Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Czyli rozmowy o naturze Boga i Objawienie Jego w Osobie Ojca, Jezusa Chrystusa, rozmowy także na temat Ducha Świętego, Jego działanie, prowadzenie Kościoła przez Niego, itp.
Zablokowany
Kamil2

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: Kamil2 » 2018-02-07, 19:06

Aron II pisze:

Dezerter pisze:
Pogrążasz się taką odpowiedzią i wszyscy czytający to widzą.

Jeśli się pogrążam, to proszę to wykazać. Pokaż, że czas "ja jestem" występuje w języku hebrajskim.

Bardzo proszę
http://biblista.pl/ukryte/telewizyjny-u ... -boze.html
Dezerterze Aron II napisał ci prawdę , rzeczywiście j hebrajski nie ma odmiany czasownika ,,być '' w czasie teraźniejszym

Ehjeh – ja będę (1 osoba lp ) czasu imperfektum czyli jiqtol aspekt niedokonany

אֶהְיֶה jest czasownikiem odmiany niedokonanej (imperfectum), która zwykle wskazuje czas przyszły. Dlatego Ehje zazwyczaj tłumaczy się „Ja będę”.

Myślę że nie muszę ci przytaczać togo co jest napisane w gramatyce j hebrajskiego biblijnego :)

Zob tutaj

Taką ciekawostką jest bardzo istotny fakt , kiedy Akwila dokonał tłumaczenia tekstu hebrajskiego na grecki to stwierdzenie : אֶהְיֶה אֲשֶׁר אֶהְיֶה przetłumaczył jako : εγω Εσομαι ος Εσομαι ja będę który będę

Jak zaznaczono na filmie fraza ,, Jestem który Jestem '' nie pochodzi z tłumaczenia z j oryginalnego lecz z łaciny

Jako ciekawostkę może się komuś przydać podaję odmianę czasownika w k hebrajskim i greckim


Czas przyszły w 1,2,3 osobie
אֲנִי אֶהְיֶה ani ehje ja będę ἐγὼ ῎Εσομαι
אַתָּה תִּהְיֶה atta tihje ty będzisz σὺ ἔσῃ
הוּא יִהְיֶה hu jihje on będzie αὐτὸς ἔσται

Pozdrawiam

konik

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: konik » 2018-02-07, 19:51

A dowodzenie na podstawie dostepnego jezyka przekladu jaki ma zwiazek z intencja autora ksiegi? W jakim jezyku byla ksiega spisana ( a przedtem slownie zrecenzowana i przekazana) ...?
Czyz Mojzesz byl tak tepy, ze nie wiedzial o co Bogu chodzi, gdy Ten przemowil?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: Andej » 2018-02-07, 19:55

A jaka jest forma, po hebrajsku, aramejsku i grecku czasownika "być" odnoszącego się jednocześnie do stanu poprzedzającego stworzenie świata (w więc i czasu), okresu stwarzania, czasów chrystusowych, naszych czasów, tego co będzie z bliskiej i odległej przyszłości i jednocześnie do stanu po końcu świata (wiec też po skończeniu czasu)?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Kamil2

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: Kamil2 » 2018-02-07, 21:38


autor: konik » 2018-02-07, 19:51
A dowodzenie na podstawie dostepnego jezyka przekladu jaki ma zwiazek z intencja autora ksiegi? W jakim jezyku byla ksiega spisana ( a przedtem slownie zrecenzowana i przekazana) ...?
Czyz Mojzesz byl tak tepy, ze nie wiedzial o co Bogu chodzi, gdy Ten przemowil?
Wyobraź sobie Mojżesza któremu objawi się Bóg którego to Mojżesz wcześniej nie znał gdyż był od dziecka wychowywany na Egipcjanina więc nie dziw się dlaczego Mojżesz pyta w prost Boga o jego imię . Ilu to bogów czcili Egipcjanie ? zatem pytanie Mojżesz było bardzo zasadne .

Bóg zaś odpowiedział mu zaś odpowiedział ujawniając przy tym swoje imię

2 Moj 3:15 וַיֹּאמֶר עוֹד אֱלֹהִים אֶל-מֹשֶׁה כֹּה-תֹאמַר אֶל-בְּנֵי יִשְׂרָאֵל יְהוָה אֱלֹהֵי אֲבֹתֵיכֶם אֱלֹהֵי אַבְרָהָם אֱלֹהֵי יִצְחָק וֵאלֹהֵי יַעֲקֹב שְׁלָחַנִי אֲלֵיכֶם זֶה-שְׁמִי לְעֹלָם וְזֶה זִכְרִי לְדֹר דֹּר׃

יְהוָה nie wywodzi się od czasownika ,,Być''a w czasie teraźniejszym (Ja jestem) lecz od czasownika חַוָּה

Benjamin

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: Benjamin » 2018-02-07, 22:03

Wprost przeciwnie ... Mojzesz byl wychowywany na Egipcjanina, lecz mial pojecie o Bogu Izraela ... sama tradycja rabiniczna wywodzi swoje powinowactwo "mojzeszowe" od wychowania przez piastunke. Kim byla ta piastunka? W ukryciu opieke przejela ... no, kto? Wiesz juz?
Analogicznie, Mojzeszowi objawil sie Bog znany , ale tenze Bog "wylegitymowal" sie ... wlasnie slowami potwierdzajacymi jedynosc Boga.
Stad i slowa, ktorych oddanie w jakimkolwiek tlumaczeniu maja zawsze ten sam sens: to Ja, Jedyny, nie ma innego, ktory moglby byc, ktory jest, i ktory moglby nastapic. Takie jest prawdziwe znaczenie deklaracji Boga, ... a formalny zapis w brzmieniu roznych tlumaczen jedynie probuje ten sens oddac w formie mniej lub bardziej zblizonej.
Caly spor na tym tle jest po prostu pusty.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18974
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2610 times
Been thanked: 4616 times
Kontakt:

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-02-07, 23:26

Kamilu, a nie wprawia Cię w zakłopotanie fakt, że zaproponowane przez Ciebie tłumaczenie "ja będę który będę" nie ma najmniejszego sensu w tekście? ;)

Bóg odpowiada na pytanie Mojżesza o to jakie jest Jego imię (którym bogiem jest) słowem JESTEM, co ma parę znaczeń (z pewnością nie wymienię wszystkich):
  • Najbardziej zewnętrznym jest to, że sygnalizuje iż on jest tym Bogiem który istnieje (w przeciwieństwie do innych "bogów", których po prostu nie ma).
  • W następnym znaczeniu JESTEM odnosi się do ponadczasowości Boga - dla Niego nie ma przeszłości czy przyszłości - wszystko, co jest, jest w nieustannej teraźniejszości Boga, dla Niego czas nie jest ograniczeniem.
  • Wreszcie Bóg jest samą istotą bytu, wszelkie istnienie ma w Nim swoje źródło. Innymi słowy Bóg jest SAMYM ŻYCIEM.
    Na tym aspekcie zatrzymam się chwilę, bo to jest precyzyjnie to samo, co czytamy o Jezusie:
    "Jesteśmy w prawdziwym Bogu, w Synu Jego, Jezusie Chrystusie. On zaś jest prawdziwym Bogiem i Życiem wiecznym."/1J 5,20b/
    "Gdy się ukaże Chrystus, nasze życie, wtedy i wy razem z Nim ukażecie się w chwale."/Kol 3,4/
    Druga Osoba Trójcy, Bóg będący samym życiem, wcielając się i istniejąc od narodzin w Betlejem jako Jezus, wprowadziła Prawdziwe Życie w świat, który przez grzech był pod panowaniem śmierci - przeciwieństwa życia (i mowa tu o czymś więcej niż o śmierci fizycznej).

    "Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, i Bogiem było Słowo.
    Ono było na początku u Boga.
    Wszystko przez Nie się stało, a bez Niego nic się nie stało, co się stało.
    W Nim było życie, a życie było światłością ludzi, a światłość w ciemności świeci i ciemność jej nie ogarnęła. (...)
    Na świecie było [Słowo], a świat stał się przez Nie, lecz świat Go nie poznał. (...)
    A Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas."


    "bo życie objawiło się. Myśmy je widzieli, o nim świadczymy i głosimy wam życie wieczne, które było w Ojcu, a nam zostało objawione"/1J 1,2/

    Jezus NIE zbawia nas nie "ponosząc naszą karę w sposób zastępczy" jak głoszą niektóre protestanckie koncepcje, lecz - jako ESENCJA, SAMA ISTOTA ŻYCIA wchodzi w pełny śmierci świat, wypełniając je oceanem życia. Śmierć Jezusa przypomina zesłanie morza do piaskownicy, aby pokonała ona morze.
    Pozorny triumf piasku okazuje się jego klęską, gdyż przeniesione do piaskownicy morze nie ginie, lecz wypełnia ją i zamienia w siebie (w morze).
    "Dlatego właśnie udręczeni wzdychamy, pozostając w tym przybytku, bo nie chcielibyśmy go utracić, lecz przywdziać na niego nowe odzienie, aby to, co śmiertelne, wchłonięte zostało przez życie."/2Kor 5,4/

    "Nosimy nieustannie w ciele naszym konanie Jezusa, aby życie Jezusa objawiło się w naszym ciele. Ciągle bowiem jesteśmy wydawani na śmierć z powodu Jezusa, aby życie Jezusa objawiło się w naszym śmiertelnym ciele."[/"/2Kor 4,10-11/
    "Teraz zaś już nie ja żyję, lecz żyje we mnie Chrystus."/Gal 2,20a/

    Dlatego właśnie: "Ten, kto ma Syna, ma życie, a kto nie ma Syna Bożego, nie ma też i życia."/1J 5,12/

Kamil2

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: Kamil2 » 2018-02-08, 02:07

Marku po pierwsze obejrzyj filmik

po drugie czy zgadzasz się z zakonnikiem czy nie ? określ się jednoznacznie :)

po trzecie odmień mi w j hebrajskim w czasie teraźniejszym przez osoby czasownik być :)

Na koniec jeszcze jedno pytanie

2 Moj 3:12 A On powiedział: Ja będę z tobą. Znakiem zaś dla ciebie, że Ja cię posłałem, będzie to, że po wyprowadzeniu tego ludu z Egiptu oddacie cześć Bogu na tej górze. BT

וַיֹּאמֶר כִּי-אֶהְיֶה עִמָּךְ

Εσομαι μετὰ σοῦ, LXX

W obu tłumaczeniach mamy czasowniki w czasie teraźniejszym czy może przyszłym :)

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18974
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2610 times
Been thanked: 4616 times
Kontakt:

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-02-08, 08:15

1
Marku po pierwsze obejrzyj filmik
Z zasady nie dyskutuję na zasadzie - "tu XXXX masz filmik i odpowiedz" (albo "tu YYYY masz książkę i odpowiedz").
Jak chcesz bym odpowiedział na konkretną kwesię czy argument - wyłuszcz go explicite.

2
po drugie czy zgadzasz się z zakonnikiem czy nie ? określ się jednoznacznie :)
Po pierwsze - jak w p.1
Po drugie - a Ty się zgadzasz ze wszystkim co ten zakonnik mówi? Jeśli tak, poszukam czegos ciekawego... ;)

3
po trzecie odmień mi w j hebrajskim w czasie teraźniejszym przez osoby czasownik być :)
Źle stawiasz problem.
Nie idzie o to, czy można sobie wyobrazić tlumaczenie jakie podałeś ("będę który będę") tylko czy tekst tak przetłumaczony ma sens.
Otóż nie ma.


4
Na koniec jeszcze jedno pytanie

2 Moj 3:12 A On powiedział: Ja będę z tobą. Znakiem zaś dla ciebie, że Ja cię posłałem, będzie to, że po wyprowadzeniu tego ludu z Egiptu oddacie cześć Bogu na tej górze. BT

וַיֹּאמֶר כִּי-אֶהְיֶה עִמָּךְ

Εσομαι μετὰ σοῦ, LXX

W obu tłumaczeniach mamy czasowniki w czasie teraźniejszym czy może przyszłym :)
Jak punkt 3


============
To nie jest tak, że mamy o Bogu tylko księgę, o której nic nie wiadomo i teraz badamy ją w martwym praktycznie języku. W ten sposób można sobie "przypasować" wszystko do wszystkiego (co zresztą się dzieje - stąd te dziesiątki tysięcy denominacji "tylko bliblijnych").
Mamy choćby targumy (tłumaczenia na aramejski) i tam mamy "’ehjeh" czyli jestem (w ogóle targumy interpretują "Ja JESTEM" wypowiedziane do Mojżesza w sensie, jaki opisałem jako drugi - tj Boga ponad czasem).

Przykro mi tylko zawsze, gdy w imię podobnych spekulacji banalizuje się i spłyca głębokie przesłanie Biblii - a sprawa "JESTEM" jest tego jaskrawym, wręcz krzyczącym przykładem.

-----------------
I jeszcze jedno: wyraźnie tłumaczysz "pod tezę" (a więc potrzebujesz, by uniemożliwić odczyt "JESTEM" w tych trzech sensach, jakie wymieniłem powyżej). Czy zamiast kombinować naokoło, możesz zdradzić nam, do czego Ci taki akurat tłumaczenie jest potrzebne (tezę, z którą będzie Ci się zgadzać?)
Czy chodzi tylko o neutralizację "atomowych" wypowiedzi Jezusa "Ja JESTEM", czy też dążysz do jeszcze jakiejś innej tezy? ;)

Kamil2

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: Kamil2 » 2018-02-08, 20:51

To nie jest tak, że mamy o Bogu tylko księgę, o której nic nie wiadomo i teraz badamy ją w martwym praktycznie języku. W ten sposób można sobie "przypasować" wszystko do wszystkiego (co zresztą się dzieje - stąd te dziesiątki tysięcy denominacji "tylko bliblijnych").
Mamy choćby targumy (tłumaczenia na aramejski) i tam mamy "’ehjeh" czyli jestem (w ogóle targumy interpretują "Ja JESTEM" wypowiedziane do Mojżesza w sensie, jaki opisałem jako drugi - tj Boga ponad czasem).

Przykro mi tylko zawsze, gdy w imię podobnych spekulacji banalizuje się i spłyca głębokie przesłanie Biblii - a sprawa "JESTEM" jest tego jaskrawym, wręcz krzyczącym przykładem.

-----------------
I jeszcze jedno: wyraźnie tłumaczysz "pod tezę" (a więc potrzebujesz, by uniemożliwić odczyt "JESTEM" w tych trzech sensach, jakie wymieniłem powyżej). Czy zamiast kombinować naokoło, możesz zdradzić nam, do czego Ci taki akurat tłumaczenie jest potrzebne (tezę, z którą będzie Ci się zgadzać?)
Czy chodzi tylko o neutralizację "atomowych" wypowiedzi Jezusa "Ja JESTEM", czy też dążysz do jeszcze jakiejś innej tezy?

Rozbawiałeś mnie do łez , podałem ci konkretne fakty , na żaden z nich nie odpowiedziałeś , oczywiście są kolejne filmiki gdzie prowadzący powtarzają

Język hebrajski nie ma odmiany czasownika ,, być '' w czasie teraźniejszym . Gdybyś bardziej skoncentrował się na tekście biblijnym to zauważył być co tak naprawdę zawiera tłumaczenie Septuaginty

2 Moj 3:15 καὶ εἶπεν ὁ θεὸς πρὸς Μωυσῆν ᾿Εγώ εἰμι ὁ ὤν· καὶ εἶπεν Οὕτως ἐρεῖς τοῖς υἱοῖς Ισραηλ ῾Ο ὢν ἀπέσταλκέν με πρὸς ὑμᾶς.

Ο ὢν Te Będący posłał mnie do was

Greckie 'ego eimi' jest wieloznaczne czasami ma znaczenie egzystencjalne 'istnieję' - jak w J8,58), a czasami identyfikujące ('to ja [jestem]).

W znaczeniu egzystencjalnym pada wyrażenie
Ο ὢν Ten Będący

:ymhug:

Czy mam ci podać nazwy podręczników wydania KUL :) zawsze możesz uzupełnić wiedzę

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18974
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2610 times
Been thanked: 4616 times
Kontakt:

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-02-08, 21:21

Nie czytałeś mojej odpowiedzi?
NIE zaprzeczałem, że hebrajski nie ma czasu teraźniejszego.
Powiem więcej - W hebrajskim biblijnym (zresztą nie tylko w nim - we wszystkich językach semickich) czas nie występował.
Zamiast czasu mają one aspekt (w pewnym przybliżeniu odpowiada to polskiemu rozróżnieniu na czasowniki "dokonane" i "niedokonane".
Zatem czas teraźniejszy wyrażano w hebrajskim jako imiesłów - i tak jest w tym wypadku.
Gdybyś chciał przetłumaczyć literalnie, zachowując postać imiesłowową (choć w polskim nie ma powodu oddawać w ten sposób) to musiałbyś oddać tę wypowiedź jako "BĘDĄCY".
Najbardziej prawidłowym tłumaczeniem na polski (w którym jest czas teraźniejszy) jest właśnie "JESTEM, KTÓRY JESTEM"

A na "profesorów KUL" się nie powołuj, bo po pierwsze, musiałbyś ich zacytować, a po drugie - konsekwentnie przyjąć WSZYSTKIE ich wypowiedzi, z Bóstwem Jezusa włącznie - na co najwyraźniej nie masz ochoty - mylę się? ;)

To zresztą stała praktyka pewnych kręgów - zamiast powoływać się na tekst biblijny usiłują przywołać argument "z autorytetu" autorytetów których nie słuchają ;)

Kamil2

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: Kamil2 » 2018-02-08, 21:43

Co masz na myśli pisząc o Bóstwie Jezusa Czy twoim zdaniem wypowiedź Jezusa ,, Kto mnie widzi widzi Ojca mego '' dowodzi że Jezus to Bóg Ojciec :) tak uczy sobór ?

Podstawowe pytanie kto według zapowiedzi anioła miał się narodzić ?

Ew Łuk 1 : (30) I rzekł jej anioł: Nie bój się, Mario, znalazłaś bowiem łaskę u Boga. (31) I oto poczniesz w łonie, i urodzisz syna, i nadasz mu imię Jezus. (32) Ten będzie wielki i będzie nazwany Synem Najwyższego. I da mu Pan Bóg tron jego ojca Dawida. (33) I będzie królował nad domem Jakuba na wieki, a jego królestwu nie będzie końca.

Skoro Jezus miał być Synem Najwyższego to kto jest tym Najwyższym ?

Od kogo Jezus miał otrzymać prawo do tronu ? (I da mu Pan Bóg tron jego ojca Dawida. )

Twierdzenie że to Bóg JHWH urodził się jako człowiek jest sprzeczne z tym co mówił Jezus

ew Jan 3:16) Albowiem tak Bóg umiłował świat, że Syna swego jednorodzonego dał, aby każdy, kto weń wierzy, nie zginął, ale miał żywot wieczny.


Ew Jan 8:42 Rzekł im Jezus: Gdyby Bóg był waszym Ojcem, miłowalibyście mnie, Ja bowiem wyszedłem od Boga i oto jestem. Albowiem nie sam od siebie przyszedłem, lecz On mnie posłał.

Gdyby Jezus był Bogiem JHWH wówczas sam od siebie by wyszedł :)

Wszystko co posiada Jezus otrzymał od Boga , co świadczy o tym że nie posiada tego odwiecznie .

Sam fakt że Jezus jest pośrednikiem pomiędzy Bogiem a ludźmi przeczy temu aby był tym Bogiem do którego wstawia się za ludźmi

Marku jak to jest z tą nauką , według Kościoła Katolickiego Jezus będąc na ziemi posiadł podwójną naturę nie przestał być Bogiem jako człowiek . Tymczasem wy tutaj pisaliście że się uniżył

Ew Jan 5: Tedy Jezus odezwał się i rzekł im: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam, nie może Syn sam od siebie nic czynić, tylko to, co widzi, że Ojciec czyni; co bowiem On czyni, to samo i Syn czyni.

Syn nie może sam od siebie nic uczynić , czy tak powiedziałby Jezus gdyby był Bogiem ?

Bądź tak uprzejmy i napisz mi gdzie w Kol 1:15 jest w tekście greckim słowo ,, wobec ''

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18974
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2610 times
Been thanked: 4616 times
Kontakt:

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-02-08, 22:28

Kamil2 pisze: 2018-02-08, 21:43 Co masz na myśli pisząc o Bóstwie Jezusa Czy twoim zdaniem wypowiedź Jezusa ,, Kto mnie widzi widzi Ojca mego '' dowodzi że Jezus to Bóg Ojciec :) tak uczy sobór ?

Podstawowe pytanie kto według zapowiedzi anioła miał się narodzić ?

Ew Łuk 1 : (30) I rzekł jej anioł: Nie bój się, Mario, znalazłaś bowiem łaskę u Boga. (31) I oto poczniesz w łonie, i urodzisz syna, i nadasz mu imię Jezus. (32) Ten będzie wielki i będzie nazwany Synem Najwyższego. I da mu Pan Bóg tron jego ojca Dawida. (33) I będzie królował nad domem Jakuba na wieki, a jego królestwu nie będzie końca.

Skoro Jezus miał być Synem Najwyższego to kto jest tym Najwyższym ?
Skoro mój syn jest synem człowieka, to nie jest człowiekiem?
Daj spokój, argumenty na tym poziomie doprawdy nie współgrają z wrażeniem, jakie usiłowałeś zrobić przepisując te niby-językowe rozważania.
Od kogo Jezus miał otrzymać prawo do tronu ? (I da mu Pan Bóg tron jego ojca Dawida. )
A od kogo otrzymuje mój syn prawo do nazwiska?
Nadto - najwyraźniej zapominasz, że o ile Druga Osoba Boska która istniała zawsze - w pewnym momencie wcieliła się w człowieka - i od tego momentu dopiero znamy Ją jako Jezusa.
Twierdzenie że to Bóg JHWH urodził się jako człowiek jest sprzeczne z tym co mówił Jezus

ew Jan 3:16) Albowiem tak Bóg umiłował świat, że Syna swego jednorodzonego dał, aby każdy, kto weń wierzy, nie zginął, ale miał żywot wieczny.
Podkreślisz, gdzie tu sprzeczność? ;)
Ew Jan 8:42 Rzekł im Jezus: Gdyby Bóg był waszym Ojcem, miłowalibyście mnie, Ja bowiem wyszedłem od Boga i oto jestem. Albowiem nie sam od siebie przyszedłem, lecz On mnie posłał.

Gdyby Jezus był Bogiem JHWH wówczas sam od siebie by wyszedł :)
Kompromitujesz się Kamilu, dyskutując nie z nauką Kościoła o Trójcy, ale z jedną z herezji potępionych już w pierwszych wiekach chrześcijaństwa - jakoby Ojciec i Syn byli jedną osobą.
Zapoznaj się z nauką, z jaką dyskutujesz, bo żenada czytać...

Sam fakt że Jezus jest pośrednikiem pomiędzy Bogiem a ludźmi przeczy temu aby był tym Bogiem do którego wstawia się za ludźmi
Przeciwnie. Tylko dlatego, że Jezus jest jednocześnie Bogiem i człowiekiem umożliwia takie pośrednictwo. Właśnie dlatego jest Jedynym Pośrednikiem, bo żaden człowiek nie będący jednocześnie Bogiem pośrednikiem takim być nie może.
Marku jak to jest z tą nauką , według Kościoła Katolickiego Jezus będąc na ziemi posiadł podwójną naturę nie przestał być Bogiem jako człowiek . Tymczasem wy tutaj pisaliście że się uniżył
Po pierwsze, co ma natura do uniżenia? Mylisz naturę z postacią.

Po drugie nie my o tym piszemy, tylko św.Paweł:
"(6) On to, istniejąc w postaci Bożej, nie skorzystał ze sposobności, aby na równi być z Bogiem, (7) lecz ogołocił samego siebie, przyjąwszy postać sługi, stając się podobnym do ludzi. A w zewnętrznej postaci uznany za człowieka, (8) uniżył samego siebie, stając się posłusznym aż do śmierci - i to śmierci krzyżowej." /Flp 2,6-8/
Jak widzisz, nie tylko św.Paweł stwierdza owo uniżenie, ale też mówi kiedy ono się kończy - w momencie śmierci krzyżowej.
Ew Jan 5: Tedy Jezus odezwał się i rzekł im: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam, nie może Syn sam od siebie nic czynić, tylko to, co widzi, że Ojciec czyni; co bowiem On czyni, to samo i Syn czyni.

Syn nie może sam od siebie nic uczynić , czy tak powiedziałby Jezus gdyby był Bogiem ?
Oczywiście. Patrz wyżej.
Bądź tak uprzejmy i napisz mi gdzie w Kol 1:15 jest w tekście greckim słowo ,, wobec ''
A co to ma do rzeczy?
Raczej nikt poważny nie tłumaczy "słowo w słowo" - takie tłumaczenia nie oddają wiernie tekstu), ale dobrze - powiedzmy, że weźmiemy dosłownie "pierworodny całego stworzenia" - niby co z tego, Twoim zdaniem, wynika?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18974
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2610 times
Been thanked: 4616 times
Kontakt:

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-02-08, 22:31

Zresztą zapominasz, że Jezus jest w NT explicite nazywany Bogiem:

„Wiemy także, iż Syn Boży przyszedł i obdarzył nas zdolnością umysłu, tak iż poznajemy Prawdziwego. Jesteśmy w prawdziwym Bogu, w Synu Jego, Jezusie Chrystusie. On zaś jest prawdziwym Bogiem i Życiem wiecznym ."/1 J 5,20/

"Chcę bowiem, abyście wiedzieli, jak wielką walkę toczę o was, o tych, którzy są w Laodycei, i o tych wszystkich, którzy nie widzieli mnie osobiście, aby ich serca doznały pokrzepienia, aby przez miłość wyuczeni, [osiągnęli] pełnię zrozumienia, w całym jego bogactwie, i głębsze poznanie tajemnicy Boga – Chrystusa. W Nim wszystkie skarby mądrości i wiedzy są ukryte." /Kol 2,1-3/


„Na początku było Słowo,
a Słowo było u Boga,
i Bogiem było Słowo.
Ono było na początku u Boga.
Wszystko przez Nie się stało, a bez Niego nic się nie stało, [z tego], co się stało. (…)
Na świecie było [Słowo], a świat stał się przez Nie, lecz świat Go nie poznał.
Przyszło do swojej własności, a swoi Go nie przyjęli. (…)
I oglądaliśmy Jego chwałę, chwałę, jaką Jednorodzony otrzymuje od Ojca, pełen łaski i prawdy."
/J 1,1-3.10-11.14/

Do Syna zaś: Tron Twój, Boże, na wieki wieków, berło sprawiedliwości berłem królestwa Twego.”/Hbr 1,8/

„(…) poucza nas, abyśmy wyrzekłszy się bezbożności i żądz światowych, rozumnie i sprawiedliwie, i pobożnie żyli na tym świecie, oczekując błogosławionej nadziei i objawienia się chwały wielkiego Boga i Zbawiciela naszego, Jezusa Chrystusa"/Tyt 2,12-13/

„Szymon Piotr, sługa i apostoł Jezusa Chrystusa, do tych, którzy dzięki sprawiedliwości Boga naszego i Zbawiciela, Jezusa Chrystusa, otrzymali wiarę równie godną czci jak i nasza (…)”/1 P 1,1/

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18974
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2610 times
Been thanked: 4616 times
Kontakt:

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-02-09, 10:57

Ponieważ to co zrobił Kamil (czyli dyskusja nie z nauką Kościoła o Trójcy, tylko z tym co uważa za takąż naukę, a co faktycznie jest herezją) jest częste, więc w ramach edukacji przedstawiam (niektóre) poglądy na temat Trójcę potępione przez Kościół jako herezje:
  • Modalizm - twierdzenie, że Ojciec, Syn Boży i Duch Święty są jedną i tą samą osobą. Niekiedy przejawia się w postaci tezy, iż istnieje jedna osoba boska, której Ojciec, Syn i Duch Święty są jedynie manifestacjami. Taki pogląd znany jest pod nazwą sabelianizmu.
  • monarchianizm - twierdzenie, jakoby osoby Trójcy nie były sobie równe w majestacie.
  • arianizm - twierdzenie, że Jezus jest jedynie stworzeniem (nie jest Bogiem). Pierwotnie pogląd ten zakładał podobną rolę dla Ducha Świętego, później jednak arianie odrzucili całkowicie Jego osobowe istnienie.
  • damianityzm - twierdzenie, że każda z osób nie jest Bogiem, lecz dopiero wszystkie trzy tworzą Boga (każda z osób jest „częścią” Boga).
Mam nadzieję, ze ten "telegraficzny" przegląd herezji trochę pomoże.

Kamil2

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: Kamil2 » 2018-02-09, 11:27

Skoro mój syn jest synem człowieka, to nie jest człowiekiem?
Daj spokój, argumenty na tym poziomie doprawdy nie współgrają z wrażeniem, jakie usiłowałeś zrobić przepisując te niby-językowe rozważania.
Twój syn nie jest TYM samy człowiekiem co ty jesteście dwojgiem różnych od siebie ludźmi :) czy zgodzisz się z tym ? Twierdzenie typu człowiek rodzi człowieka , pies psa ect może być jedynie dobrym argumentem na Dyteizm lecz nie trynitaryzm
A od kogo otrzymuje mój syn prawo do nazwiska?
Nadto - najwyraźniej zapominasz, że o ile Druga Osoba Boska która istniała zawsze - w pewnym momencie wcieliła się w człowieka - i od tego momentu dopiero znamy Ją jako Jezusa.
Skoro Jezus coś otrzymał to znaczy że tego czegoś wcześniej nie posiadał , gdzie jest napisane że w Bogu są osoby ? Nie ma takiego fragmentu gdzie pisze że syn Boga istnieje wiecznie , jest to raczej teza życzeniowa

Ew Jan 8:42 Rzekł im Jezus: Gdyby Bóg był waszym Ojcem, miłowalibyście mnie, Ja bowiem wyszedłem od Boga i oto jestem. Albowiem nie sam od siebie przyszedłem, lecz On mnie posłał.

Gdyby Jezus był Bogiem JHWH wówczas sam od siebie by wyszedł
Kompromitujesz się Kamilu, dyskutując nie z nauką Kościoła o Trójcy, ale z jedną z herezji potępionych już w pierwszych wiekach chrześcijaństwa - jakoby Ojciec i Syn byli jedną osobą.
Zapoznaj się z nauką, z jaką dyskutujesz, bo żenada czytać...
Czy uważasz że Jezus jako osoba to już Bogiem nie jest :) w twoim rozumowaniu brak jakiejkolwiek logiki . Tekst mówi że Bóg posłał swego syna

Co to za dziwny podział stosujesz osoba Boga to nie sam Bóg ?

Jeżeli przyjmuje się że Bóg jest osobą , Syn Bóg jest osobą , Duch Bóg jest osobą to ilu jest Bogów ? zalatuje mi tutaj Tryteizmem :)
Przeciwnie. Tylko dlatego, że Jezus jest jednocześnie Bogiem i człowiekiem umożliwia takie pośrednictwo. Właśnie dlatego jest Jedynym Pośrednikiem, bo żaden człowiek nie będący jednocześnie Bogiem pośrednikiem takim być nie może.
Marku czy ty zastanawiasz się nad tym co piszesz ?

Twój Kościół wymyślił sobie że Jezus nigdy nie przestał być Bogiem zatem jako pośrednik wstawia się do kogo ?

Rz 8 :32 On, który nawet własnego Syna nie oszczędził, ale go za nas wszystkich wydał, jakżeby nie miał z nim darować nam wszystkiego? (33) Któż będzie oskarżał wybranych Bożych? Przecież Bóg usprawiedliwia. (34) Któż będzie potępiał? Jezus Chrystus, który umarł, więcej, zmartwychwstał, który jest po prawicy Boga, Ten przecież wstawia się za nami.

Do kogo wstawia się Jezus ???

Hebr 9: 24 Albowiem Chrystus nie wszedł do świątyni zbudowanej rękami, która jest odbiciem prawdziwej, ale do samego nieba, aby się wstawiać teraz za nami przed obliczem Boga

Marku jak to jest z tą nauką , według Kościoła Katolickiego Jezus będąc na ziemi posiadł podwójną naturę nie przestał być Bogiem jako człowiek . Tymczasem wy tutaj pisaliście że się uniżył
Po pierwsze, co ma natura do uniżenia? Mylisz naturę z postacią.
Zatem co się uniżył postać czy sama natura postaci :) czy natura jaką posiadacz jest czymś odrębnym od ciebie :)
Po drugie nie my o tym piszemy, tylko św.Paweł:
"(6) On to, istniejąc w postaci Bożej, nie skorzystał ze sposobności, aby na równi być z Bogiem, (7) lecz ogołocił samego siebie, przyjąwszy postać sługi, stając się podobnym do ludzi. A w zewnętrznej postaci uznany za człowieka, (8) uniżył samego siebie, stając się posłusznym aż do śmierci - i to śmierci krzyżowej." /Flp 2,6-8/
Jak widzisz, nie tylko św.Paweł stwierdza owo uniżenie, ale też mówi kiedy ono się kończy - w momencie śmierci krzyżowej.
Tak ja to widzę tylko co się uniżyło ,odpowiesz mi ?

Bądź tak uprzejmy i napisz mi gdzie w Kol 1:15 jest w tekście greckim słowo ,, wobec ''
A co to ma do rzeczy?
Raczej nikt poważny nie tłumaczy "słowo w słowo" - takie tłumaczenia nie oddają wiernie tekstu), ale dobrze - powiedzmy, że weźmiemy dosłownie "pierworodny całego stworzenia" - niby co z tego, Twoim zdaniem, wynika?
Zatem dodawanie słów których nie zawiera tekst i jeżeli z kontekstu coś innego wynika jest nadinterpretacją .

Paweł sam objaśnia w jakim znaczeniu żywa przymiotnika Prototokos

Kol 1: 18 On także jest Głową Ciała, Kościoła; On jest początkiem, pierworodnym z umarłych, aby we wszystkim był pierwszy

W tym samym kontekście określa Jezusa Pierworodnym z umarłych co to znaczy ?

Czy Jezus nie był tym który zaliczał się do grona osób umarłych ?

W komentarzu do tego wersetu czytamy w Biblii Tysiąclecia

"Pierworodnym spośród umarłych" (por. Ap 1,5) jest Chrystus - Nowy Adam, pierwszy zmartwychwstały, dzięki któremu wszyscy zmartwychwstaną

http://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=1397

Jezus jest Pierwszym z pośród umarłych który został wzbudzony przez Boga do nieśmiertelnego życia w niebie co potwierdza wile miejsc w Biblii

Dz 26: 23 (23) to jest, że Chrystus musi cierpieć, że On jako pierwszy, który powstał z martwych, będzie zwiastował światłość ludowi i poganom.

Zauważ że Andryszczak który dla ciebie jest autorytetem pisze coś innego :)

Zatem tak jak pierworodny z umarłych to pierwszy z umarłych który nie podlega śmierci tak Pierworodny z całego stworzenia to pierwszy który otrzymał życie od Boga

I Tutaj znowu kłania się znajomość greki biblijnej , jaki rodzaj genitivusu występuje w kol 1:15

Wiemy także, iż Syn Boży przyszedł i obdarzył nas zdolnością umysłu, tak iż poznajemy Prawdziwego. Jesteśmy w prawdziwym Bogu, w Synu Jego, Jezusie Chrystusie. On zaś jest prawdziwym Bogiem i Życiem wiecznym ."/1 J 5,20/
Marku w jaki celu przyszedł Jezus ? abyśmy poznali tego który jest prawdziwym Bogiem zob ew Jan 17:3

w Kim jesteśmy ? w prawdziwym ( Bogu) przez Syna jego .

Skoro w dwóch pierwszych zdaniach Prawdziwy Bóg to Bóg Ojciec to i również przymiotnik prawdziwy odnosi się do Boga Ojca a nie jego Syna
Jest wyraźnie napisane Jesteśmy w prawdziwym w synu JEGO czy Jezus ma syna ? :)
Na początku było Słowo,
a Słowo było u Boga,
i Bogiem było Słowo.
Ono było na początku u Boga.
Wszystko przez Nie się stało, a bez Niego nic się nie stało, [z tego], co się stało. (…)
Na świecie było [Słowo], a świat stał się przez Nie, lecz świat Go nie poznał.
Przyszło do swojej własności, a swoi Go nie przyjęli. (…)
I oglądaliśmy Jego chwałę, chwałę, jaką Jednorodzony otrzymuje od Ojca, pełen łaski i prawdy."/J 1,1-3.10-11.14/
Na temat Prologu nie tak dawno pisałem referat i tu do ciebie mamy pytanie : o ilu podmiotach jest mowa w tym zdaniu

Ἐν ἀρχῇ ἦν ὁ Ἰωάννης , καὶ ὁ Ἰωάννης ἦν πρὸς τὸν προφήτην , καὶ προφήτης ἦν ὁ Ἰωάννης


Jest to dokładnie takie samo zdanie jak w Ew Jan 1:1

Czy w tym przypadku można wyciągnąć wniosek że Jan był tym prorokiem u którego był ?

„Do Syna zaś: Tron Twój, Boże, na wieki wieków, berło sprawiedliwości berłem królestwa Twego.”/Hbr 1,8/
a tu niespodzianka ;)

B - 03 (Vaticanus)

προς δε τον υιον. ο θρονος σου ο θς̅ εις τον ·αιωνα και η ραβδος της ευθυτητος ραβδος της βασιλειας ·αυτου


Tron twego Boga na wieki berło sprawiedliwości berłem królestw jego

Sprawdź ten werset w Psal 45 Interlnia Vocatio

O ilu Bogach jest mowa w Hebr 1 :8 ? trzymaj się ściśle terminologii nie oddzielaj Boga od jego osoby
„(…) poucza nas, abyśmy wyrzekłszy się bezbożności i żądz światowych, rozumnie i sprawiedliwie, i pobożnie żyli na tym świecie, oczekując błogosławionej nadziei i objawienia się chwały wielkiego Boga i Zbawiciela naszego, Jezusa Chrystusa"/Tyt 2,12-13/
No tak ma się objawić chwała wielkiego Boga , czyż Jezus nie zapowiedział że przyjdzie powtórnie w chwale swego Ojca ?

kontekst się kłania

Tyt 3: 4 Ale gdy się objawiła dobroć i miłość do ludzi Zbawiciela naszego, Boga, (5) zbawił nas nie dla uczynków sprawiedliwości, które spełniliśmy, lecz dla miłosierdzia swego przez kąpiel odrodzenia oraz odnowienie przez Ducha Świętego, (6) którego wylał na nas obficie przez Jezusa Chrystusa, Zbawiciela naszego,

„Szymon Piotr, sługa i apostoł Jezusa Chrystusa, do tych, którzy dzięki sprawiedliwości Boga naszego i Zbawiciela, Jezusa Chrystusa, otrzymali wiarę równie godną czci jak i nasza (…)”/1 P 1,1/

Podobnie i w tym przypadku .

Zablokowany