Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Czyli rozmowy o naturze Boga i Objawienie Jego w Osobie Ojca, Jezusa Chrystusa, rozmowy także na temat Ducha Świętego, Jego działanie, prowadzenie Kościoła przez Niego, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
marcin07
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 254
Rejestracja: 26 kwie 2020
Has thanked: 15 times
Been thanked: 23 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: marcin07 » 2020-05-14, 20:24

Jestem sceptycznie nastawiony do takiego tłumaczenia , Tak jest jeden Bóg , ale czy Bogiem jest Duch święty ???
Jest także napisane ze Bóg wybacza wszystkie grzechy oprócz grzechu wobec Ducha Świętego, wiec jak to jest , Boga można obrazić i Bóg wybaczy lecz jak się obrazi Ducha Świętego to ów grzech jest nie wybaczalny ???
Nie każdy, który Mi mówi: Panie, Panie!, wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz ten, kto spełnia wolę mojego Ojca, który jest w niebie. Mt. 7,21

Magnolia

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Magnolia » 2020-05-14, 20:43

Marcinie, mamy na forum wątek o Duchu św:
viewtopic.php?f=9&t=9199

Znajdziesz tam sporo wiedzy zebranej przez konika i mnie, także Marka. Ale oczywiście nie tyle nam powinieneś wierzyć, co Słowu Bożemu na które sie powołujemy.

Tu masz zebrane kanony Katechizmu dotyczące Ducha św:
https://www.teologia.pl/m_k/kkk1d04.htm#1b
https://www.teologia.pl/m_k/kkk1t03.htm#5

To są podstawy wiary, katolickiej wiary. W takiego Boga wierzysz?

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14987
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4208 times
Been thanked: 2954 times
Kontakt:

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Dezerter » 2020-05-14, 22:21

marcin07 pisze: 2020-05-14, 20:24 Jestem sceptycznie nastawiony do takiego tłumaczenia , Tak jest jeden Bóg , ale czy Bogiem jest Duch święty ???
Jest także napisane ze Bóg wybacza wszystkie grzechy oprócz grzechu wobec Ducha Świętego, wiec jak to jest , Boga można obrazić i Bóg wybaczy lecz jak się obrazi Ducha Świętego to ów grzech jest nie wybaczalny ???
Przeczytaj jeszcze raz czym jest grzech przeciwko Duchowi Świętemu - jak przeczytasz cały rozdział, to jasno z niego wynika, że tak jest nazwane posądzenie, że Jezus mocą szatana a nie mocą Ducha wyrzuca demony. Nazwanie Ducha Świętego demonem - to jest grzech niewybaczalny.

Jeśli JHWH, Jezusa nazwał byś demonem, to myślisz, że ten grzech byłby mniejszy niż w przypadku DŚ?
Ostatnio zmieniony 2020-05-14, 22:32 przez Dezerter, łącznie zmieniany 2 razy.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Simon
Bywalec
Bywalec
Posty: 91
Rejestracja: 22 wrz 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 16 times
Been thanked: 85 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Simon » 2020-05-14, 23:19

marcin07 pisze: 2020-05-14, 20:24 Jestem sceptycznie nastawiony do takiego tłumaczenia , Tak jest jeden Bóg , ale czy Bogiem jest Duch święty
Tak, Duch Święty jest Bogiem i Pismo mówi o tym wprost:

"Ale pewien człowiek, imieniem Ananiasz, z żoną swoją Safirą, sprzedał posiadłość i za wiedzą żony odłożył sobie część zapłaty, a pewną część przyniósł i złożył u stóp Apostołów. «Ananiaszu - powiedział Piotr - dlaczego szatan zawładnął twym sercem, że skłamałeś Duchowi Świętemu i odłożyłeś sobie część zapłaty za ziemię? Czy przed sprzedażą nie była twoją własnością, a po sprzedaniu czyż nie mogłeś rozporządzić tym, coś za nią otrzymał? Jakże mogłeś dopuścić myśl o takim uczynku? Nie ludziom skłamałeś, lecz Bogu»." (Dz 5,1-4).

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19083
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-05-14, 23:23

marcin07 pisze: 2020-05-14, 20:24 Tak jest jeden Bóg , ale czy Bogiem jest Duch święty ???
Może pomoże Ci tekst, który wystawiłem tu http://analizy.biz/marek1962/trojca.pdf
Jest tam trochę o Trójcy i biblijny dowód na to, że Duch Święty jest Bogiem.

Awatar użytkownika
marcin07
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 254
Rejestracja: 26 kwie 2020
Has thanked: 15 times
Been thanked: 23 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: marcin07 » 2020-05-15, 08:07

Może mi wyjaśnisz jaki jest sens ze Bóg jest w Trzech osobach , po co To Bogu???
W Dekalogu jest napisane
„Ja jestem Jahwe, twój Bóg, który cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli.
Nie ma wzmianki aby Bóg powiedział ze jest Bogiem w Trzech osobach.

A poza tym człowiek nawet tych Boskich przykazań nie przestrzega i to jest tragizm ludzi wierzących , jak można wierzyć nie przestrzegając podstaw wiary ???
Ostatnio zmieniony 2020-05-15, 08:08 przez marcin07, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie każdy, który Mi mówi: Panie, Panie!, wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz ten, kto spełnia wolę mojego Ojca, który jest w niebie. Mt. 7,21

Magnolia

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Magnolia » 2020-05-15, 08:26

A powiedz mi Marcinie jaka logika jest w tym żeby z całej Biblii uznawać tylko jeden fragment i tylko tego przestrzegać a resztę Objawienia pomijać.
Czy na pewno można się wtedy nazywać katolikiem czy nawet chrześcijaninem?

Albo chcemy poznać Boga i przyjmujemy całe Objawienie. Albo tworzymy sobie bożka wybierając co nam odpowiada.

Awatar użytkownika
marcin07
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 254
Rejestracja: 26 kwie 2020
Has thanked: 15 times
Been thanked: 23 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: marcin07 » 2020-05-15, 15:33

Przecież nie wybieram to co mi się podoba z Biblii , wybieram wersety aby poprzeć nimi swe myśli , wypowiedzi , przemyślenia .
Kiedyś rozmawiałem często z S.J. nachodzili mnie i przekonywali do swych przemyślan i sposobu myślenia o Bogu , nie akceptowali innych tłumaczeń ani punktu widzenia , nawet przed laty zmienili biblie na swój przekład twierdząc ze oni maja słuszność ,
Nic nie poradzę ze z nie wszystkim się zgadzam , za źródło swej wiary obrałem Dekalog i Kazanie Jezusa na Gorze Gabor , a Jezus jest mym przewodnikiem i opiekunem .
Ostatnio zmieniony 2020-05-15, 15:34 przez marcin07, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie każdy, który Mi mówi: Panie, Panie!, wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz ten, kto spełnia wolę mojego Ojca, który jest w niebie. Mt. 7,21

Magnolia

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Magnolia » 2020-05-15, 16:19

marcin07 pisze: 2020-05-15, 15:33 Przecież nie wybieram to co mi się podoba z Biblii , wybieram wersety aby poprzeć nimi swe myśli , wypowiedzi , przemyślenia .
To jest błędne założenie. Ponieważ to Ty najpierw sobie cos wymyśliłeś, a potem szukasz na to potwierdzenia... prowadzi to do stworzenia własnej religii, a nie do bycia członkiem Kościoła i do wiary katolickiej.
Poniżej jednak wyznajesz, ze wybrałeś sobie z Biblii tylko część, a resztę zupełnie pomijasz?
Przecież nie poznasz w ten sposób Boga jakiego niesie ze sobą Objawienie zawarte w całej Biblii, stworzysz sobie jakiś obraz Boga, ale to nie będzie Bóg prawdziwy.
marcin07 pisze: 2020-05-15, 15:33 Kiedyś rozmawiałem często z S.J. nachodzili mnie i przekonywali do swych przemyślan i sposobu myślenia o Bogu , nie akceptowali innych tłumaczeń ani punktu widzenia , nawet przed laty zmienili biblie na swój przekład twierdząc ze oni maja słuszność ,
Nic nie poradzę ze z nie wszystkim się zgadzam , za źródło swej wiary obrałem Dekalog i Kazanie Jezusa na Gorze Gabor , a Jezus jest mym przewodnikiem i opiekunem .
Czyli innymi słowy dałeś sobie namieszać w głowie przez Świadków Jehowy...

A sam już wiesz czy chcesz być katolikiem i podjąć trud wyprostowania swego myślenia na katolickie, czy zostałeś Świadkiem Jehowy?

Nie wydaje Ci się, ze skoro Biblia to Boże Objawienie to nie bardzo można sobie wybierać i majstrować przy niej?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19083
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-05-15, 21:45

marcin07 pisze: 2020-05-15, 08:07 Może mi wyjaśnisz jaki jest sens ze Bóg jest w Trzech osobach , po co To Bogu???
Muszę powiedzieć, że to dziwne pytanie. Ty jesteś w jednej osobie, po co to Tobie? ;)
„Ja jestem Jahwe, twój Bóg, który cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli.
I to jest główny artykuł wiary katolickiej: "Jest jeden Bóg".
Nie ma wzmianki aby Bóg powiedział ze jest Bogiem w Trzech osobach.
Pełne Objawienie nastąpiło w Jezusie Chrystusie. Jednak i w Starym Testamencie są pewne sygnały - jeśli przeczytasz mój tekst który Ci zalinkowałem, to zobaczysz, wymieniam je tam (nie chce tu wszystkiego przepisywać.
A poza tym człowiek nawet tych Boskich przykazań nie przestrzega i to jest tragizm ludzi wierzących , jak można wierzyć nie przestrzegając podstaw wiary ???
A konkretniej: jaki człowiek i których przykazań? Masz coś konkretnego na myśli?

Awatar użytkownika
marcin07
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 254
Rejestracja: 26 kwie 2020
Has thanked: 15 times
Been thanked: 23 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: marcin07 » 2020-05-16, 09:41

Magnolio , nikt mi w głowie nie namieszał , a zwłaszcza S.J zawsze bylem sceptycznie do nich nastawiony i nie podobała mi sie ich agitacja o wierze , co do odpowiedzi M.Piotrowskiego , tak czytałem to co było pod linkiem ,mam takie a nie inne przemyślenia i zauważyłem ze jest dość duza różnica rozumienia tego samego przez nas , każdy te sprawy widzi inaczej , czy to źle ? być może Wam nie odpowiada moje podejście do tych zagadnień , no cóż być może bladze i jestem na drodze zbyt wielu zakretow , ale nigdy nie traciłem i tracę wiary aby zrozumieć i pojąc pewne zagadnienia .
Dziwie sie ze M .Piotrowski zadaje mi pytanie jaki człowiek nie przestrzega Dekalog , przede wszystkim ten który mówi ze wierzy w Boga , a przykazań takich jak , nie kłam , nie mów fałszywego świadectwa , nie morduj , nie kradnij , szanuj rodziców , praktycznie cały Dekalog jest nie przestrzegany i to robia wierzący .
A pozatym czy potraficie mi wytlumaczy dlaczego jest tyle odlamow i kosciolow wiary w Boga i nauk Jezusa ???
Nie każdy, który Mi mówi: Panie, Panie!, wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz ten, kto spełnia wolę mojego Ojca, który jest w niebie. Mt. 7,21

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13802
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: sądzony » 2020-05-16, 10:55

marcin07 pisze: 2020-05-16, 09:41 A pozatym czy potraficie mi wytlumaczy dlaczego jest tyle odlamow i kosciolow wiary w Boga i nauk Jezusa ???
Fakt chrześcijaństwo jest najbardziej podzieloną religią na świecie. Dlaczego? Ja to widzę tak:
Głównym przesłaniem Jezusa Chrystusa jest Miłość.

Kochać dla mnie oznacza poniekąd akceptować, przytulać, rozumieć, absorbować, integrować odmienność,
inność, to co niezrozumiałe, nie nasze, generujące lęk.

Moim zdaniem, dla Jezusa najważniejsza była Miłość.
Kościół bez Miłości nie istnieje.
Miłość sama w sobie już Nim jest.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14987
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4208 times
Been thanked: 2954 times
Kontakt:

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Dezerter » 2020-05-17, 22:59

Tytuł wątku Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?
Posprzątałem i proszę pisać na temat.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: Jozek » 2020-05-18, 12:57

marcin07 pisze: 2020-05-15, 08:07 Może mi wyjaśnisz jaki jest sens ze Bóg jest w Trzech osobach , po co To Bogu???
W Dekalogu jest napisane
„Ja jestem Jahwe, twój Bóg, który cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli.
Nie ma wzmianki aby Bóg powiedział ze jest Bogiem w Trzech osobach.

A poza tym człowiek nawet tych Boskich przykazań nie przestrzega i to jest tragizm ludzi wierzących , jak można wierzyć nie przestrzegając podstaw wiary ???
Jesli wezmiesz pod uwage ze Bog jest Miloscia, to by ta Milosc byla pelna, potrzeba co najmniej 2 osob. Trzecia, to potega tych 2 Milosci .
Obrazowo, to uzewnetrznienie i sila sprawcza tych 2 Milosci.
To tez jest podane dla ludzi, jako przyklad i nauka, "gdy dwoje lub troje zgodnie o cos prosza, Ojciec im to da".
Takie prawdziwe zjednoczenie 2,lub troje w Milosci blizniego, jest tym samym co laczy Trojce Sw. i jest jednoczesnie zjednoczeniem z Bogiem.
Dalej chyba nie musze tlumaczyc.
Ostatnio zmieniony 2020-05-18, 13:05 przez Jozek, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
exe
Bywalec
Bywalec
Posty: 176
Rejestracja: 3 maja 2020
Lokalizacja: Ziemski padół....
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 25 times
Been thanked: 65 times

Re: Bóg jeden w trzech osobach - jak to pogodzić?

Post autor: exe » 2020-05-18, 15:27

marcin07 pisze: 2020-05-15, 08:07 Może mi wyjaśnisz jaki jest sens ze Bóg jest w Trzech osobach , po co To Bogu???
W Dekalogu jest napisane
„Ja jestem Jahwe, twój Bóg, który cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli.
Nie ma wzmianki aby Bóg powiedział ze jest Bogiem w Trzech osobach.

A poza tym człowiek nawet tych Boskich przykazań nie przestrzega i to jest tragizm ludzi wierzących , jak można wierzyć nie przestrzegając podstaw wiary ???
Problem, który Ciebie trapi wynika z tkwienia w porządku przyczynowo-skutkowym, który chcesz zastosować do Boga - "tkwiącego" poza tym porządkiem - przewidzianym dla stworzeń. Tymczasem Trojcę Świętą należy rozważać w porządku bycia początkiem.
Rodzi to konieczność zrozumienia, że Boga należy "pojmować" na sposób ducha, nie zaś materialny.
Rodzi to z kolei konieczność zrozumienia i uznania, że czymś innym jest przyczyna, a czymś innym jest zasada. Gdy zrozumiesz, że Ojciec jest zasadą bez zasady, a nie przyczyną Syna, wówczas zrozumiesz, że Syn i Duch Święty nie mogą być mniej godni niż Ojciec, ai tu nie ma konfliktu z jednością Boga.
Syn nie mógłby niczego czynić sam od siebie, gdyby nie widział Ojca czyniącego" (J 5, 19)
kimże byście mogli Mnie porównać, tak, żeby Mi dorównał? - mówi Święty. Podnieście oczy w górę i patrzcie: Kto stworzył te [gwiazdy]? - Ten, który w szykach prowadzi ich wojsko, wszystkie je woła po imieniu. Spod takiej potęgi i olbrzymiej siły nikt się nie uchyli." (Iz 40, 25-26)
Duch Święty pochodzi od Ojca (J 15, 26).
" prosić będę Ojca mojego i innego Pocieszyciel da wam" (J 14, 16)

Można by standardowo poprosić, byś to rozważył, ale rozważanie Pisma Świętego niejednokrotnie posyła na manowce własnego, pokrętnego umysłu, który szuka standardowo odniesień materialnych, zmysłowych, przyziemnych, w których zresztą nieustannie jesteś zanurzony, stąd aby najpierw był tego sens, trzeba Tobie zaznać ćwiczeń ascetycznych polegających na zgłębianiu teologii filozoficznej na podstawowym choć poziomie, aby wyrobić w sobie większą łatwość poruszania się pomiędzy paradygmatami metafizycznymi. Inaczej będziesz powielał błędy heretyków, którzy już dawno ośmieszyli się sami, tacy jak Ariusz, czy Sabeliusz.

Dlatego nie bij tyle piany i nie narzekaj, że nie rozumiesz. Najpierw oderwij się od tego, co ziemskie, choć jesteś pewien, że jest Twoim udziałem płaszczyzna ducha w rozumieniu tego, co duchowe.

Niektórzy Żydzi spierają się z Jezusem, że Abraham jest ich ojcem, a więc nie muszą wyzwalać się z niewoli duchowej i mówić o jakimś tam Bogu-Człowieku.

Spójrzmy na J 8,31-59....

Zauważmy, że Jezus surowo ich potępia, wskazując że poprzez taką postawę będą nadal tkwić w swoich grzechach.
Trzeba tedy na nowo przemyśleć kwestię Bożego ojcostwa w kontekście Syna, ponieważ nie znając Syna, nie zna się też Ojca. Ojciec już nie jest Ojcem samym w sobie, lecz jest Ojcem Syna - Syna, którego znamy implicite , bądź explicite, bo wtedy dopiero jesteśmy przez wyzwoleni z duchowej niewoli.
Ta zmiana percepcji Ojcostwa wszystko ustawia wokół Jezusa Chrystusa.
Ostatnio zmieniony 2020-05-18, 15:32 przez exe, łącznie zmieniany 3 razy.

ODPOWIEDZ