Zmartwychwstał Pan samowładnie? Czym jest Zmartwychwstanie?

Czyli rozmowy o naturze Boga i Objawienie Jego w Osobie Ojca, Jezusa Chrystusa, rozmowy także na temat Ducha Świętego, Jego działanie, prowadzenie Kościoła przez Niego, itp.
robbo1

Re: Zmartwychwstał Pan samowładnie? Czym jest Zmartwychwstanie?

Post autor: robbo1 » 2019-01-08, 17:19

Już ci napisałem,że w org.nie ma żadnego [wobec]. Tak oddaje B.T.wyd.V
Trzeba wymusić tu na wersecie wartość porównawcza,żeby dodać,dodać [wobec],czy [przed].
"pierworodnym wszelkiego stworzenia" B.P.
I w dyskusji idzie o to,czy w tym przypadku okr.[pierworodny]ma znaczenie prawne,czy idzie o [aspekt czasowy].
W wer.18 na pewno idzie o aspekt czasowy.
Nie ma powodu,żeby miał inne znaczenie w wer.15.
To już wykazywałem.
Nie tyle prawnym [pozycja] ponieważ ,to ukazanie go jako [pierworodny] zmierza do tego,żeby pokazać,że jest pi e r w s z y we wszystkim.
W tym tak w stworzeniu,jak i w zmartwychwstaniu .wer.18
Zresztą jak już pisałem wtedy nie potrzeba uczynić nic innego jak podac inne gr.słowo,czy dwa odmienne słowa.To wystarczy.
I tak H.Langkammer przekonuje,że "pierworodny spośród umarłych"oznacza "stoi jako p i e r w s z y w szeregu umarłych".
Użycie jednak tego samego słowa,nie oznacza już jednak,że "stoi pierwszy w szeregu stworzonych".
Stoi tu i tu.
Z tej przyczyny przedstawiony jest jako pierworodny w obu przypadkach.
W obu po to,żeby "stał się pierwszym we wszystkim".
Zostało to podane po to,żeby ukazać,że we wszystkim był pierwszy.
W pierwszym przypadku w stworzeniu,w drugim w zmartwychwstaniu.
W obu idzie o to,żeby ukazać,go jako takiego,który "stoi jako pierwszy w szeregu".
Poza tym w wer.18 ukazany jest jako"początek,pierworodny...".
I jedno jest powiązane z drugim.
Wskazuje na to "brak łącznika".
To znaczy początek,to pierworodny [pierwszy], i odwrotnie pierworodny to początek.
Ostatnio zmieniony 2019-01-08, 17:25 przez robbo1, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Zmartwychwstał Pan samowładnie? Czym jest Zmartwychwstanie?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-01-08, 19:39

Nie mówię o łącnziku, tylko o znaczeniu.Tłumaczysz tak, by dopasować do swojego mniemania. Tymczasem w tym tekście nie ma żadnej tajemnicy - termin Pierworodny oddaje 3 prawdy
  • Jezus jest przed wszystkim stworzeniem (oczywiste, bo skoro stworzył świat, to musiał być "przed" nim)
  • Jezus jest Pierworodnym Synem (a więc tym, który w żydowskiej kulturze tamtego czasu jest tym, który nie tylko dziedziczy wszystko po ojcu - włącznie z miejscem w społeczeństwie i zawodem - ale także tym, który może dawać obietnice i podejmować zobowiązania w imieniu ojca - jego Słowo jest jednoznaczne ze słowem ojca
  • w wierszu 18 pokazany jest jeszcze jeden sens - Jezus jako pierwszy zmartwychwstał (czyli w nomenklaturze biblijnej narodził się na nowo) - i w nim mamy to zmartwychwstanie
Jezus, w przeciwieństwie do całego stworzenia, jest jedynym zrodzonym
Do którego bowiem z aniołów powiedział kiedykolwiek: Ty jesteś moim Synem, Jam Cię dziś zrodził? I znowu: Ja będę Mu Ojcem, a On będzie Mi Synem. (6) Skoro zaś znowu wprowadzi Pierworodnego na świat, powie: Niech Mu oddają pokłon wszyscy aniołowie Boży!Hbr 1,5-6/

Gdyby "pierworodny" miało znaczyć "pierwszy stworzony" w tekście musiałoby być słowo protoplastos (tym terminem określany jest Adam), a nie jak w Liście do Kolosan prototokos

robbo1

Re: Zmartwychwstał Pan samowładnie? Czym jest Zmartwychwstanie?

Post autor: robbo1 » 2019-01-09, 10:20

Tylko,że słowa pierworodny w stosunku do naszego zbawiciela użyto w Mt.1:25+2:7
Łuk.2:7 "eteken ton hyion autes ton protokon"
[urodziła syna jej pierworodnego].
I to co napisałem.
Wg."Wielkiego słownika..." R.Popowskiego
pierworodny w przypadku naszego [Zbawiciela] to:pierwszy.
Czytamy o nim jako :
"p i e r w s z y m przed wszelkim stworzeniem [w to wierzą i "świadkowie"]pierwszym wśród powtórnie narodzonych przez wiarę i chrzest,jako pierwszym spośród umarłych".
We wszystkich tych przypadkach idzie o pierwszeństwo w czasie.
Na pewno w drugim i trzecim.
Według was jednak nie w pierwszym.
To jednak stoi wbrew intencji podanego pierworództwa jako ukazanego po to,żeby ukazać go jako :
"ON JEST POCZĄTKIEM,ON PIERWSZY...ABY ON SAM WE WSZYSTKIM MIAŁ PIERWSZEŃSTWO".
Idzie o ukazanie tego,że we wszystkim był pierwszy.
W stworzeniu [nowym narodzeniu],zmartwychwstaniu.
O to i tylko o to.

Wydaje mi się jednak,że pisząc o tym tutaj lekceważymy temat,ponieważ piszemy nie na temat.
O tym dyskutujemy w innym miejscu.
Ostatnio zmieniony 2019-01-09, 10:24 przez robbo1, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Zmartwychwstał Pan samowładnie? Czym jest Zmartwychwstanie?

Post autor: Andej » 2019-01-09, 10:40

Najpierw (jednorazowo) pomogę czytającym. Powołujesz się na dwa fragmenty. Poniżej je zamieszczam w formie, która obowiązuje na tym Forum. Dzięki zastosowaniu koloru, każdy wie, że ma do czynienie z tekstem biblijnym. A i cytowany fragment wyróżnia się z tekstu. Od razu można rozpoznać, gdzie jest zawarta myśl autora postu, a gdzie natchnionego pisarza.
Jeśli to kłopot od strony technicznej, to wystarczy cytowany fragment Biblii zaznaczyć, a następnie kliknąć na kwadracik z narysowaną kropelką i wybrać kolor niebieski. Tylko niebieski. (Kolor czerwony też zarezerwowany, proszę nie używać.) Kwadraciki znajdują się tuż na polem tekstowym. Wyjaśniam tak dziecinnie, gdyż sam mam kłopoty z formatowaniem i komputerowaniem.

Łk 2.7 Porodziła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie.
Mt 1.25 lecz nie zbliżał się do Niej, aż porodziła Syna, któremu nadał imię Jezus.

Fragmentów nie komentuję, gdyż nie mają związku z tematem przewodnim niniejszego wątku.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Tusia

Re: Zmartwychwstał Pan samowładnie? Czym jest Zmartwychwstanie?

Post autor: Tusia » 2019-01-09, 13:38

sam2 pisze: 2019-01-06, 18:54 Nie czytalem ksiazki, ale na pytanie jest jedna odpowiedz, Tak.
Niemniej wymagala by ona sporo wyjasnien
:arrow: http://piotrandryszczak.pl/czy-pan-jezu ... twych.html

robbo1

Re: Zmartwychwstał Pan samowładnie? Czym jest Zmartwychwstanie?

Post autor: robbo1 » 2019-01-09, 16:37

Andej pisze: 2019-01-09, 10:40 Najpierw (jednorazowo) pomogę czytającym. Powołujesz się na dwa fragmenty. Poniżej je zamieszczam w formie, która obowiązuje na tym Forum. Dzięki zastosowaniu koloru, każdy wie, że ma do czynienie z tekstem biblijnym. A i cytowany fragment wyróżnia się z tekstu. Od razu można rozpoznać, gdzie jest zawarta myśl autora postu, a gdzie natchnionego pisarza.
Jeśli to kłopot od strony technicznej, to wystarczy cytowany fragment Biblii zaznaczyć, a następnie kliknąć na kwadracik z narysowaną kropelką i wybrać kolor niebieski. Tylko niebieski. (Kolor czerwony też zarezerwowany, proszę nie używać.) Kwadraciki znajdują się tuż na polem tekstowym. Wyjaśniam tak dziecinnie, gdyż sam mam kłopoty z formatowaniem i komputerowaniem.

Łk 2.7 Porodziła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie.
Mt 1.25 lecz nie zbliżał się do Niej, aż porodziła Syna, któremu nadał imię Jezus.

Fragmentów nie komentuję, gdyż nie mają związku z tematem przewodnim niniejszego wątku.
Tak naprawdę przy określeniu pierworodny na te miejsca powołuje się R.Popowski.
Nie rozumiem przykładu z Mat.1:25
Zrozumiałem Łuk.2:7 z tego powodu zacytowałem.
Niemniej jak sam napisałem zagadnienia poruszone przeze mnie w temacie,[czy jest równy?] zeszły niepotrzebnie tutaj.
Niepotrzebnie.
A pozostając przy temacie widzę,że Tusia nie odniesie się do Jana 10:17 - 18
To uczynię to ja.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Zmartwychwstał Pan samowładnie? Czym jest Zmartwychwstanie?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-01-09, 20:48

"p i e r w s z y m przed wszelkim stworzeniem [w to wierzą i "świadkowie"]pierwszym wśród powtórnie narodzonych przez wiarę i chrzest,jako pierwszym spośród umarłych".
Co Ty wypisujesz?
"p i e r w s z y m przed wszelkim stworzeniem" to zupełnie, ale to zupełnie inne znaczenie niż "pierwszym wśród powtórnie narodzonych"
Wiersze 15 i 18 mówią o zupełnie innym aspekcie pierwszeństwa.
"p i e r w s z y m przed wszelkim stworzeniem" to znaczy, że był zanim powstało stworzenie. A nawet jeszcze więcej, bo oczywiście czas zaczął biec dopiero wraz ze stworzeniem przez Jezusa Wszechświata. On był "przed" czasem.
Ostatnio zmieniony 2019-01-09, 20:49 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

robbo1

Re: Zmartwychwstał Pan samowładnie? Czym jest Zmartwychwstanie?

Post autor: robbo1 » 2019-01-10, 16:32

Nie wiem,czy ty nie umiesz zrozumieć,czy nie chcesz.
Tylko ,że Kol.wer.15-9-23 mówią o osobie i d z i e l e naszego
[Zbawiciela].
W wer.15 czytamy ,kim jest ,przez to jaki.
W rozważanym miejscu nazwany jest:
"pierworodnym wszelkiego stworzenie".
[pierwrodny],B.T.wyd.V [protortokos]
Potem w 16 ,że:
"W nim zostało stworzone wszystko...wszystko przez Niego i dla Niego".
To co napisałeś,a co akceptujemy:
"On też jest przed wszystkim i wszystko istnieje dzięki Niemu...".
Tylko nie to jest istotą problemu,czy odmiennej interpretacji.
W wer.18 czytamy,że tak jak jest pierworodnym wszelkiego stworzenia,jest też pierworodnym [prototokos]spośród umarłych.
I tu i tu jest [pierworodnym].[pierwszym wg.B.P]
Dlaczego i tu i tu jest nazwany pierworodnym?
wer.18
"aby we wszystkim mieć pierwszeństwo".
Pierworodny w wer.15 i 18 ,to takie same pierworodny.
Nie ma innego znaczenia,tylko do zupełnie czego innego się odnosi.
Pierwsze pierworodny do stworzenia,drugie zmartwychwstania.
Pierworodny i tu jest takie same.
Nie ma innego znaczenia,tylko w jednym odnosi się do pierwszeństwa w stworzeniu,w drugim zmartwychwstaniu.
Ja nie mam wątpliwości co do tego,że zaistniał przed czasem.
"On też jest przed wszystkim".
Zaistniał przed wszystkim.
I dopiero Stwórca :
"W NIM...PRZEZ NIEGO I DLA NIEGO" STWORZYŁ WSZYSTKO.
I tak jak pytanie o to co było p r z e d wielkim wybuchem ,jest pozbawione sensu,ponieważ dopiero ze wielkim wybuchem powstał czas [czaso- przestrzeń A.Einstein].
Tak ze stwarzaniem powstał czas,a nasz zbawiciel powstał,jako bezpośrednie dzieło stworzyciela.
Potem wszystko powstało p r z e z [Słowo].
"P R Z E Z NIE WSZYSTKO POWSTAŁO...ŚWIAT P R Z E Z NIE POWSTAŁ" Jana 1:3+10

konik

Re: Zmartwychwstał Pan samowładnie? Czym jest Zmartwychwstanie?

Post autor: konik » 2019-01-10, 18:54

Nie.
Czas jako zjawisko jest powiazany z obrotem ( obrot powstaje zawsze wzgledem osi ).
Wszechswiat zostal stworzony przed czasem ( prawda ) i przez Chrystusa ( przed czasem - prawda).
Nie bylo stworzenia Chrystusa przez Stworce, gdyz jest Chrystus motywem i wspolpodmiotem stworzenia. Osia wszechswiata jest Stworca. Stworca jest (i) Chrystus ( w Nim, przez Niego ... dla Niego - motyw dalszy i z Milosci - motyw bezposredni) przez Nie ( Slowo - Logos ) wszechswiat powstal-
I gdy nastapil ruch ( od Boga -Chrystusa jako zasady Stworcy i zasady stworczej) mozna bylo zaobserwowac uplyw czasu ( czyli przemieszczanie sie materii wzgledem materii - jest to czas wzgledny).
Nazwy zjawisk nastapily w Raju. Tak wiec dzien ziemski zostal okreslony jako 1 obrot naszej planaty wokol osi ( podzielony pozniej na 24 wycinki nazwane godzina - zgodnie z poleceniem Boga nazw dokonal Adam - protoplasta ludzkosci).
Doba galaktyczna to obrot galaktyki wokol centrum ( galaktyki moga posiadac wiecej, niz jedno centrum).
Doba galaktyczna moze siegac miliarda miliardow doby ziemskiej.
Ani w fakcie uplywu czasu, ani w fakcie zasady stworczej nigdzie nie ma mowy o tym, aby w ktoryms z tych przejawow po ich zaistnieniu pojawil sie Chrystus. Wprost przeciwnie - Biblia wyraznie i jednoznacznie stwierdza, ze to w Chrystusie ... i ze to przez Chrystusa zaistnial akt stworczy.
Czyli - Chrystus to ten sam Bog bedacy Stworca, przez ktorego dopelnilo sie to dzielo.
jest to wielka hiperbola zydowska. Wskazanie synowsta osob jest wskazanie jednosci istotowej.
Czyli - jedan Istota, dwie Osoby.
Zydzi nie znajac pelnej nauki, domaslajac sie tych analogii spisalii w taki, a nie inny sposob Biblie.
Ale wystarczylo bezposrednie objawienie w Jezusie - Chrystusie, aby jasne dla zydow ( np.Apostolow) staly sie te relacje.
Juz w Nowym Przymierzu mamy dookreslenie i koncowe objawienie calej Istoty Boga - o Duchu Swietym.
Takie jest proste, pelne, logiczne i prawdziwe wytlumaczenie nauki o Bogu w Trojcy.
Choc temat watku jest o Zmartwychwstaniu, to konieczne bylo takie wytlumaczenie ( zydowskie i mesjanistyczne), aby w konkluzji miec te swiadomosc, ze Jezus w czasie wzglednym ( jako czlowiek-istota wcielona) zostal wskrzeszony, gdy poza czasem juz Zmartwychwstal ( jako Bog, tworca wszystkiego).

Pozdrawiam.

robbo1

Re: Zmartwychwstał Pan samowładnie? Czym jest Zmartwychwstanie?

Post autor: robbo1 » 2019-01-10, 19:25

W istocie twoja odpowiedź jest pod niewłaściwym tematem.
więcej na ten temat pisałem w innym miejscu.
[Czy jest równy?].
Jeżeli możesz przeczytaj tam sobie moje wywody,które inaczej niż twoje nie idą w stronę w stronę filozoficznych procedur,chwytów,tylko egzegezy kilku wersetów,które dotyczą stworzenia.
Tam chętnie porozmawiam.
Tutaj nie.
Tutaj temat dotyczy zmartwychwstania.
Tego czym jest,a tak naprawdę,czym było w przypadku naszego zbawiciela.
Dyskusji,czy zmartwychwstał na co wskazuje słowo,sam z siebie,czy bardziej poprawne jest przedstawianie tego zmartwychwstania jako 'wzbudzenia ze snu",niż obudzenia się.
Wiem,że istnieje powinowactwo jednego do drugiego.
Niemniej takie wersety jak Rzym.10:9
"w sercu swoim wyznasz,ze Bog go wskrzesił z martwych"
wskazują na istnienie tego,który wskrzesza innego.
Ostatnio zmieniony 2019-01-10, 19:25 przez robbo1, łącznie zmieniany 1 raz.

konik

Re: Zmartwychwstał Pan samowładnie? Czym jest Zmartwychwstanie?

Post autor: konik » 2019-01-10, 23:03

Podaj konkretnie temat, to zajrze.

A tak a propo: to, co w swoim mniemaniu nazywasz u siebie "pojsciem w strone egzegezy" jest w samej swej istocie parafilozoficzna interpretacja oderwana od apostolskich korzeni w chrzescijanstwie. I dlatego sam stosujac "dziwne" chwyty tworzysz przedziwne konstrukcje parafilozoficzne, bazujace nie na faktycznej tresci Slowa Bozego, lecz na Twojej projekcji tegoz Slowa.
I nie tylko konik czyli ja to zauwazyl.

Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 2019-01-10, 23:03 przez konik, łącznie zmieniany 1 raz.

robbo1

Re: Zmartwychwstał Pan samowładnie? Czym jest Zmartwychwstanie?

Post autor: robbo1 » 2019-01-11, 14:33

konik pisze: 2019-01-10, 23:03 Podaj konkretnie temat, to zajrze.

A tak a propo: to, co w swoim mniemaniu nazywasz u siebie "pojsciem w strone egzegezy" jest w samej swej istocie parafilozoficzna interpretacja oderwana od apostolskich korzeni w chrzescijanstwie. I dlatego sam stosujac "dziwne" chwyty tworzysz przedziwne konstrukcje parafilozoficzne, bazujace nie na faktycznej tresci Slowa Bozego, lecz na Twojej projekcji tegoz Slowa.
I nie tylko konik czyli ja to zauwazyl.

Pozdrawiam.
Wiadomo,że zgodnie ze zdefiniowanie egzegezy,ta to przeanalizowanie i podanie krytyce tekstów.Jest to sztuka rozumienia i wykładni,w celu ustalenia rodzaju literackiego,sensu wypowiedzi itd.
Mi zwyczajnie idzie o przeanalizowanie greckich słów użytych w tekście.
Zrozumienia ich znaczenia,w naszych i w tamtych czasach.Ich wykorzystywania itd.
Znam pewne zagadnienia z epistemologii i wiem,że przy odczytywaniu tekstu,z zasady mamy do czynienia z "projekcją".
A odczytanie cudzego tekstu [jak i samej rzeczywistości],
jak i samo przetłumaczenie go z obcego języka wielokrotnie jest już interpretacją.
Takiej procedurze oddałem swoje rozważania w temacie "Czy jest równy...".
Zapraszam do przeczytania,jeżeli tego nie uczyniłeś,i nie mam nic przeciw konstruktywnym uwagom.
Już niedługo wracam z pracownikami na budowy,niemniej teraz mam czas na prowadzenie rozmów,i chętnie w nich uczestniczę.
Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 2019-01-11, 14:34 przez robbo1, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Zmartwychwstał Pan samowładnie? Czym jest Zmartwychwstanie?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-01-11, 17:48

Pierworodny w wer.15 i 18 ,to takie same pierworodny.
Nic podobnego.
Zresztą jedno odnosi się do istnienia, a drugie do śmierci.

robbo1

Re: Zmartwychwstał Pan samowładnie? Czym jest Zmartwychwstanie?

Post autor: robbo1 » 2019-01-12, 10:52

Marek_Piotrowski pisze: 2019-01-11, 17:48
Pierworodny w wer.15 i 18 ,to takie same pierworodny.
Nic podobnego.
Zresztą jedno odnosi się do istnienia, a drugie do śmierci.
To wyjaśnij,czy użyto w obu miejscach tego samego greckiego słowa.
Jakie jest jego dosł.tłumaczenie?
Co oznacza.
W jakich miejscach zostało użyte.
Jak?
Po co?
Nie ma potrzeby szukania na siłę miejsc w których pierworodny został użyty w sensie innym,niż to wynika z tego miejsca. Wer.15-18
Jedne wersety tłumaczą inne.
Ich wzajemne użycie w tych trzech wersetach ujawnia co autor miał na myśli.
Tylko jak napisałem pisanie o tym tutaj ,to temat nie na temat.
A wracając do istoty tematu,to zmartwychwstania naszego zbawiciela [samowładnie],czy jego wzbudzenia,to jak wykazywałem więcej przemawia za jego obudzeniem,niż samoczynnym powstaniem.
Przytoczyłem na to wiele wywodów.
Do tego dodam ,że w istocie temat zmartwychwstania w niektórych wczesnych zborach stanowił problem.
Czytamy tam o poprawności wiary w zmartwychwstanie:
SKORO UMARLI NIE ZMARTWYCHWSTAJĄ,PRZECIWKO B O G U ŚWIADCZYMY,ŻE Z MARTWYCH WSKRZESIŁ CHRYSTUSA1 KOR.15:12-15
Takie miejsca przypisują jego powstanie stwórcy.
I nie znam miejsca,które dowodziłoby,ze miał moc do wskrzeszenia samego siebie.
O jednym wspominałem.Tylko,że moim zdaniem,nie dowodzi ono tego,do czego jest wykorzystywane.
Tj.Jana 10:17-18
Ostatnio zmieniony 2019-01-12, 10:54 przez robbo1, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Zmartwychwstał Pan samowładnie? Czym jest Zmartwychwstanie?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-01-12, 11:56

robbo1 pisze: 2019-01-12, 10:52
Marek_Piotrowski pisze: 2019-01-11, 17:48
Pierworodny w wer.15 i 18 ,to takie same pierworodny.
Nic podobnego.
Zresztą jedno odnosi się do istnienia, a drugie do śmierci.
To wyjaśnij,czy użyto w obu miejscach tego samego greckiego słowa.
Właśnie po to, by pokazać pierwszeńśtwo w obu rzeczach - to ani trochę jednak nie oznacza, że oba dotyczą jednej sprawy i że jest to identyczne pierwszeństwo.
CO zresztą wynika z tekstu.
Nie ma potrzeby szukania na siłę miejsc w których pierworodny został użyty w sensie innym,niż to wynika z tego miejsca. Wer.15-18
Jedne wersety tłumaczą inne
No właśnie, skoro tłumaczą, więc dlaczego "nie ma potrzeby"? Bo nie pasuje CI do misternej, chwiejącej się układanki? ;)

To całe bicie piany będące żałosną próbą takiego wykręcenia Pisma by pasowało do wymyślonej prez ŚJ nauki jest żenujące.

ODPOWIEDZ