Duch Święty

Czyli rozmowy o naturze Boga i Objawienie Jego w Osobie Ojca, Jezusa Chrystusa, rozmowy także na temat Ducha Świętego, Jego działanie, prowadzenie Kościoła przez Niego, itp.
ODPOWIEDZ
veros

Duch Święty

Post autor: veros » 2016-08-09, 12:57

Wierzę w Ducha Świętego, który od Ojca i Syna pochodzi.

Awantura o Filioque (i Syna) trwa od tysiąca lat.
Według pewnych danych, była przyczyną wielkiego rozłamu Kościoła, na Wschód i Zachód.

Skoro Duch Święty jest tą Osobą, która przenika z miłością każde jestestwo, każdy aspekt istnienia, napełnia życiem wszystko, co jest, a szczególnie istoty powołane do życia czującego, to jak można sobie wyobrazić Jego jednostronne pochodzenie (od Ojca) gdy obok istnieje odwieczny Syn Boży znany nam z Boskiego Serca?

Dla mnie uświadomienie sobie tego, że Boska Miłość ma charakter dwustronny, wzajemny, a nie jednostronny, to kwestia dojrzałości świadomości chrześcijańskiej. Martwić się specjalnie nie ma o co, bo kto dziś mniej świadomy, jutro świadomy będzie bardziej. Wszystko w Rękach Boga i wszystko w planach Bożych poukładane.

I na tym tle mojej zachodniej wiary nagle jak grom z jasnego Nieba pojawia się 6 sierpnia 2000 roku, dokument Dominus Iesus przygotowany przez Prefekta Kongregacji Nauki i Wiary Kardynała Ratzingera a podpisany następnie przez Papieża Jana Pawła II, w którym czytamy, ni mniej ni więcej:

I believe in the Holy Spirit, the Lord, the giver of life, who proceeds from the Father.

http://www.vatican.va/roman_curia/congr ... us_en.html

Jeden z polskich przekładów dokumentu, fałszywie podaje "który od Ojca i Syna pochodzi".
Inne przekłady na różne języki, w tym język polski podają, zgodnie z oryginałem "Który pochodzi od Ojca".

Zająłem się tematem kilka lat później, kiedy on w ogóle do mnie dotarł. Nikt nie umiał wyjaśnić przyczyn, dla których, moim zdaniem, do dokumentu papieskiego wciśnięto herezję sprzeczności z Credo katolickim.

Na którymś z forów jakiś życzliwy prawosławny wyjaśnił mi z wielką satysfakcją swego prawosławnego ego, że w roku 2000 trwał dialog Kościoła Rzymskiego i Kościołów Wschodu i aby zrobić ukłon wobec partnerów, Papież wydał dokument o jedności chrześcijan z wyznaniem wiary bez Filioque.

To nadal nie tłumaczyło herezji, jakiej się dopuszczono w tym dokumencie, a jakiej autorami był Kardynał Ratzinger i Papież Jan Paweł II. O tej herezji na forach krzyczeli lefebryści i sedewakantyści.

Kiedy moja wiara prawie upadła i była w stanie dezintegracji, ktoś życzliwie podpowiedział mi racjonalne tłumaczenie tej niezwykłości.

To nie była herezja - to było niedopowiedzenie.
Duch Święty przecież pochodzi od Ojca, czyż nie?
Napisano prawdę, a nie herezję.

A że w duchu dialogu pominięto trudną dla partnerów dialogu prawdę o Filioque, to nie znaczy, ze autorzy dokumentu tej prawdy nie wyznają.
Nie ukrywam, że to wyjaśnienie dane mi przez prostą osobę spotkaną na jakimś forum, uratowało moją wiarę.

Opowiedziałem o tym. Ciekaw jestem jakie skutki przyniosło dla Kościoła i jego jedności brak tego Filioque w dokumencie papieskim, jak wy na to reagujecie, i co o tym sądzicie. Szczególnie zależy mi na opinii Marka.

Szczęść Boże.

PS. W internecie jest interesująca dyskusja na ten temat zapoczątkowana przez małego kwiatka kilka lat temu.

http://forum.dlapolski.pl/viewtopic.php ... 2eb59a0911

Kwiatka najpierw pogoniono z forum zarzutem, że nie jest katolikiem skoro ma problem z brakiem Filioque w dokumencie papieskim. Potem jednak, mimo takiego nastawienia administratora, rozwinęła się ciekawa dyskusja, w której kwiatek już nie uczestniczył.

Aron II

Re: Duch Święty

Post autor: Aron II » 2016-08-09, 14:53

veros pisze:Wierzę w Ducha Świętego, który od Ojca i Syna pochodzi.
To znaczy ...?

konik

Re: Duch Święty

Post autor: konik » 2016-08-09, 17:02

A to znaczy, ze mozna Cie spytac Aronie: twierdzisz , ze jest inna mozliwosc?

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Duch Święty

Post autor: Dezerter » 2016-08-09, 20:38

Verosie a zastanówmy się czy herezją można nazwać wyznanie, które funkcjonowało przez 1000 lat i było zatwierdzane przez kilka Soborów Powszechnych - ja bym się nie odwazył:
Wierzę w Ducha Świętego, Pana i Ożywiciela,
który od Ojca pochodzi.
- to było katolickie wyznanie wiary przez 1000 lat i trzeba stanąć w prawdzie, że to my zachodni coś dodaliśmy a nie wschodni coś odjęli :-?
fakty chyba każdy z nas przyjmuje takie jaki są
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

veros

Re: Duch Święty

Post autor: veros » 2016-08-09, 20:52

Dezerter a skąd ja mogę o tym wiedzieć. Tak tłumaczył ten pan na forum polskim, ale ja słyszałem inną wersję.
Ta wersja mówiła, że 1000 lat cały Kościół wierzył w pochodzenie Ducha Świętego od Ojca i Syna, tylko Kościoły wschodnie zaczęły się wymądrzać i ogłosiły że od Syna - nie. Mimo nalegania Papieża, nie ustąpiły. I wtedy nastąpiła wielka schizma wschodnia, trwająca aż do dziś.

Przypominam, że moja formalna edukacja z religii rzymsko - katolickiej obejmowała niecałe 4 klasy szkoły podstawowej.

Nadal liczę na Marka Piotrowskiego, który wie prawie wszystko, że to objaśni.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Duch Święty

Post autor: Marek_Piotrowski » 2016-08-09, 22:06

Owszem, zaprzeczanie Filioque jest herezją. Ale to nie znaczy, że wyznanie wiary, w którym się tego nie wyszczególnia nim jest. To dwie różne sytuacje.
Papież dał wyraz przekonaniu - IMHO słusznemu - że wprawdzie to błąd teologiczny, ale niezbyt istotny.
Nadal liczę na Marka Piotrowskiego, który wie prawie wszystko, że to objaśni.
Jaaaasne. Rano dzwoni do mnie zegarynka i pyta "która godzina? Która godzina?" :) :) :)

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Duch Święty

Post autor: Dezerter » 2016-08-09, 22:41

veros pisze:Dezerter a skąd ja mogę o tym wiedzieć. Tak tłumaczył ten pan na forum polskim, ale ja słyszałem inną wersję.
Ta wersja mówiła, że 1000 lat cały Kościół wierzył w pochodzenie Ducha Świętego od Ojca i Syna, tylko Kościoły wschodnie zaczęły się wymądrzać i ogłosiły że od Syna - nie. Mimo nalegania Papieża, nie ustąpiły. I wtedy nastąpiła wielka schizma wschodnia, trwająca aż do dziś.

Przypominam, że moja formalna edukacja z religii rzymsko - katolickiej obejmowała niecałe 4 klasy szkoły podstawowej.

Nadal liczę na Marka Piotrowskiego, który wie prawie wszystko, że to objaśni.
W co wierzył Kościół w I tysiącleciu łatwo możesz sprawdzić czytają wyznania wiary pierwszych Powszechnych Soborów
próbkę ci podałem w cytacie i jasno napisałem jak było - przeczytaj sam
https://pl.wikipedia.org/wiki/Nicejsko- ... anie_wiary
albo stanowisko Papieża Leona III , który nie chciał uznać popularnego na Zachodzie dodatku " i Syna" mimo, że uchwalił to w 794 r. Synod w Akwizgranie a wsparł tą prośbę sam Cesarz Karol Wielki w 809 r.
poczytaj
https://pl.wikipedia.org/wiki/Filioque
...
A Marek teolog ;-) napisał ci z punku widzenia teologicznego
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ