Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Czyli rozmowy o naturze Boga i Objawienie Jego w Osobie Ojca, Jezusa Chrystusa, rozmowy także na temat Ducha Świętego, Jego działanie, prowadzenie Kościoła przez Niego, itp.
ODPOWIEDZ
Pod prąd

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Pod prąd » 2019-02-12, 11:42

Andej pisze: 2019-02-12, 11:28
Pod prąd pisze: 2019-02-12, 11:14... Imię Jezusa, Mari ... nie zastępuje się ich tytułami Pan czy Pani. ...
Kociokwik. Spróbuj przejrzeć wyłącznie własne posty. Znajdziesz w nich zaprzeczenie powyższego. Niejednokrotnie zarzucałeś używanie różnorakich określeń, a teraz stwierdzasz, że ich nie ma. Wąż zjada własny ogon.
Mam na uwadze, że imię Maii zachowało się w Biblii, również imię jej Syna Jezusa . Dlaczego nie usunięto tych imion z Pisma Świętego? Przecież anioł Gabriel mógł udać się do jakieś bliżej nie określonej ,,Pani " i oznajmić jej że pocznie dziecko. Dlaczego nadano imię Jezus, mógłby pozostać bezimienny jako Pan . Otóż dlatego że jest to BARDZO istotne, ponieważ imiona hebrajskie zawierały w sobie treść Po drugie, żeby nie było zamieszania o jakiego Pana chodzi. Dziwię się że tak ciężko to trawicie.Jest to podstawa , żeby rozumieć o kim mowa.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Andej » 2019-02-12, 11:46

Używane przez nas określenia są wyrazem treści.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-02-12, 12:22

PodPrąd, czemu wpisaliście imię Jahwe (i to w błednej formie "Jehowa" ale o to mniejsza) do Nowego Testamentu?
Czy nie wiesz, że w jego ostatniej księdze czytamy:Ap 22:18 bt5 "(18) Ja oświadczam każdemu, kto słucha słów proroctwa tej księgi: Jeśliby ktoś do nich cokolwiek dołożył, Bóg mu dołoży plag zapisanych w tej księdze."

Pod prąd

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Pod prąd » 2019-02-12, 12:40

Marek_Piotrowski pisze: 2019-02-12, 12:22 PodPrąd, czemu wpisaliście imię Jahwe (i to w błednej formie "Jehowa" ale o to mniejsza) do Nowego Testamentu?
Czy nie wiesz, że w jego ostatniej księdze czytamy:Ap 22:18 bt5 "(18) Ja oświadczam każdemu, kto słucha słów proroctwa tej księgi: Jeśliby ktoś do nich cokolwiek dołożył, Bóg mu dołoży plag zapisanych w tej księdze."
W Biblii w PNS w dodatkach A5 imię Boże w Chrześcijańskich Pismach Greckich- jest wyjaśnienie.

konik

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: konik » 2019-02-12, 13:11

Przeklad Nowego Swiata jest wlasnie przykladem najwiekszej manipulacji.
Nie osmieszaj sie prosze takim argumentem.

Magnolia

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Magnolia » 2019-02-12, 16:26

Pod prąd, wydaje mi się, że żeby stworzyć tu rzetelną rozmowę to trzeba opierać się o jedno źródło. Dla nas jest to Biblia, wcześniej Żydzi, a teraz katolicy odkrywają zawarte w niej Objawienie od wielu tysięcy lat.
U was coś, ktoś powycinał, po wklejał, interpretował jak chciał i Ty się na to powołujesz?
Czy to jest rozsądne?! Czy jesteś w tym wolny jako osoba rozumna?! Czy samodzielnie myślisz?!

Pod prąd

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Pod prąd » 2019-02-12, 17:55

Magnolia pisze: 2019-02-12, 16:26 Pod prąd, wydaje mi się, że żeby stworzyć tu rzetelną rozmowę to trzeba opierać się o jedno źródło. Dla nas jest to Biblia, wcześniej Żydzi, a teraz katolicy odkrywają zawarte w niej Objawienie od wielu tysięcy lat.
U was coś, ktoś powycinał, po wklejał, interpretował jak chciał i Ty się na to powołujesz?
Czy to jest rozsądne?! Czy jesteś w tym wolny jako osoba rozumna?! Czy samodzielnie myślisz?!
Oczywiście że należy myśleć. Gdy przeczytałem w Litani Loterańskiej że kości słonia mają się wstawiać za nami, pomyślałem że to żart. Ale inni mają tak silną wiarę i wierzą że kości słonia mają taką moc. Przyznam , że gdybym był w Afryce i przywiózł pełną ciężarówkę takich kości , nadal bym wątpił że się za mną do Boga wstawią . Przecież nie do Marii, gdyż pośrednikiem jest tylko Jezus Chrystus.
Ostatnio zmieniony 2019-02-12, 17:57 przez Pod prąd, łącznie zmieniany 1 raz.

konik

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: konik » 2019-02-12, 18:49

A to nie wiesz nawet, ze kosci uzdrawiaja? To jest w Biblii.

Pod prąd

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Pod prąd » 2019-02-13, 09:28

Tego nie można pogodzić. Bóg Izraela przeszedł dziwną ,,metamorfozę " przeistaczając się w niepojętą Trójcę.

konik

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: konik » 2019-02-13, 11:11

To pretensje jedynie do Boga.
O trzeciej osobie trojcy Swietej na podstawie wykladu biblijnego jest osobny watek. Tam udowadniaj swoje racje. a takie wnioski ze swojego "widzimisie" prosze nie wpisaywac, bo to tylko smieci.

Awatar użytkownika
dromax
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 219
Rejestracja: 2 sty 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: dromax » 2019-03-11, 20:03

Aron II pisze: 2016-08-03, 15:44 Bóg jest jeden ale w trzech osobach. Takie zdanie ma wielu ludzi podających się za miłośników prawdy. Ale jak pogodzić te kwestie? Skoro Bóg jest jeden, to jak to możliwe, że jest w trzech osobach? Skoro Bóg Ojciec jest Bogiem, Syn jest Bogiem, duch święty jest Bogiem, to mamy trzech Bogów. Nie jest to przecież ten sam Bóg?

Zapraszam do dyskusji!
:?: Jaka dyskusja? To jest DOGMAT ŚWIĘTEJ TRÓJCY i nie podlega dyskusji. Dogmat to pewnik, którego się nie udowadnia. To tak jak aksjomat w matematyce.

Magnolia

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Magnolia » 2019-03-11, 20:36

dromax pisze: 2019-03-11, 20:03
:?: Jaka dyskusja? To jest DOGMAT ŚWIĘTEJ TRÓJCY i nie podlega dyskusji. Dogmat to pewnik, którego się nie udowadnia. To tak jak aksjomat w matematyce.
Jednym wystarcza, że Kościół ogłosił i podał do wierzenia dogmat, sprawa jest prosta, trzeba w to uwierzyć.
Ale Drugim coś w tym dogmacie się nie zgadza i szukają zrozumienia, argumentów.
A poza tym jest to dogmat w Kościele Katolickim, a już świadek Jehowy takiego dogmatu nie uznaje, nie rozumie, prawda?
Poza tym, co jest złego w tym, że niektórzy (dawno po studiach) lubią sobie podyskutować po akademicku?

Magnolia

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Magnolia » 2019-04-30, 19:26

Dziś trafiłam na takie objawienie prywatne Marii z Agredy z próbą opisania słowami istoty Trójcy świętej:

Nie możemy dosięgnąć Cię okiem ani objąć naszym poznaniem. Niechaj Ci będzie chwała, najpotężniejszy Królu, ponieważ raczyłeś mnie — służebnicy Twojej, robakowi ziemskiemu, objawić tak wielkie i wzniosłe tajemnice. Pojęłam rozumem moim Najwyższego, będącego samym w sobie, odebrałam jasne pouczenie i powzięłam prawdziwe przekonanie, że jeden jest Bóg, nieskończony w swej Istocie i w swych przymiotach, wieczny, najwyższa trójjedność Ojca, Syna i Ducha Świętego. Ojciec nie jest uczyniony, nie jest stworzony i nie jest zrodzony. Syn jest zrodzony z siły rozumu Ojca. Duch Święty pochodzi od Ojca i Syna z miłości. W tej niepodzielnej Trójcy nie ma nic wcześniejszego ani późniejszego, nic co by było wyższe lub niższe. Wszystkie trzy Osoby są sobie równo wieczne i wiecznie równe; jest jednolitość Istoty przy troistości Osób: jeden Bóg w niepodzielnej Trójcy i trzy Osoby w jednolitości Istoty.
Dano mi poznać, że ta Boska Trójca pojmuje sama siebie bez hierarchii i stopniowania: Ojciec wie, co wie Syn, a Syn i Duch Święty wiedzą, co wie Ojciec. Widziałam, że miłują się wzajemnie jedną i tą samą, niezmierną i wieczną miłością. Istnieje pełna, niepodzielna jedność poznania, miłowania i działania; istnieje jedna, bezcielesna, i dzielić się nie dająca, Istota prawdziwego Boga, w której zjednoczone są wszystkie doskonałości w stopniu najwyższym i nieskończonym.
Poznałam również właściwości owych doskonałości Boga: jest On piękny bez skazy, wieczny bez granic, mocny bez słabości, żywy bez śmiertelności, prawdziwy bez błędu, obecny w każdym miejscu i we wszystkich rzeczach jednocześnie. Jego dobroć nie zna przeciwieństwa, w Jego mądrości nie ma uszczerbku. W decyzjach jest On niepojęty, w wyrokach straszliwy, w sądach sprawiedliwy, w myślach niezbadany, w słowach prawdziwy, w dziełach święty, w skarby bogaty. Żadna przestrzeń nie jest Mu zbyt daleka, żadne miejsce zbyt ciasne. Nie odmienia swej woli, smutek nie ma do Niego dostępu, przeszłość nie jest dla Niego miniona, a przyszłośd jest Mu bliska. Nic nie dało Mu początku ani nic nie położy Mu kresu. O Niezmierzoności wieczna, jakież nieograniczone widziałam w Tobie przestrzenie! Jakąż nieskończoność poznaję w Twej Istocie! Spojrzenie skierowane na ten cel nie znajduje ani początku, ani końca.
Ten wielki Bóg, który może obyć się bez żadnego żywego stworzenia i od wieków sam w sobie jest nieskończenie szczęśliwy, postanowił w niezmiernej miłości swojej dać byt stworzeniom, którym chciał objawić swą wspaniałość, podarować im bogactwa swej łaski i pozwolić zakosztować własnej szczęśliwości.

Żródło: http://jednoczmysie.pl/wp-content/uploa ... O-BOŻE.pdf

Duke Marcus
Przybysz
Przybysz
Posty: 6
Rejestracja: 17 lis 2019

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Duke Marcus » 2019-11-17, 16:05

Aron II pisze: 2016-08-03, 15:44 Bóg jest jeden ale w trzech osobach. Takie zdanie ma wielu ludzi podających się za miłośników prawdy. Ale jak pogodzić te kwestie? Skoro Bóg jest jeden, to jak to możliwe, że jest w trzech osobach? Skoro Bóg Ojciec jest Bogiem, Syn jest Bogiem, duch święty jest Bogiem, to mamy trzech Bogów. Nie jest to przecież ten sam Bóg?

Zapraszam do dyskusji!
Chcę udostępnić Ci artykuł na ten temat, mając nadzieję rozwiązać problem.
Ciach, link do strony sekty usunięty.
Dominik

A co to za zwyczaje, by pierwszy post na forum był linkowaniem do niechrześcijańskiej strony i nauki - a może tak "dzień dobry :) jestem XY i zawitałem do was , bo ..." - pozdrawiam Dezerter
Ostatnio zmieniony 2019-11-17, 17:01 przez Dezerter, łącznie zmieniany 2 razy.

Magnolia

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Magnolia » 2020-05-12, 16:41

Tajemnice Trójcy Świętej tłumaczy O. Pelanowski


ODPOWIEDZ