Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Czyli rozmowy o naturze Boga i Objawienie Jego w Osobie Ojca, Jezusa Chrystusa, rozmowy także na temat Ducha Świętego, Jego działanie, prowadzenie Kościoła przez Niego, itp.
Zablokowany
Kamil2

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: Kamil2 » 2018-03-14, 18:38

Abdyjel pisze: 2018-03-14, 16:00 No tak,to co podałeś jest jasne, ale czy był jako Syn Boży, Bogiem czy nie? W postach które przeczytałem podajesz,że jest Bogiem ale nie jest równym Bogu Ojcu. Czy dobrze Cię zrozumiałem?
Uważam że Jezus jako Ten który reprezentuje Boga jest nazwany Bogiem w znaczeniu tytularnym a nie ontologicznym , Już w pierwszej części Biblii tytuł Bóg został odniesiony dp Mojżesza , sędziów Izraelskich jak również aniołów . Oczywiście nikt nie będzie w tym przypadku twierdził że byli oni Bogami z natury . Jest tylko jedna samoistna Istota którą nikt nie zrodził/ stworzył , nikt jej nie przekazał władzy , nikomu też nie podlega a jest nią Bóg Ojciec

O tym że słowo Elohim /Theos jest wieloznaczne świadczą wypowiedzi tych których określa się Ojcami kościoła

Przy względności i wieloznaczności słowa Bóg określanie nim Syna Bożego nie musiało jeszcze oznaczać zrównania Go z Ojcem, ani zakładać współwieczności Ojca i Syna.” - Henryk Pietras SJ, “Trójca Święta, Tertulian - Przeciw Prakseaszowi, Hipolit - Przeciw Noetosowi”, Wydawnictwo WAM Księża Jezuici, Kraków 1997, str. 8.
Ostatnio zmieniony 2018-03-14, 18:39 przez Kamil2, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4606 times
Kontakt:

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-03-14, 19:08

I znowu Kamilu nic nie rozumiesz, a to dlatego, że przyjmujesz założenia a prioryczne. Rzekomy "początek" Jezusa jest przedstawiony PRZED CZASEM, a więc ma znaczenie przyczynowe a nie czasowe.
Nadto prześlizgnąłeś się zgrabnie nad tym, że udowodniłem Ci fałsz - twierdziłeś bowiem, jakoby Tertulian nie wierzył w istnienie Jezusa jako osoby - czemu przytoczony przeze mnie tekst Tertuliana wprost przeczy.
Kolejny raz stwierdzam, że rozmowa z Tobą nie ma sensu - po udowodnieniu Ci fałszu, zmieniłeś temat i łagodnie przeszedłeś z osobowości Jezusa na początek Jego istnienia. Nie da się ta rozmawiać, a w kazdym razie taka rozmowa nie ma sensu.
EOT

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14933
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: Dezerter » 2018-03-14, 19:18

1.Kamilu, czy uznajesz, że czasoprzestrzeń (w a wiec i czas) zaistniała podczas Wielkiego Wybuchu, czyli początku zaistnienia naszego wszechświata- jak uznaje większość naukowców.
2. Czy uznajesz, że Syn brał udział w stworzeniu wszechświata - a więc i czasoprzestrzeni ( a więc i czasu).
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Abdyjel

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: Abdyjel » 2018-03-14, 19:30

...dzięki Kamil2

Mam teraz takie pytanie do wszystkich,którzy chcą mi odpowiedzieć:
Jezus będąc Żydem wyznawał wiarę w Boga Izraela,Jahwe czy w Boga w Trójcy świętej?
Bo jak się go zapytano o najważniejsze przykazanie to powiedział,że:``Będziesz miłował Pana,Boga swego(...)`` a więc wg.cytatu z oryginału:``Jahwe,Boga swego``.Czy zatem Jahwe według Jezusa to był Bóg w Trójcy świętej?

Kamil2

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: Kamil2 » 2018-03-14, 19:42

Dezerter pisze: 2018-03-14, 19:18 1.Kamilu, czy uznajesz, że czasoprzestrzeń (w a wiec i czas) zaistniała podczas Wielkiego Wybuchu, czyli początku zaistnienia naszego wszechświata- jak uznaje większość naukowców.
2. Czy uznajesz, że Syn brał udział w stworzeniu wszechświata - a więc i czasoprzestrzeni ( a więc i czasu).
Trochę nawaliło się materiału i nie miałem jak ci podpowiedzieć odnośnie podziału na działo Jahwistyczne i Elohistyczne , z takiego podziału wycofuje się już większość uczonych tutaj masz linka

http://biblia.wiara.pl/doc/422995.Czy-o ... -sprzeczne

Uznaję że sprawcą stworzeniach wszystkiego jest Bóg a nie jakiś wybuch który jak samo okres lenie wskazuje nie zawiera w sobie jakiegoś porządku ale zazwyczaj wszystko rujnuje .

Apostołowie przypisują stworzenie wszystkiego Bogu Ojcu , przy czym Jezusa przedstawiają jako Tego który pełnił rolę pośrednika w stworzeniu

Hebr 1:1,2 . 1 Kor 8:6. Ew Jan 1:3

Wiele razy pisałem że Boga czas nie obowiązuje ale wszystko co Bóg powołuje istnienia mieści się już w pewnym odcinku czasu , to dotyczy aniołów ect

Marek Piotrowski
I znowu Kamilu nic nie rozumiesz, a to dlatego, że przyjmujesz założenia a prioryczne. Rzekomy "początek" Jezusa jest przedstawiony PRZED CZASEM, a więc ma znaczenie przyczynowe a nie czasowe.
Nadto prześlizgnąłeś się zgrabnie nad tym, że udowodniłem Ci fałsz - twierdziłeś bowiem, jakoby Tertulian nie wierzył w istnienie Jezusa jako osoby - czemu przytoczony przeze mnie tekst Tertuliana wprost przeczy.
Kolejny raz stwierdzam, że rozmowa z Tobą nie ma sensu - po udowodnieniu Ci fałszu, zmieniłeś temat i łagodnie przeszedłeś z osobowości
Marku to co w kleiłeś potwierdza jedynie to o czym ci pisałem dla Tertuliana Słowo stało się synem , zanim jednak to nastąpiło Bóg ustanowił je w myślach , więc przed staniem się Słowa Synem nie było ono istotą . Udowodnij gdzie Tertulian pisał że Słowo zawsze był synem ? nie przestawiając takiego dowodu promujesz co najwyżej fałsz
Ostatnio zmieniony 2018-03-14, 19:45 przez Kamil2, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4606 times
Kontakt:

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-03-14, 19:46

Abdyjel pisze: 2018-03-14, 19:30 Czy zatem Jahwe według Jezusa to był Bóg w Trójcy świętej?
Oczywiście, że tak. Dlatego właśnie Jezus mówił o sobie jako o Jahwe, dlatego Stary Testament proroczo mówił o Jezusie jako o Jahwe, dlatego też możliwe było napisanie o Jezusie w Dziejach Apostolskich "I nie ma w żadnym innym zbawienia, gdyż nie dano ludziom pod niebem żadnego innego imienia, przez które moglibyśmy być zbawieni."/Dz 4,12/

Kamilu, dawno straciłem ochotę do dyskusji z Tobą. Kiedy napiszesz jakąś kolejną straszną bzdurę (albo zastosujesz techniki na które zwracałem uwagę) być może coś jeszcze napiszę. Ale "Udowadnianie, że Syn zawsze był Synem" przekracza akceptowalne przeze mnie granice groteski.

Kamil2

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: Kamil2 » 2018-03-14, 20:21

Marek_Piotrowski pisze: 2018-03-14, 19:46
Abdyjel pisze: 2018-03-14, 19:30 Czy zatem Jahwe według Jezusa to był Bóg w Trójcy świętej?
Oczywiście, że tak. Dlatego właśnie Jezus mówił o sobie jako o Jahwe, dlatego Stary Testament proroczo mówił o Jezusie jako o Jahwe, dlatego też możliwe było napisanie o Jezusie w Dziejach Apostolskich "I nie ma w żadnym innym zbawienia, gdyż nie dano ludziom pod niebem żadnego innego imienia, przez które moglibyśmy być zbawieni."/Dz 4,12/

Kamilu, dawno straciłem ochotę do dyskusji z Tobą. Kiedy napiszesz jakąś kolejną straszną bzdurę (albo zastosujesz techniki na które zwracałem uwagę) być może coś jeszcze napiszę. Ale "Udowadnianie, że Syn zawsze był Synem" przekracza akceptowalne przeze mnie granice groteski.

Marku nie znasz poglądu Tertuliana na zaistnienie syna Bożego a chcesz zabierać głos , w rozprawie przeciw Prakseaszwoi Tertulian w bardzo prosty sposób wszystko wyjaśnia .

“Wtedy więc samo Słowo przybrało swą postać i piękno, brzmienie i głos, gdy rzekł Bóg: Niech się stanie światłość. Tak dopełniły się narodziny Słowa, gdy wyszło z Boga. Ustanowione przez niego najpierw w myślach, pod imieniem Mądrości - Pan ustanowił mnie przed podjęciem swych dzieł, potem zrodzone rzeczywiście - Gdy przygotowywał niebo, byłam z nim.” uczyniło swym Ojcem Tego, z którego wyszedłszy stało się Synem, pierworodnym, bo zrodzonym przed wszystkim, i jednorodzonym, bo tylko ono zrodziło się z Boga, bezpośrednio z wnętrzności jego serca, jak sam Ojciec zaświadczył: Serce moje wydało z siebie słowo najlepsze.” - Tertulian, Przeciw Prakseaszowi, VII.1, Wydawnictwo WAM, Kraków 1997, str. 43

według Tertuliana Logos stał się Synem dopiero w pewnym czasie , nie był więc on odwiecznie synem

"Ojciec jest zatem całością substancji, Syn natomiast jakby jej wpływem i częścią, jak sam zaświadcza: Ponieważ Ojciec jest większy ode mnie [J 14:28]. Również jako mniejszy od niego opiewany jest w psalmie: Niewiele mniejszy od aniołów [Ps 8:6]. Tak więc Ojciec jest kimś innym niż Syn, skoro jest większy od Syna, skoro kim innym jest ten, kto rodzi, a kim innym ten, kogo się rodzi, skoro kim innym jest ten, kto posyła, kim innym ten, kogo się posyła, skoro kim innym jest ten, kto tworzy, a kim innym ten, przez którego się tworzy". ("Przeciw Prakseaszowi" 9:2).

Tertulian również nazwa Jezusa drugim Bogiem , zatem to w jaki on sposób pojmował Syna Bożego różnic się od nauki jaka została uchwalona na soborach

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14933
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: Dezerter » 2018-03-14, 20:24

Kamil2 pisze: 2018-03-14, 19:42
Dezerter pisze: 2018-03-14, 19:18 1.Kamilu, czy uznajesz, że czasoprzestrzeń (w a wiec i czas) zaistniała podczas Wielkiego Wybuchu, czyli początku zaistnienia naszego wszechświata- jak uznaje większość naukowców.
2. Czy uznajesz, że Syn brał udział w stworzeniu wszechświata - a więc i czasoprzestrzeni ( a więc i czasu).
Trochę nawaliło się materiału i nie miałem jak ci podpowiedzieć odnośnie podziału na działo Jahwistyczne i Elohistyczne , z takiego podziału wycofuje się już większość uczonych tutaj masz linka

http://biblia.wiara.pl/doc/422995.Czy-o ... -sprzeczne

Uznaję że sprawcą stworzeniach wszystkiego jest Bóg a nie jakiś wybuch który jak samo okres lenie wskazuje nie zawiera w sobie jakiegoś porządku ale zazwyczaj wszystko rujnuje .

Apostołowie przypisują stworzenie wszystkiego Bogu Ojcu , przy czym Jezusa przedstawiają jako Tego który pełnił rolę pośrednika w stworzeniu

Hebr 1:1,2 . 1 Kor 8:6. Ew Jan 1:3

Wiele razy pisałem że Boga czas nie obowiązuje ale wszystko co Bóg powołuje istnienia mieści się już w pewnym odcinku czasu , to dotyczy aniołów ect

Marek Piotrowski
I znowu Kamilu nic nie rozumiesz, a to dlatego, że przyjmujesz założenia a prioryczne. Rzekomy "początek" Jezusa jest przedstawiony PRZED CZASEM, a więc ma znaczenie przyczynowe a nie czasowe.
Nadto prześlizgnąłeś się zgrabnie nad tym, że udowodniłem Ci fałsz - twierdziłeś bowiem, jakoby Tertulian nie wierzył w istnienie Jezusa jako osoby - czemu przytoczony przeze mnie tekst Tertuliana wprost przeczy.
Kolejny raz stwierdzam, że rozmowa z Tobą nie ma sensu - po udowodnieniu Ci fałszu, zmieniłeś temat i łagodnie przeszedłeś z osobowości
Marku to co w kleiłeś potwierdza jedynie to o czym ci pisałem dla Tertuliana Słowo stało się synem , zanim jednak to nastąpiło Bóg ustanowił je w myślach , więc przed staniem się Słowa Synem nie było ono istotą . Udowodnij gdzie Tertulian pisał że Słowo zawsze był synem ? nie przestawiając takiego dowodu promujesz co najwyżej fałsz
Podaj cytaty biblijne na to co piszesz do Marka.

Większość biblistów uznaje podział na teksty Elohistyczne i Jahwistyczne za nadal właściwy podział- rozmawiałem w sobotę z prof. biblistyki, który to potwierdził.

Stworzenie czasu
Ja też wierzę, że Stwórca stoi za pojawieniem się wszechświata i czasu, ale nie możemy ignorować fizyki, bo czas to pojęcie z fizyki, która mówi , że czas powstał podczas "Wielkiego wybuchu"- czytaj powstania czasoprzestrzeni/Wszechświata/materii/czasu - czyli w uproszczeniu stworzenia wszystkiego co stworzone przez Stwórce.
Po takim wstępie i wyjaśnieniu
Dezerter pisze: 2018-03-14, 19:18 1.Kamilu, czy uznajesz, że czasoprzestrzeń (w a wiec i czas) zaistniała podczas Wielkiego Wybuchu, czyli początku zaistnienia naszego wszechświata- jak uznaje większość naukowców, fizyków. ?
2. Czy uznajesz, że Syn brał udział w stworzeniu wszechświata - a więc i czasoprzestrzeni ( a więc i czasu).
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Kamil2

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: Kamil2 » 2018-03-14, 20:43

Dezerter
Większość biblistów uznaje podział na teksty Elohistyczne i Jahwistyczne za nadal właściwy podział- rozmawiałem w sobotę z prof. biblistyki, który to potwierdził.
Ja znam odmienne opinie na ten temat do podobnych wniosków doszedł Jan Lewandowski , myślę że całe nieporozumienie bierze się z bardzo dziwnej tezy wszystkie rzekome argumenty obalił Katolik Jan Lewandowski . Wersety podałem więc Marek sam sobie może je sprawdzić
Stworzenie czasu
Ja też wierzę, że Stwórca stoi za pojawieniem się wszechświata i czasu, ale nie możemy ignorować fizyki, bo czas to pojęcie z fizyki, która mówi , że czas powstał podczas "Wielkiego wybuchu"- czytaj powstania czasoprzestrzeni/Wszechświata/materii/czasu - czyli w uproszczeniu stworzenia wszystkiego co stworzone przez Stwórce.
Po takim wstępie i wyjaśnieniu
Kiedyś był taki katechizm KK w którym było napisane ,, nic nie sto na przeszkodzie aby uznać że człowiek powstał drogą ewolucji a punktem kulminacyjnym było mu danie przez Boga duszy '' Teoria to teoria a nie fakt więc został ona już dawno obalona . Komu Jezus przypisywał stworzenie ludzi Bogu czy drodze ewolucji ? Dezerterze kiedy rzucisz granatem w miejsce gdzie znajdują się materiały budowlane to jaki będzie efekt tego wybuchu ?

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14933
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: Dezerter » 2018-03-14, 21:00

Co ty mi o ewolucji tu gadasz- nie zmieniaj tematu- ja pytam po stworzenie świata i czasu- nie migaj się tylko odpowiedz. Kwestionujesz naukę i fizykę? W tym temacie tez masz swoją lepszą teorię? - słucham
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Kamil2

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: Kamil2 » 2018-03-14, 21:40

Dezerter pisze: 2018-03-14, 21:00 Co ty mi o ewolucji tu gadasz- nie zmieniaj tematu- ja pytam po stworzenie świata i czasu- nie migaj się tylko odpowiedz. Kwestionujesz naukę i fizykę? W tym temacie tez masz swoją lepszą teorię? - słucham
Dezerterze jak sama określenie wskazuje Teoria wielkiego wybuchu jest tylko teorią . Najpierw napisz mi gdzie w tym wszystkim jest miejsce dla Boga ? czy według ciebie najpierw był wybuch a później do tego wielkiego chaosu przystąpił Bóg czy może odwrotnie . Bóg stworzył wszystko a później nastąpił wybuch ? tylko w jakim celu był ten wybuch bo kompletnie cię nie rozumiem .

Wszystko co się dzieje poza Bogiem mieści się już w strumieniu czasu , więc pytanie do ciebie czy aniołowie których powołał do istnienia Bóg również są przed czasem czy już ich zaistnienie odbyło się w czasie . ?
Ostatnio zmieniony 2018-03-14, 21:43 przez Kamil2, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14933
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: Dezerter » 2018-03-14, 22:06

W którym dniu Bóg stworzył anioły?.
Materie, energie, czas i czasoprzestrzeń Bóg stworzył - na potrzeby tego rozważania upraszczając odpowiem, pierwsza sekunda wielkiego wybuchu to była pierwsza sekunda stworzenia. Czyli Bóg stworzył wszystko w wielkim wybuchu - przed wielkim wybuchem świat materialny znany nam nie istniał (upraszczam) istniał tylko świat duchowy ("Duch unosił się nad wodami"), był Syn zrodzony a nie stworzony i obecny przy stworzeniu.
Odpowiesz wreszcie na moje 2 pytania czy nadal będziesz się sianem wykręcał :ymblushing:

Tertulian coś tam sobie próbował tłumaczyć, ale poparcia w Biblii na to nie znajduje, błądził w wielu rzeczach więc i mógł źle kombinować ze Słowem/Synem - ja na jego teorię nie znajduję potwierdzenia w Biblii.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Abdyjel

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: Abdyjel » 2018-03-15, 06:42

Marek_Piotrowski pisze: 2018-03-14, 19:46
Abdyjel pisze: 2018-03-14, 19:30 Czy zatem Jahwe według Jezusa to był Bóg w Trójcy świętej?
Oczywiście, że tak. Dlatego właśnie Jezus mówił o sobie jako o Jahwe, dlatego Stary Testament proroczo mówił o Jezusie jako o Jahwe, dlatego też możliwe było napisanie o Jezusie w Dziejach Apostolskich "I nie ma w żadnym innym zbawienia, gdyż nie dano ludziom pod niebem żadnego innego imienia, przez które moglibyśmy być zbawieni."/Dz 4,12/

Zatem Jezus modląc się do Boga w Trójcy Świętej modlił się do:``Ojca i Syna i Ducha Świętego``.Czy w takim razie nie modlił się również sam do siebie?

Magnolia

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: Magnolia » 2018-03-15, 07:54

Abdyjel pisze: 2018-03-15, 06:42
Zatem Jezus modląc się do Boga w Trójcy Świętej modlił się do:``Ojca i Syna i Ducha Świętego``.Czy w takim razie nie modlił się również sam do siebie?
Naprawdę przydaje się czasem wyjść poza schemat myślenia, które się narzuca w pierwszej kolejności...

Ja sobie to tak tłumaczę, że nie modlił się do siebie, ale łączył się w komunii z Ojcem i Duchem św. - przecież stanowią jedno.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4606 times
Kontakt:

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-03-15, 10:01

Abdyjel pisze: 2018-03-15, 06:42
Marek_Piotrowski pisze: 2018-03-14, 19:46
Abdyjel pisze: 2018-03-14, 19:30 Czy zatem Jahwe według Jezusa to był Bóg w Trójcy świętej?
Oczywiście, że tak. Dlatego właśnie Jezus mówił o sobie jako o Jahwe, dlatego Stary Testament proroczo mówił o Jezusie jako o Jahwe, dlatego też możliwe było napisanie o Jezusie w Dziejach Apostolskich "I nie ma w żadnym innym zbawienia, gdyż nie dano ludziom pod niebem żadnego innego imienia, przez które moglibyśmy być zbawieni."/Dz 4,12/

Zatem Jezus modląc się do Boga w Trójcy Świętej modlił się do:``Ojca i Syna i Ducha Świętego``.Czy w takim razie nie modlił się również sam do siebie?
Błędne rozumowanie. Jezus modlił się do konkretnej Osoby Trójcy.

Zablokowany