Boga?
, to bez fałszywej skromności bym powiedział 1%
cichłbym, byśmy mieli to gdzieś w zakładce tej dyskusji
Zgadzam się, Boga możemy poznać przez objawienie,objawienie jego Słowa bo Słowem jest Bóg...jak wiemy litera zabija,ale Duch to Słowo może nam ożywić czyli objawić w naszym sercu,nie przez intelektualne poznanie,ale właśnie przez wiarę

Dodano po 41 minutach 40 sekundach:
Marek_Piotrowski pisze: 2021-06-05, 14:05 Nie odpowiedziałeś na pytanie. Według Twojego rozumienia Pisma WSZYSTKIE dzieci są potępione (bo "nie uwierzyły"). Tak, nie, nie wiesz?

Jak już z tym się uporasz, przejdziemy do chrztu dzieci w historii chrześcijaństwa. Ale najpierw odpowiedz, a nie zmieniaj tematu.
No właśnie ci odpowiedziałem:) A miały możliwość uwierzenia?Łotr na krzyżu miał możliwość chrztu? Ty masz możliwość czy ja..jesteś swiadomy,nie krzyczysz jak glodny jesteś prawda? Tylko idziesz sobie kromke zrobić...dorosłeś:)
Ostatnio zmieniony 2021-06-05, 17:27 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.
Mat 28:18: "A Jezus przystąpiwszy, rzekł do nich te słowa: Dana mi jest wszelka moc na niebie i na ziemi."

CMK

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: CMK » 2021-06-05, 15:01

W Biblii nie ma nic o komputerach. Jezeli uzywamy tego sprzetu, to odeszlismy od Slowa Bozego i bedziemy potepieni? A wiec jest to odejscie i nalezy to potepic i uderzac w uzytkownikow komputerow? Wiec jak staniemy na sadzie to nic nas nie uchroni przed gniewem Boga?

Awatar użytkownika
Fankis
Bywalec
Bywalec
Posty: 132
Rejestracja: 21 maja 2021
Lokalizacja: Brenna
Wyznanie: Chrześcijanin
Been thanked: 3 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Fankis » 2021-06-05, 15:15

Obj 20:13: "I wydało morze umarłych, którzy w nim byli, również śmierć i piekło wydały umarłych, którzy w nich byli. I zostali osądzeni, każdy według swoich uczynków."

Teraz np.moj brat 2 dni miał jak zmarł...

Kto uwierzy i da sie ochrzcić...czyli swiadoma osoba a nie dziecko...czyli to miejsce pisma odnosi sie do dzieci?

Dodano po 7 minutach 23 sekundach:
CMK pisze: 2021-06-05, 15:01 W Biblii nie ma nic o komputerach. Jezeli uzywamy tego sprzetu, to odeszlismy od Slowa Bozego i bedziemy potepieni? A wiec jest to odejscie i nalezy to potepic i uderzac w uzytkownikow komputerow? Wiec jak staniemy na sadzie to nic nas nie uchroni przed gniewem Boga?
Wszystko mi wolno, ale nie wszystko przynosi korzyść. Wszystko mi wolno*, ale ja niczemu nie oddam się w niewolę(1 Kor 6,12)

Komputer można używać np.czytajac Biblie albo np.ogladaja filmy dla dorosłych...widzisz Duch Święty jeżeli mieszka w twoim sercu to ci podpowie i pouczy
Ostatnio zmieniony 2021-06-05, 17:13 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.
Mat 28:18: "A Jezus przystąpiwszy, rzekł do nich te słowa: Dana mi jest wszelka moc na niebie i na ziemi."

CMK

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: CMK » 2021-06-05, 15:45

A wiec w rodzinie chrzescijan ( kobieta -zona i mezczyzna- maz oboje: zostali ochrzeczeni w imie Ojca i Syna i Ducha Swietego) przychodzi na swiat dziecko. Rodzina jest chrzescijanska, a chrzescijaninem stjemy sie przez chrzest - tak wiec nie chcemy miec poganina i chrzcimy dziecko.
Chrzest mozna uzywac zawsze , aby z poganina uczynic chrzescijanina - nie ma nic w nauce apostolskiej o dopuszczalnym wieku na ten obrzed/Sakrament. I o zakazie przeciwko niemowletom. Wprost przeciwnie - nie zabraniajcie dzieciom przychodzic do ... do kogo?
Widzisz - Duch swiety jesli mieszka w Twoim sercu to Ci podpowie i pouczy.

Awatar użytkownika
Fankis
Bywalec
Bywalec
Posty: 132
Rejestracja: 21 maja 2021
Lokalizacja: Brenna
Wyznanie: Chrześcijanin
Been thanked: 3 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Fankis » 2021-06-05, 15:50

W 4. rozdziale Apokalipsy jest przedstawiona wizja Nieba, gdzie znajduje się tylko jeden tron, a na nim tylko jedna Osoba, której jest oddawana cześć i która jest nazwana Panem, Bogiem Wszechmogącym. Jak więc mogłyby być trzy osoby w jednym Bogu? Istnieje tylko jeden Bóg.
[/quote]Chyba nie doczytałeś Apokalipsy :)

Może rowziń tą myśl proszę odnośnie trzech osób Boskich
Mat 28:18: "A Jezus przystąpiwszy, rzekł do nich te słowa: Dana mi jest wszelka moc na niebie i na ziemi."

CMK

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: CMK » 2021-06-05, 15:54

Jest rowniez napisane o baranku - czyzby jednak byly jakies zwierzeta Bogiem?
Nigdy w szkole nie uczyles sie chocby o najprostszych alegoriach?

Awatar użytkownika
Fankis
Bywalec
Bywalec
Posty: 132
Rejestracja: 21 maja 2021
Lokalizacja: Brenna
Wyznanie: Chrześcijanin
Been thanked: 3 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Fankis » 2021-06-05, 16:04

CMK pisze: 2021-06-05, 15:45 A wiec w rodzinie chrzescijan ( kobieta -zona i mezczyzna- maz oboje: zostali ochrzeczeni w imie Ojca i Syna i Ducha Swietego) przychodzi na swiat dziecko. Rodzina jest chrzescijanska, a chrzescijaninem stjemy sie przez chrzest - tak wiec nie chcemy miec poganina i chrzcimy dziecko.
Chrzest mozna uzywac zawsze , aby z poganina uczynic chrzescijanina - nie ma nic w nauce apostolskiej o dopuszczalnym wieku na ten obrzed/Sakrament. I o zakazie przeciwko niemowletom. Wprost przeciwnie - nie zabraniajcie dzieciom przychodzic do ... do kogo?
Widzisz - Duch swiety jesli mieszka w Twoim sercu to Ci podpowie i pouczy.
Chrzest wodny nie zbawia, chociaż wielu ludzi uważa, że on tego dokonuje. Chrzest wodny jest pamiątką śmierci, pogrzebu i zmartwychwstania Pana. On was nie zbawia.
Wieczerza Pańska jest pamiątką Jego wielkiej agonii i Jego wyjścia. Jezus rozkazał nam, abyśmy w ten sposób postępowali. Dopóki On nie powróci, mamy to czynić.


J 3:3: "Odpowiedział mu Jezus: Zaprawdę, zaprawdę powiadam ci: Jeśli się ktoś nie narodzi na nowo, nie może ujrzeć królestwa Bożego."

Narodzić się na nowo...z Ducha,nie z ciała. Dlatego dorosły czlowiek swiadomy pokutuhe i daje sie ochrzcić w Imię Pana Jezusa Chrystusa...zobaczcie

Dz 2:38: "Wtedy Piotr powiedział do nich: Pokutujcie i niech każdy z was ochrzci się w imię Jezusa Chrystusa na przebaczenie grzechów, a otrzymacie dar Ducha Świętego."

Jak może dziecko pokutować?i jakie grzechy mu sie odpuszcza?Kolejna herezja odpuszczanie grzechów przez spowiedź,a ja też tego w Biblii nie widzę!Jedynie widzę odpuszczanie grzechów przez chrzest...ale to może odrebny temat...skupmy sie na Trójcy:)
Ostatnio zmieniony 2021-06-05, 17:05 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.
Mat 28:18: "A Jezus przystąpiwszy, rzekł do nich te słowa: Dana mi jest wszelka moc na niebie i na ziemi."

ODPOWIEDZ