Dary Ducha Świętego

Czyli rozmowy o naturze Boga i Objawienie Jego w Osobie Ojca, Jezusa Chrystusa, rozmowy także na temat Ducha Świętego, Jego działanie, prowadzenie Kościoła przez Niego, itp.
ODPOWIEDZ
Nocny Ludzik

Re: Dary Ducha Świętego

Post autor: Nocny Ludzik » 2018-01-24, 21:11

Bardzo ciekawy temat.Troche mi zejdzie przestudiowanie go,Bo bardzo duzo napisaliscie,musze najpierw to wszystko przeczytac

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Dary Ducha Świętego

Post autor: Dezerter » 2018-01-24, 21:24

Czytaj i notuj np w arkuszy tekstowym , myśli i uwagi, a później możesz się z nami podzielić swoimi uwagami - jestem ciekaw twoich przemyśleń, ale szczerych!
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Abraham45

Re: Dary Ducha Świętego

Post autor: Abraham45 » 2018-01-24, 22:15

Jak dla mnie to najlepsze są dary mądrości i rozumu, aby kierować się wolą Boga a nie własną i potrafić rozróżniać dobro od zła, aby unikać wchodzenia w grzechy, szczególnie ciężkie oraz postępować zawsze zgodnie z sumieniem. Byłbym już naprawdę szczęśliwym człowiekiem.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Dary Ducha Świętego

Post autor: Andej » 2018-01-25, 13:00

Abraham ma rację zwracając uwagę na dary dwa.

Dlaczego wątek nie ma nazwy: Mówienie językami jak dar Ducha świętego?

Dlaczego sugerujecie,że mówienie jest głównym, a może jedynym darem?

Jeśli dary, to SIEDEM.
1. Dar mądrości
2. Dar rozumu
3. Dar rady
4. Dar męstwa
5. Dar wiedzy (umiejętności)
6. Dar bojaźni Pańskiej
7. Dar pobożności

A tutaj dyskusja wyłącznie na temat "ósmego". Dlaczego?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dary Ducha Świętego

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-01-25, 13:13

Bo te 7 nie są kontrowersyjne.

Abraham45

Re: Dary Ducha Świętego

Post autor: Abraham45 » 2018-01-25, 14:05

Ja myślę, że te dwa pierwsze są chyba najcenniejsze, gdyż one prowadzą do innych darów, do osiągania tego co najcenniejsze, pozwala wybierać między dobrem a złem, pozwala wybrać właściwą drogę, zgłębiać to co prowadzi do Boga. Ale ważnym dla mnie darem jest dar bojaźni Pańskiej, bo ta bojaźń pozwala na właściwy stosunek do Boga.
Trzy dary i człowiek żyje zupełnie inaczej. To więcej niż wszystkie bogactwa świata.

robbo1

Re: Dary Ducha Świętego

Post autor: robbo1 » 2019-01-07, 13:02

Dezerter pisze: 2017-03-05, 19:23 Na zakończenie głoszenia Kerygmatu jest zazwyczaj modlitwa o wylanie Ducha Świętego, zwana również napełnieniem, odnowieniem Duchem Swiętym . W protestantyzmie ten moment nazywany jest również nowonarodzeniem, lub narodzeniem z Ducha Świętego.
My (moja wspólnota Odnowy w Duchu Świętym) przygotowywaliśmy się do tego 8 tygodni, dla 4 osób był to pierwszy raz, a pozostali przechodzili napełnienie Duchem Św. kolejny raz, bo z tym jak z nawróceniem, trzeba wciąż i na nowo i nigdy za wiele.

Po takiej modlitwie, czasami w trakcie, czasami tuż po a czasami po kilku dniach, tygodniach pojawią się dary zwane charyzmatami Ducha Świętego.
Kiedyś zrobiłem takie ich omówienie i zestawienie, którym chce się z Wami podzielić
Dary i charyzmaty Ducha Św. - próba usystematyzowania Dezertera:

Charyzmaty (gr. charisma) czyli bezinteresowne dary łaski, są udzielane dla budowania wspólnoty Kościoła Świętego, ostatecznym celem posługiwania charyzmatami jest zawsze chwała Boża. Możemy je grupować, systematyzować, jednak ich ilość jest nieokreślona, jest ich nieskończenie wiele, albowiem Duch Święty jest nieskończony w swoich darach, łaskach. Posiadanie charyzmatów nie świadczy o osobistej świętości. Pierwsi chrześcijanie byli w pełni tego słowa znaczenia charyzmatykami.
O darach charyzmatycznych czytamy również w Katechizmie Kościoła Katolickiego:
(799): Charyzmaty, zarówno nadzwyczajne, jak również proste i zwyczajne, są łaskami Ducha Świętego, bezpośrednio lub pośrednio służącymi Kościołowi"

(768): Aby Kościół mógł wypełniać swoje posłanie, Duch Święty uposaża go w rozmaite dary hierarchiczne oraz charyzmatyczne i przy ich pomocy nim kieruje".


Święty Paweł w swoich listach wyróżnia kilka systematyk darów (charyzmatycznych) i charyzmatów (nadzwyczajnych) Ducha Świętego
?Nie chciałbym, bracia, byście nie wiedzieli o darach duchowych. Otóż zapewniam was, że nikt, pozostając pod natchnieniem Ducha Bożego, nie może mówić: ?Niech Jezus będzie przeklęty!?. Nikt też nie może powiedzieć bez pomocy Ducha Świętego: ?Panem jest Jezus?. Różne są dary łaski, lecz ten sam Duch; różne też są rodzaje posługiwania, ale jeden Pan; różne są wreszcie działania, lecz ten sam Bóg, sprawca wszystkiego we wszystkich. Wszystkim zaś objawia się Duch dla [wspólnego] dobra. Jednemu dany jest przez Ducha dar mądrości słowa, drugiemu umiejętność poznawania według tego samego Ducha, innemu jeszcze dar wiary w tymże Duchu, innemu łaska uzdrawiania w jednym Duchu, innemu dar czynienia cudów, innemu proroctwo, innemu rozpoznawanie duchów, innemu dar języków i wreszcie innemu łaska tłumaczenia języków. Wszystko zaś sprawia jeden i ten sam Duch, udzielając każdemu tak, jak chce.? (1 Kor 12).

Dary łaski................................Posługiwania.................................. Działania
Mądrości słowa...........................Łaska uzdrawiania..............................Czynienie cudów
Umiejętność poznawania...............Proroctwo........................................Dar języków
Wiary......................................Rozpoznawanie duchów
.............................................Łaska tłumaczenia języków
.............................................Uwalnianie


9 darów Ducha Św. dla wszystkich ochrzczonych według O. Robert De Grandis SSJ:

Poznania...................................Mocy....................................Związanych z mową
Mądrość(nadzwyczajna)..................Wiara (nadzwyczajna).................Dar proroctwa
Słowo poznania............................Uzdrawianie.............................Dar tłumaczenia języków
Rozeznanie.................................Czynienie cudów....................... Dar języków

Mamy jeszcze
9 owoców Ducha Świętego: Ga 5, 22
[b]Owocem zaś Ducha jest:
miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, 23 łagodność, opanowanie. Przeciw takim [cnotom] nie ma Prawa.
24 A ci, którzy należą do Chrystusa Jezusa, ukrzyżowali ciało swoje z jego namiętnościami i pożądaniami. 25 Mając życie od Ducha, do Ducha się też stosujmy. 26 Nie szukajmy próżnej chwały, jedni drugich drażniąc i wzajemnie sobie zazdroszcząc.
[/b]


jest to próba usystematyzowania więc mile widziane konstruktywne uwagi i rozwinięcie tematu do czego zapraszam
Rozumiem,że należysz do społeczności,która akceptuje "DARY DUCHA"
i używa ich w swoim życiu.
Niemniej nawet w katolicyzmie nie jest to przez wszystkich duchownych zaakceptowane,i niektórzy uważają to za nieuprawnione.
Ty związany z
"RUCHEM ODNOWY W DUCHU ŚWIĘTYM"
wierzysz w autentyczność i prawdziwość oblewania was tymi darami.
Tak naprawdę kilka razy rozmawiałem z pastorem zboru zielonoświątkowego o
"Darach Ducha",i mam kilka publikacji na ten temat.
za i przeciw.

Wiem,że jednym z zarzutów jest to,że nie ma oczywistych uzdrowień ,że tak napiszę "wielkich chorób",z wielkiego kalectwa itp.
Po drugie,że po spełnieniu swojego zadania ,miały ustać i ustały.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Dary Ducha Świętego

Post autor: Andej » 2019-01-07, 13:08

robbo1 pisze: 2019-01-07, 13:02 ... Niemniej nawet w katolicyzmie nie jest to przez wszystkich duchownych zaakceptowane ...
Czy możesz bliżej? Duchowni odrzucający dary Ducha świętego? Negujący je? To znaczy odrzucający Katechizm!
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

robbo1

Re: Dary Ducha Świętego

Post autor: robbo1 » 2019-01-07, 13:19

Idzie mi o to,że niektórzy nie uznają autentyczności przeżyć związanych z uzdrowieniami,mówieniem językami,prorokowaniem podczas mszy.

Nie o posługi darami,ale demonstracyjnego ich używania,ujawniania się np.podczas mszy.
Nie należę do waszego wyznania,ale wiem,że chociaż zjawisko to zatacza coraz szersze kręgi.
W ramach katolicyzmu -jak pisał B.Haring :
"JAK DOTĄD TEOLOGII,NIE UDAŁO SIĘ ORGANICZNIE WŁĄCZYĆ DIAKONII NA RZECZ CHORYCH W CAŁOŚCIOWĄ MISJĘ KOŚCIOŁA JAKO JEJ INTEGRALNĄ CZĘŚĆ.NIE UCHWYCONO,JAK BLISKO I NIEROZDZIELNIE PRZEPOWIADANIE ZBAWIENIA I POSŁUGA UZDRAWIANIA CHORYCH LUDZI,JAK TEŻ KULTUR I SPOŁECZEŃSTW SPLATAJĄ SIĘ ZE SOBĄ".

Wiadomo,że wielu,jeśli nie większość chociażby uzdrawiania traktuje jako "zaręczynowy podarunek" udzielony pierwszym chrześcijanom,dla założenia zborów,który jest już "nieaktualny".
patrz."Trzy charyzmaty" R.Laurentin str.31-32
I ja stoję przy takim stanowisku.
Ostatnio zmieniony 2019-01-07, 14:39 przez robbo1, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Dary Ducha Świętego

Post autor: Andej » 2019-01-07, 13:29

To oczywiste. Dotyczy to tylko uczuć i odczuć. Ale w żaden sposób nie neguje darów. Bóg jest szafarzem.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

robbo1

Re: Dary Ducha Świętego

Post autor: robbo1 » 2019-01-07, 13:32

Andej pisze: 2019-01-07, 13:29 To oczywiste. Dotyczy to tylko uczuć i odczuć. Ale w żaden sposób nie neguje darów. Bóg jest szafarzem.
Mogę starać się stanąć w obronie takiego stanowiska.
To jednak wymaga wielogodzinnego wyjaśnienia,wyjaśniania.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Dary Ducha Świętego

Post autor: Dezerter » 2019-01-08, 20:51

Pytasz mnie o dary Ducha - jestem 5 lat we wspólnocie charyzmatycznej i byłem światkiem wystąpienia kilku darów - jesteś nowy więc dodam, że jestem poważnym facetem współwłaścicielem firmy, inż chemikiem i racjonalistom, sam nie mam darów charyzmatycznych nadzwyczajnych
ale
skłamał bym gdybym powiedział, że działania takich nie byłem świadkiem
przede wszystkim jestem przekonany, że byłem świadkiem 2 razy jak 2 rożne osoby ze wspólnoty miały dar poznania podczas modlitwy o uzdrowienie i napełnienie Duchem Świętym - za każdym razem była to posługa dla osób, które przechodziły odnowę życia duchowego a często prawdziwe nawrócenie do uznania Jezusa za Pana i Zbawiciela. Był to dar dany im na ta posługę - światkiem tego było kilka osób posługujących -4 w tym ksiądz.
Zdumienie osób poddających się naszej modlitwie ... bezcenne :-o :)

Sam podczas takiej modlitwy doznałem uzdrowienia duchowego z 2 grzechów z którymi sobie nie radziłem przez lata - jeden wprawdzie wrócił po roku, ale już w dużo mniejszym natężeniu i jest skutkiem mojej słabości - było to efektem modlitwy wystawienników nade mną.

Mam relację bezpośrednie o drobnych uzdrowieniach fizycznych, ale drobnych więc mogły być samoistne, albo psychiczne
Natomiast 2 księży, którym wierzę, podało publicznie konkretne - sprawdzalne przypadki uzdrowienia po modlitwie do Boga o uzdrowienie . Przyznaje, że nie sprawdziłem.

Ps
Jeszcze jeden przykład spektakularnego działania Duch Świętego - rekolekcje z "gwiazdami charyzmatycznymi" ;) Antonello i Enrike - wszyscy spodziewali się, że to oni sami będą nakładać ręce a oni kazali podejść kobietą z dziećmi na ręku pomodlili się nad nimi powiedzieli, że dzieci są najczystsze i najbardziej gotowe do przyjęcia Duch Świętego i zostały posłane do zgromadzonych, by dzieli nakładały ręce na głowy zebranych, lub dotykały po prostu ich. Wywołał ten pomysł powszechną wesołość, każdy - ja i moi znajomi, ale widziałem taka reakcję u innych - potraktował to lekko do czasu jak ie zobaczyliśmy ludzi, którzy z uśmiechem pobłażania przyjmowali dotyk dzieci po czym spływali w omdleniu jak by ktoś z nich spuścił powierzę. Było to dość zdumiewające ... w tym czasie " antygwiazdy" wymknęły się cichaczem ze zgromadzenia by nie karmić swej pychy. Pokazali nam tym bardzo dobitnie, że to nie oni a Duch Święty działa.
Amen
Ostatnio zmieniony 2019-01-08, 21:06 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Dary Ducha Świętego

Post autor: ToTylkoJa » 2019-01-08, 21:50

Zaciekawił mnie temat charyzmatów i postanowiłam go sobie odświeżyć (coś tam kiedyś słuchałam/czytałam na temat). Ja teraz się będę czepiać i proszę kogoś o wyjaśnienie. Ale takie łopatoligiczne.

Jeśli chodzi o dar poznania? O co chodzi? Czy po prostu u człowieka pojawia się myśl i myśli "to na pewno od Boga"?

Daru języków i tłumaczenia języków totalnie nie rozumiem. To brzmi gorzej, niż enochiański.
W sensie. Nie oszukujmy się, to brzmi jak bełkot. Więcej, jeśli człowiek nigdy nie miał styczności z językiem francuskim, mogę być prawie pewna, że w glosolaliach nie wystąpią głoski występujące tylko w języku francuskim (nie mam pojęcia, czy takie w ogóle istnieją, ale przyjmijmy, że tak).
No i dlaczego jedna osoba nigdy nie mówi i tłumaczy języków. Musicie mi przyznać, że to obniża wiarygodność i to o sporo.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Dary Ducha Świętego

Post autor: Dezerter » 2019-01-08, 22:24

Dar poznania (nadzwyczajnego) rzeczy zakrytych , wydarzeń, problemów z życia innych o których wiedzieć nie możesz , a dostajesz od Boga w celu, by ta osoba poczuła na sobie Boże działanie, "by się objawiły wielkie dzieła Boże ". Cel dodatkowy - uzdrowienie relacji tej osoby, lub jej samej, lub inny szczególny i indywidualny. Dodam, że często osoba obdarzona tym darem sama nie rozumie tego co mówi i często zaczyna słowami
nie wiem, czy tobie coś to mówi/ znaczy coś /ma taki obraz
za to rozumie to doskonale, ta osoba, do której jest to skierowane i jej reakcja jest zwyczaj bardzooo emocjonalna
takie - trafiony zatopiony :!:
Na spotkaniu podsumowującym Seminarium zazwyczaj dają świadectwo jak te słowa, lub obraz zmieniły /uzdrowiły ich życie - są to rzeczy czasami zdumiewające, a łzy nawet mi facetowi twardzielowi B-) cisną się do oczu , ... jak wielki jest PAN
Zapisz się na Seminarium odnowy wiary, lub Kurs Alfa a samo doświadczysz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Dary Ducha Świętego

Post autor: ToTylkoJa » 2019-01-08, 22:47

Dezerter pisze: 2019-01-08, 22:24 Dar poznania (nadzwyczajnego) rzeczy zakrytych , wydarzeń, problemów z życia innych o których wiedzieć nie możesz , a dostajesz od Boga w celu, by ta osoba poczuła na sobie Boże działanie, "by się objawiły wielkie dzieła Boże ". Cel dodatkowy - uzdrowienie relacji tej osoby, lub jej samej, lub inny szczególny i indywidualny. Dodam, że często osoba obdarzona tym darem sama nie rozumie tego co mówi i często zaczyna słowami
nie wiem, czy tobie coś to mówi/ znaczy coś /ma taki obraz
za to rozumie to doskonale, ta osoba, do której jest to skierowane i jej reakcja jest zwyczaj bardzooo emocjonalna
takie - trafiony zatopiony :!:
Na spotkaniu podsumowującym Seminarium zazwyczaj dają świadectwo jak te słowa, lub obraz zmieniły /uzdrowiły ich życie - są to rzeczy czasami zdumiewające, a łzy nawet mi facetowi twardzielowi B-) cisną się do oczu , ... jak wielki jest PAN
Zapisz się na Seminarium odnowy wiary, lub Kurs Alfa a samo doświadczysz.
Może mam dar. Nie rozumiem tego, co mówię nawet częściej, niż rozumiem.
Niestety nie mam czasu na żadne seminaria, żadne kursy ani nic takiego. Jeszcze 3h temu udawałam, że uczę się do PDZ, chociaż trochę nie wyszło. Druga sprawa jest taka, że proszę mnie nie kierować nigdzie, gdzie jest więcej niż, powiedzmy, 7 osób, a to i tak raczej górna granica.

ODPOWIEDZ