Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Czyli rozmowy o naturze Boga i Objawienie Jego w Osobie Ojca, Jezusa Chrystusa, rozmowy także na temat Ducha Świętego, Jego działanie, prowadzenie Kościoła przez Niego, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19098
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2631 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-06-29, 08:20

Właśnie wczoraj natknąłem się na tekst wyznania wiary z V wieku Fides Damasi, a w nim fragment z ciekawą myślą:
"(...) w imieniu Ojca i Syna i Ducha Świętego wyznajemy jednego Boga, ponieważ „Bóg" jest imieniem potęgi, nie właściwości. Właściwym imieniem dla Ojca jest „Ojciec", właściwym imieniem dla Syna jest „Syn" i właściwym imieniem dla Ducha Świętego jest „Duch Święty". I w tej Trójcy wierzymy w jednego Boga, ponieważ jest z Ojcem jednej natury i jednej substancji, i jednej potęgi. Ojciec zrodził Syna ani z woli, ani z konieczności, lecz z natury. "
Czyli jednak muzułmanie mają rację, że jesteśmy politeistami?
Myślę, że częste nieporozumienie bierze się z tego, iż dziś politeizm praktycznie nie istnieje (przynajmniej w Europie) i dlatego niewiele osób orientuje się, czym był i czym się różnił od monoteizmu.
„Bóg” w politeizmie był kimś zupełnie innym, niż podpowiada nam nasza intuicja po dwóch tysiącleciach chrześcijaństwa. Wyobrażony świat bogów pełen był rywalizacji istot wprawdzie ponadnaturalnych, ale dalekich od wszechmocy i doskonałości, o przeróżnych namiętnościach i (bynajmniej nie wspólnych) dążeniach.
Rzymianie nie widzieli nic zdrożnego w dołączaniu do swojego panteonu bóstw podbitych narodów. Nie mieliby też oporów z dołączeniem Boga chrześcijańskiego. Problemem była wyłączność, jaką wyznawcy Jezusa rezerwowali dla swojego Boga. Bóg całkowicie niepoznawalny, wszechmocny, wszechwładny i doskonały nie pasował do świata „bogów” Olimpu – kłócących się i godzących, więzionych przez innych, podobnych sobie „bogów”.
Monoteizm chrześcijański mówi, iż jest tylko jeden Bóg w trzech osobach – każda w pełni będąca tym, kim są wszystkie trzy razem. Ten Bóg jest jedyny i wszechmocny, doskonale ze sobą zgodny, z nikim innym nieporównywalny.

Osoby Boskie są oddzielne - jak każda osoba są indywidualnościami, ale jednocześnie są istotami nieskończenie doskonałymi. Te dwa pojęcia „nieskończoność” i „doskonałość” powodują, iż nie jesteśmy w stanie ogarnąć rzeczywistości Boga swoimi zmysłami (w doczesności nie spotykamy się ani z nieskończonością, ani z doskonałością).
Myśli istot doskonałych są doskonałe – a doskonałość jest tylko jedna. Implikuje to ich doskonałą jednomyślność, która w połączeniu z miłością łączy je w doskonałej wspólnocie Trójcy.

Awatar użytkownika
Zuben Ninja
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 390
Rejestracja: 18 wrz 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 39 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Zuben Ninja » 2021-06-29, 18:45

orzeszku pisze: 2021-06-29, 07:23 Czyli jednak muzułmanie mają rację, że jesteśmy politeistami? Myślę, że to nie jest trafiona analogia. Bogowie olimpijscy to też "jeden gatunek boga".
Wszystkie 3 Osoby Boskie posiadają jedną i tą samą moc i pod względem tej jednej i tej samej mocy, którą posiadają stanowią jedną i tą samą boskość.

Gdyby Bóg Ojciec, Jezus i Duch Święty dysponowali różnymi od siebie mocami np. Bóg Ojciec władałby tylko ogniem, Jezus tylko wodą a Duch Święty tylko ziemią to wtedy faktycznie mielibyśmy 3 różnych bogów.
Ostatnio zmieniony 2021-06-29, 19:27 przez Zuben Ninja, łącznie zmieniany 2 razy.
"Przyjdą takie czasy, że ludzie będą szaleni i gdy zobaczą kogoś przy zdrowych zmysłach, powstaną przeciw niemu mówiąc: Jesteś szalony, bo nie jesteś do nas podobny" - św. Antoni Pustelnik

Awatar użytkownika
Fankis
Bywalec
Bywalec
Posty: 132
Rejestracja: 21 maja 2021
Lokalizacja: Brenna
Wyznanie: Chrześcijanin
Been thanked: 3 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Fankis » 2021-07-08, 13:42

Witam po urlopie:) ,niechce się tu z nikim sprzeczać, ale jest to forum Chrzescijanskie,więc dlatego wyrażam swoją opinię i w to co wierzę,niechce nikogo urazić,jak miało to miejsca to proszę o wybaczenie.a więc wracając do tematu,i nie jest to fałszywa pokora,Pan zna moje serce,przyszedłem tu na forum w pokojowych zamiarach:).A więc z tego co wiem nauka o wielobóstwie pochodzi z pogaństwa. Ma swoje korzenie w Babilonie, gdzie zrodziła się idea „jednego Boga w trzech osobach”. Stamtąd rozszerzyła się na cały starożytny pogański świat, docierając m. in. do Egiptu, Grecji czy starożytnego Rzymu. Każda z tych religii miała swoją trójcę. Na przykład w Egipcie byli to Ozyrys, Izyda i Horus, w Grecji – Zeus, Posejdon i Hades, zaś w Rzymie – Jowisz, Junona i Minerwa. Trójcę widzimy też w hinduizmie w postaciach Brahmy, Wisznu i Siwy. Jest tego wiele. Doktrynę o trójcy Rzym wcielił do Kościoła katolickiego, a potem została ona przyjęta również przez większość kościołów protestanckich. Jednakże nauka o jednym Bogu w trzech osobach jest całkowicie sprzeczna z Biblią.
Mat 28:18: "A Jezus przystąpiwszy, rzekł do nich te słowa: Dana mi jest wszelka moc na niebie i na ziemi."

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6013
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 919 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Albertus » 2021-07-08, 15:44

Fankis pisze: 2021-07-08, 13:42 Witam po urlopie:) ,niechce się tu z nikim sprzeczać, ale jest to forum Chrzescijanskie,więc dlatego wyrażam swoją opinię i w to co wierzę,niechce nikogo urazić,jak miało to miejsca to proszę o wybaczenie.a więc wracając do tematu,i nie jest to fałszywa pokora,Pan zna moje serce,przyszedłem tu na forum w pokojowych zamiarach:).A więc z tego co wiem nauka o wielobóstwie pochodzi z pogaństwa. Ma swoje korzenie w Babilonie, gdzie zrodziła się idea „jednego Boga w trzech osobach”. Stamtąd rozszerzyła się na cały starożytny pogański świat, docierając m. in. do Egiptu, Grecji czy starożytnego Rzymu. Każda z tych religii miała swoją trójcę. Na przykład w Egipcie byli to Ozyrys, Izyda i Horus, w Grecji – Zeus, Posejdon i Hades, zaś w Rzymie – Jowisz, Junona i Minerwa. Trójcę widzimy też w hinduizmie w postaciach Brahmy, Wisznu i Siwy. Jest tego wiele. Doktrynę o trójcy Rzym wcielił do Kościoła katolickiego, a potem została ona przyjęta również przez większość kościołów protestanckich. Jednakże nauka o jednym Bogu w trzech osobach jest całkowicie sprzeczna z Biblią.
We wszystkich pogańskich religiach które wymieniasz nie było żadnej idei Boga w trzech osobach. Była tylko idea trzech głównych bogów w panteonie.

Tak ze cały twój wywód do kosza.

Awatar użytkownika
Fankis
Bywalec
Bywalec
Posty: 132
Rejestracja: 21 maja 2021
Lokalizacja: Brenna
Wyznanie: Chrześcijanin
Been thanked: 3 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Fankis » 2021-07-10, 12:33

Ale gdybyś zobaczył i zrozumiał właśnie że każdy który wierzy ze są trzy osoby boskie ,wierzy w 3 bogów a nie jednego.Jak można sie modlić najpierw do Boga Ojca,za chwilę do Ducha Świętego a później do Pana Jezusa?po co to rozdzielać na trzy?

Jahwe Starego Testamentu to Jezus Nowego Testamentu. Na tym polega ta wielka tajemnica Bóstwa. NIE TRZECH BOGÓW, LECZ TRZY URZĘDY JEDNEGO I TEGO SAMEGO BOGA. W żadnym ze świętych Pism nie ma nawet wzmianki o trójcy świętej. Gdybyś coś takiego znalazł, oznaczałoby to złamanie pierwszego przykazania: „JAM JEST Pan, Bóg twój; nie będziesz miał innych bogów oprócz Mnie”. Sam Bóg ogłosił w Księdze Izajasza 45:21: „Kto od dawien dawna to przepowiedział, kto od dawien dawna zwiastował? Czy nie Ja, Pan, poza którym nie ma Boga? Oprócz mnie nie ma żadnego boga sprawiedliwego i wybawiciela”. Rozdzielanie Boga na trzy osoby to jest Pogaństwo .
Mat 28:18: "A Jezus przystąpiwszy, rzekł do nich te słowa: Dana mi jest wszelka moc na niebie i na ziemi."

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19098
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2631 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-07-10, 13:00

Fankis pisze: 2021-07-10, 12:33 Ale gdybyś zobaczył i zrozumiał właśnie że każdy który wierzy ze są trzy osoby boskie ,wierzy w 3 bogów a nie jednego.
No właśnie to nieprawda. Gdybyś zobaczył i zrozumiał, byłoby łatwiej - Tobie i nam dyskutować.
Jahwe Starego Testamentu to Jezus Nowego Testamentu. Na tym polega ta wielka tajemnica Bóstwa. NIE TRZECH BOGÓW, LECZ TRZY URZĘDY JEDNEGO I TEGO SAMEGO BOGA.
Przedstawiałeś juz tę bzdurę, nie powtarzaj jej znowu, bo nie masz zadnych argumentów. Miotasz tezami "to pogaństwo", "w żadnym ze świętych Pism nie ma nawet wzmianki o trójcy świętej" i tym podobnymi bzdurami, ale jakoś dowodów brak :-s
Mniej epitetów, mniej tez, spróbuj wymyślić jakieś argumenty.

Dodano po 2 minutach 3 sekundach:
Fankis pisze: 2021-07-08, 13:42 Witam po urlopie:) ,niechce się tu z nikim sprzeczać, ale jest to forum Chrzescijanskie,więc dlatego wyrażam swoją opinię i w to co wierzę,niechce nikogo urazić,jak miało to miejsca to proszę o wybaczenie.
Wiesz co? Szanuję - nawet błądzących - którzy bronią (póki w nie wierza...) swoich błędów. Ale nie cierpię obłudy p.t. "ja własciwie to nie chce dyskutować" itd. Po czym wyskakujesz z rzekomym pogaństwem.
Sorry, ale albo oszczędź takich wstępów albo zachowuj się tak, jak deklarujesz.

Awatar użytkownika
Fankis
Bywalec
Bywalec
Posty: 132
Rejestracja: 21 maja 2021
Lokalizacja: Brenna
Wyznanie: Chrześcijanin
Been thanked: 3 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Fankis » 2021-07-11, 12:25

Fankis pisze: 2021-07-08, 13:42 Witam po urlopie:) ,niechce się tu z nikim sprzeczać, ale jest to forum Chrzescijanskie,więc dlatego wyrażam swoją opinię i w to co wierzę,niechce nikogo urazić,jak miało to miejsca to proszę o wybaczenie.
Wiesz co? Szanuję - nawet błądzących - którzy bronią (póki w nie wierza...) swoich błędów. Ale nie cierpię obłudy p.t. "ja własciwie to nie chce dyskutować" itd. Po czym wyskakujesz z rzekomym pogaństwem.
Sorry, ale albo oszczędź takich wstępów albo zachowuj się tak, jak deklarujesz.
[/quote]

to czy to jest obłuda czy szczere wyznanie to Bóg wie,a prawda musi być głoszona, a kłamstwa nie znoszę...a wiesz czemu?a to temu ze Ojcem kłamstwa wiesz kto.jest;)dlatego nazywam to po imieniu...tak nauka o trójcy to pogańska nauka,ale nie myśl ze uderzam w ciebie personalnie czy kogokolwiek,jedynie w diabła, który namascił ludzi aby nauczali takich bzdur...ludzie są biedni i zwiedzeni przez owe fałszywe nauki i dlatego o tym tutaj z wami pisze...to jest moim motywem by przekazać prawdę, a nie kogoś urazić.
Mat 28:18: "A Jezus przystąpiwszy, rzekł do nich te słowa: Dana mi jest wszelka moc na niebie i na ziemi."

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19098
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2631 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-07-11, 12:32

Na razie to nie udało Ci się niczego udowodnić z tego, co twierdzisz. Popracuj zatem nad merytoryką, a nie obłudnymi oświadczeniami.

orzeszku

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: orzeszku » 2021-07-11, 12:38

A to dobre, zarzucasz ludziom "szatańskie zwiedzenie" a siebie stawiasz w pozycji tego, który wie lepiej - tylko że za tobą nie stoi żaden autorytet i Tradycja, które z łatwością przekreślasz - więc zajmij się najpierw swoją pychą, zanim zaczniesz zajmować się "szatańskim zwiedzeniem" innych.

Awatar użytkownika
Morkej
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1722
Rejestracja: 2 wrz 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 354 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Morkej » 2021-07-11, 12:57

Fankis pisze: 2021-07-11, 12:25 a prawda musi być głoszona
Rozumiem, że masz na myśli Twoją prawdę?
Fankis pisze: 2021-07-11, 12:25 diabła, który namascił ludzi aby nauczali takich bzdur...ludzie są biedni i zwiedzeni przez owe fałszywe nauki i dlatego o tym tutaj z wami pisze...to jest moim motywem by przekazać prawdę, a nie kogoś urazić.
Coś Ci się pomyliło. Forum katolickie nie jest miejscem na szerzenie Twojej prawdy. Zamiast merytorycznie podejmować dyskusję, to rzucasz w stronę innych poważne zarzuty jak, np. powyższe porównanie do "zwiedzenia" przez diabła.
Nie ma tutaj miejsca na coś takiego, więc zastosuj się do rad użytkowników i zacznij stosować merytorykę w tym co piszesz.
Oczekuj Pana, bądź mężny w działaniu i umacniaj się w sobie; nie trać ufności, nie poddawaj się,
lecz ciałem i duszą walcz o chwałę Bożą. - Tomasz à Kempis

Awatar użytkownika
Fankis
Bywalec
Bywalec
Posty: 132
Rejestracja: 21 maja 2021
Lokalizacja: Brenna
Wyznanie: Chrześcijanin
Been thanked: 3 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Fankis » 2021-07-11, 13:06

Myślałem że jest to forum Chrzescijanskie a nie katolickie,takiego szukałem.

Nauka o trzech osobach Boskich jest fałszywa i Biblia o niej nawet nie wspomina,ale wyraźnie mówi że Bóg jest JEDEN,a nie trzech.Jezeli ktoś wierzy w trzy osoby boskie to wierzy w 3 bogów a to jest kłamstwo i ojcem tego jest diabeł...tak naucza nas Biblia.to dlaczego macie do mnie pretensje jeżeli mówię to co Biblia mówi?
Mat 28:18: "A Jezus przystąpiwszy, rzekł do nich te słowa: Dana mi jest wszelka moc na niebie i na ziemi."

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Andej » 2021-07-11, 13:31

Fankis pisze: 2021-07-11, 13:06 Myślałem że jest to forum Chrzescijanskie a nie katolickie,takiego szukałem.

Nauka o trzech osobach Boskich jest fałszywa i Biblia o niej nawet nie wspomina,ale wyraźnie mówi że Bóg jest JEDEN,a nie trzech.Jezeli ktoś wierzy w trzy osoby boskie to wierzy w 3 bogów a to jest kłamstwo i ojcem tego jest diabeł...tak naucza nas Biblia.to dlaczego macie do mnie pretensje jeżeli mówię to co Biblia mówi?
Katolickie jest z definicji chrześcijańskim. To oczywiste.

To świadkowe wmawianie trzech bogów jest nudne. Powtarzasz bez zrozumienia to, co ktoś podczas prania mózgu wpoił. Równie dobrze może uważać dyskutantów za wielbłądy. Tyle samy w tym prawdy, co gadaniu o trzech bogach. I tak samo nikt nie przekona o tym, że nie jest wielbłądem. Bo i tak będziesz powtarzać swoja mantrę. To, że czegoś nie potrafisz pojąć, ani nie chcesz przyjąć, nie oznacza, że nie jest to prawdą. Do tego aby przyjąć wiarę w Trójcę Świętą konieczna jest wiara w Jedynego Boga.
Sądzę, że tylko łaska Boża może pomóc w przyjęciu Prawdy. Ale trzeba się o nią modlić. Prosić Ducha świętego, aby rozjaśnił i otworzył umysł.

Możesz przekonywać, że jest trzech bogów. Zapewniam, że żaden chrześcijanin nie uwierzy w to. Nie tylko katolik, ale żaden chrześcijanin.

Zastanawiam się, czy nie jest jakąś jednostką chorobową taki ślepy upór. Wielokrotnie tłumaczono zagadnienie Trójcy świętej. Jednak odrzucasz, bez poczynienia jakiegoś wysiłku w kierunku zrozumienia, wszystkie wyjaśnienia. I powtarzasz swoją mantrę.
Powtarzam, to że czegoś nie potrafisz lub nie chcesz przyjąć, nie jest argumentem przeciw temu czemuś. Dopóki nie otworzysz się na poznawanie Boga, nie pojmiesz.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19098
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2631 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-07-11, 13:42

Fankis pisze: 2021-07-11, 13:06 Myślałem że jest to forum Chrzescijanskie a nie katolickie,takiego szukałem.
Po pierwsze- podejrzewam, że bujasz.
Po drugie - tyle jest w każdej wspólnocie chrześcijaństwa, ile jest w nim katolicyzmu.
Po trzecie - nawet jesli głosisz swoje błędy (zakładam mimo wszystko, że w dobrej wierze), to nie polega to na wyrzucaniu z siebie epitetów ("pogańska" itd), tylko na podawaniu argumentów.
Czy teraz jasne?
Nauka o trzech osobach Boskich jest fałszywa i Biblia o niej nawet nie wspomina,ale wyraźnie mówi że Bóg jest JEDEN,a nie trzech.
O właśnie. Już kilkukrotnie zwracałem Ci uwagę, że pierwszą prawdą wiary Koscioła jest właśnie to - BÓG JEST JEDEN, A NIE TRZECH. Więc znów "dyskutujesz" usiłująć nam imputować naukę, której nie głosimy (jakoby Bogów było trzech).
Natomiast to, że nie rozumiesz, iż twierdzenie "Bóg jest jeden" w żaden sposób nie jest tożsame z zaprzeczeniem drugiej prawdy wiary: SĄ TRZY OSOBY BOSKIE to już Twój problem.
Jezeli ktoś wierzy w trzy osoby boskie to wierzy w 3 bogów a to jest kłamstwo
Przeciwnie. Ktoś kto twierdzi, ze kto wierzy w trzy Osoby Boskie (z wielkiej litery, jeśli łaska) ten wierzy w "trzech Bogów" ten fałszywie imputuje nam wiarę, której nie wyznajemy.
.
to dlaczego macie do mnie pretensje jeżeli mówię to co Biblia mówi?
Gdyby tak było, dostałbyś owację na stojąco. Ponieważ jednak przedstawiasz SWOJĄ (fałszywą) naukę jako rzekomo biblijną, żądamy od Ciebie argumentów, że tak jest. A Ty zamiast argumentacji twierdzisz że ojcem naszym jest diabeł. I jeszcze masz pretensje, że takie zachowanie nie wywołuje to u nas akceptacji.
Ostatnio zmieniony 2021-07-11, 13:43 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4451
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1081 times
Been thanked: 1150 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2021-07-11, 14:38

Fankis pisze: 2021-07-11, 13:06 Myślałem że jest to forum Chrzescijanskie a nie katolickie,takiego szukałem.
Fankis, tutaj dwa pierwsze punkty Regulaminu:
Dezerter pisze: 2021-02-02, 22:20 § 1
Zasadniczym celem Forum jest rozwój osobisty w wierze katolickiej. Wątki przeciwne temu celowi mogą być automatycznie usuwane.

§ 2
Dyskusja na tematy związane z religią katolicką i wiarą, oraz tematami, które są ważne dla katolików. W szczególności także na tematy związane z innymi wyznaniami i religiami. Tematy polityczne są dopuszczalne jeśli dotyczą wpływu polityki na naszą rzeczywistość, zwłaszcza w kontekście wia
Ostatnio zmieniony 2021-07-11, 14:39 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

CMK

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: CMK » 2021-07-11, 15:07

Jest jedna woda - ale sa trzy postaci ( stany skupienia ) jednej wody: woda mokra czyli ciecz; woda sucha czyli lod i woda mokro-sucho-ulotna, czyli gaz (potocznie nazywany para wodna ).
Jak sadzisz Fankis - czy jest to prawda, czy to pochodzi od diabla?

ODPOWIEDZ