Dary Ducha Świętego

Czyli rozmowy o naturze Boga i Objawienie Jego w Osobie Ojca, Jezusa Chrystusa, rozmowy także na temat Ducha Świętego, Jego działanie, prowadzenie Kościoła przez Niego, itp.
ODPOWIEDZ
Benjamin

Re: Dary Ducha Świętego

Post autor: Benjamin » 2017-11-21, 22:57

Z praktyki: blablanie to czesto presja, na mocy ktorej niektorzy na sile usiluja sprawiac wrazenie, iz otrzymali dar jezyka (ow), gdyz jest cala protestancka wykladnia teologiczna nauczajaca, iz jezyki sa sprawdzianem prawdziwosci wiary. Kto nie ma daru jezykow ( dalej idaca jeszcze teologia) , ten nie jest chrzescijaninem.
Istnieje rowniez spora grupa w kosciolach ( i w Kosciele) goniaca po prostu za sensacja - w ten sposob odnosza wrazenie, ze maja jakis lepszy dostep do Boga).
Istnieje rowniez spore grono ludzi zwiedzionych ... i to nawet nieraz przez ducha zlego.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Dary Ducha Świętego

Post autor: Dezerter » 2017-11-21, 23:17

Powiem tak - blablałeś więc pewnie wiesz co (mówisz)
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Benjamin

Re: Dary Ducha Świętego

Post autor: Benjamin » 2017-11-21, 23:36

Nie blablalem, ale uczestniczylem w blalblalskich "obrzedach".

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dary Ducha Świętego

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-11-22, 21:28

Dezerter pisze: - charyzmatyczny dar nadzwyczajny mówienia/modlitwy w językach nieistniejących może to być mówienie a może to być śpiew.
Moim zdaniem nie ma podstaw do takiej tezy.
Jedna z nielicznych rzeczy, w której nie zgadzam się z bp. AS, którego niezwykle cenię.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Dary Ducha Świętego

Post autor: Andej » 2017-11-25, 10:23

Czy na pewno najważniejszym darem Ducha świętego jest mówienie językami?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dary Ducha Świętego

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-11-25, 12:01

Andej pisze:Czy na pewno najważniejszym darem Ducha świętego jest mówienie językami?
Wg Pisma nie 1 Kor 14

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Dary Ducha Świętego

Post autor: Andej » 2017-11-25, 19:01

Czyż nie jest to wystarczającym powodem, aby zająć się także innymi darami?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dary Ducha Świętego

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-11-25, 19:16

Problem z językami jest taki, że grupy mają coś, co nie jest darem za ten dar - co więcej "legitymizują" się tym.
Tak więc problem to nie obiektywna pozycja języków na liście charyzmatów, lecz pozycja, jaka jest im nadawana w tych grupach.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Dary Ducha Świętego

Post autor: Andej » 2017-11-26, 09:57

Dlatego chciałbym nieco zmienić tory. Zetknąłem się jakąś ukraińską sektą - tam podobno zawsze mówią językami. Byłem tam raz na wielkiej imprezie modlitewnej. Kaznodzieja dość porywający. Zespół muzyczny. Wydawało się, że sala tym żyje. A dla mnie był hałas i manipulacja. Od początku słyszałem podprowadzanie ludzi. Na przemian Bóg i zbiórka kasy. Jeszcze, jeszcze, jeszcze... Nie wytrzymałem. Kasą nie wsparłem, albowiem nie uznałem tego za dzieło boże. Atmosfera się rozgrzewała. Obok mnie. Byłem obserwatorem. Nie potrafiłem tam się modlić, konsekwentnie u umiejętnie budowany nastrój zupełnie mi się nie udzielał. Nie doczekałem, aż zaczną mówić językami.

Ad rem. Kolejne pytania? Czy rzeczywiści mówienie językami jest darem Duch świętego? Czy jest zawsze przejawem działania Ducha świętego? Czy nie może być przejawem czegoś wręcz przeciwnego?

Na wszelki wypadej wkleję coś z pewnego dokumentu:
KKK 1831 Siedmioma darami Ducha Świętego są: mądrość, rozum, rada, męstwo, umiejętność, pobożność i bojaźń Boża. Chrystus, Syn Dawida, posiada je w całej pełni (Por. Iz 11, 1-2). Dopełniają one i udoskonalają cnoty tych, którzy je otrzymują. Czynią wiernych uległymi do ochotnego posłuszeństwa wobec natchnień Bożych.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dary Ducha Świętego

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-11-26, 11:02

Przede wszystkim blablanie przypadkowymi dźwiękami nie jest "mówieniem językami" (ponieważ to, co się "mówi" to nie jest żaden język).
Wydawałoby się, że to oczywiste i nie pojmuję, dlaczego dla wielu oczywistym nie jest.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Dary Ducha Świętego

Post autor: Andej » 2017-11-26, 15:51

Dlatego może by tak skończyć z blablaniem i przejść do darów?
Szczególnie skończyć z blablaniem, albowiem mówienie jest werbalnym przekazywaniem treści. Dar języków służył rozumieniu Słowa Bożego przez różne nacje. Posłani nie blablali. Przeciwnie to, co mówili, było zrozumiałe dla słuchaczy. Był to dar przekazu.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dary Ducha Świętego

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-11-26, 17:45

Amen.

Henryk

Re: Dary Ducha Świętego

Post autor: Henryk » 2017-11-27, 17:16

Andej pisze: Dar języków służył rozumieniu Słowa Bożego przez różne nacje. Posłani nie blablali. Przeciwnie to, co mówili, było zrozumiałe dla słuchaczy. Był to dar przekazu.
Pewnie nikogo to nie interesuje, ale mam identyczne zdanie w tym temacie.
Dz 2:6 kow "Gdy więc ów szum powstał, zbiegł się tłum i zatrwożył się, bo każdy z osobna słyszał ich mówiących w jego ojczystym języku."
Choć jedno, w czym zgadzamy się. ;)
Kto wie? Może jeszcze coś znajdzie się?

podkowa

Re: Dary Ducha Świętego

Post autor: podkowa » 2017-11-27, 17:28

Zawsze dar jezykow jest przedstawiany jako ku:
- daniu swiadectwa
- takze ku gloszeniu Ewangelii
- rowniez ku wzmocnieniu w wierze ( ale to rowniez musi byc wylozone przez kogos na jezyk zrozumialy )

Zas odradzane jest blablanie , gdyz nie sluzy zadnym z tych celow, a powodowac moze jedynie wpadanie w pyche.

Przynajmnie ja tak to widze i odbieram czytajac Ksiegi Biblii.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dary Ducha Świętego

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-11-28, 07:10

Ściśle mówiąc, o blablaniu nic w Piśmie nie ma - ani na plus, ani na minus. Może tylko tyle że w 1 Kor 14 jest nawoływanie do porządku.

ODPOWIEDZ