Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Czyli rozmowy o naturze Boga i Objawienie Jego w Osobie Ojca, Jezusa Chrystusa, rozmowy także na temat Ducha Świętego, Jego działanie, prowadzenie Kościoła przez Niego, itp.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-08-12, 23:51

No cóż, Twoja odpowiedź zawiera sporo Twoich tez, ale ani jednego cytatu biblijnego.
anno pisze: 2018-08-12, 22:29
Marek_Piotrowski pisze: 2018-08-09, 02:10
[*]Pismo przypisuje Jezusowi cechy Boga ((....) wszechwiedzę)[/list]
Zmyslasz. Jezus nie jest wszechwiedzacy.
Poradzono mi, żebym nie odpowiadał na wszystkie Twoje gołosłowne twierdzenia, bo odpowiedź się gubi i możesz łatwo udawać że jej nie ma. Dlatego odpowiem tylko na tę kwestię. Jak skończymy, możemy przejść do następnych.
  • Wszechwiedza
    • Chcę bowiem, abyście wiedzieli, jak wielki bój toczę za was i za tych, którzy są w Laodycei, i za tych wszystkich, którzy osobiście mnie nie poznali, (2) aby pocieszone były ich serca, a oni połączeni w miłości zdążali do wszelkiego bogactwa pełnego zrozumienia, do poznania tajemnicy Bożej, to jest Chrystusa, w którym są ukryte wszystkie skarby mądrości i poznania." /Kol 2,1-3/
    • Powiedział mu po raz trzeci: Szymonie, synu Jana, czy kochasz Mnie? Zasmucił się Piotr, że mu po raz trzeci powiedział: Czy kochasz Mnie? I rzekł do Niego: Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham. Rzekł do niego Jezus: Paś owce moje." /J 21,17/
    • Kol 2:1-3 bt5 "Chcę bowiem, abyście wiedzieli, jak wielką walkę toczę o was, o tych, którzy są w Laodycei, i o tych wszystkich, którzy nie widzieli mnie osobiście, aby ich serca doznały pokrzepienia, aby przez miłość wyuczeni, [osiągnęli] pełnię zrozumienia, w całym jego bogactwie, i głębsze poznanie tajemnicy Boga - Chrystusa. W Nim wszystkie skarby mądrości i wiedzy są ukryte."
    • J 16:15 bt5 "Wszystko, co ma Ojciec, jest moje. Dlatego powiedziałem, że z mojego weźmie i wam objawi."
  • Odwieczność
    Dwa przykłady:
    • W Ewangelii wg św. Mateusza 2,1-6 król Herod pyta arcykapłanów i uczonych w Piśmie, gdzie narodzić ma się Mesjasz. Zapytani odpowiadają, że w Betlejem, na potwierdzenie odwołując się do Księgi Micheasza 5,2. Zajrzyjmy więc do tego tekstu:
      ?A ty, Betlejem Efrata, najmniejsze jesteś wśród plemion judzkich! Z ciebie wyjdzie dla mnie Ten, który będzie władał w Izraelu, a pochodzenie Jego od początku, od dni wieczności. (?) Powstanie On i paść będzie mocą Pańską, w majestacie imienia Pana, Boga swego. Osiądą wtedy, bo odtąd rozciągnie swą potęgę aż po krańce ziemi." /Mi 5,2.4/
    • W Drugim Liście do Tymoteusza św. Paweł przypisuje Jezusowu atrybut wieczności:
      "On nas wybawił i wezwał świętym powołaniem nie na podstawie naszych czynów, lecz stosownie do własnego postanowienia i łaski, która nam dana została w Chrystusie Jezusie przed wiecznymi czasami. " / 2 Tm 1,9/
  • Wszechmoc
    • "Wtedy Jezus podszedł do nich i przemówił tymi słowami: Dana Mi jest wszelka władza w niebie i na ziemi." /Mt 28,18/
    • "Ja jestem Alfa i Omega, mówi Pan Bóg, Który jest, Który był i Który przychodzi, Wszechmogący." /Ap 1,8/

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: Andej » 2018-08-13, 10:13

Anno, ciekawym, na czym opierasz swoje teorie. Czy możesz zdradzić skąd czerpiesz przekonania? Czy też jest to Twoja indywidualna wiedza i tworzysz nową religię?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

anno

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: anno » 2018-08-13, 12:47

Marek_Piotrowski pisze: 2018-08-12, 23:51 No cóż, Twoja odpowiedź zawiera sporo Twoich tez, ale ani jednego cytatu biblijnego.
anno pisze: 2018-08-12, 22:29
Marek_Piotrowski pisze: 2018-08-09, 02:10
[*]Pismo przypisuje Jezusowi cechy Boga ((....) wszechwiedzę)[/list]
Zmyslasz. Jezus nie jest wszechwiedzacy.
Poradzono mi, żebym nie odpowiadał na wszystkie Twoje gołosłowne twierdzenia, bo odpowiedź się gubi i możesz łatwo udawać że jej nie ma. Dlatego odpowiem tylko na tę kwestię. Jak skończymy, możemy przejść do następnych.
32 Lecz o dniu owym lub godzinie nikt nie wie, ani aniołowie w niebie, ani Syn12, tylko Ojciec.



Marka 13, 32
  • Wszechwiedza
    • Chcę bowiem, abyście wiedzieli, jak wielki bój toczę za was i za tych, którzy są w Laodycei, i za tych wszystkich, którzy osobiście mnie nie poznali, (2) aby pocieszone były ich serca, a oni połączeni w miłości zdążali do wszelkiego bogactwa pełnego zrozumienia, do poznania tajemnicy Bożej, to jest Chrystusa, w którym są ukryte wszystkie skarby mądrości i poznania." /Kol 2,1-3/
    • Powiedział mu po raz trzeci: Szymonie, synu Jana, czy kochasz Mnie? Zasmucił się Piotr, że mu po raz trzeci powiedział: Czy kochasz Mnie? I rzekł do Niego: Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham. Rzekł do niego Jezus: Paś owce moje." /J 21,17/
    • Kol 2:1-3 bt5 "Chcę bowiem, abyście wiedzieli, jak wielką walkę toczę o was, o tych, którzy są w Laodycei, i o tych wszystkich, którzy nie widzieli mnie osobiście, aby ich serca doznały pokrzepienia, aby przez miłość wyuczeni, [osiągnęli] pełnię zrozumienia, w całym jego bogactwie, i głębsze poznanie tajemnicy Boga - Chrystusa. W Nim wszystkie skarby mądrości i wiedzy są ukryte."

Zaden z cytowanych przez ciebie fragmentow nie dowodzi wszechwiedzy Syna Bozego, mimo, ze bardzo bys tego chcial.
[*]J 16:15 bt5 "Wszystko, co ma Ojciec, jest moje. Dlatego powiedziałem, że z mojego weźmie i wam objawi."



Tak, Jezus otrzymal od Ojca moc i wladze, ktorej wczesniej nie mial...czyli na tej podstawie cala twoja argumentacja na nic sie nie zda...ze odwieczny, wszechmocny i wszechwiedzacy , rowny Ojcu.

Bog Ojciec nie ma sobie rownych :)

Syn Bozy po spelnieniu swojej misji zasiadl na Bozym Tronie, po prawicy swego Ojca.

Duch Sw. , jak widzisz, nie zasiada na tronie, bo Duch Sw. jest moca i atrybutem Ojca i Syna i...trzecie miejsce na Boskim Tronie jest niepotrzebne. Wystarcza dwa :)

Dodano po 5 minutach 8 sekundach:
Andej pisze: 2018-08-13, 10:13 Czy możesz zdradzić skąd czerpiesz przekonania?


Z milosci do PRAWDY, Andeju :)

Magnolia

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: Magnolia » 2018-08-13, 13:34

anno pisze: 2018-08-13, 12:47 Żaden z cytowanych przez ciebie fragmentow nie dowodzi wszechwiedzy Syna Bozego, mimo, ze bardzo bys tego chcial.
Podane cytaty przez Marka są poprawnie przytoczone. Dorzucę jeszcze inne z wypowiedzi O. Salija, wybitnego teologa, lubię czytać Jego artykuły bo patrzy na Biblie całościowo a nie wyrywkowo, jak Ty to robisz Anno.

"Najszczególniejszy udział Jezusa w Bożej wszechwiedzy

Zapis Ewangelii Łukasza o dwunastoletnim Jezusie, że „czynił postępy w mądrości, w latach i w łasce u Boga i u ludzi” (2,52), ośmiela niektórych chrześcijan do wypowiadania poglądu, jakoby ludzka wiedza Pana Jezusa była poddana wszystkim właściwym tamtej epoce ograniczeniom, błędom i przesądom. Powiem bez ogródek: Kto takie poglądy wypowiada, bardzo oddala się od prawdy Ewangelii.

Tyle tylko prawdy jest w tym poglądzie, że Pan Jezus – wszechwiedzący Syn Boży – jako człowiek nie był jednak kimś wszechwiedzącym. Kościół zawsze starannie podkreślał, że boskość i człowieczeństwo, jakkolwiek nierozdzielne, są w Nim niezmieszane. Zatem, podobnie jak była w Nim ludzka wola, inna od Jego woli boskiej, tak samo Jego wiedza ludzka była czymś innym niż Jego wiedza Boża – była skończona i podlegała rozwojowi.

Jednak była to wiedza Mesjasza i Zbawiciela, istotnie większa i szlachetniejsza niż wiedza zwyczajnych ludzi. Nie było w niej pychy, błędów ani przesądów, ludzkie wnętrza nie były dla niej tajemnicą, gdyż przepełniona była miłością do ludzi.

Zresztą zaglądnijmy do Ewangelii. Czytamy w Ewangelii Jana, że Jezus „wszystkich znał i nie potrzebował niczyjego świadectwa o człowieku, sam bowiem wiedział, co w człowieku się kryje” (J 2,24n). Toteż – rzecz w zwyczajnych relacjach międzyludzkich niespotykana – Pan Jezus nieraz publicznie polemizował z tym, co Jego przeciwnicy jedynie sobie myśleli. Kiedy odpuścił grzechy paralitykowi, a niektórzy pomyśleli sobie, że to przecież bluźnierstwo, „Jezus przejrzał ich myśli i rzekł do nich: Co za myśli nurtują w sercach waszych? Cóż jest łatwiej powiedzieć: »Odpuszczają ci się twoje grzechy«, czy powiedzieć: »Wstań i chodź«?” (Łk 5,22n; por. Mk 2,8n).

Podobnie zareagował na złe myśli faryzeuszów, czekających na to, żeby znów złamał szabat (por. Łk 6,7n). Przez nikogo też nieinformowany, Jezus wiedział, że ciemne ambicje zaprzątają myśli uczniów i wykorzystał to do udzielenia im ważnego pouczenia: „Przyszła im też myśl, kto z nich jest największy. Lecz Jezus, znając myśli ich serca, wziął dziecko, postawił je przy sobie i rzekł do nich: »Kto przyjmie to dziecko w imię moje, Mnie przyjmuje; a kto Mnie przyjmie, przyjmuje Tego, który Mnie posłał. Kto bowiem jest najmniejszy wśród was wszystkich, ten jest wielki«” (Łk 9,46–48; por. Mk 9,33–37). „Od początku też [Jezus] wiedział, którzy to są, co nie wierzą, i kto miał Go wydać” (J 6,64).

To wszystko Jezus wiedział nie tylko jako Bóg, wiedział to również swoją wiedzą ludzką. Podobnie jak Jego cuda były dziełami Człowieka. Owszem, Człowieka, który zarazem jest Bogiem, ale były to dzieła Człowieka. Przypomnijmy sobie chociażby Jego modlitwę przed wskrzeszeniem Łazarza (por. J 11,41n).

To jeszcze warto może dodać, że w Katechizmie Kościoła Katolickiego problem ludzkiego poznania Pana Jezusa przedstawiony jest następująco:
Na mocy zjednoczenia z Boską mądrością w Osobie Słowa Wcielonego ludzkie poznanie Chrystusa w pełni uczestniczyło w znajomości wiecznych zamysłów, które przyszedł objawić (por. Mk 8,31; 9,31; 10,33–34; 14,18–20.26–30). Jezus wprawdzie stwierdza, że nie zna tych zamysłów (por. Mk 13,32), ale w innym miejscu wyjaśnia, że nie otrzymał polecenia, by to objawić (por. Dz 1,7) (KKK, 474)."
Źródło: http://www.fronda.pl/a/czlowieczenstwo- ... 46087.html

anno pisze: 2018-08-13, 12:47 Z milosci do PRAWDY, Andeju :)
Czy z tej miłości do Prawdy odrzucasz całą Tradycję Kościoła, teologię dogmatyczną (zacytowaną Ci powyżej przeze mnie) i dokonania Soborów? A może to pycha, że rozumiesz Pismo lepiej, niż niejeden święty i Ojciec Kościoła przed Tobą?
Ostatnio zmieniony 2018-08-13, 13:35 przez Magnolia, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-08-13, 17:00

anno pisze: 2018-08-13, 12:47 32 Lecz o dniu owym lub godzinie nikt nie wie, ani aniołowie w niebie, ani Syn12, tylko Ojciec. Marka 13, 32
Naprawdę sądzisz, że im większe litery, tym argument lepszy? ;)
Zdaje się, że już ze trzy razy to wyjaśniałem w świetle kenozy("ogołocił samego siebie, przyjąwszy postać sługi, stając się podobnym do ludzi. A w zewnętrznej postaci uznany za człowieka...", ale ponieważ możesz mi nie wierzyć, więc posłużę się komentarzami fachowców - biblistów:

Hugolin Langkammer:
„Zdanie to nie koliduje wcale z ogólnym przeświadczeniem pierwotnego Kościoła o Boskiej naturze Jezusa i o Jego równości z Ojcem.
Inaczej opuszczono by je.
Akcent położony jest na ukrytym w planach zbawczych Boga terminu powtórnego przyjścia Jezusa i na Jego człowieczeństwie.
Przemawia wprawdzie Syn Boży, który jednak przyjął naszą ludzką naturę i wziął także na siebie tę »niewiedzę« o paruzji.
Dlatego jest rzeczą daremną debatować na temat terminu paruzji; trzeba zwrócić uwagę na sam fakt jej nadejścia, a z racji niepewności i niewiedzy przyjąć postawę stałej czujności i czuwania".


Walter W. Wessel:„niewiedzę Jezusa na temat dnia lub godziny jego powrotu należy pojmować w oparciu o naukę Nowego Testamentu odnośnie Wcielenia. Prawdziwe Wcielenie wiązało się z taką niepełną wiedzą. Jezus celowo tymczasowo zrezygnował z korzystania ze swej wszechwiedzy, wiązało się to z faktem, że stał się istotą ludzką".

Dr Robert Morey, „doktryna o człowieczeństwie Jezusa Chrystusa oznacza, że miał On ograniczenia jak każdy śmiertelny człowiek [...]. Był »człowiekiem« w najpełniejszym znaczeniu tego słowa (Jana 8:40). [...] Musiał zadawać pytania, o to, gdzie się coś znajdowało (Jana 11:34), lub żeby uzyskać informację (Jana 18:34). Nie znał daty końca świata (Marka 13:32).
W świetle powyższych faktów wypada stwierdzić, że niewiedza Jezusa na temat terminu paruzji wcale nie przeczy Jego Boskości, ale wyraża prawdę, że „istniejąc w postaci Bożej, nie skorzystał ze sposobności, aby na równi być z Bogiem, lecz ogołocił samego siebie, („umniejszył samego siebie", PE; „wyniszczył samego siebie", NTD) przyjąwszy postać sługi, stawszy się podobnym do ludzi" (Filipian 2:6, 7, BT). „Znacie przecież łaskę Pana naszego Jezusa Chrystusa, który becicie bogaty, dla
was stał się ubogim, aby was ubóstwem swoim ubogacić" (2 Koryntian 8:9, BT). Zgodnie z powyższymi wersetami Syn Boży ogołocił samego siebie, zubożył siebie, gdyż w czasie swego życia na ziemi nie korzystał w pełni z pewnych atrybutów Boskich, takich jak wszechwiedza. Dla równowagi musimy tu dodać, że przy wielu okazjach Jezus wykazywał się nadzwyczajną, nadprzyrodzoną wiedzą (Jana 2:24, 25; 6:64; Mateusza 17:27; Łukasza 6:8). Korzystał z niej jednak tylko do pewnego stopnia, o czym mówi nasz werset."

Jak widzisz, wszyscy trzej bibliści są zgodni w tej sprawie.

Gdyby Jezus będąc człowiekiem posiadał wszystkie swoje przymioty Boskie, to by nie był człowiekiem, tylko samym Bogiem sterującym swoim ciałem.
To, że Jezus był człowiekiem, który nie posiadał swoich przymiotów Boskich świadczy o tym następujący fragment:
Łuk. 2,52 "Jezusowi zaś przybywało mądrości i wzrostu oraz łaski u Boga i u ludzi"
  • Wszechwiedza
    • Chcę bowiem, abyście wiedzieli, jak wielki bój toczę za was i za tych, którzy są w Laodycei, i za tych wszystkich, którzy osobiście mnie nie poznali, (2) aby pocieszone były ich serca, a oni połączeni w miłości zdążali do wszelkiego bogactwa pełnego zrozumienia, do poznania tajemnicy Bożej, to jest Chrystusa, w którym są ukryte wszystkie skarby mądrości i poznania." /Kol 2,1-3/
    • Powiedział mu po raz trzeci: Szymonie, synu Jana, czy kochasz Mnie? Zasmucił się Piotr, że mu po raz trzeci powiedział: Czy kochasz Mnie? I rzekł do Niego: Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham. Rzekł do niego Jezus: Paś owce moje." /J 21,17/
    • Kol 2:1-3 bt5 "Chcę bowiem, abyście wiedzieli, jak wielką walkę toczę o was, o tych, którzy są w Laodycei, i o tych wszystkich, którzy nie widzieli mnie osobiście, aby ich serca doznały pokrzepienia, aby przez miłość wyuczeni, [osiągnęli] pełnię zrozumienia, w całym jego bogactwie, i głębsze poznanie tajemnicy Boga - Chrystusa. W Nim wszystkie skarby mądrości i wiedzy są ukryte."
Zaden z cytowanych przez ciebie fragmentow nie dowodzi wszechwiedzy Syna Bozego, mimo, ze bardzo bys tego chcial.
Serio?
Jakaś argumentacja, czy uważasz, ze Twoje gołosłowne twierdzenie wystarczy? ;)
[*]J 16:15 bt5 "Wszystko, co ma Ojciec, jest moje. Dlatego powiedziałem, że z mojego weźmie i wam objawi."
Tak, Jezus otrzymal od Ojca moc i wladze, ktorej wczesniej nie mial...czyli na tej podstawie cala twoja argumentacja na nic sie nie zda...ze odwieczny, wszechmocny i wszechwiedzacy , rowny Ojcu.
Możesz nam zdradzić, jak ze słów "Wszystko, co ma Ojciec, jest moje" i "z mojego weźmie i wam objawi" wywnioskowałaś, że mocy i władzy "wcześniej nie miał"? ;)
Andej pisze: 2018-08-13, 10:13 Czy możesz zdradzić skąd czerpiesz przekonania?
Z milosci do PRAWDY, Andeju :)
Biblia mówi, skąd brać PRAWDĘ, anno:
1Tm 3:15 bt5 "Gdybym zaś się opóźniał, [piszę,] byś wiedział, jak należy postępować w domu Bożym, który jest Kościołem Boga żywego, filarem i podporą prawdy."
A Ty się od tego źródła odwracasz...

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: Andej » 2018-08-13, 17:48

anno pisze: 2018-08-13, 12:47... Z milosci do PRAWDY, Andeju :)
Przykro mi, że sobie kpisz ze mnie. Prawda musi się na czymś opierać. Odrzucasz Słowo. Ignorujesz Objawienie. Ale znasz prawdę. Marek przytoczył cytaty popierające podaną przez niego tezę. Ty odrzucasz tezę, ale tylko dlatego, że jesteś jedyną, która zna prawdę. Tylko czy ta prawda jest prawdą? Czy nie jest efektem wyprowadzającego na manowce?

Jeśli wszscy oprócz Ciebie są w błędzie, to znaczy, że to Ty błądzisz, a nie całą reszta.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

anno

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: anno » 2018-08-13, 19:23

Andej pisze: 2018-08-13, 17:48

Przykro mi, że sobie kpisz ze mnie.
Ja z ciebie nie kpie, bo to nie jest moj styl.
Koncentruj sie na temacie a nie na sobie.
Zadajesz pytania a odpowiedzi ci nie pasuja.
Przykro mi, ze moja szczera odpowiedz byla be
Prawda musi się na czymś opierać.
Tak. Na swiadectwie, ktore dal nam Syn Bozy.
Odrzucasz Słowo.
Nie zartuj sobie z powaznych rzeczy.
Ignorujesz Objawienie.
To chyba ty ignorujesz, skoro twoja prawda ma inne podstawy niz swiadectwo Syna Bozego.
Ale znasz prawdę.
Poznaje, dzieki Bogu.

Marek przytoczył cytaty popierające podaną przez niego tezę. Ty odrzucasz tezę, ale tylko dlatego, że jesteś jedyną, która zna prawdę.
Ale mnie nie interesuja ludzkie tezy, lecz PRAWDA.

Tezy Marka sa strasznie dziurawe i naciagane.

Tylko czy ta prawda jest prawdą?
Nie odpowiem ci na twoje pytanie, bo znowu bedzie ci przykro.

Czy nie jest efektem wyprowadzającego na manowce?
Pytasz, czy twierdzisz ?
Jeśli wszscy oprócz Ciebie są w błędzie, to znaczy, że to Ty błądzisz, a nie całą reszta.
Wszyscy w jakims sensie bladzimy.

Ale argument wiekszosci w przypadku podazania za PRAWDA to akurat kiepski argument...zeby nie powiedziec kontrargument.

Dodano po 30 minutach 3 sekundach:
Marek_Piotrowski pisze: 2018-08-13, 17:00
[*]J 16:15 bt5 "Wszystko, co ma Ojciec, jest moje. Dlatego powiedziałem, że z mojego weźmie i wam objawi."
Tak, Jezus otrzymal od Ojca moc i wladze, ktorej wczesniej nie mial...czyli na tej podstawie cala twoja argumentacja na nic sie nie zda...ze odwieczny, wszechmocny i wszechwiedzacy , rowny Ojcu.
Możesz nam zdradzić, jak ze słów "Wszystko, co ma Ojciec, jest moje" i "z mojego weźmie i wam objawi" wywnioskowałaś, że mocy i władzy "wcześniej nie miał"? ;)
Ja nie wyciagam wnioskow (w przeciwienstwie do ciebie) lecz przyjmuje do wiadomosci prosta Prawde, ze to, co ma Ojciec ma i Syn, poniewaz zostalo Mu to dane Tak mowi przeciez do swoich uczniow sam Syn Bozy i zaden teolog czy apologeta nie ma prawa tego podwazac:


Ostatni rozkaz3


16 Jedenastu zaś uczniów udało się do Galilei na górę, tam gdzie Jezus im polecił. 17 A gdy Go ujrzeli, oddali Mu pokłon. Niektórzy jednak wątpili. 18 Wtedy Jezus podszedł do nich i przemówił tymi słowami: «Dana Mi jest wszelka władza w niebie i na ziemi. 19 Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody4, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. 20 Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem. A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata»5.

Mat 28, 16,5


Masz czarno na bialym, czego masz nauczac innych.

A ty faworyzujesz ludzi, ktorzy handluja swoimi wymyslami.

I jeszcze probujesz mi wmowic, ze ci "swieci" tworza Kosciol .

Kosciol oczywiscie jest podpora PRAWDY ale tylko ten, ktory "uczy zachowywac wszystko, co przykazal Syn Bozy"

Czy to jest KK ?...oto jest pytanie, na ktore kazdy sam musi sobie odpowiedziec, bo kazdy sam odpowiada za siebie przed Bogiem.

Ja mam tego pelna swiadomosc.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-08-13, 19:46

I znów zaprezentowałaś, anno, swoje poglądy, bez śladu dowodu. Co więcej, utożsamiłaś je z tym... co przekazał Jezus.
I nie odpowiedziałaś na pytania.

Wygląda na to, że to co masz do zaprezentowania, to Twoje pomysły - bez wsparcia w Piśmie, bez dowodu, bez rzetelnej wiedzy by zrozumieć tekst biblijny. Tylko dumne (żeby nie powiedzieć pyszne) przekonanie, że choć nie znam ani greki, a sposobu wyrażania się i myślenia starożytnych Żydów, ani ówczesnej kultury, wiedzy ludzi którzy to wszytko znają, nie potrzebuję też świadectwa świętych, pouczenia ustanowionego przez Boga Kościoła ani zachowanego świadectwa tych, którzy słuchali bezpośrednio apostołów lub ich uczniów - właśnie przeczytałam Biblię w tłumaczeniu i wiem lepiej od nich wszystkich jak ją zrozumieć.

I czujesz się upoważniona na tej podstawie tegoż przekonania do stawiania nader daleko idących tez, nawet ich specjalnie nie uzasadniając.
Ostatnio zmieniony 2018-08-13, 19:47 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

anno

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: anno » 2018-08-13, 19:50

Magnolia pisze: 2018-08-13, 13:34

anno pisze: 2018-08-13, 12:47 Z milosci do PRAWDY, Andeju :)
Czy z tej miłości do Prawdy odrzucasz całą Tradycję Kościoła, teologię dogmatyczną (zacytowaną Ci powyżej przeze mnie) i dokonania Soborów? A może to pycha, że rozumiesz Pismo lepiej, niż niejeden święty i Ojciec Kościoła przed Tobą?

Z milosci do PRAWDY odrzucam kazda nauke i teologie, ktora z ta PRAWDA koliduje.

Aby poznac Prawde, potrzebne jest bezposrednie, osobiste powolanie przez Boga Ojca, a nie dokonania Soborow.

Dopiero to powolanie i nastepujace po nim narodzenie z Ducha Sw., obfitujace w dary tegoz Ducha( m.in.milosc do Prawdy, madrosc) sprawiaja, ze rozpoznanie" glosu Prawdziwego Pasterza" staje sie mozliwe.

To, co bylo przed tym ciagiem wydarzen w ogole nie ma znaczenia, bo w oczach Boga czlowiek przed narodzeniem sie z Ducha jest martwy, a "Bog jest Bogiem zywych" a nie martwych.

To, czego uczy KK i pracujacy dla niego teologowie i apologeci koliduje z PRAWDA, ktorej swiadectwo dal Syn Bozy.

Gdzie widzisz pyche u kogos, kto przyjmuje Nauke Jedynego Nauczyciela , a odrzuca nauki ludzkie, niezgodne z ta Nauka?

Przeciez w mysl Slowa Bozego, swiadczy to o madrosci i pokorze wobec Najwyzszej Instancji we wszechswiecie.

Czyli nazywanie tego pycha jest ohydnym klamstwem, ktorego Ojciec i Syn nienawidza.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-08-13, 20:11

Na razie nie udało Ci się dowieść ani "natchnienia Ducha" ani "przyjmowania nauk jednego Nauczyciela".
Jedno co widzę, to pójście za swoim mniemaniem, przy zaniedbaniu zarówno poleceń Pisma jak i zdrowego rozsądku co do poznawania Prawdy.
Dlatego sorry, nie przekonuj nas że warto pójść za prawdą. Każdy z nas to wie.
Przekonaj nas, że to za czym idziesz jest faktycznie prawdą.

anno

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: anno » 2018-08-13, 20:48

Marek_Piotrowski pisze: 2018-08-13, 19:46 choć nie znam ani greki, a sposobu wyrażania się i myślenia starożytnych Żydów, ani ówczesnej kultury, wiedzy ludzi którzy to wszytko znają, nie potrzebuję też świadectwa świętych, pouczenia ustanowionego przez Boga Kościoła ani zachowanego świadectwa tych, którzy słuchali bezpośrednio apostołów lub ich uczniów - właśnie przeczytałam Biblię w tłumaczeniu i wiem lepiej od nich wszystkich jak ją zrozumieć.

Do zrozumienia PRAWDY, ktora wyzwala z niewoli smierci czlowiek nie potrzebuje znajomosci jezykow ani mentalnosci starozytnych Zydow, ani tez swiadectwa tzw. swietych lecz (jak napisalam w poprzednim poscie) powolania do zycia przez samego Ojca

Dopiero czlowiek narodzony z Ducha Sw. otrzymuje w niezasluzonym darzemadrosc, ktora umozliwia mu oddzielenie ziarna od plew.

To jest gorzka pigulka do przelkniecia dla wyksztalconych teologow i samozwanczych nauczycieli.


26 Przeto przypatrzcie się, bracia, powołaniu waszemu! Niewielu tam mędrców według oceny ludzkiej14, niewielu możnych, niewielu szlachetnie urodzonych. 27 Bóg wybrał właśnie to, co głupie w oczach świata, aby zawstydzić mędrców, wybrał to, co niemocne, aby mocnych poniżyć; 28 i to, co nie jest szlachetnie urodzone według świata i wzgardzone, i to, co nie jest, wyróżnił Bóg, by to co jest, unicestwić, 29 tak by się żadne stworzenie nie chełpiło wobec Boga.
30 Przez Niego bowiem jesteście w Chrystusie Jezusie, który stał się dla nas mądrością od Boga i sprawiedliwością, i uświęceniem, i odkupieniem, 31 aby, jak to jest napisane, w Panu się chlubił ten, kto się chlubi

1. kor 26-31



Ja się na to narodziłem i na to przyszedłem na świat, aby dać świadectwo prawdzie14. Każdy, kto jest z prawdy, słucha mojego głosu

Jan 18, 13-14



Marek, mieszasz "ziarno z plewa" ... nie jestes w stanie odzielic madrosci ludzkiej od madrosci pochodzacej od Boga.

Nie szukasz PRAWDY.

Jesli zaczniesz Jej szukac, znajdziesz Ja, bo tak zapewnia nas Syn Bozy:

9 I Ja wam powiadam: Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam. 10 Każdy bowiem, kto prosi, otrzymuje; kto szuka, znajduje; a kołaczącemu otworzą. 11 Jeżeli którego z was, ojców, syn poprosi o chleb, czy poda mu kamień? Albo o rybę, czy zamiast ryby poda mu węża4? 12 Lub też gdy prosi o jajko, czy poda mu skorpiona5? 13 Jeśli więc wy, choć źli jesteście, umiecie dawać dobre dary swoim dzieciom, o ileż bardziej Ojciec z nieba da Ducha Świętego tym, którzy Go proszą».


Luk 11, 9 - 13

A wiec nie "znajomosci greki" potrzebujemy lecz darow Ducha Sw. aby rozpoznac glos prawdziwego Pasterza.

Pisma zas nalezy badac, w Duchu i Prawdzie, aby moc odrzucic to , co zostalo dodane przez czlowieka, lub zauwazyc brak tego, co zostalo przez tegoz wyksztalconego przez swiat czlowieka odjete.

I nie ma znaczenia, czy jest to napisany przez KK-jak twierdzisz- Nowy Testament, czy tez napisany przez tenze KK Katechizm.
Ostatnio zmieniony 2018-08-13, 20:51 przez anno, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: Viridiana » 2018-08-13, 21:00

anno pisze: 2018-08-13, 20:48 Do zrozumienia PRAWDY, ktora wyzwala z niewoli smierci czlowiek nie potrzebuje znajomosci jezykow ani mentalnosci starozytnych Zydow, ani tez swiadectwa tzw. swietych lecz (jak napisalam w poprzednim poscie) powolania do zycia przez samego Ojca
Nie byłabym do końca tego taka pewna. W oryginalnym tekście Biblii bywają zwroty, których charakter trudno jest oddać po polsku i czasami trzeba zwrócić uwagę na oryginalny tekst, aby zrozumieć lepiej. A znajomość mentalności Żydów pomaga zrozumieć konkretne sytuacje w Biblii.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

anno

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: anno » 2018-08-13, 21:15

Marek_Piotrowski pisze: 2018-08-13, 20:11 Na razie nie udało Ci się dowieść ani "natchnienia Ducha" ani "przyjmowania nauk jednego Nauczyciela".
Marek, tu nie chodzi o mnie .

Tematem jest rownosc Osob Bozych.

Na podstawie zawartej w Pismie PRAWDY Objawienia wykazuje, ze Syn Bozy nie jest rowny swojemu Ojcu.

Trzymajmy sie tematu.

A jesli wkurza cie ta dyskusja, to ja sobie zwyczajnie odpusc.

Dodano po 8 minutach 33 sekundach:
Viridiana pisze: 2018-08-13, 21:00
anno pisze: 2018-08-13, 20:48 Do zrozumienia PRAWDY, ktora wyzwala z niewoli smierci czlowiek nie potrzebuje znajomosci jezykow ani mentalnosci starozytnych Zydow, ani tez swiadectwa tzw. swietych lecz (jak napisalam w poprzednim poscie) powolania do zycia przez samego Ojca
Nie byłabym do końca tego taka pewna. W oryginalnym tekście Biblii bywają zwroty, których charakter trudno jest oddać po polsku i czasami trzeba zwrócić uwagę na oryginalny tekst, aby zrozumieć lepiej. A znajomość mentalności Żydów pomaga zrozumieć konkretne sytuacje w Biblii.

Jesli otrzymasz madrosc po narodzeniu sie z Ducha Sw., wtedy mentalnosc Zydow i bariery jezykowe nie beda dla ciebie zadnym problemem.

Rozpoznasz bezblednie "glos prawdziwego Pasterza", ktory trafia bezposrednio do serc dzieci Bozych.

Magnolia

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: Magnolia » 2018-08-13, 21:21

anno pisze: 2018-08-13, 20:48
Dopiero czlowiek narodzony z Ducha Sw. otrzymuje w niezasluzonym darzemadrosc, ktora umozliwia mu oddzielenie ziarna od plew.

To jest gorzka pigulka do przelkniecia dla wyksztalconych teologow i samozwanczych nauczycieli.
Anno, tylko pisząc takie słowa strzelasz sobie w kolano:
po pierwsze - księża (są teologami), biskupi, kardynałowie na soborach także modlą się o prowadzenie Ducha św.
po drugie - Kapłani otrzymują w czasie święceń namaszczenie olejem i według nauczania Kościoła katolickiego, stan prezbiteratu jest posługą ustanowioną przez Jezusa, w której działa on sam.
po trzecie - To, że Jezus ustanowił Kościół tego też nie ma w Biblii? Albo sprytnie omijasz te prawdy?

Odrzucając Naukę Kościoła, Soborów odrzucasz i podważasz działanie Ducha św. no nie można być tak nielogicznym!!

Anno, pomyśl. Naprawdę zastanów się
Nie ty jedna przeszłaś Chrzest w Duchu św, gdyby każdy kto go przeszedł uznał że od teraz jest prowadzony bezpośrednio tylko przez tego Ducha to czy nie byłoby logiczne, że wszyscy myśleliby tak samo?! Jeden Duch św i jedna mysl, bo przecież to od Boga pochodzi. Dla mnie to jest logiczne. I dlatego to się nazywa dla mnie KOŚCIÓŁ! Czyli wspólnota wiernych prowadzona przez Jednego Ducha świętego. A Kościół chroni i dba o Objawienie, by wiernych doprowadzić do Boga. Przez wieki Kościół słucha głosu Pasterza, słucha prowadzenia Ducha św, a przede wszystkim poddaje się prowadzeniu Jezusa, Głowy Kościoła.

Jeśli Ty po chrzcie w Duchu widzisz inne prawdy niż Kościół prowadzony przez Ducha św, to należy się obawiać zwiedzenia.
Niestety, ale raczej widzę zwiedzenie i pychę niż prawdę w twoich postach.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: Viridiana » 2018-08-13, 21:33

anno pisze: 2018-08-13, 21:15 Na podstawie zawartej w Pismie PRAWDY Objawienia wykazuje, ze Syn Bozy nie jest rowny swojemu Ojcu.
Jak dotąd w twoich postach nie zauważyłam zbyt wiele przywołanych przez ciebie cytatów z Pisma, na które się powołujesz.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Zablokowany