Dary Ducha Świętego

Czyli rozmowy o naturze Boga i Objawienie Jego w Osobie Ojca, Jezusa Chrystusa, rozmowy także na temat Ducha Świętego, Jego działanie, prowadzenie Kościoła przez Niego, itp.
sam2

Re: Dary Ducha Świętego

Post autor: sam2 » 2019-01-19, 15:40

Charyzmaty wynikaja z Milosci, czyli zjednoczenia z Bogiem od ktroego pochodza, a w Niebie nie beda juz nie tyle niepotrzebne, co nie dajace juz skutkow takich jak na ziemi, bo wszyscy beda je nie tyle posiadali co mogli uzywac bez ograniczen, ale nie bedzie juz powodu by je uzywac-wykozystywac.
Wlasciwe rozumienie Milosci daje to zjednoczeniie z Bogiem, a wszelkie bledne jej rozumienie to jak krecenie sie wkolko, jak jazda dookola ronda na dobrej trasie ale nie wiedzac ktory zjazd jest wlasciwy.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dary Ducha Świętego

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-01-19, 16:20

robbo1 pisze: 2019-01-19, 15:31 Ustalenie do kiedy miały być ,tego nie zmienia.
Przeciwnie, to czy mają zaniknąć w chwili Paruzji, czy po okresie apostolskim, zmienia wszystko.

robbo1

Re: Dary Ducha Świętego

Post autor: robbo1 » 2019-01-20, 11:58

Marek_Piotrowski pisze: 2019-01-19, 16:20
robbo1 pisze: 2019-01-19, 15:31 Ustalenie do kiedy miały być ,tego nie zmienia.
Przeciwnie, to czy mają zaniknąć w chwili Paruzji, czy po okresie apostolskim, zmienia wszystko.
Rozumiem,że mamy wer.10 z 13 rozdz.
W 9 czytamy:"Po części tylko poznajemy,po części prorokujemy"
10 :
"Gdy zaś przyjdzie to,co doskonałe,z n i k n i e to ,co jest tylko częściowe". Inne tł."kiedy nadejdzie pełnia".
Czego?
Nie czytamy,gdy nadejdzie [doskonałość],
tylko:
"to,co jest doskonałe" - "nadejdzie pełnia".
Potem w wer.11czytamy,że autor tych słów,gdy był dzieckiem ,mówił i czuł jak dziecko.
W przeszłości.
Teraz .gdy "stałem się mężem,wyzbyłem się tego,co dziecięce".
To co jest częściowe przeminie.Tak jak przemijają dziecięce lata.I to wszystko co może mieć miejsce,gdy się jest dzieckiem.Potem już wchodzi się w dorosłość i pewne rzeczy nie powinny mieć miejsce.
Niemniej w wer.14 czytamy:
"Teraz widzimy
jak?
jakby w zwierciadle...
czyli?
niejasno;wtedy zaś [kiedyś] zaś twarzą w twarz.
Teraz poznaję po części,wtedy poznam tak,jak zostałem poznany".
Mamy tu "teraz",jak i "wtedy".
I w istocie nie wiadomo "wtedy",to kiedy?
Problemem jest ustalenie co to znaczy ,że ma przyjść "to ,co jest doskonałe",ewentualnie "kiedy nadejdzie pełnia".
"Teraz widzimy jakby [jakby] w zwierciadle,wtedy zaś twarzą w twarz".
Tylko,że to widzenie dotyczy już tylko poznania i prorokowania.
Te miały się skończyć,języki ustać.
I wiele przemawia,że w przypadku języków te ustały zaraz po czasach po apostolskich.
Nie tak z dnia na dzień,może wielu na wiek.
Chociaż tak naprawdę to wszystkie dostrzegane w sposób spektakularny.
Wiadome jest,ze jeszcze w II i III ,ewentualnie następnym wieku dostrzegano pewne formy charyzmatów.
"proście o dar dziedzictwa,o rozdawane charyzmaty,które są ukrytą ozdobą chrztu".
I w istocie podczas chrztu[wtedy dorosłych],który był związany z bierzmowaniem ,jak zauważa Kilian McDonnell :
"najbardziej oczywisty sens tych słów wskazuje na to,że przynajmniej dla niektórych spośród n o w o o c h r z c z o n y c h zdarzało się coś zauważalnego,coś doświadczalnego,być może pierwsze objawy charyzmatów,co prowadziło uczestników do konkluzji,że modlitwa została wysłuchana".

Potem jednak nastąpiło rzeczywistość,która wyglądała tak
"Obecny Kościół jest jak niewiasta,niegdyś zamożna ,która straciła majątek.Zachowuje już tylko pamiątki dawnej świetności.Pokazuje wciąż schowki i skrzynie...tylko symbole dawnych charyzmatów pozostają z tamtych s t a r o d a w n y c h dni".
Oczywiście widoczna jest tu nostalgia za tym co było,niemniej przeminęło.

Istotą pewności jest to,ze takie zjawiska związane były z chrztem w wodzie,i towarzyszącym temu ochrzczeniu duchem.
Tak czy inaczej przy jednych darach [prorokowanie i poznanie] ,jak i językach,czytamy ,że przeminą.
Jak to jednak pisałem we wcześniejszym komentarzu,nie w jednakowy sposób.
Języki miały ustać,jak i tamte,w inny jednak sposób.
Możliwe,że i w innym czasie.
A nawet chyba jest to pewne.Jak i to,że wszystkie trzy przestaną być potrzebne.Wiele przemawia za tym,że dar języków przeminie w innym czasie niz proroctwa ,wiedza.Te ostanie przeminą i obrócą się w niwecz= czyli staną się nieaktualne tzn "zniszczeją".
Występuje tu gr. [katargo].
Niemniej w odniesieniu do języków mamy gr.[pauo]. A to znaczy "zatrzymać się". Ten pierwszy występuje w stronie biernej,drugi tak zwanej środkowej.Tym co ma obalić proroctwo i wiedzę jest [doskonałość,pełnia].
Niemniej języki "ustaną". A użyta tutaj forma wskazuje na aktywność podmiotu.Oznacza to,że miały ustać same.Tak jak wspomniana przeze mnie bateria,która zwyczajnie się wyczerpuje.
I jeżeli prawdą jest,że takie dary były "pierścionkiem zaręczynowym" dla apostołów i pierwszych chrześcijan ,to były im dane jako list uwierzytelniający.
Tak jak w przypadku naszego zbawiciela.
patrz.Dz.Ap.2:22



Pewne jest tylko to ,że wszystkie miały mieć ograniczony czas trwania.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dary Ducha Świętego

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-01-20, 12:33

"To były znaki przystosowane do czasu. Albowiem konieczne było, aby był ten znak Ducha Świętego we wszystkich językach, aby pokazać, że Ewangelia Boża biegnie przez wszystkie języki na całej ziemi. Stało się tak, aby został objawiony Boży zamiar, po czym znak ów ustał"(św.Augustyn, Homilie na Pierwszym Liście Jana 6.10).
W innym miejscu Święty Augustyn pisze:
"Czyż dzisiaj Duch Święty nie jest udzielany? (…) Dlaczego więc dziś nikt nie mówi językami wszystkich narodów, tak jak mówił nimi każdy, kto tamtego dnia został napełniony Duchem Świętym? Dlaczego? Bo tamta zapowiedź dziś już jest wypełniona. (...) Wówczas mały Kościół, który się mieścił w jednym domu, mówił językami wszystkich narodów, dziś wielki Kościół na Wschodzie i na Zachodzie też mówi językami wszystkich narodów"/Państwo Boże/
W Objaśnieniach Psalmów święty rozwija swoją myśl:
„Śmiem ci powiedzieć, ze mówię językami wszystkich. Jestem w ciele Chrystusowym, jestem w jego w Kościele. Jeźeli Ciało Chrystusowe już przemawia językami wszystkich, to i ja jestem pośród tych wszystkich języków. Mój jest grecki, mój jest syryjski, mój jest hebrajski, mój jest język wszystkich ludów, ponieważ należę do jedności wszystkich ludów”
Jak widać, św. Augustyn widzi dar języków jako pewnego rodzaju proroctwo; zarówno o tym, iż Królestwo Boże będzie głoszone po całej ziemi, jak i o tym, że członkami Kościoła staną się ludzie wszystkich ras i języków.
Bardzo ciekawą myśl przedstawia święty odnośnie prawdziwości charyzmatu; otóż jest on prawdziwy tylko wówczas, gdy jest praktykowany w Kościele (!):
„Obecnie też przyjmujemy Ducha Świętego, nikt jednak nie mówi językami wszystkich narodów. Dlaczego? Bo już sam Kościół mówi w językach wszystkich narodów, a kto w nim nie jest, nie otrzymuje Ducha Świętego

To ostatnie stwierdzenie mam za dyskusyjne.

sam2

Re: Dary Ducha Świętego

Post autor: sam2 » 2019-01-20, 13:03

To ostatnie zdanie to rozumiem tak ze ci co otrzymuja Ducha Sw. nie zawsze podazaja wlasciwa droga wiary i tym samym traca-marnuja Dary im dane.
Tak jak ci ktorzy mieli jakies doznania w momencie gdy sie pogubia albo pycha ich zwiedzie czy to uznajac siebie za proroka czy uzdrowiciela i odejda od kosciola Dary te przestaja "dzialac" poza Kosciolem.
Tak wiec jesli kos sadzil by ze ma jakies dary i one w pewnym momencie przestaja dzialac to znaczy ze odszedl od Kosciola i zamiast brnac tak gdzie skrecil, powinien zawrocic do Kosciola, a nie ciagnac Kosciol za soba tak jak to robia ci celebryci uzdrowiciele.
Ostatnio zmieniony 2019-01-20, 13:05 przez sam2, łącznie zmieniany 1 raz.

robbo1

Re: Dary Ducha Świętego

Post autor: robbo1 » 2019-01-22, 14:39

Najbardziej dziwi mnie to,że człowiek,który powołał do istnienia temat,i który wydaje się,że staje w jego obronie - milczy,jakby nie było powodów obrony i dowodów za.
To tak jak nie ma sensu rozmawiać z człowiekiem,który nie wierzy w [theos],o jego zamierzeniu.Tak nie ma sensu omawiać,czym były,jakie są,i jaki jest statut "darów ducha",przed omówieniem powodów,dla,których niektórzy uważają,że przestały istnieć,czy jakie były związane z nimi nadużycia.
Ja nie mam wątpliwości,że ruch charyzmatyczny wprowadził ożywienie w nurt chrześcijaństwa.Mam wątpliwości,czy to co jest obecnie,jest tym samym ,co było.
Tutaj można by porozmawiać o nadużyciach związanych z "darem języków". Czym on był.Jakie miał zadanie.Tylko,że ...
Ostatnio zmieniony 2019-01-22, 14:41 przez robbo1, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dary Ducha Świętego

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-01-22, 15:05

Nie ma sensu gadac o darach Ducha Świętego z kimś, kto nie wierzy w Ducha Świętego.
Pełny bezsens.

robbo1

Re: Dary Ducha Świętego

Post autor: robbo1 » 2019-01-22, 19:01

Marek_Piotrowski pisze: 2019-01-22, 15:05 Nie ma sensu gadac o darach Ducha Świętego z kimś, kto nie wierzy w Ducha Świętego.
Pełny bezsens.
Możesz ponownie być uszczypliwy,i nic z tego nie wynika,poza tym ,ze jesteś antypatyczny,niemiły,nieprzychylny,nieprzyjemny,nieuprzejmy,sarkastyczny ,szorstki,ironiczny itd.
Nie jest tak,że nie wierzę,tylko inaczej rozumiem i przedstawiam.A to nie to samo.
A zagadnienie "darów ducha" jest moim konikiem,któremu poświęciłem wiele miesięcy ,zakupując kilkanaście książek poświęconych temu tematowi.
Czytanych i analizowanych.
Takich,które przedstawiają charyzmatyzm w korzystnym świetle.Takich mam więcej.Jak i go obnażających.
Tak to nie czyń z siebie większego znawcy niż jesteś,a ze mnie mniejszego.
Ostatnio zmieniony 2019-01-22, 19:10 przez robbo1, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14807
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Dary Ducha Świętego

Post autor: Dezerter » 2019-01-22, 19:37

robbo1 pisze: 2019-01-19, 15:31
Marek_Piotrowski pisze: 2019-01-19, 14:07 Trudno powiedzieć, czy słowa o zaniknięciu charyzmatów z 1 Kor 13 odnoszą się jeszcze do doczesności, czy po prostu do Nieba - gdzie, faktycznie, będą zbędne - jak wszystko oprócz miłości.
Nie jest to zupełnie pewne,niemniej wskazuje na zapowiedź zniknięcia.A dzieje chrystianizmu ujawniają zanikanie charyzmatów.Niezależnie od powodu.
Przy czym jak pisałem samo w sobie greckie stwierdzenie wskazuje na czasowy charakter proroctw,wiedzy i języków.
Ustalenie do kiedy miały być ,tego nie zmienia.
Równie uprawniona interpretacją jest rozumienie, że zanik dotyczy danej osoby, bo Paweł mówi o konkretnej osobie - Gdybym - i starajcie się. Miłość w osobie wierzącej nigdy nie ustaje a charyzmaty jak pisałem są czasowe i/lub zadaniowe.
Jaki sens miało by - nigdy nie ustaje - w stosunku do Kościoła. To człowiek kocha - ja miałem zapał do wędkarstwa, który zaniknął, ustał podobnie jak modlitwa w językach u niektórych forumowiczów.
Robbo1 - nie podałeś nic co by mnie chociaż trochę przekonało do zmiany rozumienia, które poskreślam - mnie osobiście nie dotyczy, bo ja nie prorokuje, ani nie mówię językami, choć czasami się jeszcze modlę i otwieram na te charyzmaty.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

robbo1

Re: Dary Ducha Świętego

Post autor: robbo1 » 2019-01-23, 08:57

Dezerter pisze: 2019-01-22, 19:37
robbo1 pisze: 2019-01-19, 15:31
Marek_Piotrowski pisze: 2019-01-19, 14:07 Trudno powiedzieć, czy słowa o zaniknięciu charyzmatów z 1 Kor 13 odnoszą się jeszcze do doczesności, czy po prostu do Nieba - gdzie, faktycznie, będą zbędne - jak wszystko oprócz miłości.
Nie jest to zupełnie pewne,niemniej wskazuje na zapowiedź zniknięcia.A dzieje chrystianizmu ujawniają zanikanie charyzmatów.Niezależnie od powodu.
Przy czym jak pisałem samo w sobie greckie stwierdzenie wskazuje na czasowy charakter proroctw,wiedzy i języków.
Ustalenie do kiedy miały być ,tego nie zmienia.
Równie uprawniona interpretacją jest rozumienie, że zanik dotyczy danej osoby, bo Paweł mówi o konkretnej osobie - Gdybym - i starajcie się. Miłość w osobie wierzącej nigdy nie ustaje a charyzmaty jak pisałem są czasowe i/lub zadaniowe.
Jaki sens miało by - nigdy nie ustaje - w stosunku do Kościoła. To człowiek kocha - ja miałem zapał do wędkarstwa, który zaniknął, ustał podobnie jak modlitwa w językach u niektórych forumowiczów.
Robbo1 - nie podałeś nic co by mnie chociaż trochę przekonało do zmiany rozumienia, które poskreślam - mnie osobiście nie dotyczy, bo ja nie prorokuje, ani nie mówię językami, choć czasami się jeszcze modlę i otwieram na te charyzmaty.
Rozumiem,że nie posiadasz wspomnianych "darów ducha". Ty nie,a inni w twojej grupie? Inne?
,które z nich? po co?

konik

Re: Dary Ducha Świętego

Post autor: konik » 2019-01-23, 09:04

A jesli ktos zostal obdarowany ktoryms z darow, to czy to oznacza, ze na zawsze ten dar otrzymal? Czy taki dar jest obdarowaniem pomimo dobra lub zla, jakiego w zyciu ktos moze dokonac? Czy taki dar jest narzedziem dla wzmocnienia dzialania Boga w jakiejs okolicznosci zycia? A moze taki dar jest juz zakazany?

Uwazam, ze niezle to opisal tutaj Dezerter. No i Marek podal pelnie rozumienia.

robbo1

Re: Dary Ducha Świętego

Post autor: robbo1 » 2019-01-23, 16:55

konik pisze: 2019-01-23, 09:04 A jesli ktos zostal obdarowany ktoryms z darow, to czy to oznacza, ze na zawsze ten dar otrzymal? Czy taki dar jest obdarowaniem pomimo dobra lub zla, jakiego w zyciu ktos moze dokonac? Czy taki dar jest narzedziem dla wzmocnienia dzialania Boga w jakiejs okolicznosci zycia? A moze taki dar jest juz zakazany?

Uwazam, ze niezle to opisal tutaj Dezerter. No i Marek podal pelnie rozumienia.
Nie chwal obu ponieważ oni w swoich wywodach nie pozostają zgodni.Przynajmniej w niektórych tematach.Jeżeli jeden ma rację,nie mogą mieć obaj.
Nie,gdy się ze sobą nie zgadzają.
Czytaj uważnie.
Ostatnio zmieniony 2019-01-23, 16:55 przez robbo1, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dary Ducha Świętego

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-01-23, 18:52

Nie ma to jak próbować żerować na różnicach, co robbo1? ;)
Tyle że my się zgadzamy co do meritum, różniąc się w szczegółach.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14807
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Dary Ducha Świętego

Post autor: Dezerter » 2019-01-23, 21:34

Nie czytasz uważnie i pytasz się juz 2 raz
Dezerter pisze: 2019-01-08, 20:51 Pytasz mnie o dary Ducha - jestem 5 lat we wspólnocie charyzmatycznej i byłem światkiem wystąpienia kilku darów - jesteś nowy więc dodam, że jestem poważnym facetem współwłaścicielem firmy, inż chemikiem i racjonalistom, sam nie mam darów charyzmatycznych nadzwyczajnych
ale
skłamał bym gdybym powiedział, że działania takich nie byłem świadkiem
przede wszystkim jestem przekonany, że byłem świadkiem 2 razy jak 2 rożne osoby ze wspólnoty miały dar poznania podczas modlitwy o uzdrowienie i napełnienie Duchem Świętym - za każdym razem była to posługa dla osób, które przechodziły odnowę życia duchowego, a często prawdziwe nawrócenie do uznania Jezusa za Pana i Zbawiciela. Był to dar dany im na tą posługę - światkiem tego było kilka osób posługujących (4) w tym ksiądz.
Zdumienie osób poddających się naszej modlitwie ... bezcenne :-o :)

Sam podczas takiej modlitwy doznałem uzdrowienia duchowego z 2 grzechów z którymi sobie nie radziłem przez lata - jeden wprawdzie wrócił po roku, ale już w dużo mniejszym natężeniu i jest skutkiem mojej słabości - było to efektem modlitwy wystawienników nade mną.

Mam relację bezpośrednie o drobnych uzdrowieniach fizycznych, ale drobnych więc mogły być samoistne, albo psychiczne
Natomiast 2 księży, którym wierzę, podało publicznie konkretne - sprawdzalne przypadki uzdrowienia po modlitwie do Boga o uzdrowienie . Przyznaje, że nie sprawdziłem.

Ps
Jeszcze jeden przykład spektakularnego działania Duch Świętego - rekolekcje z "gwiazdami charyzmatycznymi" ;) Antonello i Enrike - wszyscy spodziewali się, że to oni sami będą nakładać ręce a oni kazali podejść kobietą z dziećmi na ręku, pomodlili się nad nimi i powiedzieli, że dzieci są najczystsze i najbardziej gotowe do przyjęcia Duch Świętego i zostały posłane do zgromadzonych, by dzieci nakładały ręce na głowy zebranych, lub dotykały po prostu ich. Wywołał ten pomysł powszechną wesołość, każdy - ja i moi znajomi, ale widziałem taka reakcję u innych - potraktował to lekko z przymrużeniem oka, do czasu jak nie zobaczyliśmy ludzi, którzy z uśmiechem pobłażania przyjmowali dotyk dzieci, po czym spływali w omdleniu, jak by ktoś z nich spuścił powierzę. Było to dość zdumiewające ... w tym czasie " antygwiazdy" wymknęły się cichaczem ze zgromadzenia by nie karmić swej pychy.
Pokazali nam tym bardzo dobitnie, że to nie oni a Duch Święty działa.
Amen
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14807
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Dary Ducha Świętego

Post autor: Dezerter » 2019-11-04, 20:52

Dezerter pisze: 2017-03-05, 19:23 Na zakończenie głoszenia Kerygmatu jest zazwyczaj modlitwa o wylanie Ducha Świętego, zwana również napełnieniem, odnowieniem Duchem Swiętym . W protestantyzmie ten moment nazywany jest również nowonarodzeniem, lub narodzeniem z Ducha Świętego.
My (moja wspólnota Odnowy w Duchu Świętym) przygotowywaliśmy się do tego 8 tygodni, dla 4 osób był to pierwszy raz, a pozostali przechodzili napełnienie Duchem Św. kolejny raz, bo z tym jak z nawróceniem, trzeba wciąż i na nowo i nigdy za wiele.

Po takiej modlitwie, czasami w trakcie, czasami tuż po a czasami po kilku dniach, tygodniach pojawią się dary zwane charyzmatami Ducha Świętego.
Kiedyś zrobiłem takie ich omówienie i zestawienie, którym chce się z Wami podzielić
Dary i charyzmaty Ducha Św. - próba usystematyzowania Dezertera:

Charyzmaty (gr. charisma) czyli bezinteresowne dary łaski, są udzielane dla budowania wspólnoty Kościoła Świętego, ostatecznym celem posługiwania charyzmatami jest zawsze chwała Boża. Możemy je grupować, systematyzować, jednak ich ilość jest nieokreślona, jest ich nieskończenie wiele, albowiem Duch Święty jest nieskończony w swoich darach, łaskach. Posiadanie charyzmatów nie świadczy o osobistej świętości. Pierwsi chrześcijanie byli w pełni tego słowa znaczenia charyzmatykami.
O darach charyzmatycznych czytamy również w Katechizmie Kościoła Katolickiego:
(799): Charyzmaty, zarówno nadzwyczajne, jak również proste i zwyczajne, są łaskami Ducha Świętego, bezpośrednio lub pośrednio służącymi Kościołowi"

(768): Aby Kościół mógł wypełniać swoje posłanie, Duch Święty uposaża go w rozmaite dary hierarchiczne oraz charyzmatyczne i przy ich pomocy nim kieruje".


Święty Paweł w swoich listach wyróżnia kilka systematyk darów (charyzmatycznych) i charyzmatów (nadzwyczajnych) Ducha Świętego
?Nie chciałbym, bracia, byście nie wiedzieli o darach duchowych. Otóż zapewniam was, że nikt, pozostając pod natchnieniem Ducha Bożego, nie może mówić: ?Niech Jezus będzie przeklęty!?. Nikt też nie może powiedzieć bez pomocy Ducha Świętego: ?Panem jest Jezus?. Różne są dary łaski, lecz ten sam Duch; różne też są rodzaje posługiwania, ale jeden Pan; różne są wreszcie działania, lecz ten sam Bóg, sprawca wszystkiego we wszystkich. Wszystkim zaś objawia się Duch dla [wspólnego] dobra. Jednemu dany jest przez Ducha dar mądrości słowa, drugiemu umiejętność poznawania według tego samego Ducha, innemu jeszcze dar wiary w tymże Duchu, innemu łaska uzdrawiania w jednym Duchu, innemu dar czynienia cudów, innemu proroctwo, innemu rozpoznawanie duchów, innemu dar języków i wreszcie innemu łaska tłumaczenia języków. Wszystko zaś sprawia jeden i ten sam Duch, udzielając każdemu tak, jak chce.? (1 Kor 12).

Dary łaski................................Posługiwania.................................. Działania
Mądrości słowa...........................Łaska uzdrawiania..............................Czynienie cudów
Umiejętność poznawania...............Proroctwo........................................Dar języków
Wiary......................................Rozpoznawanie duchów
.............................................Łaska tłumaczenia języków
.............................................Uwalnianie


9 darów Ducha Św. dla wszystkich ochrzczonych według O. Robert De Grandis SSJ:

Poznania...................................Mocy....................................Związanych z mową
Mądrość(nadzwyczajna)..................Wiara (nadzwyczajna).................Dar proroctwa
Słowo poznania............................Uzdrawianie.............................Dar tłumaczenia języków
Rozeznanie.................................Czynienie cudów....................... Dar języków

Mamy jeszcze
9 owoców Ducha Świętego: Ga 5, 22
[b]Owocem zaś Ducha jest:
miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, 23 łagodność, opanowanie. Przeciw takim [cnotom] nie ma Prawa.
24 A ci, którzy należą do Chrystusa Jezusa, ukrzyżowali ciało swoje z jego namiętnościami i pożądaniami. 25 Mając życie od Ducha, do Ducha się też stosujmy. 26 Nie szukajmy próżnej chwały, jedni drugich drażniąc i wzajemnie sobie zazdroszcząc.
[/b]


jest to próba usystematyzowania więc mile widziane konstruktywne uwagi i rozwinięcie tematu do czego zapraszam
Ponieważ temat zakończył się bezsensowną przepychanką, (za której kontynuowanie polecą ostrzeżenia!)
wznawiam wątek bo wielu nowych forumowiczów nie miało okazji się z nim zapoznać - polecam.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ