Zmartwychwstał Pan samowładnie? Czym jest Zmartwychwstanie?

Czyli rozmowy o naturze Boga i Objawienie Jego w Osobie Ojca, Jezusa Chrystusa, rozmowy także na temat Ducha Świętego, Jego działanie, prowadzenie Kościoła przez Niego, itp.
robbo1

Re: Zmartwychwstał Pan samowładnie? Czym jest Zmartwychwstanie?

Post autor: robbo1 » 2019-01-04, 20:07

Marek_Piotrowski pisze: 2019-01-03, 23:40 RObbo1, myślałem że chcesz prowadzić tu poważną rozmowę - a Ty pakujesz się w taką manipulację .
Wyraźnie pokazałem, ze znaczenie "zmartwychwstał" i "został wskrzeszony" są stosowane zamiennie i są jednoznaczne. Ale to w zadnym wypadku nie usprawiedliwia wniosku jakoby "zmartwychwstać oznacza zostać wskrzeszonym [przez kogoś]" - to po prostu nieprawda, bo jest to relacja dwustronna, a nie sprowadzona do tego, co chciałeś przeforsować.

Albo nie przeczytałeś uważnie tego, co Ci (z pewnym nakładem pracy) odpowiedziałem (i w takim wypadku nie zasługujesz na dalszą dyskusję) albo przeczytałeś i idziesz w zaparte (i wówczas tym bardziej na nią nie zasługujesz).
Czy ŚJ nie potrafią dyskutować bez wwijania podobnych numerów?
Niestety dostrzegam w tobie "złą wolę".
Rozumiem,że nie mam prawa mieć swojego zdania.
Mam obowiązek przyjąć i zaakceptować twoje.
Przyjmę jeśli mnie p r z e k o n a s z.
I to,ze tutaj jestem daje ci takie możliwośći.
Jeżeli w istocie jak napisałeś "zmartwychwstał i został wskrzeszony są stosowane zamiennie".
To pytam tak szczerze ,czy miejsca w których czytamy ,że "zmartwychwstał",można przetłumaczyć na "został wskrzeszony"?
Ja wiem,że "zmartwychwstanie oznacza ,może nie tyle oznacza co kojarzy się z "powstaniem na nogi".
Wtedy,gdy wcześniej zajmowało się pozycję leżącą gr. anistamai
patrz. Mt.26:62+ Łk.11:7n.
Ewentualnie po zwykłym śnie gr.egeiromai.
patrz.Mt.8:26;9:19+Mk.1:31+Dz.Ap.3:7
Tak czy inaczej według niektórych
"zmartwychwstać - to znaczy wstawać na nogi po śmierci".
Pytam i jeśli to możliwe proszę o odpowiedź.
czy to "wstanie na nogi po śmierci"odbędzie się [bez nikogo],za niczyją sprawą?
To znaczy,czy odbędzie "przez kogoś"?
I nie posądzaj mnie o złą wolę,jak i nie osadzaj zbyt pośpiesznie.
Zwyczajnie o to proszę,jak i o tym byś w stosunku m.in w stosunku do mnie [pewnie do mnie szczególnie] pamiętał o tym,że:
"MĄDROŚĆ Z GÓRY NATOMIAST JEST PRZEDE WSZYSTKIM PRAWA,A NADTO CZYNIĄCA POKÓJ,UCZCIWA,ŁAGODNA,PEŁNA MIŁOSIERDZIA I DOBRYCH UCZYNKÓW,NIECHĘTNA DO
OSĄDZANIA
,NIEOBŁUDNA" Jak.3:18
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Zmartwychwstał Pan samowładnie? Czym jest Zmartwychwstanie?

Post autor: Andej » 2019-01-04, 20:17

Osobiście skłaniam się do zarezerwowanie ZMARTWYCHWSTANIA jedynie do przejście Jezusa ze śmierci do życia. W pozostałych wypadkach używam określenia: ZOSTAŁ WSKRZESZONY.
Myślę, że gdyby słowa miały tożsame znaczenie, to musiałoby być: zmartywychwstał = wskrzesił się oraz został zmartwychwstany = został wskrzeszony.
Czy odróżnienie faktu powrotu do życia: samodzielnego od spowodowanego przez kogoś innego. Jezus będąc jednością z Ojcem i Duchem sam siebie wskrzesił, czyli zmartwychwstał.
Nie przypisują sobie wiedzy w powyższym zakresie. Nie przekonuję. Wyjawiam jeno, jak sam to odbieram. I jak pojmuje. Każdy z Panów ma prawo do własnego zdania.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4606 times
Kontakt:

Re: Zmartwychwstał Pan samowładnie? Czym jest Zmartwychwstanie?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-01-04, 22:18

Nikt nie twierdzi (mam nadzieję) że wyrażenie "zmartwychwstać" i "zostać wskrzeszony" to synonimy.
I właśnie dlatego iż naprzemienne użycie w Piśmie oznacza, że sprawa jest znacznie głębsza, niż oba znaczenia: Jezus zarówno Zmartwychwstał samowładnie, jak i został wskrzeszony.
Tą głębią, której nie potrafi dostrzeć robbo1 jest Trójca - to, ze każde działanie Boga jest jednocześnie działaniem każdej z Osób Boskich.

To ma swój odpowiednik w kwestii imienia: Biblia nazywa Jahwe zarówno Ojca, jak i Syna. I, podobnie jak w sprawie "zmartwychwstania" i "wskrzeszenia" nie są to wystąpienia wykluczające (a więc nie można napisać "Ojciec nie jest Jahwe skoro Syn jest" albo "Syn nie jest Jahwe, skoro Ojciec jest").
Tak samo nie można napisać "Jezus nie zmartwychwstał, bo czytamy że został wskrzeszony" ani "Jezus nie został wskrzeszony bo czytamy ze zmartwychwstał".

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14933
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Zmartwychwstał Pan samowładnie? Czym jest Zmartwychwstanie?

Post autor: Dezerter » 2019-01-04, 23:45

Simonie - pozostaje mi tylko napisać - dzięki za wyczerpująca wykładnie i twój wkład w wjaśnienie tematu
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

robbo1

Re: Zmartwychwstał Pan samowładnie? Czym jest Zmartwychwstanie?

Post autor: robbo1 » 2019-01-05, 13:04

Ja wiem,że istnieje zależność jednego określenia ,od drugiego,pewnego rodzaju ich powinowactwo itp.
Niemniej jak się czyta takie wersety jak Rzym.8:11,to wydaje się,że jedno jest ważniejsze,od drugiego.
"A JEŚLI MIESZKA W WAS DUCH T E G O,KTÓRY JEZUSA W S K R Z E S I Ł Z MARTWYCH,TO T E N,KTÓRYCH CHRYSTUSA WSKRZESIŁ,O Ż Y W I RÓWNIEŻ WASZE ŚMIERTELNE CIAŁA PRZEZ SWOJEGO DUCHA,KTÓRY W WAS MIESZKA".

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Zmartwychwstał Pan samowładnie? Czym jest Zmartwychwstanie?

Post autor: Andej » 2019-01-05, 13:52

Cały czas walczysz z Trójcą świętą.
Na siłę starasz się zróżnicować. A Bóg i tak jest Jeden, w Trzech Osobach, W Trójcy świętej. Niezależnie od tego co piszesz, "natury" boskiej nie zmienisz.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

robbo1

Re: Zmartwychwstał Pan samowładnie? Czym jest Zmartwychwstanie?

Post autor: robbo1 » 2019-01-05, 19:31

Z nikim nie walczę,i nie występuję tyle jako wróg,tylko jako ten :
"który bada czy w istocie tak się rzeczy mają".
Jeżeli nawet występuję przeciw temu przedstawianiu [theos],jestem w stanie przyjąć uzasadnienie tego wyobrazenia.
Nic nie da wypominanie mi niechęci do tej idei.
Wolałbym ,żebyście wybrali przekonywanie.
Tak na mnie ,jak i na tobie,was
ciąży zadanie ,czy nakaz z 1 Pt.3:15-16
"...BĄDŹCIE ZAWSZE
KIEDY?
ZAWSZE GOTOWI DO OBRONY WOBEC KAŻDEGO,
KOGO?
KAŻDEGO,KTO
D O M A G A SIĘ
UZASADNIENIA...".B.T,wyd.V


"CZCIJCIE W SERCACH WASZYCH,ZAWSZE GOTOWI DO OBRONY PRZED KAŻDYM,KTO ŻĄDA OD WAS UZASADNIENIA WASZEJ NADZIEI" b.p

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4606 times
Kontakt:

Re: Zmartwychwstał Pan samowładnie? Czym jest Zmartwychwstanie?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-01-05, 23:47

DOstałeś uzasadnienie, ale nawet nie usiłujesz słuchać.
WIęc odpowiem Ci innym wersetem:
Tt 3:10-11 "Sekciarza po jednym lub po drugim upomnieniu wystrzegaj się, wiedząc, że człowiek taki jest przewrotny i grzeszny, przy czym sam na siebie wydaje wyrok."

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Zmartwychwstał Pan samowładnie? Czym jest Zmartwychwstanie?

Post autor: Andej » 2019-01-06, 10:36

Walka wydaje mi się permanentna indoktrynacja. Tak jak działanie węża w raju. On tylko ukazywał inne aspekty, leciutko podważał prawo, a efekty tego ponosimy do teraz.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

robbo1

Re: Zmartwychwstał Pan samowładnie? Czym jest Zmartwychwstanie?

Post autor: robbo1 » 2019-01-06, 11:12

Widzę,że zamiast merytorycznej rozmowy i wymiany zdań,oraz "walki na wersety" itp wybierasz drogę na niedozwolone skróty przez obrażanie innych.
Niczego człowieku nie udowadniasz.
Teraz nawet się nie starasz.
Rozumiem,że "pływaliście tutaj we własnym sosie" nie zmuszani do myślenia,walki.
Wystarczył napisać bez konieczności uargumentowania.
Najmniej niechęci po rozmowie spodziewałem się p p.Marku Piotrowski.
Widzę jednak,że szybko traci pan panowanie nad sobą i zamiast konstruktywnej rozmowy wybiera ucieczkę.
To "świadkowie" zniechęcani są do rozmów z tzw. [odstępcami" itp.
Wydaje mi się ,że podążasz człowieku taką drogą.
Zrozum,że zgodnie z wer.15 3 rozdz.1 Pt. powinieneś być
zawsze
gotowy do udzielenia odpowiedzi przed
każdym
który od ciebie tego zażąda.
A ty zamiast takiej postawy wybierasz wyrzucenie.
Postawa godna naśladowania?
To teraz przytoczę ci wypowiedź waszego uczonego,wybitnego teologa niemieckiego .prof i wykładowcy teologii dogmatycznej Waltera Kaspera.
Takie prace mam i czytam.
I tak ,gdybym chciał poprzestać na jego wyjaśnieniach,i jemu podobnych,to dowiedziałbym się,że na określenie w s k r z e s z e n i a użyto dwóch gr.słów,które już podawaliśmy.
Dodałbym po nim,że to pierwsze rozumiane jako "wskrzesić",występuje "w stronie czynnej i biernej,jak i przechodniej"
Drugie rozumiane jako "p oz w o l i ć powstać",lub "powstawać" nieprzechodniej".
Przy czym w obu przypadkach wg..wspomnianego katolickiego uczonego mamy do czynienia z metaforycznym wysławianiem.
Takie stwierdzenia jak "być zbudzonym",ewentualnie "budzić się ze snu" to obrazy,przenośnie.
Dodał,że:
"W TYM SENSIE NOWY TESTAMENT,MÓWIĄC O ZMARTWYCHWSTANIU B A R D Z O RZADKO UŻYWA STRONY CZYNNEJ [PODAJE TRZY PRZYPADKI];NAJCZĘŚCIEJ STOSUJE STRONĘ BIERNA W ZAWOALOWANYM OPISIE DZIAŁANIA B O Ż E G O,MÓWIĄC,ŻE JEZUS Z O S T A Ł WSKRZESZONY [PODAJE KILKANAŚCIE TAKICH MIEJSC].W WIELU MIEJSCACH WSKRZESZENIE JEZUSA PRZYPISUJE SIĘ B E Z P O S R E D N I O BOGU [POR.1 KOR.6:14;RZYM.10:9;1 KOR.15:15 I IN]. DOCHODZI DO TEGO ZWŁASZCZA W PRZECIWSTAWNYCH SFORMUŁOWANIACH DZIEJÓW APOSTOLSKICH:"ZABILIŚCIE (TAKICH JAKIE CI PODAWAŁEM) DAWCĘ ŻYCIA,ALE BÓG WSKRZESIŁ GO Z MARTWYCH..."[3:15;por.2:23N;5:30 I IN]. WSKRZESZENIE JEZUSA JEST
Z A T E M
D Z I E Ł E M
BOŻEJ POTĘGI,PODSTAWĄ "DZIAŁANIA JEGO POTĘGI I SIŁY" [EF.1:19N;KOL 2:12],
JEGO CHWAŁY [RZYM.6:4]
(CAŁY CZAS BOGA)
I JEGO DUCHA [RZYM.8:11;1 PT.3:18].
FORMUŁA - BÓG "WSKRZESIŁ Z MARTWYCH" [RZYM.4:24;8:11;2 KOR 4:14;GAL.1:1:EF.1:20;KOL.2:12] STAJE SIĘ ZATEM WRĘCZ NOWOTESTAMENTOWYM OKREŚLENIEM I ZASZCZYTNYM IMIENIEM BOGA...W CZYNIE TYM OSTATECZNIE I W SPOSÓB NIEZRÓWNANY UWIDACZNIA KIM JEST B Ó G,JEST TYM ,W KTÓREGO ZAWARTE JEST ŻYCIE I ŚMIERĆ...DLATEGO B Ó G JEST TYM NA KTÓRYM MOŻNA POLEGAĆ".

Jaki wynika z tej wypowiedzi obraz wskrzeszenia.
Taki,że chociaż znajdziemy przypadki użycia słowa w stronie czynnej to znaczy "zmartwychwstał" w sensie np.obudził się ze snu.
To jest ich niewiele.
Z zasady czytamy,że "został wzbudzony".
To znaczy mamy do czynienia ze stroną bierną w zawoalowanym opisie stwórcy
[naszego Ojca w niebie].
Niemniej poza tymi wieloma przypadkami nie nazwania wskrzeszenia wprost przez [Ojca].
Jest wiele ,w których:
"WSKRZESZENIE JEZUSA PRZYPISUJE SIĘ BEZPOŚREDNIO BOGU".
Co to wszystko oznacza?
Jaki ukazuje to obraz zmartwychwstania?
Zdaniem wspomnianego kat.uczonego Waltera Kaspera:
"WSKRZESZENIE JEZUSA JEST ZATEM D Z I Ł E M BOŻEJ POTĘGI".
Ten czyn ukazuje Go też tym, jaki jest.
I tak z wywodów tego "wybitnego teologa niemieckiego młodszego pokolenia" ,jak go nazwano
wynika co napisałem,i taki obraz miałbym o zmartwychwstaniu,gdyby uznał,że napisał prawdę.
Pozdrawiam "sekciarz". [-x
Ostatnio zmieniony 2019-01-09, 22:36 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4606 times
Kontakt:

Re: Zmartwychwstał Pan samowładnie? Czym jest Zmartwychwstanie?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-01-06, 12:14

Zero treści, nie ma na co odpowiadać.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Zmartwychwstał Pan samowładnie? Czym jest Zmartwychwstanie?

Post autor: Andej » 2019-01-06, 13:56

robbo1 pisze: 2019-01-06, 11:12 ... To "świadkowie" zniechęcani są do rozmów z tzw. [odstępcami" itp. ...
Wielosłowie i powtarzanie w kółko tego samego nie jest argumentem, ani sposobem przekonywania.

Czy '"świadkowie" są zniechęcani? Przez kogo?
Jestem świadkiem Jezusa. I chętnie rozmawiam z odstępcami. Jest mi przykro, że są ludzie, którzy odstąpili od wiary w Boga w Trójcy Jedynego. Ale są dziećmi tego samego Boga Jedynego. Modlę się o ich powrót na łono Kościoła. Wyciągam do nich rękę. I, jeśli szukają prawdy, pomagam im w tym.

Jako świadek nie jestem zniechęcany do rozmów z odstępcami. Co nie znaczy, że nie jestem przestrzegany przed poddaniem się indoktrynacji. Na szczęście jestem dość wyczulony na manipulacje, a odstępcy zwykle nie są geniuszami. Ich słabością jest to, że ulegli manipulacji i fałszywym prorokom. Na podstawie swoich obserwacji stwierdzam, że są pod silna presją środowiska. Tak silną, że uniemożliwia im to samodzielne myślenie. Dlatego w kółko powtarzają te same tezy. Oraz kłamstwa.
Bardzo nie lubię, gdy odstępcy na wszelkie sposoby starają się dokonywać rozłamów w Kościele. Jak odciągają ludzi od Boga i Kościoła. Jak dla własnych korzyści lub ze strachu przed środowiskiem głoszą nienawiść i pogardę dla innych ludzi. A zwłaszcza dla tych, którzy przejrzeli na oczy i postanowili wrócić do Boga i Kościoła.

Dygresja. Zauważ, że nie piszę w cudzysłowie. Bo staram się być świadkiem, a nie "świadkiem".
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Tusia

Re: Zmartwychwstał Pan samowładnie? Czym jest Zmartwychwstanie?

Post autor: Tusia » 2019-01-06, 18:36

robbo1 pisze: 2019-01-06, 11:12 Widzę,że zamiast merytorycznej rozmowy i wymiany zdań,oraz "walki na wersety"
Pytam: Czy Jezus własną mocą powstał z martwych?
Ostatnio zmieniony 2019-01-06, 18:50 przez Tusia, łącznie zmieniany 1 raz.

sam2

Re: Zmartwychwstał Pan samowładnie? Czym jest Zmartwychwstanie?

Post autor: sam2 » 2019-01-06, 18:54

Tusia pisze: 2019-01-06, 18:36
robbo1 pisze: 2019-01-06, 11:12 Widzę,że zamiast merytorycznej rozmowy i wymiany zdań,oraz "walki na wersety"
Co chcesz od mojej książki, którą kiedyś napisałem?

Pytam: Czy Jezus własną mocą powstał z martwych?
Nie czytalem ksiazki, ale na pytanie jest jedna odpowiedz, Tak.
Niemniej wymagala by ona sporo wyjasnien, ale rozwiniecie tego pomine.
Napisze jednak w skrocie, ze Jednosc z Bogiem, powoduje to ze mamy ta moc Boza ktora wyplywa wlasnie z tego zjednoczenia, a tym samym Wola Boza staje sie nasza Wola, a tym samym nasza Wola ma Moc Boza.
O tym wlasnie mowil Jezus wyjasniajac wiare jak ziarnko gorczycy.
Jezus byl najdoskonalej zjednoczony z Bogiem, co jest niekwestionowalnym faktem, gdyz Poczal sie z Ducha Sw.
Ostatnio zmieniony 2019-01-06, 19:10 przez sam2, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Zmartwychwstał Pan samowładnie? Czym jest Zmartwychwstanie?

Post autor: Andej » 2019-01-06, 22:27

sam2 pisze: 2019-01-06, 18:54 ... Jednosc z Bogiem ...
Jedność Bogiem, to JEDNOŚĆ. Trójca sięta jest JEDNOŚCIĄ, tj. Jednym i JEDYNYM BOGIEM.
sam2 pisze: 2019-01-06, 18:54 ... Jezus byl najdoskonalej zjednoczony z Bogiem, co jest niekwestionowalnym faktem, gdyz Poczal sie z Ducha Sw.
Nie był, tylko JEST. Tak jest na początku, teraz i w dowolnej przyszłości.

Bóg nie był, nie będzie, tylko zawsze JEST.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ