Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Czyli rozmowy o naturze Boga i Objawienie Jego w Osobie Ojca, Jezusa Chrystusa, rozmowy także na temat Ducha Świętego, Jego działanie, prowadzenie Kościoła przez Niego, itp.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: Dezerter » 2017-02-13, 23:34

Marek_Piotrowski pisze:
Dezerter pisze:
Marek_Piotrowski pisze:
Dezerter pisze: Ojciec zrodził Syna przed wszystkimi wiekami, czyli przed czasem
Właściwie określenie "przed wiekami" w ścisłym sensie też nie ma sensu :lol:
Nie może być "przed" skoro czas nie istniał.
No chyba nie podważasz ustaleń Soboru?
Ma sens 8-) , bo przed wynalezieniem żarówki to znaczy zanim żarówka się pojawiła a zrodzenie odbyło się PRZED czasem
Jeśli tak rozumiesz, to można to ewentualnie przyjąć - choć ściśle fizycznie określenie "przed czasem" nie ma sensu.
Natomiast nie ma to z całą pewnością znaczenia takiego, że gdzieś w "nieczasie" najpierw był Ojciec a potem Syn. Obaj są odwieczni.
jak odwieczni, skoro był moment zrodzenia - więc i był przed i po
Marek_Piotrowski pisze:
Dezerter pisze:
Marek_Piotrowski pisze:
Dezerter pisze: Bóg jest z innego świata z przestrzeni duchowej w której (nie można wykluczyć) że też jest jakaś przeszłość i przyszłość - skoro coś się wydarza np bunt aniołów - to był czas, że szatan był aniołem niezbuntowanym, był czas gdy się zbuntował i jest czas gdy jest upadłym aniołem.
Ostrożnie!
Nie jesteśmy w stanie zrozumieć/wyobrazić sobie/opisać słowami (nie mamy nawet właściwych pojęć) do opisu Rzeczywistości bez "okularów" czasu i przestrzeni. Wcale nie musiało być "takiego czasu".
"Nie musiało" zgoda, ale tak samo ty powinieneś się z godzić, że "mogło być"
Nie zgadzam się absolutnie.
kolejne "nie bo nie" :roll:
Marek_Piotrowski pisze:
Dezerter pisze:
Marek_Piotrowski pisze:
Dezerter pisze: Skoro Syn został zrodzony, to był okres w świecie duchowym, gdy nie był zrodzony ?...
Nie, nie było.
sorry ale bez sensu :roll: , takie dziecinne nie bo nie :oops:
Po prostu patrzysz na to "z żabiej perspektywy", przywiązany do pojęć czasowych. Póki będziesz myślał w kategoriach czasu, nie zrozumiesz tego zrodzenia - a czego nie będziesz rozumiał, będziesz odrzucał jako "dziecinne nie bo nie".
brak argumentów jest dziecinnym "nie bo nie"
Ps
A jak tam po niedzielnej Eucharystii - słuchaliście Mszy pod kątem stosunku Syna i Ojca (Jezusa i Boga) ? i omawianego tematy - jeśli nie to polecam to zrobić na następnej i chętnie posłucham waszych opinii, wrażeń
Napisz o co CI konkretnei chodzi,
Nawiązałem do mojego poprzedniego wpisu:
A w niedzielę zobowiązuję wszystkich czytających do prześledzenia Mszy Świętej pod kątem "podległości i mniejszości" Syna do Ojca - wrócimy do tego po niedzieli, ciekaw jestem waszych wrażeń, jak to wygląda, czy macie podobne odczucia.
chodzi mi o ogólne wrażenie równości czy jednak podległości?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-02-14, 19:21

jak odwieczni, skoro był moment zrodzenia - więc i był przed i po
Nie było momentu zrodzenia.
Marek_Piotrowski pisze:
Dezerter pisze:
Marek_Piotrowski pisze:
Dezerter pisze: Bóg jest z innego świata z przestrzeni duchowej w której (nie można wykluczyć) że też jest jakaś przeszłość i przyszłość - skoro coś się wydarza np bunt aniołów - to był czas, że szatan był aniołem niezbuntowanym, był czas gdy się zbuntował i jest czas gdy jest upadłym aniołem.
Ostrożnie!
Nie jesteśmy w stanie zrozumieć/wyobrazić sobie/opisać słowami (nie mamy nawet właściwych pojęć) do opisu Rzeczywistości bez "okularów" czasu i przestrzeni. Wcale nie musiało być "takiego czasu".
"Nie musiało" zgoda, ale tak samo ty powinieneś się z godzić, że "mogło być"
Nie zgadzam się absolutnie.
kolejne "nie bo nie" :roll:
Nieprawda. Po prostu trzymasz się ciągle pojęć czasowych, do których się przyzwyczaiłeś - na ich gruncie oczywiście Ci się "nie zgadza" (bo nie może).
Póki będziesz rozumiał że skoro mówimy o zrodzeniu to musiał być "moment zrodzenia" to znaczy że już na początku rozumowania robisz błąd, który uniemożliwia Ci zrozumienie tego pojęcia.
Marek_Piotrowski pisze:
Dezerter pisze:
Marek_Piotrowski pisze:
Dezerter pisze: Skoro Syn został zrodzony, to był okres w świecie duchowym, gdy nie był zrodzony ?...
Nie, nie było.
sorry ale bez sensu :roll: , takie dziecinne nie bo nie :oops:
Po prostu patrzysz na to "z żabiej perspektywy", przywiązany do pojęć czasowych. Póki będziesz myślał w kategoriach czasu, nie zrozumiesz tego zrodzenia - a czego nie będziesz rozumiał, będziesz odrzucał jako "dziecinne nie bo nie".
brak argumentów jest dziecinnym "nie bo nie"
Tylko że są argumenty - których jednak nie przyjmujesz do wiadomosci, bo przyjąłeś fałszywe założenia wstępne.
Ps
A jak tam po niedzielnej Eucharystii - słuchaliście Mszy pod kątem stosunku Syna i Ojca (Jezusa i Boga) ? i omawianego tematy - jeśli nie to polecam to zrobić na następnej i chętnie posłucham waszych opinii, wrażeń
Napisz o co CI konkretnei chodzi,
Nawiązałem do mojego poprzedniego wpisu:
A w niedzielę zobowiązuję wszystkich czytających do prześledzenia Mszy Świętej pod kątem "podległości i mniejszości" Syna do Ojca - wrócimy do tego po niedzieli, ciekaw jestem waszych wrażeń, jak to wygląda, czy macie podobne odczucia.
chodzi mi o ogólne wrażenie równości czy jednak podległości?
No właśnie się pytam o które słowa z Eucharystii Ci chodzi - bo ja nie znalazłem żadnych, które by się do tego odnosiły. Możesz zacytować?

Nadto zwróc proszę uwagę, że robisz błąd przyjmując iż "podległość" i "mniejszość" to synonimy. W Biblii jest to wyraźnie co innego.
Ostatnio zmieniony 2017-02-14, 19:24 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: Dezerter » 2017-02-15, 23:22

pozostańmy więc Marku przy swoim, bo argumentów nam zabrakło :-)
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-02-15, 23:39

Mów za siebie (wybacz, musiałem to powiedzieć :-D )

inquisitio
Bywalec
Bywalec
Posty: 163
Rejestracja: 24 wrz 2016
Has thanked: 14 times
Been thanked: 58 times

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: inquisitio » 2017-03-05, 12:57

Aron II
Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu? Co na ten temat mówi Pismo?
Dziwne pytanie według mnie. Sugeruje ze Jezus może być jakimś Bogiem obok Boga Ojca równym mu we wszystkim.Tylko ze wtedy będziemy mieli dwóch Bogów - Ojca i Syna,a to juz herezja.
Jak juz ,to Syn Boży jest jednym Bogiem z Ojcem ( no i Duchem Świętym ) lecz nie jedna z Nim osobą.
Serviam

Aron II

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: Aron II » 2017-04-28, 17:26

inquisitio pisze:Aron II
Dziwne pytanie według mnie. Sugeruje ze Jezus może być jakimś Bogiem obok Boga Ojca równym mu we wszystkim.Tylko ze wtedy będziemy mieli dwóch Bogów - Ojca i Syna,a to juz herezja..
Wcześniej pisałem, że słowo Bóg (bóg) ma więcej niż jedno znaczenie.

A teraz zobaczmy czy apostołowie uznawali Jezusa za Boga czy raczej za tego, który ma nad sobą Boga:

"Aby Bóg naszego Pana, Jezusa Chrystusa, Ojciec chwały, dał wam ducha mądrości i objawienia w dokładnym poznaniu go" (Efezjan 1:17).

"Błogosławiony niech będzie Bóg i Ojciec naszego Pana, Jezusa Chrystusa, gdyż pobłogosławił nas wszelkim duchowym błogosławieństwem w miejscach niebiańskich w jedności z Chrystusem" (Efezjan 1:3).

"Błogosławiony niech będzie Bóg i Ojciec naszego Pana, Jezusa Chrystusa, gdyż stosownie do swego wielkiego miłosierdzia dał nam ? przez zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa spośród umarłych ? nowe zrodzenie do żywej nadziei" (1 Piotra 1:3).

Jak widać apostołowie uważali, że Jezus ma nad sobą Boga. W związku z tym apostoł Jan napisał:

?Któż jest tym, który zwycięża świat, jeśli nie ten, kto wierzy, że Jezus jest Synem Bożym?? (1 Jana 5:5).

Zauważcie - Synem Bożym, a nie Bogiem!

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: Dezerter » 2017-04-28, 19:00

A Pan mój i Bóg mój - to według ciebie Tomasz mówił do dwóch osób ;-)
A jak żyd Jan pisał od żydów takie słowa:
6 Skoro więc rzekł do nich: ?Ja jestem?, cofnęli się i upadli na ziemię.
- to wiatr zawiał?,
czy żydzi upadli przed majestatem Boga na znane sobie doskonale imię Boże dane Mojżeszowi?,
a może Jezus głupotę jakąś palnął?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-04-28, 23:32

Aron II pisze:"Aby Bóg naszego Pana, Jezusa Chrystusa, Ojciec chwały, dał wam ducha mądrości i objawienia w dokładnym poznaniu go" (Efezjan 1:17).

"Błogosławiony niech będzie Bóg i Ojciec naszego Pana, Jezusa Chrystusa, gdyż pobłogosławił nas wszelkim duchowym błogosławieństwem w miejscach niebiańskich w jedności z Chrystusem" (Efezjan 1:3).

"Błogosławiony niech będzie Bóg i Ojciec naszego Pana, Jezusa Chrystusa, gdyż stosownie do swego wielkiego miłosierdzia dał nam ? przez zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa spośród umarłych ? nowe zrodzenie do żywej nadziei" (1 Piotra 1:3).
Aron jak zwykle "zapomina" że Jezusem nazywamy Boga-Człowieka. Druga Osoba Trójcy, Syn, został cżłowiekiem mniej więcej 2000 lat temu - od tej chwili nosi imię Jezus.
Pismo wyraźnie mówi, że przebywał - do momentu zmartwychwstania - jako ktoś czasowo uniżony, ktoś kto "ogołocił samego siebie, przyjąwszy postać sługi, stając się podobnym do ludzi. A w zewnętrznej postaci uznany za człowieka, uniżył samego siebie, stając się posłusznym aż do śmierci - i to śmierci krzyżowej. "/Flp 2:7b-8/
?Któż jest tym, który zwycięża świat, jeśli nie ten, kto wierzy, że Jezus jest Synem Bożym?? (1 Jana 5:5).
Zauważcie - Synem Bożym, a nie Bogiem!
Jaaasne.
Bo, jak wiadomo, tygrys rodzi psa, a nie tygrysa.
Człowiek rodzi konia, nie człowieka.
Także Bóg zradza nie Boga, tylko kogoś innego... :-D

Co to ludzie nie wymyślą...

=======================
Zrobił nam się podwójny temat - tu rozmawiamy o tym samym http://zchrystusem.pl/viewtopic.php?f=9&t=306&start=30

Benjamin

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: Benjamin » 2017-04-29, 09:12

Brawo Marku ... zupelnie po zydowsku oddales chwale JHWH :-)

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-04-29, 10:22

Bo staram sie być Żydem. Duchowym rzecz jasna.

Aron II

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: Aron II » 2017-04-29, 16:22

Dezerter pisze:A Pan mój i Bóg mój - to według ciebie Tomasz mówił do dwóch osób ;-)
Nie zamierzam pisać co uważam według siebie. Interesuje mnie, co mówi Pismo w tej czy innej kwestii.
Mówiłem wcześniej, że słowo Bóg (theos) ma kilka znaczeń. Jeśli Biblia mówi, że Jezus ma nad sobą Boga, to jestem pewien, że Tomasz nie użył tutaj słowa theos mając na myśli Jezusa jako Boga Najwyższego, gdyż nie byłoby to zgodne z pozostałą częścią Pism.
Dezerter pisze:A jak żyd Jan pisał od żydów takie słowa:
6 Skoro więc rzekł do nich: ?Ja jestem?, cofnęli się i upadli na ziemię.
- to wiatr zawiał?,
Nie wiem czy wiatr wiał, czy nie. Wiem jedno - Jezus przyznaje, że to on jest tym, którego szukają.
Dezerter pisze: czy żydzi upadli przed majestatem Boga na znane sobie doskonale imię Boże dane Mojżeszowi?,
"Ja jestem" nie jest niczyim imieniem. A na pewno nie Boga. Nie mówiąc już o tym, że w języku hebrajskim nie ma takiego czasu.
Dezerter pisze: a może Jezus głupotę jakąś palnął?
Brak Ci bojaźni dla majestatu Jezusa. Wstydź się!

Benjamin

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: Benjamin » 2017-04-29, 16:53

A znasz hebrajski?
Pan moj i Bog moj = Jezus Chrystus ... \
A upadli przed Jezusem, bo upadli przed Tym, ktory oglosil sie Bogiem. A moze Zydzi sie mylili?
JHWH jest imieniem, o ktore walczysz. A teraz zaprzeczasz. A to znaczy tyle co> Jestem ktory Jestem ( Bylem ten, ktory bylem ... Trwalem, ktory trwam ... itd ... to sa tylko dookreslenia tego podstawowego znaczzenia.
Ile czasu jeszcz bedziesz Aronie wykrzywial proste sciezki Pana?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-04-29, 18:32

Aron II pisze:
Dezerter pisze:A Pan mój i Bóg mój - to według ciebie Tomasz mówił do dwóch osób ;-)
Nie zamierzam pisać co uważam według siebie. Interesuje mnie, co mówi Pismo w tej czy innej kwestii.
Mówiłem wcześniej, że słowo Bóg (theos) ma kilka znaczeń. Jeśli Biblia mówi, że Jezus ma nad sobą Boga, to jestem pewien, że Tomasz nie użył tutaj słowa theos mając na myśli Jezusa jako Boga Najwyższego, gdyż nie byłoby to zgodne z pozostałą częścią Pism.
Proszę, jakie to wygodne - w ten sposób, cokolwiek w Piśmie przeczytamy (nawet kiedy Biblia mówi wprost że Jezus to Bóg), Aron zaneguje mówiąc po prostu, że to "powiedziano w innym znaczeniu" ;-)

Niestety (dla Arona) to nie wystarczy - co udowodniłem w wątku http://zchrystusem.pl/viewtopic.php?f=9&t=306&start=30
Czy to "przypadek" że Aron nie raczy odpowiedzieć tam, gdzie są podane konkretne fragmenty biblijne? ;-)
"Ja jestem" nie jest niczyim imieniem. A na pewno nie Boga.
No cóż, pierwszy raz słyszę od Świadka Jehowy, że JHWH (Jahwe, albo jak chcą "Świadkowie" Jehowa) nie jest imieniem bożym... :-D

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: Dezerter » 2017-04-29, 22:16

Aron II pisze:
Dezerter pisze:A Pan mój i Bóg mój - to według ciebie Tomasz mówił do dwóch osób ;-)
Nie zamierzam pisać co uważam według siebie. Interesuje mnie, co mówi Pismo w tej czy innej kwestii.
Mówiłem wcześniej, że słowo Bóg (theos) ma kilka znaczeń. Jeśli Biblia mówi, że Jezus ma nad sobą Boga, to jestem pewien, że Tomasz nie użył tutaj słowa theos mając na myśli Jezusa jako Boga Najwyższego, gdyż nie byłoby to zgodne z pozostałą częścią Pism.
Tomasz użył słowa theos, a jako ścisły monoteista, żyd, który pada przy tym na kolana! jeśli mówi Pan mój i Bóg mój - mówi o Bogu Jedynym, a nie o aniołku, ani o człowieku.
Jeśli ty tego nie widzisz ... to ci głęboko współczuję, bo ktoś ci wielką krzywdę zrobił :-(
Dezerter pisze:A jak żyd Jan pisał od żydów takie słowa:
6 Skoro więc rzekł do nich: ?Ja jestem?, cofnęli się i upadli na ziemię.
- to wiatr zawiał?,
Nie wiem czy wiatr wiał, czy nie. Wiem jedno - Jezus przyznaje, że to on jest tym, którego szukają.
Dezerter pisze: czy żydzi upadli przed majestatem Boga na znane sobie doskonale imię Boże dane Mojżeszowi?,
"Ja jestem" nie jest niczyim imieniem. A na pewno nie Boga. Nie mówiąc już o tym, że w języku hebrajskim nie ma takiego czasu.
Dezerter pisze: a może Jezus głupotę jakąś palnął?
Brak Ci bojaźni dla majestatu Jezusa. Wstydź się!
Pogrążasz się taką odpowiedzią i wszyscy czytający to widzą.
Jezus nie przypadkowo użył Imienia jakie podał sam Bóg Najwyższy Jedyny Mojżeszowi:
13 Mojżesz zaś rzekł Bogu: ?Oto pójdę do Izraelitów i powiem im: Bóg ojców naszych posłał mię do was. Lecz gdy oni mnie zapytają, jakie jest Jego imię, to cóż im mam powiedzieć?? 14 5 Odpowiedział Bóg Mojżeszowi: ?JESTEM, KTÓRY JESTEM?. I dodał: ?Tak powiesz synom Izraela: JESTEM posłał mnie do was?. 15 Mówił dalej Bóg do Mojżesza: ?Tak powiesz Izraelitom: "JESTEM, Bóg ojców waszych, Bóg Abrahama, Bóg Izaaka i Bóg Jakuba posłał mnie do was. To jest imię moje na wieki i to jest moje zawołanie na najdalsze pokolenia.
a Żydzi słysząc Je nie przypadkowo padli na kolana!
jeśli tego nie widzisz, to ci głęboko współczuję, bo ktoś ci wielką krzywdę zrobił :-(
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Aron II

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: Aron II » 2017-04-30, 16:44

Dezerter pisze: Pogrążasz się taką odpowiedzią i wszyscy czytający to widzą.
Jeśli się pogrążam, to proszę to wykazać. Pokaż, że czas "ja jestem" występuje w języku hebrajskim.

Zablokowany