Dary Ducha Świętego

Czyli rozmowy o naturze Boga i Objawienie Jego w Osobie Ojca, Jezusa Chrystusa, rozmowy także na temat Ducha Świętego, Jego działanie, prowadzenie Kościoła przez Niego, itp.
ODPOWIEDZ
ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Dary Ducha Świętego

Post autor: ToTylkoJa » 2019-01-13, 14:06

w sprawie Twojej całkowicie niekomunikatywnej formy wypowiedzi.
Oraz do arogancji wobec forumowiczów i regulaminu forum (zwracano Ci kilkukrotnie uwagę, iż nie jest tu mile widziane wypisywanie całych tekstów wielkimi literami).
Mogę być grammarnazi, ale muszę:
1. CAPS LOCK NIE JEST FAJNY
2. Po znaku interpunkcyjnym spacja,zawsze,to się źle czyta
3. Na składnię uwagę trochę zwracaj, bo to brzmi, jak Yody kwestia.

Dodano po 1 minucie 3 sekundach:
To chciałam dodać do wypowiedzi Marka

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Dary Ducha Świętego

Post autor: Dezerter » 2019-01-13, 15:17

Robbo
Hymn o miłości nie jest o całej ludzkiści, czy wszystkich chrześcijanach
tylko o konkretnym człowieku:
Gdybym mówił językami
a miłości bym nie miał
Gdybym też miał dar prorokowania
i znał wszystkie tajemnice,
i posiadał wszelką wiedzę,

(...)
1 Starajcie się posiąść miłość, troszczcie się o dary duchowe, szczególnie zaś o dar proroctwa! 2 Ten bowiem, kto mówi językiem1, nie ludziom mówi, lecz Bogu. Nikt go nie słyszy1, a on pod wpływem Ducha mówi rzeczy tajemne. 3 Ten zaś, kto prorokuje, mówi ku zbudowaniu ludzi, ku ich pokrzepieniu i pociesze. 4 Ten, kto mówi językiem, buduje siebie samego, kto zaś prorokuje, buduje Kościół. 5 Chciałbym, żebyście wszyscy mówili językami, jeszcze bardziej jednak pragnąłbym, żebyście prorokowali.
Pytam jasno i precyzyjnie gdzie Paweł albo ktoś inny mówi, że te zachowania mają być czasowe i przemijające :?: dla Kościoła czy wszystkich chrześcijan
Ostatnio zmieniony 2019-01-13, 15:21 przez Dezerter, łącznie zmieniany 2 razy.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

robbo1

Re: Dary Ducha Świętego

Post autor: robbo1 » 2019-01-13, 16:53

ToTylkoJa pisze: 2019-01-13, 14:06
w sprawie Twojej całkowicie niekomunikatywnej formy wypowiedzi.
Oraz do arogancji wobec forumowiczów i regulaminu forum (zwracano Ci kilkukrotnie uwagę, iż nie jest tu mile widziane wypisywanie całych tekstów wielkimi literami).
Mogę być grammarnazi, ale muszę:
1. CAPS LOCK NIE JEST FAJNY
2. Po znaku interpunkcyjnym spacja,zawsze,to się źle czyta
3. Na składnię uwagę trochę zwracaj, bo to brzmi, jak Yody kwestia.

Dodano po 1 minucie 3 sekundach:
To chciałam dodać do wypowiedzi Marka
Rozumiem,że moje przyzwyczajenia i sposoby pisania,podkreślania itp.nie wszystkim odpowiadają,ewentualnie nie wszystkim przeszkadzają.
Tym,którym to przeszkadza proszę o wyrozumiałość,licząc,że nie przesłoni to wyrażonych myśli.

Dodano po 2 minutach 21 sekundach:
Marek_Piotrowski pisze: 2019-01-13, 12:21
robbo1 pisze: 2019-01-13, 12:03
Marek_Piotrowski pisze: 2019-01-13, 11:29 Robbo1, przeczytaj swój tekst "zapominając" o tym, że wiesz o czym chciałeś napisać i obiektywnie oceń, czy i co można z niego zrozumieć...
Sformułuj to jakoś; teza - argument - cytat, następne teza - argument-cytat. W tej chwili wszystko przemieszane w nierozpoznawalny kłąb myśli.
Rozumiem,że ponownie nie zrozumiałeś,i że to tylko moja wina.
Owszem, tak właśnie uważam.
Zwracało CI na to zresztą tu uwagę kilka osób.
Pozwolisz,że coś ci zacytuję.
"BYĆ ZBAWIONYM,TO BYĆ PRZENIESIONYM Z KRÓLESTWA GRZECHU I ŚMIERCI DO KRÓLESTWA NIEBIESKIEGO (2 TM 2:10). OCZYWIŚCIE TO ŻYCIE JEST DOBREM ESCHATOLOGICZNYM,ZBAWIENI JESTEŚMY W "NADZIEI" (RZ 8:24;POR.5:10;MK 13:13 PAR.1 KOR 1:18;1 TES 5:8-10;HBR 1:14;9:28;1 P 1:5).ALE W PEWNEJ MIERZE JEST NO JUŻ DZISIAJ NASZYM UDZIAŁEM,ŁASKĄ JUŻ JESTEŚMY ZBAWIENI (EF 2:5.9).J EST TO TAK ZWANA ESCHATOLOGIA ANTYCYPOWANA .ŻYCIE WIĘC OTRZYMUJEMY Z SAMEJ TYLKO ŁASKI BOGA I DZIĘKI JEGO MIŁOSIERDZIU (DZ 15:11;EF.2:5.8;Tt.3:5..." ITD.
ks.Michał Czajkowski
"ZBAWIENIE W BIBLII" Z KS."GDZIE SZUKAĆ ZBAWIENIA ?".
Nie wiem,czy czytałeś :
"Przekroczyć próg nadziei".-dziesiątki takich stron.
Rozumiem,że ci się to nie podoba.
Nie wiem na jakiej podstawie stwierdzasz, czy mi się ten tekst podoba czy nie - nie wypowiadałem się na jego temat.
Nie wiem też, w jaki sposób powyższe ma być argumentem w sprawie Twojej całkowicie niekomunikatywnej formy wypowiedzi.
Oraz do arogancji wobec forumowiczów i regulaminu forum (zwracano Ci kilkukrotnie uwagę, iż nie jest tu mile widziane wypisywanie całych tekstów wielkimi literami).
Wydaje mi się,że nie występujesz przeciw moim wywodom,ponieważ nasze drogi rozumowania są zbliżone.
A w kwestii sposobu pisania,jak napisałem proszę o wyrozumiałość.

Dodano po 38 minutach 47 sekundach:
Dezerter pisze: 2019-01-13, 15:17 Robbo
Hymn o miłości nie jest o całej ludzkiści, czy wszystkich chrześcijanach
tylko o konkretnym człowieku:
Gdybym mówił językami
a miłości bym nie miał
Gdybym też miał dar prorokowania
i znał wszystkie tajemnice,
i posiadał wszelką wiedzę,

(...)
1 Starajcie się posiąść miłość, troszczcie się o dary duchowe, szczególnie zaś o dar proroctwa! 2 Ten bowiem, kto mówi językiem1, nie ludziom mówi, lecz Bogu. Nikt go nie słyszy1, a on pod wpływem Ducha mówi rzeczy tajemne. 3 Ten zaś, kto prorokuje, mówi ku zbudowaniu ludzi, ku ich pokrzepieniu i pociesze. 4 Ten, kto mówi językiem, buduje siebie samego, kto zaś prorokuje, buduje Kościół. 5 Chciałbym, żebyście wszyscy mówili językami, jeszcze bardziej jednak pragnąłbym, żebyście prorokowali.
Pytam jasno i precyzyjnie gdzie Paweł albo ktoś inny mówi, że te zachowania mają być czasowe i przemijające :?: dla Kościoła czy wszystkich chrześcijan
Wersety z 1 Kor.13 :1-13 wskazują na przekonanie,że nawet gdyby ktoś miał taki ,czy inny charyzmat,nie ma to znaczenia,gdy nie ma miłości.
Wiele przemawia,że w wer.1 idzie o tzw."glosolalię".
Nie wynika to jednak z samego tekstu.
Czytamy o języku ludzi...i nie wiadomo,czy nie idzie np.o "ksenoglosję" rozumiana jako mówienie w jednym ze znanych języków.
Nawet [gdybym].
W naszym języku - "gdyby" to zdanie podrzędne wyrażające możliwość,a "gdybym" to partykuła wyrażająca możliwość podjęcia działania.
Tak to uwidoczniony jest tu przykład możliwości "mówienia językami".I nie mówi nic o tym,którym może zostać ktoś obdarowany.
Przy czy może dotyczyć autora wypowiedzi,który mówi o sobie:
"Gdybym uczynił to,czy tamto,to...",nie ma to wartości,gdy nie ma w tym miłości.
Twoje wywody,że nie dotyczą wszystkich nie maja się nic do tekstu,który mówi o tym,że nawet ,gdybym piszący ,czy wypowiadający te słowa:czy każdy z nas
mówił językami
miał dar prorokowania
znał wszystkie tajemnice... itd
"a miłości by nie miał,byłby niczymwer.2
na nic by mi to nie posłużyłower.3
W wer.4-7 czytamy jaka jest,czy częściej jaka nie jest miłość.
W wer.8,że nigdy nie ustaje
A po tym:
"czy to zaś proroctwa - zanikną
czy to języki - ustaną
czy to wiedza - zaniknie

I tak miłość jest wieczna,wspomniane dary nie.
Nie idzie o wieczną miłość u konkretnej osoby,tylko miłość jak taką.
Nie idzie o występującego u kogoś daru proroctwa,tylko czytamy:
"proroctwa z a n i k n ą"
podobnie "wiedza",a języki - u s t a n ą".
W przypadku proroctw i wiedzy miało być jak z wydaniem rozkazu - koniec,
W przypadku języków miały ustać samoczynnie,jak z baterią ,która się wyładowuje.
Czytamy :
"miłość n i g d y nie ustaje".
A proroctwa i wiedza "zanikną".
I nie idzie tyle ,jak nazwać tym co je spotka,tylko wiadome,że spotka jest ustanie,zanik itp.
O tym ,że idzie o to,że po pewnym czasie zniknie to co ma charakter przejściowy,już pisałem.

Niestety wydaje mi się,że twoje zaangażowanie w wasz ruch -społeczność jest ważniejsza od prawdy o charyzmatach.
Mam nadzieję jednak,że tak mi się tylko wydaje.
Ostatnio zmieniony 2019-01-13, 20:29 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Dary Ducha Świętego

Post autor: ToTylkoJa » 2019-01-13, 16:58

Rozumiem,że moje przyzwyczajenia i sposoby pisania,podkreślania itp.nie wszystkim odpowiadają,ewentualnie nie wszystkim przeszkadzają.
Tym,którym to przeszkadza proszę o wyrozumiałość,licząc,że nie przesłoni to wyrażonych myśli
Brak spacji po znaku interpunkcyjnym jest błędem. Składnia jest niezwykle ważna w kontekście wypowiedzi. Trudno czyta się i rozumie zdania bez składni. Caps Lock utrudnia czytanie, jest fajnym środkiem dla podkreślenia WAŻNEJ RZECZY, albo zaznaczenia PODNIESIONEGO TONU WYPOWIEDZI, ale cały tekst napisany Caps Lockiem jest męczący.
Nie czepiam się, bo się czepiam i już, tylko daję Ci wskazówki, jak mógłbyś to poprawić. Dzięki temu wszystkim będzie się lepiej czytać Twoje wypowiedzi. To działa tylko na Twoją szkodę. Osobiście, jak widzę kogoś, kto robi niewiadomo jakie wywody, jakieś filozofie, jakieś nauki, a nie potrafi np. poprawnie dodać końcówki w liczbie mnogiej, to mi się źle robi.
Sama też mam specyficzną formę wypowiedzi i o ile ludzie, z którymi przebywam na co dzień, mnie rozumieją, to na forach np. muszę się hamować, żeby wypowiedź była jak najbardziej zrozumiała. Jasne, sama też robię błędy, pewnie jak bym przejrzała swoje posty, znalazłabym ich sporo. Ale bałagam, starajmy się trochę dbać o swój język.

robbo1

Re: Dary Ducha Świętego

Post autor: robbo1 » 2019-01-13, 17:06

ToTylkoJa pisze: 2019-01-13, 16:58
Rozumiem,że moje przyzwyczajenia i sposoby pisania,podkreślania itp.nie wszystkim odpowiadają,ewentualnie nie wszystkim przeszkadzają.
Tym,którym to przeszkadza proszę o wyrozumiałość,licząc,że nie przesłoni to wyrażonych myśli
Brak spacji po znaku interpunkcyjnym jest błędem. Składnia jest niezwykle ważna w kontekście wypowiedzi. Trudno czyta się i rozumie zdania bez składni. Caps Lock utrudnia czytanie, jest fajnym środkiem dla podkreślenia WAŻNEJ RZECZY, albo zaznaczenia PODNIESIONEGO TONU WYPOWIEDZI, ale cały tekst napisany Caps Lockiem jest męczący.
Nie czepiam się, bo się czepiam i już, tylko daję Ci wskazówki, jak mógłbyś to poprawić. Dzięki temu wszystkim będzie się lepiej czytać Twoje wypowiedzi. To działa tylko na Twoją szkodę. Osobiście, jak widzę kogoś, kto robi niewiadomo jakie wywody, jakieś filozofie, jakieś nauki, a nie potrafi np. poprawnie dodać końcówki w liczbie mnogiej, to mi się źle robi.
Sama też mam specyficzną formę wypowiedzi i o ile ludzie, z którymi przebywam na co dzień, mnie rozumieją, to na forach np. muszę się hamować, żeby wypowiedź była jak najbardziej zrozumiała. Jasne, sama też robię błędy, pewnie jak bym przejrzała swoje posty, znalazłabym ich sporo. Ale bałagam, starajmy się trochę dbać o swój język.
Mam nadzieję,że już powyżej zauważyłaś pewne zmiany na dobre.Ja wierzę w twoją dobrą wole i chęć pomocy.
Twoje pouczenia traktuje za wartościowe.
Zauważyłaś,że idzie mi o pewne podkreślenia,tylko,że się w nich gubię.
Jeżeli ja to i inni.
Obiecuję poprawę,pewnie jednak nie natychmiastową.
Pozdrawiam.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Dary Ducha Świętego

Post autor: ToTylkoJa » 2019-01-13, 17:12

Mam nadzieję,że już powyżej zauważyłaś pewne zmiany na dobre.Ja wierzę w twoją dobrą wole i chęć pomocy.
Twoje pouczenia traktuje za wartościowe.
Zauważyłaś,że idzie mi o pewne podkreślenia,tylko,że się w nich gubię.
Sama zawsze chce za dużo na raz przekazać, przez co zdarza mi się mnóstwo literówek itd. po prostu czytam później dwa, trzy razy swoją wypowiedź i poprawiam. Powoli wchodzi w nawyk takie "pisanie, żeby nie trzeba było później poprawiać". Tobie też polecę taką metodę.

robbo1

Re: Dary Ducha Świętego

Post autor: robbo1 » 2019-01-16, 17:10

Dziękuje za sugestie i postaram się do nich zastosować.
W istocie wiele razy staram się przekazać w jednym czasie zbyt wiele i wychodzi zbyt brzydko.
Przepraszam.

Niestety widzę,że człowiek,który powinien mieć z nas najwięcej do powiedzenia na temat charyzmatów, milczy.

konik

Re: Dary Ducha Świętego

Post autor: konik » 2019-01-16, 18:38

Nie , Charyzmaty nie zanikna, ale sama Biblia wskazuje wyraznie, ze wybuchna w sposob jeszcze bardziej intensywny. A w miedzyczasie beda w kazdym pokoleniu obecne, choc z niejednakowym natezeniem.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dary Ducha Świętego

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-01-16, 19:40

Niestety, pod wpływem braci protestantów gdy mówimy o "charyzmatach" zazwyczaj nie mamy na myśli tego, o czym mówił sobór (jako szczególnym obdarowaniu, związanym najczęściej z pewnym powołaniem, np. do założenia nowego dzieła) tylko różne efektowne manifestacje.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Dary Ducha Świętego

Post autor: Dezerter » 2019-01-16, 22:07

Dezerter pisze: 2017-03-05, 19:23 Na zakończenie głoszenia Kerygmatu jest zazwyczaj modlitwa o wylanie Ducha Świętego, zwana również napełnieniem, odnowieniem Duchem Swiętym . W protestantyzmie ten moment nazywany jest również nowonarodzeniem, lub narodzeniem z Ducha Świętego.
My (moja wspólnota Odnowy w Duchu Świętym) przygotowywaliśmy się do tego 8 tygodni, dla 4 osób był to pierwszy raz, a pozostali przechodzili napełnienie Duchem Św. kolejny raz, bo z tym jak z nawróceniem, trzeba wciąż i na nowo i nigdy za wiele.

Po takiej modlitwie, czasami w trakcie, czasami tuż po a czasami po kilku dniach, tygodniach pojawią się dary zwane charyzmatami Ducha Świętego.
Kiedyś zrobiłem takie ich omówienie i zestawienie, którym chce się z Wami podzielić
Dary i charyzmaty Ducha Św. - próba usystematyzowania Dezertera:

Charyzmaty (gr. charisma) czyli bezinteresowne dary łaski, są udzielane dla budowania wspólnoty Kościoła Świętego, ostatecznym celem posługiwania charyzmatami jest zawsze chwała Boża.
Możemy je grupować, systematyzować, jednak ich ilość jest nieokreślona, jest ich nieskończenie wiele, albowiem Duch Święty jest nieskończony w swoich darach, łaskach.
Posiadanie charyzmatów nie świadczy o osobistej świętości.
Pierwsi chrześcijanie byli w pełni tego słowa znaczenia charyzmatykami.
O darach charyzmatycznych czytamy również w Katechizmie Kościoła Katolickiego:

(799): Charyzmaty, zarówno nadzwyczajne, jak również proste i zwyczajne, są łaskami Ducha Świętego, bezpośrednio lub pośrednio służącymi Kościołowi"

(768): Aby Kościół mógł wypełniać swoje posłanie, Duch Święty uposaża go w rozmaite dary hierarchiczne oraz charyzmatyczne i przy ich pomocy nim kieruje".


Święty Paweł w swoich listach wyróżnia kilka systematyk darów (charyzmatycznych) i charyzmatów (nadzwyczajnych) Ducha Świętego:

Nie chciałbym, bracia, byście nie wiedzieli o darach duchowych. Otóż zapewniam was, że nikt, pozostając pod natchnieniem Ducha Bożego, nie może mówić: ?Niech Jezus będzie przeklęty!?. Nikt też nie może powiedzieć bez pomocy Ducha Świętego: ?Panem jest Jezus?. Różne są dary łaski, lecz ten sam Duch; różne też są rodzaje posługiwania, ale jeden Pan; różne są wreszcie działania, lecz ten sam Bóg, sprawca wszystkiego we wszystkich. Wszystkim zaś objawia się Duch dla [wspólnego] dobra. Jednemu dany jest przez Ducha dar mądrości słowa, drugiemu umiejętność poznawania według tego samego Ducha, innemu jeszcze dar wiary w tymże Duchu, innemu łaska uzdrawiania w jednym Duchu, innemu dar czynienia cudów, innemu proroctwo, innemu rozpoznawanie duchów, innemu dar języków i wreszcie innemu łaska tłumaczenia języków. Wszystko zaś sprawia jeden i ten sam Duch, udzielając każdemu tak, jak chce.? (1 Kor 12).

Dary łaski................................Posługiwania.................................. Działania
Mądrości słowa...........................Łaska uzdrawiania..............................Czynienie cudów
Umiejętność poznawania...............Proroctwo........................................Dar języków
Wiary......................................Rozpoznawanie duchów
.............................................Łaska tłumaczenia języków
.............................................Uwalnianie


9 darów Ducha Św. dla wszystkich ochrzczonych według O. Robert De Grandis SSJ:

Poznania...................................Mocy....................................Związanych z mową
Mądrość(nadzwyczajna)..................Wiara (nadzwyczajna).................Dar proroctwa
Słowo poznania............................Uzdrawianie.............................Dar tłumaczenia języków
Rozeznanie.................................Czynienie cudów....................... Dar języków

Mamy jeszcze
9 owoców Ducha Świętego: Ga 5, 22
[b]Owocem zaś Ducha jest:
miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, 23 łagodność, opanowanie. Przeciw takim [cnotom] nie ma Prawa.
24 A ci, którzy należą do Chrystusa Jezusa, ukrzyżowali ciało swoje z jego namiętnościami i pożądaniami. 25 Mając życie od Ducha, do Ducha się też stosujmy. 26 Nie szukajmy próżnej chwały, jedni drugich drażniąc i wzajemnie sobie zazdroszcząc.
[/b]


jest to próba usystematyzowania więc mile widziane konstruktywne uwagi i rozwinięcie tematu do czego zapraszam
To tak dla przypomnienia o jakich BIBLIJNYCH Darach i Charyzmatach Ducha Świętego mówimy
Ostatnio zmieniony 2019-01-17, 12:58 przez Dezerter, łącznie zmieniany 2 razy.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Dary Ducha Świętego

Post autor: Andej » 2019-01-17, 11:47

To teraz pora na analizę.
Najpierw rozpoznanie otrzymanych darów. Wnikliwa ocena, czy rzeczywiście to są dary, że szczególnym uwzględnieniem słowa nadzwyczajna, które umieściłeś w nawiasie.
A dalej konsekwentnie: Co z tego wynika?
Czyli:
* Jak wykorzystujesz ten dar(y)?
* Jakie są tego owoce (długotrwałe)?

Poznacie ich po owocach! Jeśli tak, to pora na nieprzemijające owoce. Na to, jak wykorzystujesz te dary i co to daje innym. Nie mam na myśli chwilowej euforii, ale konkretną zmianę życia. Trwałe nawrócenie.

Jesli myślisz, że zniechęcam, to jesteś w błędzie. Czasem chwilowa euforia wzbudza echo, które pojawić się może po latach. I dopiero wtedy spowodować nawrócenie, żywszą wiarę ...

Tak, piszę to do Ciebie. Do każdego, kto czyta te słowa. Także do tego, który to pisze.

Nie wystarczy wrzucić ziarenko w glebę i podlewać do momentu wykiełkowania. Aby roślina wydała owoce trzeba cały czas ją pielęgnować. Uschnie bez wody. Uschnie bez światła słonecznego. Zasiałeś? Zaciągnąłeś zobowiązania. Na całe życie. Pielęgnuj. Opiekuj się. A jeśli decydujesz się zmarnować zasadzone owoce, to po co je w ogóle sadzisz?

Widzę, jak wiele zmarnowałem w życiu. Najpierw wysiłek, zaangażowanie sukces, a potem ... Potem okazuje się, że czyniłem na marne. Że zostawiłem rozpoczęte przez siebie dzieło boże na pastwę losu. Szatan wykorzystał moje lenistwo. Nie doczekałem owoców. A może nawet doczekałem, ale owoców zła, albowiem szatan na dobrym pniu zaszczepił złą roślinę.

Do końca należy czynić to, co się zaczęło w imię Boga.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

robbo1

Re: Dary Ducha Świętego

Post autor: robbo1 » 2019-01-19, 12:34

konik pisze: 2019-01-16, 18:38 Nie , Charyzmaty nie zanikna, ale sama Biblia wskazuje wyraznie, ze wybuchna w sposob jeszcze bardziej intensywny. A w miedzyczasie beda w kazdym pokoleniu obecne, choc z niejednakowym natezeniem.
Ja z wykorzystaniem pewnych znanych mi wersetów napisałem co napisałem.
Ty,że tak miało nie być,i że na to wskazuje samo natchnione słowo.
Gdzie?
Jak?
Pozostaje nam wierzyć ci na słowo!

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dary Ducha Świętego

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-01-19, 14:07

Trudno powiedzieć, czy słowa o zaniknięciu charyzmatów z 1 Kor 13 odnoszą się jeszcze do doczesności, czy po prostu do Nieba - gdzie, faktycznie, będą zbędne - jak wszystko oprócz miłości.

robbo1

Re: Dary Ducha Świętego

Post autor: robbo1 » 2019-01-19, 15:31

Marek_Piotrowski pisze: 2019-01-19, 14:07 Trudno powiedzieć, czy słowa o zaniknięciu charyzmatów z 1 Kor 13 odnoszą się jeszcze do doczesności, czy po prostu do Nieba - gdzie, faktycznie, będą zbędne - jak wszystko oprócz miłości.
Nie jest to zupełnie pewne,niemniej wskazuje na zapowiedź zniknięcia.A dzieje chrystianizmu ujawniają zanikanie charyzmatów.Niezależnie od powodu.
Przy czym jak pisałem samo w sobie greckie stwierdzenie wskazuje na czasowy charakter proroctw,wiedzy i języków.
Ustalenie do kiedy miały być ,tego nie zmienia.

konik

Re: Dary Ducha Świętego

Post autor: konik » 2019-01-19, 15:34

Tak robbo - samo Pismo sw. takie cos porusza.
Poddam tylko mysl - wersety znajdziesz w Biblii.
Otoz w tych dniach beda miec widzenia, beda prorokowac itd.
Jezeli wiare bedziemy miec wystarczajaca, to dokonamy jeszcze wiekszych rzeczy.

Te dwie mysli sa na tyle wystarczajace i wyczerpujace, ze calkowicie ulegaja twoje tezy wymazaniu.
A Marek w sposob prawidlowy dookreslil zagadnienie.

Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ