Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Czyli rozmowy o naturze Boga i Objawienie Jego w Osobie Ojca, Jezusa Chrystusa, rozmowy także na temat Ducha Świętego, Jego działanie, prowadzenie Kościoła przez Niego, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-04-30, 12:25

Jeszcze trochę inaczej. W pojęciu Rzymian religia opierała się na kulcie (składaniu ofiar bogom) - nikt się nie zastanawiał w co kto wierzy, to nie było ważne. Nie było nawracania z jednego bóstwa na drugie.
Co do świątyń, to nie wznosili, bo prześladowani nie mogli.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Andej » 2017-05-01, 11:06

A prześladowani byli, bo uznawani byli za niewierzących. A tym samym mogli sprowokować gniew bogów.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-05-01, 12:52

Andej pisze:A prześladowani byli, bo uznawani byli za niewierzących. A tym samym mogli sprowokować gniew bogów.
Tak, ale nie za "niewiarę" tylko za "nie sprawowanie kultu" co mogło obudzić gniew "bogów". Niewiara jako taka nikogo nie obchodziła, nie było też zjawiska "przeciągania z wiary w Artemidę na wiarę w Appolona".

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Andej » 2017-05-01, 22:23

Racja. Dzięki, że doprecyzowałeś.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Abdyjel

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Abdyjel » 2017-07-30, 09:19

Czy Jakub,brat pański,przewodniczący pierwszej gminy chrystiańskiej w Jerozolimie,też wierzył w Boga w trzech osobach?Czy jako sprawiedliwy,przestrzegający Torę,która zabrania wiary w innego Boga niż JHWH i za złamanie tego nakazu karze kamienowaniem,wierzył,że Bóg to Ojciec,Syn i Duch święty?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-07-30, 10:54

Abdyjel pisze:Czy Jakub,brat pański,przewodniczący pierwszej gminy chrystiańskiej w Jerozolimie,też wierzył w Boga w trzech osobach?Czy jako sprawiedliwy,przestrzegający Torę,która zabrania wiary w innego Boga niż JHWH i za złamanie tego nakazu karze kamienowaniem,wierzył,że Bóg to Ojciec,Syn i Duch święty?
Oczywiście, jako rozumiejący Torę w świetle nauki Jezusa, wierzył w jedynego Boga JHWH, to jest Ojca, Syna i Ducha Świętego.

I co? Czy Twoim zdaniem Twoje pytanie oparte na gierce słownej i moja odpowiedź wniosły coś do tematu?

Abdyjel

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Abdyjel » 2017-07-30, 11:16

Dziękuję za pełną serdeczności i miłości braterskiej odpowiedź.
Zatem mam kolejne pytanie:
Czy apostołowie i uczniowie Pana Jezusa wierzyli w Boga w trzech osobach czy wierzyli,że Bóg jest Ojcem a Jezusa Pomazańca uczynił Panem i Zbawicielem.
Pytam, gdyż Stern tłumaczy to w swoim komentarzu do NT zgoła odmiennie niż tzw. potencjalne chrześcijaństwo.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-07-30, 11:40

Abdyjel pisze:Dziękuję za pełną serdeczności i miłości braterskiej odpowiedź.
Taki standardowy tekst, by na wszelki wypadek zdyskredytować rozmówcę i ustawić rozmowę?
Daj spokój, to może działać na dzieci.
Zatem mam kolejne pytanie:
Czy apostołowie i uczniowie Pana Jezusa wierzyli w Boga w trzech osobach czy wierzyli,że Bóg jest Ojcem a Jezusa Pomazańca uczynił Panem i Zbawicielem.
Wierzyli w obie te rzeczy, które - wbrew temu co usiłujesz manipulacyjnie zasugerować zestawiając je w alternatywę- nie stanowią sprzeczności.
Pytam, gdyż Stern tłumaczy to w swoim komentarzu do NT zgoła odmiennie niż tzw. potencjalne chrześcijaństwo.
Co to jest , w Twojej narracji, "potencjalne chrześcijaństwo"?
Nazywasz tak to chrześcijaństwo, które od czasów apostolskich naucza o Trójjedynym Bogu?
I jakiż "autorytet" ma pan Stern wobec apostołów?

Nie cierpię takich manipulacyjnych praktyk.
Masz jakąś tezę, przeciwną niż chrześcijaństwo?
Masz prawo. Przedstaw ją, podaj argumenty, my podamy swoje, będziemy dyskutować.
Tak będzie uczciwie.
A fałszywe alternatywy i teksty w stylu "potencjalne chrześcijaństwo" zachowaj sobie na towarzystwo, które nie potrafi rozpoznać manipulacji.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Dezerter » 2017-07-30, 22:17

Witaj na forum Abdyjel - daruj Markowi oschłość.
Jakub brat Pański jak podaje tradycja - uwierzył w Swego Brata Jezusa po jego zmartwychwstaniu - czyli uwierzył, że Jezus jest Synem Bożym i nawet później umarł za Jezusa, dając świadectwo swej wiary, zabity przez arcykapłana za herezję (oczywiste jaką - jedną Osobę trójcy już mamy). Wierzył zapewne w Boga Ojca Jezusa - ty i ja nie mamy wątpliwości (a więc druga Osoba). Jak chyba wszyscy pierwsi chrześcijanie przeżył chrzest w Duch Święty, skoro pisał do braci w Antiochii "My i Duch Święty postanowiliśmy co następuje" (jest i trzecia Osoba)
szalom bracie w Chrystusie
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-07-30, 23:38

Wolałbym, by nie przepraszano w moim imieniu.
uwierzył w Swego Brata Jezusa
Brata, oczywiście, nie rodzonego.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Dezerter » 2017-07-31, 22:05

Marek_Piotrowski pisze:Wolałbym, by nie przepraszano w moim imieniu.
uwierzył w Swego Brata Jezusa
Brata, oczywiście, nie rodzonego.
Więzy krwi jednak były, tak jest tłumaczona bardzo wysoka pozycja Jakuba i jego następcy również brata Szymona/Symeona - jako przywódców, biskupów Kościoła matki w Jerozolimie
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-07-31, 23:12

Oczywiście. Ale różnica jest kolosalna.

Abdyjel

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Abdyjel » 2017-08-02, 09:49

Rozmowa o Bogu nie powinna wywoływać agresji,złości czy nienawiści.Powinna odbywać się w pełni pokoju i Ducha Świętego.
Potencjalne chrześcijaństwo różni się od Kościoła Powszechnego stąd użycie przeze mnie tej nazwy.Jestem na etapie zgłębiania i poznawania wiedzy o Bogu i o Jego Kościele i mam ogrom pytań,czasami trudnych.Nie mam zaś na razie tyle materiałów aby do nich sięgać ale jestem na etapie gromadzenia.
Czytając np.Ewangelię wg.świętego Jana wyraźnie widać,że autor już ewidentnie posiada wiarę w Boskość Jezusa i Jego przedwieczność. Nie widać tego tak wyraźnie we wcześniejszych Ewangeliach.
Święty Jan napisał,że
"Duch Was wszystkiego nauczy i o wszystkim przypomni."
Dlatego moje pytanie czy pisząc Was dot.apostołów i uczniów czy późniejszy Kościół?Czy np.św.Paweł był wyznawcą Boga w Trójcy czy raczej wierzył w Boga Ojca i Syna?Od kiedy w Kościele ewidentnie wyznaje się Boga Jedynego w Trójcy Świętej?Czy jest w ogóle możliwe aby to stwierdzić?Czy i jak o tym piszą Ojcowie Kościoła?Pytań dużo ale widzę,że wywołują dużo emocji i to tych negatywnych,więc nie mam pewności czy jest sens akurat tutaj je zadawać.
Dziękuję za pomoc i życzę pokoju Bożego i wielu łask w Mesjaszu Jeszui.
Szalom!

P.S.Za wszystko przepraszam i proszę o przebaczenie. :-P

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Andej » 2017-08-02, 12:02

Abdyjel pisze:Rozmowa o Bogu nie powinna wywoływać agresji,złości czy nienawiści.Powinna odbywać się w pełni pokoju i Ducha Świętego.
...
Masz w tym względzie całkowitą rację.Jednak na niniejszym forum, jak i na wielu innych, wciąż pojawiają się osoby rozpoczynające dyskusje tylko po to, aby potępiać religię.

Masz rację, że należy unikać wszelkich złych emocji. Ale dyskusje na tematy zasadnicze dla naszego istnienia muszą wywoływać silne emocje i uczucia. Więc czasem, w afekcie, komuś może się coś wymknąć. Wierzę, że osoby systematycznie piszące tutaj mają czyste intencje i są pozytywnie nastawione do szukających Boga.
==============================
A co do Twoich pytań, to nie czuję się na siłach, aby odpowiadać. Nie jestem biblistą, nie specjalizuję się w starożytności, nie potrafię się wczuć w tych, dla których bezpośrednio pisano Słowa. Kiedyś starałem się wczuć w mentalność ówczesnych. Najpierw mnie to szalenie wciągało, Była to wspaniała przygoda. Ale wkrótce okazało się, że wypłynąłem na środek oceanu. A lądu nie widać.
Gdy czytamy tekst współczesny, to też różnie go odbieramy i interpretujemy. Wystarczy, abyśmy obracali się w inny środowisku, a te same sformułowania odbierzemy zgoła inaczej.

Gdy zorientowałem się, to doszedłem do wniosku, że warto się opierać zdaniu mądrzejszych ode mnie. Np. Tomaszu z Akwinu albo JPII. Przez opracowania Świderkówny czy prozę Brandstaettera kształtuję swoją wiedzę. Nie odkrywam, a jeśli już, to dla siebie i tych, którzy zechcą ze mną polemizować na tematy wiary.

Padło tu słowo-klucz. Wiara. Nie wiedza, tylko wiara. Pół wieku temu myślałem, że zrozumiem. Teraz wiem, że nie to niemożliwe. Przynajmniej do czasu, gdy stanę przez Panem, aby zdać relację ze swego życia. Wierzę w Boga Trójjedynego. Nie rozumiem tajemnicy Trójcy świętej i nie mam ambicji jej odkryć.
Nie interesuje mnie, czy ktoś (wliczając w to apostołów, uczniów, świętych itd.) wierzył w Trójcę od początku. Także to, JAK wierzył, ani jak sobie WYOBRAŻAŁ TRÓJCĘ ŚWIĘTĄ, nie jest przedmiotem moich dociekań.
Wybieram pokorę. Gdy klękam przed tabernakulum skrywającym Największą Tajemnicę modle się z pokorą. Nie o zrozumienie TAJEMNICY, ale jej zaufanie. Chciałbym też poczuć. Ale byłby dar boży. Dlatego powtarzając powszechnie znane słowa skłaniam głowę i kładę szczególny nacisk na pogrubione słowa:
Przed tak wielkim Sakramentem
Upadajmy wszyscy wraz,
Niech przed Nowym Testamentem
Starych praw ustąpi czas.
Co dla zmysłów niepojęte,
Niech dopełni wiara w nas.

Bogu Ojcu i Synowi
Hołd po wszystkie nieśmy dni.
niech podaje wiek wiekowi
Hymn triumfu, dzięki, czci.
A równemu im Duchowi
Niechaj wieczna chwała brzmi.
Amen.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Dezerter » 2017-08-02, 23:33

Nasze forum jest forum od "trudnych pytań" - mamy wielu fachowców i apologetów chrześcijaństwa i chrześcijan z doświadczeniem i chociaż jest to forum katolickie (wystarczy, że to uszanujesz) jest tu wiele osób, które poznały i inne denominacje chrześcijańskie. Mamy również bardzo wzbogacające "żydowskie klimaty".
Zostań z nami i dziel się swoimi wątpliwościami - chętnie pomożemy ... prawda Marku?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ