Zmartwychwstał Pan samowładnie? Czym jest Zmartwychwstanie?

Czyli rozmowy o naturze Boga i Objawienie Jego w Osobie Ojca, Jezusa Chrystusa, rozmowy także na temat Ducha Świętego, Jego działanie, prowadzenie Kościoła przez Niego, itp.
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Zmartwychwstał Pan samowładnie? Czym jest Zmartwychwstanie?

Post autor: Andej » 2019-01-12, 11:59

To lubię (za przykładem Mickiewicza). Celne wyłuskanie fragmentu, który mógłby zamieszać w głowie osobie nie potrafiącej przeczytać całego akapitu. Aby pojąć sens wystarczy zacząć czytać od 12. I wszystko jasne. Nawet komentarz zbędny. A sens całości przeciwny stawianej tezie.

1 Kor 15.12-19 Jeżeli zatem głosi się, że Chrystus zmartwychwstał, to dlaczego twierdzą niektórzy spośród was, że nie ma zmartwychwstania? Jeśli nie ma zmartwychwstania, to i Chrystus nie zmartwychwstał. A jeśli Chrystus nie zmartwychwstał, daremne jest nasze nauczanie, próżna jest także wasza wiara. Okazuje się bowiem, żeśmy byli fałszywymi świadkami Boga, skoro umarli nie zmartwychwstają, przeciwko Bogu świadczyliśmy, że z martwych wskrzesił Chrystusa. Skoro umarli nie zmartwychwstają, to i Chrystus nie zmartwychwstał. A jeżeli Chrystus nie zmartwychwstał, daremna jest wasza wiara i aż dotąd pozostajecie w swoich grzechach. Tak więc i ci, co pomarli w Chrystusie, poszli na zatracenie. Jeżeli tylko w tym życiu w Chrystusie nadzieję pokładamy, jesteśmy bardziej od wszystkich ludzi godni politowania.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

robbo1

Re: Zmartwychwstał Pan samowładnie? Czym jest Zmartwychwstanie?

Post autor: robbo1 » 2019-01-12, 12:32

Marek_Piotrowski pisze: 2019-01-12, 11:56
robbo1 pisze: 2019-01-12, 10:52
Marek_Piotrowski pisze: 2019-01-11, 17:48
Pierworodny w wer.15 i 18 ,to takie same pierworodny.
Nic podobnego.
Zresztą jedno odnosi się do istnienia, a drugie do śmierci.
To wyjaśnij,czy użyto w obu miejscach tego samego greckiego słowa.
Właśnie po to, by pokazać pierwszeńśtwo w obu rzeczach - to ani trochę jednak nie oznacza, że oba dotyczą jednej sprawy i że jest to identyczne pierwszeństwo.
CO zresztą wynika z tekstu.
Nie ma potrzeby szukania na siłę miejsc w których pierworodny został użyty w sensie innym,niż to wynika z tego miejsca. Wer.15-18
Jedne wersety tłumaczą inne
No właśnie, skoro tłumaczą, więc dlaczego "nie ma potrzeby"? Bo nie pasuje CI do misternej, chwiejącej się układanki? ;)

To całe bicie piany będące żałosną próbą takiego wykręcenia Pisma by pasowało do wymyślonej prez ŚJ nauki jest żenujące.
To co nazywasz "żenującym" ,nie musi takim być,chociaż możesz za takie uważać.
A nie szukamy innych miejsc,gdy kontekst ujawnia nam prawy.
I tak należy uwzględnić znaczenie dosłowne,gramatykę,syntezę i dopiero wtedy ,gdy nie rozumiemy szukamy innych rozwiązań.
A nie jest poprawne uważać ,że pierworodny,to nie pierworodny,że jednorodzony,to nie jedno - rodzony,że początek,to nie początek.
I wbrew znaczeniu tych słów,uważać,że znaczą one nie to co w sobie zawierają.
Tak czynisz,tak czynicie.
Pierworodny to pierwszy urodzony.
Tylko,że n a ten temat piszmy pod odpowiednim tematem.
Szkoda pomniejszać znaczenie tego.
A co do tego tematu,jak możesz wyjaśnij o co idzie w Jana 10:17-18.
Czy ten werset 18 wskazuje na to,że nasz
[Zbawiciel] miał moc wskrzesić samego siebie?
Ostatnio zmieniony 2019-01-12, 12:34 przez robbo1, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Zmartwychwstał Pan samowładnie? Czym jest Zmartwychwstanie?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-01-12, 12:38

I znów ściema. Pierworodny wśród umarłych odnosi się owszem, do narodzenia, ale do Nowego Narodzenia - zmartwychwstania - i tyle.
Piętrowe dywagacje tylko zaciemniają sprawę (i chyba o to chodzi).

robbo1

Re: Zmartwychwstał Pan samowładnie? Czym jest Zmartwychwstanie?

Post autor: robbo1 » 2019-01-13, 17:12

Marek_Piotrowski pisze: 2019-01-12, 12:38 I znów ściema. Pierworodny wśród umarłych odnosi się owszem, do narodzenia, ale do Nowego Narodzenia - zmartwychwstania - i tyle.
Piętrowe dywagacje tylko zaciemniają sprawę (i chyba o to chodzi).
W temacie w którym dyskutujemy o równości,czy jej braku odnośnie Syna w stosunku do Ojca rozważajmy kwestie odnośnie pierworództwa.
Tutaj temat dotyczy zmartwychwstania,ewentualnie wskrzeszenia.
Za i przeciw temu itp.
Tutaj powtórzę pokażcie ,proszę mi miejsce,że nasz Zbawiciel miał moc wskrzeszenia samego siebie?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Zmartwychwstał Pan samowładnie? Czym jest Zmartwychwstanie?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-01-13, 20:19

We wszystkich, w których czytamy, że "zmartwychwstał" (kilkadziesiąt miejsc).
Co więcej, jest istotą zmartwychwstania dla wszystkich "Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Kto we Mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie."/J 11,25/

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Zmartwychwstał Pan samowładnie? Czym jest Zmartwychwstanie?

Post autor: Andej » 2019-01-14, 09:29

robbo1 pisze: 2019-01-13, 17:12 ... Tutaj powtórzę pokażcie ,proszę mi miejsce,że nasz Zbawiciel miał moc wskrzeszenia samego siebie?
Mimowolnie dotykasz sedna sprawy. To, akurat zostało kilkakrotnie wykazane. I tak na prawdę problem nie tkwi w tym, aby wykazać, ale w tym, że nie dopuszczasz do siebie argumentów. Odrzucając bóstwo Chrystusa zamykasz sobie drogę zrozumienia. Wystarczy przyjąć do wiadomości, uwierzyć Bogu w Trójcy Jedynemu, aby stało się jasne i oczywiste, że będąc Bogiem współistotnym z Ojcem nie posiada(ł) żadnych ograniczeń.

Odrzucając istnienie po biologicznej śmierci ograniczasz swój umysł. Jezus umarł tylko biologicznie. Jak Bóg nie przerwał swojego istnienia nawet na moment. Wrócił do życia biologicznego (tu się nieco waham, gdy zmartwychwstałe Ciało niezupełnie podlegało prawom fizycznym).

Odrzucając ciągłość istnienie jesteś zmuszony do tworzenia karkołomnych teorii, które niezbyt trzymają się kupy.

Niezależnie od tego, dziękuję Ci za umacnianie wiary. Mojej, ale sądzę, że nie tylko. Wprawdzie dyskusja przypomina przekomarzanie się z dzieckiem, które czegoś nie chce przyjąć do wiadomości, to jedna proste dziecinne pytania zachęcają do przemyśleń. A te są cenne w naszej wierze. Dlaczego tak się dzieje wyjaśnia moja ulubiona tautologia: α ⇒ (β ∨ ∼β).
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

robbo1

Re: Zmartwychwstał Pan samowładnie? Czym jest Zmartwychwstanie?

Post autor: robbo1 » 2019-01-16, 16:23

Nie gniewajcie się, ale umiem trzeźwo myśleć i porównuję wasze argumenty z moimi.
Tutaj nie szukam dowodów na swoje przekonania.
Spodziewam się argumentów im przeciwnym.
Niestety jest ich niewiele,a ich waga niewielka.
Zawsze można napisać, że wierzy się w przeciwieństwie do swego adwersarza w prawdę.
I,że ona jest logiczna.
Można napisać,że to czy tamto jest prawdą, i jest tak pewne,jak to,że jutro "wstanie słońce".
Przy czym tak naprawdę ono "nie wstaje".
A D.Hume wykazał,że nie jest to takie pewne.
Ja nie zaprzeczam temu,że zmartwychwstanie naszego
[Zbawiciela]
było czymś zupełnie innym,niż wskrzeszenia,których sam dokonywał.
To ono otworzyło drogę do nieśmiertelności.
Według mnie jednak nie wszystkim wierzącym,tylko w y b r a n y m.
A to "według mnie" podziela wielu innych, z innych denominacji.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Zmartwychwstał Pan samowładnie? Czym jest Zmartwychwstanie?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-01-16, 16:30

robbo1 pisze: 2019-01-16, 16:23 Nie gniewajcie się, ale umiem trzeźwo myśleć i porównuję wasze argumenty z moimi.
Wiesz, ponoć przekonanie o trzeźwości umysłu, to rzecz genialnie ludziom rozdzielona: każdy sądzi, że dostał więcej od innych... ;)
Dlatego jesli masz argumenty to pisz, a jesli nie, to daruj sobie podobne wisty.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Zmartwychwstał Pan samowładnie? Czym jest Zmartwychwstanie?

Post autor: Andej » 2019-01-16, 16:45

robbo1 pisze: 2019-01-16, 16:23 ... Według mnie jednak nie wszystkim wierzącym,tylko w y b r a n y m. ...
Przyznaję rację. Szatan, wszak, wierzy w Boga.
Kiedyś (ponad pół wieku temu) ks. Józef Gniewniak podał na lekcji religii przykład. Był dziadek (bogaty) i wnuk (jeden z wnuków). Wnuk wierzył w istnienie dziadka. Ale czy to, że nie odrzucał jego istnienia jest wystarczającą przesłanką, aby to jemu dziadek zapisał cały swój majątek?

Dlatego trzeba spożywać Chleb Życia Wiecznego, aby zbawienia dostąpić. A warunkiem przyjmowania tego pokarmu jest życie w łasce uświęcającej. A tym jest naśladowanie Chrystusa, wypełnianie jego wskazań, we wspólnocie, którą założył.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

robbo1

Re: Zmartwychwstał Pan samowładnie? Czym jest Zmartwychwstanie?

Post autor: robbo1 » 2019-01-16, 17:03

Marek_Piotrowski pisze: 2019-01-16, 16:30
robbo1 pisze: 2019-01-16, 16:23 Nie gniewajcie się, ale umiem trzeźwo myśleć i porównuję wasze argumenty z moimi.
Wiesz, ponoć przekonanie o trzeźwości umysłu, to rzecz genialnie ludziom rozdzielona: każdy sądzi, że dostał więcej od innych... ;)
Dlatego jesli masz argumenty to pisz, a jesli nie, to daruj sobie podobne wisty.
Niestety dostrzegam,że zamiast wymiany argumentów za argumenty ,jednych względem innych zaczynasz przesyłać personalne wypominania.
Ja wypomnę tobie nietrzeźwe myślenie,ty mi,i nic to nikomu nie da.
Swoimi kontrargumentami niczego nie udowodniłeś.
A na pytanie o dowody,że zmartwychwstał podajesz to,że zmartwychwstał.
Super.
Temat dotyczy czym jest zmartwychwstanie,a czym nie jest.
O jego podobieństwach do wskrzeszenia,i różnicach.
Z tego co pamiętam to napisałeś,że nie są synonimami.
Jeżeli nie są też antonimami,to jakie jest pomiędzy nimi pokrewieństwo i różnica?
Nie zaprzeczam,że jego zmartwychwstanie to inne zjawisko niż wskrzeszenia,których sam dokonywał.
Idzie tylko o to,czy zmartwychwstał [do nieśmiertelnego życia w niebie]sam ponieważ miał takie zdolności, siły itp.
Czy został wzbudzony do takiego,a nie innego życia?
Według mnie to jego zmartwychwstanie nie jest tożsame ze wskrzeszeniami.
Tymi przed jego życie,jak i tymi,których dokonał.
Idzie tylko,czy powstał sam,czy został podniesiony?
Obudził się,czy został obudzony?
Jak czytamy w 1 Kor.15:3
"umarł za grzechy...gr.apethanen hyper ton hamartion
i,że został pogrzebany gr.kai hoti etafe
i,że wskrzeszony gr.kai hoti egegertai

W dosł.tł.to greckie stwierdzenie jest oddawane przez:"jest wskrzeszony".
I idzie tylko o to rozróżnienie.
I o to,czy wszyscy,którzy umarli dosł.zmartwychwstaną.
Identycznie o własnych siłach,czy?
"przez człowieka dokona się zmartwychwstanie 1 Kor.15:21
Czy dzięki niemu?
W Nim
wszyscy będą ożywieni wer.22
gr.dzoopoiethesontai

konik

Re: Zmartwychwstał Pan samowładnie? Czym jest Zmartwychwstanie?

Post autor: konik » 2019-01-16, 18:42

Jezus zostal wskrzeszony, gdyz jako Chrystus-Mesjasz zmartwychwstal.
Wiemy o tym od samych Apostolow, bo Apostolowie napisali, ze Jezus to Chrystus, a Chrystus to nre kto inny, tylko Mesjasz. A Mesjasz to nie kto inny, jak tylko sam Bog w Osobie Syna.
Juz to dokladnie zostalo opisane tu na forum ... jezeli wciaz zaprzeczasz Biblii i nauce Apostolow, to jedyna odpowiedzia w tej jalowe indoktrynacji z Twej strony bedzie zdanie: " Skoncz z Falszywa nauka".

Trzymaj sie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Zmartwychwstał Pan samowładnie? Czym jest Zmartwychwstanie?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-01-16, 19:38

robbo1 pisze: 2019-01-16, 17:03 Niestety dostrzegam,że zamiast wymiany argumentów za argumenty
Właśnie o tym pisałem
,jednych względem innych zaczynasz przesyłać personalne wypominania.
Owszem. A wypominam CI, że nie dyskutujesz na argumenty, tylko powtarzasz to samo w kółko, okraszając to zapewnieniami o swoim zdrowym rozsądku.
Ja wypomnę tobie nietrzeźwe myślenie,ty mi,i nic to nikomu nie da.
No własnie. Czym to się różni od Twoich opowiadań o własnym rozsądku?
Swoimi kontrargumentami niczego nie udowodniłeś.
Czyżby?
A na pytanie o dowody,że zmartwychwstał podajesz to,że zmartwychwstał.
Uważam, że tekst biblijny mówiący o tym, że zmartwychwstał, to całkiem dobry argument za tym że zmartwychwstał ;)

robbo1

Re: Zmartwychwstał Pan samowładnie? Czym jest Zmartwychwstanie?

Post autor: robbo1 » 2019-01-17, 16:19

Masz prawo ,myśleć co tylko chcesz.
W ks.Syracha 15:14 jest napisane,że [theos] :
stworzył człowieka i zostawił go własnej mocy rozstrzygania
Mamy wolną wolę i z niej korzystamy.
Nie szukasz analizy podanych tekstów,wolisz powiedzieć co chcesz,I chcesz,żebym uznał,że jest jak uważasz.
Starałem się wykazać,że pewne nowotestamentowe miejsca,jak i podawane ich wyjaśnienia np.prof.W.Kaspera dowodzą,że został wskrzeszony bardziej niż zmartwychwstał.
Teraz pytam czyją mocą zmartwychwstaną,czy zmartwychwstają ci,którzy umarli.
O nich też czytamy,że zmartwychwstają,według pewnych tłumaczeń.
Według innych zostaną zmartwychwzbudzeni.
A to nie to samo?
Ostatnio zmieniony 2019-01-17, 16:20 przez robbo1, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Zmartwychwstał Pan samowładnie? Czym jest Zmartwychwstanie?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-01-17, 16:29

robbo1 pisze: 2019-01-17, 16:19 Masz prawo ,myśleć co tylko chcesz.
Dziękuję. Jesteś nad wyraz łaskawy ;)
W ks.Syracha 15:14 jest napisane,że [theos] :
stworzył człowieka i zostawił go własnej mocy rozstrzygania
Mamy wolną wolę i z niej korzystamy.
Jakiś związek z tematem? ;)
Nie szukasz analizy podanych tekstów,wolisz powiedzieć co chcesz,I chcesz,żebym uznał,że jest jak uważasz.
Przeciwnie - w przeciwieństwie do Ciebie popracowałem i przedstawiłem taką analizę występowania tych słów. Ty niestety ograniczyłeś się do powtarzania w kółko tego, co na początku przepisałeś ze zborowej broszurki :(
Starałem się wykazać,że pewne nowotestamentowe miejsca,jak i podawane ich wyjaśnienia np.prof.W.Kaspera dowodzą,że został wskrzeszony bardziej niż zmartwychwstał.
Niestety, z powodu zarówno błędności wykazywanej tezy, jak i niezasadności wycierania sobie gęby kard.Kasperem, starania wykazania spaliły na panewce ;)
Teraz pytam czyją mocą zmartwychwstaną,czy zmartwychwstają ci,którzy umarli.
O nich też czytamy,że zmartwychwstają,według pewnych tłumaczeń.
Według innych zostaną zmartwychwzbudzeni.
A to nie to samo?
Czyli Twoja "argumentacja" opiera się na tym, że "pewne tłumaczenia" tak przetłumaczyły? :))

robbo1

Re: Zmartwychwstał Pan samowładnie? Czym jest Zmartwychwstanie?

Post autor: robbo1 » 2019-01-17, 16:34

Nasze rozmowy przestają mieć merytoryczne podstawy.
Zamiast tego słyszę,ty to,ty tamto.
A ja w odwecie piszę,ty to ,ty tamto.
Wyjaśnij,tak zwyczajnie,czy ci ,o których czytamy,że zmartwychwstaną,uczynią to o własnych siłach,czy zostaną wzbudzeni?
Zwyczajnie,to i tylko o to teraz proszę.
To stanie się podstawą rozmowy.
Zamiast tego,ty to,ty tamto.
Zwyczajnie o to proszę!

ODPOWIEDZ