Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Czyli rozmowy o naturze Boga i Objawienie Jego w Osobie Ojca, Jezusa Chrystusa, rozmowy także na temat Ducha Świętego, Jego działanie, prowadzenie Kościoła przez Niego, itp.
ODPOWIEDZ
kundelek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 332
Rejestracja: 15 sie 2020
Has thanked: 3036 times
Been thanked: 50 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: kundelek » 2020-09-12, 12:27

zabawne poszukiwaczu jest to, ze nie rozroznisz takich form wypowiedzi jak analogia czy porownanie czy przenosnia czy figura retoryczna. Jestes jak widac ignorantem nie tylko w dziale religii, ale ogolnie pojetego wyksztalcenia podstawowego.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Andej » 2020-09-12, 12:39

Poszukiwacz.wiedzy pisze: 2020-09-12, 11:56 Po drugie dla mnie katolicyzm to "wielka falszywka"
Po przyjęciu z góry takiego założenia wychodzi na wierzch zasada "religii pokoju". Przypomina mi to solipsyzm.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
exe
Bywalec
Bywalec
Posty: 176
Rejestracja: 3 maja 2020
Lokalizacja: Ziemski padół....
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 25 times
Been thanked: 65 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: exe » 2020-09-12, 12:49

Andej pisze: 2020-09-12, 12:39
Poszukiwacz.wiedzy pisze: 2020-09-12, 11:56 Po drugie dla mnie katolicyzm to "wielka falszywka"
Po przyjęciu z góry takiego założenia wychodzi na wierzch zasada "religii pokoju". Przypomina mi to solipsyzm.
A solipsyzm jest dzieckiem orfickim....
A tu już mamy przedsionek piekła.
Mdr 7, 15:
"Oby mi Bóg dał słowo odpowiednie do myśli i myślenie godne tego, co mi dano! On jest bowiem i przewodnikiem Mądrości, i tym, który mędrcom nadaje kierunek."

Awatar użytkownika
Poszukiwacz.wiedzy
Bywalec
Bywalec
Posty: 90
Rejestracja: 29 sie 2020
Wyznanie: Islam
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Poszukiwacz.wiedzy » 2020-09-12, 16:05

kundelek pisze: 2020-09-12, 12:27 zabawne poszukiwaczu jest to, ze nie rozroznisz takich form wypowiedzi jak analogia czy porownanie czy przenosnia czy figura retoryczna. Jestes jak widac ignorantem nie tylko w dziale religii, ale ogolnie pojetego wyksztalcenia podstawowego.
Tylko że to nie analogia. Porównywanie wody do Trójcy jest po prostu śmieszne i pokazuje że nawet nie wiesz co to Trócja. Woda, lód i para wodna mają taką samą strukture chemiczną natomiast 3 osoby trójcy są -według kościoła- od siebie odrębne i rozłączne, nie składają się z tej samej materii. Woda, lód i para wodna nie łączą się w jedno natomiast osoby twojej Trójcy tak. Wymyślasz jakiekolwiek porównania żeby poprzeć swoją teze i to mnie nazywasz ignorantem? Szczerze to szkoda czasu na rozmowe z tobą, pomimo że nie zgadzam się z Simonem i Markiem to oni przynajmniej mają jekiś merytoryczne argumenty, wręcz przeciwnie do ciebie.

Dodano po 8 minutach 38 sekundach:
Andej pisze: 2020-09-12, 12:39
Poszukiwacz.wiedzy pisze: 2020-09-12, 11:56 Po drugie dla mnie katolicyzm to "wielka falszywka"
Po przyjęciu z góry takiego założenia wychodzi na wierzch zasada "religii pokoju". Przypomina mi to solipsyzm.
Po twojej wypowiedzi wychodzi na wierzch że jesteś hipokrytą. Jak napisał to kundelek o islamie bez żadnej argumentacji to siedziałeś cicho, kiedy ja napisałem to samo to od razu bulwers

Dodano po 16 minutach 49 sekundach:
Marek_Piotrowski pisze: 2020-09-12, 12:18
Poszukiwacz.wiedzy pisze: 2020-09-12, 11:56 Tak żeby rozjaśnić sprawę, czy uważasz że ciało Jezusa (część ludzkiej natury) też jest Bogiem?
Dziwne pytanie.
Jak odpowiadasz na pytanie np. "Czy ciało Poszukiwacza.wiedzy jest człowiekiem?".
Ciało człowieka jest częścią człowieka, dla mnie człowiek to dusza+ciało. Odpowiedz mi więc na pytania które ci zadałem (możesz ominąć to o procentowym składzie osób Trójcy). Mam problem z Simonem bo on uważa że ludzka natura Jezusa też jest Bogiem z czym zupełnie się nie zgadzam. Pierwszy raz słyszę taką tezę od chrześcijanina. Według większości ludzka natura Jezusa nie była Bogiem w tym ciało też. Ja osobiście nie potrafię sobie wyobrazić żeby Bóg musiał jeść, chodzić do toalety (tak jak Jezus) itp. W Starym Testamencie Bóg mowi że się nie męczy (ks. Izajasza 40:28) natomiast Nowy Testamnet podaje że Jezus sie męczył - Jan 4:6.
Czy więc ludzka natura Jezusa (m.in ciało) też jest częścią Boga/Bogiem?
Ostatnio zmieniony 2020-09-12, 16:06 przez Poszukiwacz.wiedzy, łącznie zmieniany 2 razy.
A kiedy się im mówi:
"Idźcie za tym, co zesłał Bóg!"
oni mówią:
"Nie! My postępujemy za tym,
przy czym zastaliśmy naszych ojców."
Nawet wówczas, gdy ich ojcowie niczego nie rozumieli i nie byli prowadzeni? (Koran 2:170)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Andej » 2020-09-12, 17:08

Poszukiwacz.wiedzy pisze: 2020-09-12, 16:05 Po twojej wypowiedzi wychodzi na wierzch że jesteś hipokrytą. Jak napisał to kundelek o islamie bez żadnej argumentacji to siedziałeś cicho, kiedy ja napisałem to samo to od razu bulwers
Ano jestem. Choć bez "bulwersu". Zauważam jedynie brak konsekwencji. I błędne założenie.

A tak na marginesie, to odpowiadam na to, co piszesz. Nie polemizuję z Kundelkiem. Mogę i z nim, gdy będzie to odpowiedni wątek. W tym jesteś stroną, a nie on.
Po reakcji oceniam, że przyznajesz prawdziwość stwierdzenia.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Poszukiwacz.wiedzy
Bywalec
Bywalec
Posty: 90
Rejestracja: 29 sie 2020
Wyznanie: Islam
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Poszukiwacz.wiedzy » 2020-09-12, 17:29

Andej pisze: 2020-09-12, 17:08 Ano jestem. Choć bez "bulwersu". Zauważam jedynie brak konsekwencji. I błędne założenie.

A tak na marginesie, to odpowiadam na to, co piszesz. Nie polemizuję z Kundelkiem. Mogę i z nim, gdy będzie to odpowiedni wątek. W tym jesteś stroną, a nie on.
Po reakcji oceniam, że przyznajesz prawdziwość stwierdzenia.
Fajnie że sie określiłeś, teraz wiem z kim piszę.
A co Islamu jako "religii pokoju" to nie sprzeczałbym się gdyby ktoś powiedział że nią nie jest. Islam jest religią umiarkowaną i dopuszcza fizyczną obronę w razie zagrożenia w pewnym określonym kontekście. Nie ma w Islamie zasady "kochaj swojego wroga" bądź "jak ktoś cie uderzy wystaw drugi policzek", dla mnie takie zasady są idiotyczne. Jeśli ktoś jednak nazwałby islam "religią terroru" to wtedy miałbym z tym problem.
A kiedy się im mówi:
"Idźcie za tym, co zesłał Bóg!"
oni mówią:
"Nie! My postępujemy za tym,
przy czym zastaliśmy naszych ojców."
Nawet wówczas, gdy ich ojcowie niczego nie rozumieli i nie byli prowadzeni? (Koran 2:170)

Awatar użytkownika
Morkej
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1708
Rejestracja: 2 wrz 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 343 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Morkej » 2020-09-12, 18:43

O ile w innym wątku uważałem, że niepotrzebnie w dyskusji stosuję się takie stwierdzenia jak "islam jest gloryfikatorem pedofilii", a Ty sam miałeś o to pretensje, tak tutaj nie rozumiem dlaczego piszesz, że "katolicyzm to wielka fałszywka"?
Wiesz, że to automatycznie zaniża poziom dyskusji i może prowadzić do niemiłych rzeczy? Jeżeli chcesz być traktowany poważnie, to rozmawiaj na poziomie. Przedstawiaj argumenty, ale może nie pisz w ten sposób.
Ostatnio zmieniony 2020-09-12, 18:46 przez Morkej, łącznie zmieniany 1 raz.
Oczekuj Pana, bądź mężny w działaniu i umacniaj się w sobie; nie trać ufności, nie poddawaj się,
lecz ciałem i duszą walcz o chwałę Bożą. - Tomasz à Kempis

Simon
Bywalec
Bywalec
Posty: 91
Rejestracja: 22 wrz 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 16 times
Been thanked: 85 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Simon » 2020-09-12, 19:11

Poszukiwacz.wiedzy pisze: 2020-09-12, 11:56 Dobra Simon nie chce mi się odpowiadać na każdy punkt, ale chciałbym kontynuować wątek o naturze Jezusa.
Jak zostałeś przyparty do muru, i została Ci wykazana absurdalność Twojego myślenia i to, że nie masz racji, to już uciekasz od rzeczowej dyskusji i pomijasz sobie wszystkie niewygodne dla siebie tematy, a wybierasz sobie z nich tylko jeden, który Ci odpowiada.Tak nie będziemy dyskutować.Proszę się odnieść do całości mojego postu, a nie wybierać sobie tylko te kwestie, które Ci odpowiadają.
Ostatnio zmieniony 2020-09-12, 19:12 przez Simon, łącznie zmieniany 1 raz.

kundelek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 332
Rejestracja: 15 sie 2020
Has thanked: 3036 times
Been thanked: 50 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: kundelek » 2020-09-12, 20:14

Poszukiwaczu - Twoja odpowiedz na moj wpis jest jasnym swiadectwem <twej ignorancji. I to tyle.

Awatar użytkownika
Poszukiwacz.wiedzy
Bywalec
Bywalec
Posty: 90
Rejestracja: 29 sie 2020
Wyznanie: Islam
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Poszukiwacz.wiedzy » 2020-09-12, 20:25

Morkej pisze: 2020-09-12, 18:43 O ile w innym wątku uważałem, że niepotrzebnie w dyskusji stosuję się takie stwierdzenia jak "islam jest gloryfikatorem pedofilii", a Ty sam miałeś o to pretensje, tak tutaj nie rozumiem dlaczego piszesz, że "katolicyzm to wielka fałszywka"?
Wiesz, że to automatycznie zaniża poziom dyskusji i może prowadzić do niemiłych rzeczy? Jeżeli chcesz być traktowany poważnie, to rozmawiaj na poziomie. Przedstawiaj argumenty, ale może nie pisz w ten sposób.
Masz racje, dałem się prowokacji kundelka i zniżyłem się przez to do jego poziomu. Postaram się tego nie powtórzyć
Ostatnio zmieniony 2020-09-12, 20:25 przez Poszukiwacz.wiedzy, łącznie zmieniany 1 raz.
A kiedy się im mówi:
"Idźcie za tym, co zesłał Bóg!"
oni mówią:
"Nie! My postępujemy za tym,
przy czym zastaliśmy naszych ojców."
Nawet wówczas, gdy ich ojcowie niczego nie rozumieli i nie byli prowadzeni? (Koran 2:170)

kundelek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 332
Rejestracja: 15 sie 2020
Has thanked: 3036 times
Been thanked: 50 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: kundelek » 2020-09-12, 20:31

Moj drogi - nie sciemniaj. Ignorancja Twoich wpisow mowi za siebie. Albo po prostu zacznij na temat, albo sie poducz w temacie o ktorym sie wypowiadasz czy piszesz i pomysl, czy nie przemawiasz proza.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-09-12, 20:42

Poszukiwacz.wiedzy pisze: Tak żeby rozjaśnić sprawę, czy uważasz że ciało Jezusa (część ludzkiej natury) też jest Bogiem?
Marek_Piotrowski pisze: 2020-09-12, 12:18Dziwne pytanie.
Jak odpowiadasz na pytanie np. "Czy ciało Poszukiwacza.wiedzy jest człowiekiem?".
Poszukiwacz.wiedzy pisze:Ciało człowieka jest częścią człowieka, dla mnie człowiek to dusza+ciało.
Sam więc widzisz, że pytanie "czy ciało Jezusa jest Bogiem" jest idiotyczne z założenia. Podobnie jak byłoby pytanie "czy ciało człowieka jest człowiekiem.
Jesteś bardzo nieprrecyzyjny, co uniemożliwia owocną dyskusję. Podejrzewam, ze z tego samego powodu nie rozumiesz prostych rzeczy.
Chcesz precyzyjnych odpowiedzi, zadawaj precyzyjne pytania.
Mam problem z Simonem bo on uważa że ludzka natura Jezusa też jest Bogiem z czym zupełnie się nie zgadzam.
Co ma oznaczać to twierdzenie? Natura to natura. To tak jakbyś pytał "czy ludzka natura człowieka jest człowiekiem" - pytanie kompletnie bez sensu.
Precyzja, Poszukiwaczu, precyzja. Bierzesz się za dyskusję na poważne tematy teologiczne, a nie potrafisz sformułować porządnie jednej tezy.
Poszukiwacz.wiedzy pisze:Odpowiedz mi więc na pytania które ci zadałem (możesz ominąć to o procentowym składzie osób Trójcy).
Dlaczego ominąć?
Przecież CI odpowiedziałem. Na odpowiedź zareagowałeś dość dziecinnie, cytuję:
Poszukiwacz.wiedzy pisze:
Marek_Piotrowski pisze: Wszyscy w 100%
To ile jest masz Bógów? Wychodzi że trzech. W takim wypadku jesteś politeistą za co Bóg w Starym Testamencie kazał śmiercią.
Rozumiem żeby taką odpowiedź dało dziecko bo nie rozumie co to są procenty, ale ty?
Podam ci przykład. Masz ciasto, dzielisz je na 3 równe kawałki i pytasz ile procent stanowi jeden kawałek ciasta. Naturalną odpwiedzią jest 1/3. Są 3 kawałki które stanowią jedno ciasto. Jeśli powiesz że każdy stanowi 100 proc. to jest to całe, osobne ciasto. Tak samo z Trócją.
Zastanów się i odpowiedz mi jeszcze raz
Znowu jesteś nieprecyzyjny. Bo na razie to poległeś w sformułowaniu problemu- jak masz 3 ciasta, to każde jest w 100% ciastem ;)
Ponieważ toczyłem dziesiątki takich rozmów (a każdy z moich rozmówców mówił to samo i myślał, że jest oryginalny ;) ), więc chyba rozumiem Twoje zastrzeżenie (na które zresztą łatwo odpowiem). Ale nie ma tak prosto - najpierw sformułuj swoje zastrzeżenia prawidłowo.

Simon
Bywalec
Bywalec
Posty: 91
Rejestracja: 22 wrz 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 16 times
Been thanked: 85 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Simon » 2020-09-13, 01:37

Poszukiwacz.wiedzy pisze: 2020-09-12, 16:05 Mam problem z Simonem bo on uważa że ludzka natura Jezusa też jest Bogiem z czym zupełnie się nie zgadzam. Pierwszy raz słyszę taką tezę od chrześcijanina.
Dlaczego przypisujesz mi coś, czego nie twierdze ? Nigdzie nie twierdziłem, że ludzka natura Jezusa jest Bogiem....W momencie wcielenia, w Osobie Syna Bożego zjednoczyły się dwie natury: Boska i ludzka.Zjednoczyły się one a nie zmieszały i nie stworzyły jakiejś natury bosko- ludzkiej.W Jezusie są więc dwie natury Boska i ludzka.We wcieleniu ludzka natura nie stała się Boską a Boska nie stała się ludzką.Boska pozostaje Boską, a ludzka pozostaje ludzką.
Poszukiwacz.wiedzy pisze: 2020-09-12, 16:05 Według większości ludzka natura Jezusa nie była Bogiem w tym ciało też. Ja osobiście nie potrafię sobie wyobrazić żeby Bóg musiał jeść, chodzić do toalety (tak jak Jezus) itp. W Starym Testamencie Bóg mowi że się nie męczy (ks. Izajasza 40:28) natomiast Nowy Testamnet podaje że Jezus sie męczył - Jan 4:6.
Czy więc ludzka natura Jezusa (m.in ciało) też jest częścią Boga/Bogiem?
Ja również nigdzie nie twierdziłem, że ludzka natura Jezusa jest Bogiem.Przestań mi przypisywać swoje wymysły.

Niestety, ale muszę stwierdzić że jesteś zwyczajnym ignorantem.Kilkukrotnie wyjaśniałem Ci tą kwestię.To, co mówimy na temat jednej natury Chrystusa odnosi się do Jego całej Osoby. To co mówimy na temat drugiej natury Chrystusa odnosi się do Jego całej Osoby.Dawałem Ci przykład z "krwią Boga".Biblia mówi, że Bóg nabył Kościół swoją krwią (Dz 20,28).Jednocześnie uczymy się z Pisma, że Bóg jest Duchem, nie ma ciała, dlatego nie może mieć krwi. Mimo tego Biblia przypisuje Bogu przelanie krwi z powodu ludzkiej natury Chrystusa.

Identycznie jest ze zmęczeniem, głodem itp.Jeśli Pismo mówi, że Jezus się męczył, to robi to z powodu ludzkiej natury Jezusa.
Ostatnio zmieniony 2020-09-13, 01:42 przez Simon, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Andej » 2020-09-13, 08:58

Poszukiwacz.wiedzy pisze: 2020-09-12, 17:29 Fajnie że sie określiłeś, teraz wiem z kim piszę.
A teraz weź lusterko. I spojrzyj w nie. Czy nie widzisz tego samego? Nie widzisz analogii i podobieństw? Czy teraz dotarło?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Dezerter » 2020-09-13, 16:02

Kochani już wszystkie "komplementy" osobiste sobie powiedzieliście :-\ :!:
Mniej osobistych uwag a więcej merytorycznie o temacie wątku - proszę
@Poszukiwacz.wiedzy - masz 2 ostrzeżenia - po 3 wylatujesz z forum - to tak dla informacji
a pisanie obraźliwych tekstów w stylu "fałszywka" przybliża cię do tego wydarzenia i to bardzo :!:

Temat jest trudny i nie każdy musi zrozumieć jak to możliwe by był Jeden Bóg ale w trzech osobach = ja też wielu innych rzeczy nie rozumiem i muszę z tym żyć.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ