Dary Ducha Świętego

Czyli rozmowy o naturze Boga i Objawienie Jego w Osobie Ojca, Jezusa Chrystusa, rozmowy także na temat Ducha Świętego, Jego działanie, prowadzenie Kościoła przez Niego, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dary Ducha Świętego

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-07-28, 19:43

Biskup Siemieniewski (wówczas jeszcze ksiądz Siemieniewski) był zawsze otwarty na charyzmaty - ale zawsze bardzo stanowczo sprzeciwiał się wypaczeniom w tej dziedzinie.
Oczywiście w sprawie samych podstaw Odnowy różnię się z Księdzem Biskupem bardzo znacznie (co nie przeszkadza nam pozostawać w dobrych stosunkach).
Istotne jest tylko to, czy droga przybliża, czy oddala.
Nie zgadzam się. Zdarza się, że nieprawda przybliża - jednak to nie usprawiedliwia zrezygnowania z szukania prawdy.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14806
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Dary Ducha Świętego

Post autor: Dezerter » 2017-07-28, 22:42

Przybliża Andeju do domu Ojca, do bliźnich, daje gorliwość chrześcijańską.
Z 2015 roku Biskup Siemieniewski o Nowym Narodzeniu
http://swiatlopana.com/10736/o-nowym-na ... j-dziewit/
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Dary Ducha Świętego

Post autor: Andej » 2017-07-29, 07:48

Niewiele osób idzie drogą WPROST. Większość błądzi. Upada. I co z tego? Skoro idą i zbliżają się. Idę tak jak potrafię. Idę drogą, którą widzę. Korzystam z przewodników, ale też chodzę własnymi ścieżkami. Mam też kompas. Czasem drogą, czasem na skuśkę, czasem na azymut. Ale zawsze (chciałbym, niestety nie zawsze, zdarza się też pobłądzić) do Celu.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dary Ducha Świętego

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-07-29, 13:11

W dobrą wolę nie wątpię. Ale dowodem na właściwość praktyki ona niestety nie jest.

Houston

Re: Dary Ducha Świętego

Post autor: Houston » 2017-07-29, 15:17

Marek_Piotrowski pisze:Kiedyś byłem świadkiem (w mojej byłej wspólnocie) zabawnej sytuacji. Ktoś "mówił w językach" (oczywiście "blablając") , jednak w potoku dźwięków można było wyróżnić słowo "Alleluja".
Po chwili ktoś stwierdził że ma natchnienie do "tłumaczenia". Wygłosił tyradę i skończył. Nagle sobie przypomniał, że w "mowie językami" była "Alleluja" a tu kicha, w jego tłumaczeniu nic, żadnego. No to szybko "uzupełnił" to swoje "tłumaczenie" o "Alleluja". Strasznie głupio to wyszło...
Charyzmaty mogą też być fałszywe. Dlatego ważne jest rozeznawanie otrzymanych proroctw. Nie do mnie należy ocenianie, jak było w tym wypadku.

Mogę natomiast podać przykład opisany w "Zeszytach Historyczno-Teologicznych. Roczniku Zmartwychwstańców (nr 15-16, 2009-2010":
ks. Wojciech Mleczko CR pisze:Niestety mogą się zdarzać proroctwa fałszywe albo nie w pełni pochodzące od Boga, kiedy np. osoba prorokująca dołącza do słów Bożych świadomie lub nieświadomie swoje własne przesłania. Dlatego proroctwa powinny być rozeznawane przez wspólnotę i jej pasterza (teologa)
ks. Wojciech Mleczko CR pisze:Po chwili wspólnej i spontanicznej modlitwy błogosławieństwa i śpiewie w językach, gdy nastała cisza, ojciec Krzysztof zaczął śpiewać w darze glosolalii. Po krótkim czasie jedna z osób ze wspólnoty (z rozeznanym darem) zaczęła tłumaczyć przesłanie. Po zakończonym śpiewie i tłumaczeniu kolejna osoba oznajmiła, że ma taki i taki obraz. Z kolei inna stwierdziła, że widzi konkretne sigla z Pisma Świętego i odczytała dany fragment. Gdy później rozmawiałem z o. Krzysztofem na ten temat, usłyszałem, że gdy wypowiedziane słowo, obraz i fragment z Biblii układają się jak puzzle ? idą po tej samej linii tematycznej (ta sama treść, różne formy), oznacza to, że jest to proroctwo rzeczywiście pochodzące od Pana. Tak właśnie było w opisanym przypadku.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dary Ducha Świętego

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-07-29, 16:18

ZGodność to trochę mało na rozeznanie.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14806
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Dary Ducha Świętego

Post autor: Dezerter » 2017-07-29, 23:36

Tak mi przyszło (nie wiem czy charyzmatycznie ) włóż Marku rękę w bok mój ...
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Houston

Re: Dary Ducha Świętego

Post autor: Houston » 2017-07-30, 15:11

Marek_Piotrowski pisze:ZGodność to trochę mało na rozeznanie.
Przyznam się, że mam dystans do różnych objawień i wizji - także do Słów/obrazów, które pojawiają się na naszych spotkaniach wspólnotowych. Jednak kiedy zdarza się, że dwie osoby na modlitwie mają prawie identyczny obraz lub kiedy kilku uczestników spotkania przekazuje nam Słowa/obrazy o podobnej tematyce - wtedy mogę się porządnie zastanowić.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dary Ducha Świętego

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-07-30, 16:57

Ja niestety na wiele się napatrzyłem w tej dziedzinie, i patrzę na te wszystkie sprawy niezwykle sceptycznie.
Czasami wydaje się, że przywódcy Odnowy są dzieciakami, które się przede wszystkim bawią. Ostatnio wydali dokument o uzdrowieni wewnętrznym, w którym są wręcz skandaliczne zapisy.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14806
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Dary Ducha Świętego

Post autor: Dezerter » 2017-07-30, 21:34

Biskup Siemieniewski pozytywnie o modlitwie w językach nieistniejących - 2017
https://gloria.tv/video/vsyLWqPCbxit4eKLUtjRaJCCe
jasno z tego wynika, że artykuły na które powoływał się Marek są mocno nieaktualne
Podsumowuje biskup:
Nazywa go "tematem duszpasterskim"
Dalej o początkach Odnowy w Duchu Świętym w XIX i XX wieku a szczególnie o modlitwie w językach nieistniejących
https://gloria.tv/video/XeUKSkueHNBU6qjCuQL4UhnxU
jest o modlitwie bez słów zrozumiałych, która była obecna podczas Chrztu w Duchu Świętym 50 lat temu w Pitsburgu u pierwszych katolików
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14806
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Dary Ducha Świętego

Post autor: Dezerter » 2017-07-30, 21:42

Marek_Piotrowski pisze:Ja niestety na wiele się napatrzyłem w tej dziedzinie, i patrzę na te wszystkie sprawy niezwykle sceptycznie.
Czasami wydaje się, że przywódcy Odnowy są dzieciakami, które się przede wszystkim bawią. Ostatnio wydali dokument o uzdrowieni wewnętrznym, w którym są wręcz skandaliczne zapisy.
O uzdrowieniu wewnętrznym chętnie podyskutuję ale w osobnym wątku, jeśli Marku uważasz, że temat wart omówienia.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dary Ducha Świętego

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-07-30, 22:07

Dezerter pisze:Biskup Siemieniewski pozytywnie o modlitwie w językach nieistniejących - 2017
https://gloria.tv/video/vsyLWqPCbxit4eKLUtjRaJCCe
jasno z tego wynika, że artykuły na które powoływał się Marek są mocno nieaktualne
Nie.
Artykuły które podałem mowią o patrystyce w tej dziedzinie i nie mogą być "nieaktualne".
Nieaktualne może być zdanie bp.Siemieniewskiego na ten temat (być może dziś ma inne, choć głeboko wątpię - zapytam go na sesji).
Podsumowuje biskup:
Nazywa go "tematem duszpasterskim"
Dalej o początkach Odnowy w Duchu Świętym w XIX i XX wieku a szczególnie o modlitwie w językach nieistniejących
https://gloria.tv/video/XeUKSkueHNBU6qjCuQL4UhnxU
jest o modlitwie bez słów zrozumiałych, która była obecna podczas Chrztu w Duchu Świętym 50 lat temu w Pitsburgu u pierwszych katolików
,,, no własnie.
A skąd pomysł, że to od Ducha Świętego?
ZNikąd. A może raczej - z pewnego zboru na lotnisku w Toronto....
Aż się prosi zacytować:
2Tm 4:3 bt5 "Przyjdzie bowiem chwila, kiedy zdrowej nauki nie będą znosili, ale według własnych pożądań - ponieważ ich uszy świerzbią - będą sobie mnożyli nauczycieli."

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14806
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Dary Ducha Świętego

Post autor: Dezerter » 2017-07-30, 22:23

Skąd pomysł?!- zapytaj biskupa - pozwól, że zapytamy razem - mogę mieć taką prośbę?
On był w Pitsburgu jako jedyny Polak na spotkaniu po 50 latach od tego pamiętnego wydarzenia i daje świadectwo - posłuchaj proszę
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dary Ducha Świętego

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-07-30, 23:34

Dezerter pisze:Skąd pomysł?!- zapytaj biskupa - pozwól, że zapytamy razem - mogę mieć taką prośbę?
On był w Pitsburgu jako jedyny Polak na spotkaniu po 50 latach od tego pamiętnego wydarzenia i daje świadectwo - posłuchaj proszę
Zapytaj jeśli chcesz.
Możesz też zwrócić się do Piotra Nowaka, który właśnie pisze na ten temat ksiązkę.
Namiar https://www.facebook.com/piotr.nowak.73 ... xOA8bih4uk
Jedynym źródłem mniemania, iż "blablanie" jest charyzmatem języków (teza ewidentnie sprzeczna z tym co wiemy o tym charyzmacie z Pisma Świętego) jest to, że w latach 20-tych XX wieku jakaś wspólnota protestancka sobie tak wymyśliła.
Nie ma żadnych innych źródeł.

Jesli jest inaczej - przedstaw proszę, pogadamy.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14806
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Dary Ducha Świętego

Post autor: Dezerter » 2017-11-21, 22:02

Zapytałem sam b. Siemieniewskiego - teraz rozróżnia
- wyuczoną lub spontaniczną świadomą jubilację
- charyzmatyczny dar nadzwyczajny mówienia/modlitwy w językach nieistniejących może to być mówienie a może to być śpiew.

Ale zacznijmy od początku wszystkie dary/charyzmaty i owoce zjawiają się po Wylaniu Ducha Świętego
tylko 27 minut oficjalna wykładnia ODŚ w Polsce

oczywiście polecam wysłuchać i chętnie podyskutuje
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ