Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Czyli rozmowy o naturze Boga i Objawienie Jego w Osobie Ojca, Jezusa Chrystusa, rozmowy także na temat Ducha Świętego, Jego działanie, prowadzenie Kościoła przez Niego, itp.
ODPOWIEDZ
Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1917
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Andy72 » 2021-07-11, 15:19

@CMK. gdyby tak było z Trójcą to było by za prosto i byłaby zrozumiała a tymczasem ta prawda jest jak ocean, który chcemy wtłoczyć do dołka na plaży.
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

CMK

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: CMK » 2021-07-11, 15:25

Racja. Ale nawet w dolku na plazy bedzie zawsze prawdziwa woda w jednej z trzech postaci.
Ps: jesli Pan Bog potrafil stworzyc taka wode, to jaki problem ( gdyz jest wszechmocny ) istniec MU jako JESTEM (JHWH) w trzech OSOBACH JESTEM:
JHWH OJCIEC - JHWH SYN - JHWH DUCH SWIETY .

Awatar użytkownika
Zebra
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1027
Rejestracja: 20 lut 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 336 times
Been thanked: 202 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Zebra » 2021-07-11, 15:34

CMK pisze: 2021-07-11, 15:07 Jest jedna woda - ale sa trzy postaci ( stany skupienia ) jednej wody: woda mokra czyli ciecz; woda sucha czyli lod i woda mokro-sucho-ulotna, czyli gaz (potocznie nazywany para wodna ).
Jak sadzisz Fankis - czy jest to prawda, czy to pochodzi od diabla?
Całkiem dobre porównanie. Od teraz chyba będę patrzeć na wodę inaczej.
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1917
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Andy72 » 2021-07-11, 15:37

CMK pisze: 2021-07-11, 15:25 Racja. Ale nawet w dolku na plazy bedzie zawsze prawdziwa woda w jednej z trzech postaci.
Za dalko posunięta analogia
CMK pisze: Ps: jesli Pan Bog potrafil stworzyc taka wode, to jaki problem ( gdyz jest wszechmocny ) istniec MU jako JESTEM (JHWH) w trzech OSOBACH JESTEM:
JHWH OJCIEC - JHWH SYN - JHWH DUCH SWIETY .
Ale to oznaczało by że Trójca jest zrozumiała! Rozumiem Trójcę, po prostu jest jak z Janem Kowalskim, jest jeden a jest jednocześnie dyrektorem, ojcem i Polakiem. Czy sądzisz że nieskończony Bóg musi być dla nas zrozumiały?
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
Fankis
Bywalec
Bywalec
Posty: 132
Rejestracja: 21 maja 2021
Lokalizacja: Brenna
Wyznanie: Chrześcijanin
Been thanked: 3 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Fankis » 2021-07-11, 19:17

.
to dlaczego macie do mnie pretensje jeżeli mówię to co Biblia mówi?
Gdyby tak było, dostałbyś owację na stojąco. Ponieważ jednak przedstawiasz SWOJĄ (fałszywą) naukę jako rzekomo biblijną, żądamy od Ciebie argumentów, że tak jest. A Ty zamiast argumentacji twierdzisz że ojcem naszym jest diabeł. I jeszcze masz pretensje, że takie zachowanie nie wywołuje to u nas akceptacji.

podałem wiele tu argumentów, ale zostaly one przemilczane...jest tu bardzo dobry przykład...

Mt 28:19: "Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, chrzcząc je w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego;"

Apostołowie napełnieni Duchem Świętym co z tym robią?Dokładnie wypełniają to co Pan Jezus powiedział...chrząc w Imię Pana Jezusa Chrystusa...niema ani jednego chrztu w Biblii w Imię Ojca ,Syna i Ducha Świętego...ani jednego.Co to pokazuje?

Ef 4:5: "Jeden Pan, jedna wiara, jeden chrzest;"

Pan Jezus Chrystus to Ojciec,Syn i Duch Święty.

PAN nad nami-OJCIEC Slup ognia czyli stary testament
JEZUS z nami Elohim SYN
CHRYSTUS- To znaczy namaszczenie na 7 wieków kościoła czyli teraźniejszość DUCH ŚWIĘTY

PAN - OJCIEC
JEZUS - SYN
CHRYSTUS - DUCH ŚWIĘTY

Dodano po 10 minutach 2 sekundach:
Andy72 pisze: 2021-07-11, 15:37
CMK pisze: 2021-07-11, 15:25 Racja. Ale nawet w dolku na plazy bedzie zawsze prawdziwa woda w jednej z trzech postaci.
Za dalko posunięta analogia
CMK pisze: Ps: jesli Pan Bog potrafil stworzyc taka wode, to jaki problem ( gdyz jest wszechmocny ) istniec MU jako JESTEM (JHWH) w trzech OSOBACH JESTEM:
JHWH OJCIEC - JHWH SYN - JHWH DUCH SWIETY .
Ale to oznaczało by że Trójca jest zrozumiała! Rozumiem Trójcę, po prostu jest jak z Janem Kowalskim, jest jeden a jest jednocześnie dyrektorem, ojcem i Polakiem. Czy sądzisz że nieskończony Bóg musi być dla nas zrozumiały?
i dobrze rozumiesz. A widzisz trzech Janów Kowalskich?no nie jeden jest i ma różne urzędy jak napisałeś..Dyrektorem,ojcem,synem,wujkiem itd.Brawo! jedna osoba a różne funkcje...
Ostatnio zmieniony 2021-07-11, 19:24 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.
Mat 28:18: "A Jezus przystąpiwszy, rzekł do nich te słowa: Dana mi jest wszelka moc na niebie i na ziemi."

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1917
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Andy72 » 2021-07-11, 19:24

To znaczy że po wiekach Tobie udało się rozszyfrować tajemnice Trójcy? i okazała się prostsza od Teorii Względności?
Jeśli zdaje ci się że coś zrozumiałeś z Boga, to to coś już nie jest Bogiem.Przypominam świętego Augustyna i sytuację z oceanem i dołkiem.
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

CMK

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: CMK » 2021-07-11, 19:28

Podalem jedynie alegoryczna analogie, a Wy z tego tworzycie dyskurs? Nie wstyd wam?
Powroccie do szkoly , ostatni rok podstawowki albo pierwsze lata liceum ...
Litosci - nic dziwnego, ze takie ideologie jak gender maja tylu zwolennikow ...
przepraszam, ale to mi sie w glowie nie miesci.
A Fankis to juz chyba odlecial w kosmos.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Andej » 2021-07-11, 20:02

Czy jest sens porównywania Trójcy do czegokolwiek? Porównywania niepojętego do pojęć?
Każde porównanie jest wielce ułomne. Trójca święta, to nie są trzy stany naprzemienne. To nie stan chwilowy, gdy wszystkie trzy stany są obecne w jakiejś przestrzeni.
To kwestia wiary.
Można dziecku tłumaczyć tajemnicę Trójcy. Małemu dziecku. Dorosły człowiek, a do tego myślący, powinien zdawać sobie sprawę, że każde porównanie, to zbyt dalekie redukowanie. Tego nie da się zrozumieć. Można w to wierzyć lub nie. SJ nie wierzą. Ale tak samo jak my, poznają Prawdę. Ale dopiero tam.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18916
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2608 times
Been thanked: 4607 times
Kontakt:

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-07-11, 20:17

Fankis pisze: 2021-07-11, 19:17 Mt 28:19: "Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, chrzcząc je w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego;"

Apostołowie napełnieni Duchem Świętym co z tym robią?Dokładnie wypełniają to co Pan Jezus powiedział...chrząc w Imię Pana Jezusa Chrystusa...niema ani jednego chrztu w Biblii w Imię Ojca ,Syna i Ducha Świętego...ani jednego.Co to pokazuje?
A skąd wiesz, jakoby "nie chrzcili w Imię Ojca, Syna i Ducha Świętego"? ;)
Przecież nawet dziś mówimy o tym chrzcie, że "chrzcimy w imieniu Jezusa". Określenie, że ktoś został tak ochrzczony oznacza dokładnie to, co Chrystusa nakazał "w Imię Ojca ,Syna i Ducha Świętego"

Wyciągasz wnioski nie z Biblii, lecz ze swoich, daleko idących i naciąganych założeń.
Ef 4:5: "Jeden Pan, jedna wiara, jeden chrzest;"
Pan Jezus Chrystus to Ojciec,Syn i Duch Święty.
Nie. Nie ma takiego stwierdzenia w Biblii.
A widzisz trzech Janów Kowalskich?no nie jeden jest i ma różne urzędy jak napisałeś..Dyrektorem,ojcem,synem,wujkiem itd.Brawo! jedna osoba a różne funkcje...
Jaaasne I bywa też własnym ojcem lub synem? :))

Dodano po 9 minutach 6 sekundach:
CMK pisze: 2021-07-11, 15:07 Jest jedna woda - ale sa trzy postaci ( stany skupienia ) jednej wody: woda mokra czyli ciecz; woda sucha czyli lod i woda mokro-sucho-ulotna, czyli gaz (potocznie nazywany para wodna ).
Obawiam się, że to złe porównanie.
Natomiast lepszym (choć też, oczywiście, nie doskonałym) jest... Adam i Ewa (zresztą stworzeni na podobieństwo Boga). Czytamy o małżeństwie:
"mężczyzna opuszcza ojca swego i matkę swoją i łączy się ze swą żoną tak ściśle, że stają się jednym ciałem"/Rdz 2,24/
Mąż i żona nie są prostym, matematycznym dodawaniem; są małżeństwem, nowym "ciałem" (bytem).

Nieco zbliża się do wyjaśnienia matematyka, a dokładnie teoria mnogości.
My ciągle myślimy o Bogu jako o "jedynce" i wychodzi nam pozorna sprzeczność:
jeden + jeden + jeden nie równa się jeden.

Tymczasem Bóg to nieskończoność. A każdy, kto choć liznął matematyki wyższej wie, że prawdziwe jest równanie:
nieskończoność+nieskończoność+nieskończoność=nieskończoność.

Jak widać, wyższa matematyka nie zawsze wspiera nasze wyobrażenia, oparte na szkolnej arytmetyce…

Osoby Boskie są oddzielne - jak każda osoba są indywidualnościami, ale jednocześnie są istotami nieskończenie doskonałymi. Te dwa pojęcia „nieskończoność” i „doskonałość” powodują, iż nie jesteśmy w stanie ogarnąć rzeczywistości Boga swoimi zmysłami (w doczesności nie spotykamy się ani z nieskończonością, ani z doskonałością).
Myśli istot doskonałych są doskonałe – a doskonałość jest tylko jedna. Implikuje to ich doskonałą jednomyślność, która w połączeniu z miłością łączy je w doskonałej wspólnocie Trójcy (nie sugeruję jednak, iż tajemnica Trójcy wyczerpuje się całkowicie w obrazie doskonałej wspólnoty) .
Ostatnio zmieniony 2021-07-11, 20:09 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 2 razy.

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1917
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Andy72 » 2021-07-11, 20:26

Obawiam się że mogę nigdy nie dowiedzieć się na czym polega Tajemnica Trójcy, z tego powodu że jak Ezaw przepitolę Zbawienie za miskę soczewicy, czyli za grzechy.
Tajemnica Trójcy jest tajemnicą, podobnie ja to, że :
- Bóg jest dobry
- Bóg jest wszechwiedzący
- Bóg jest wszechmogący
- istnieje zło i cierpienie
Każdy zgadza się że to jest tajemnica
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13771
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2196 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: sądzony » 2021-07-11, 21:13

https://pallottinum.pl/produkt/monotryn ... -boga.html
Dopóki będziesz chciał wiedzieć, rozumieć, pojmować słowami, dopóty najważniejsze będzie Ci się wymykać.
Gdy to przekrocczysz Tajemnica stanie się Prawdą.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1917
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Andy72 » 2021-07-11, 21:15

A czym swoimi słowami różni się trynitaryzm od monotrynitaryzmu?
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13771
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2196 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: sądzony » 2021-07-11, 21:20

Andy72 pisze: 2021-07-11, 21:15 A czym swoimi słowami różni się trynitaryzm od monotrynitaryzmu?
trzynitaryzm oznacza potrójność
monotrynitaryzm oznacza troistośćjedności / troistość w jedności / jednotroistość ...

a co swoimi słowami oznacza kwartet?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1917
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Andy72 » 2021-07-11, 21:25

Czyli to w co wierzymy to monotrynitaryzm, jednak rozpowszechniona nazwa to trynitaryzm. Książka zapowiada się ciekawie, jest ebook?
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13771
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2196 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: sądzony » 2021-07-11, 21:29

Andy72 pisze: 2021-07-11, 21:25 Czyli to w co wierzymy to monotrynitaryzm, jednak rozpowszechniona nazwa to trynitaryzm. Książka zapowiada się ciekawie, jest ebook?
Nie wiem czy jest ebook.
Dla mnie była niełatwa. Nie lekko mi czytać takie pisanie.
Ale próbuj.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ