Zmartwychwstał Pan samowładnie? Czym jest Zmartwychwstanie?

Czyli rozmowy o naturze Boga i Objawienie Jego w Osobie Ojca, Jezusa Chrystusa, rozmowy także na temat Ducha Świętego, Jego działanie, prowadzenie Kościoła przez Niego, itp.
Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Zmartwychwstał Pan samowładnie? Czym jest Zmartwychwstanie?

Post autor: Dezerter » 2017-04-18, 11:41

Właśnie czytając Monolog Andeja zawołałem Alelluja! Halelluja! a nawet HalleJAH!
a później ukłuło mnie słowo ze znanej pieśni :
"Zmartwychwstał Pan samowładnie, jak przepowiedział dokładnie"
tylko, czy jest to biblijne i poprawne teologicznie? W moim przekonaniu mam, że Jezus został wzbudzony z martwych przez Ojca.
Ale dopuszczam zmianę jeśli ktoś argumentem sypnie obficie :-)
Jest też dobry moment, byśmy pogłębili swoje zrozumienie Zmartwychwstania
zapraszam
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Houston

Re: Zmartwychwstał Pan samowładnie? Czym jest Zmartwychwstanie?

Post autor: Houston » 2017-04-18, 11:55

Co powiesz na to? :)

"Jezus w odpowiedzi rzekł im: "Zburzcie tę świątynię, a w trzy dni ją odbuduję". Na to Judejczycy powiedzieli: "Już czterdzieści sześć lat, jak zaczęto budować tę świątynię, a Ty w trzy dni ją postawisz?" On jednak mówił o świątyni swego ciała. Kiedy powstał z martwych, przypomnieli sobie Jego uczniowie, że o tym mówił, dlatego uwierzyli Pismu i każdemu słowu, które Jezus wypowiedział" J 2:19-22

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Zmartwychwstał Pan samowładnie? Czym jest Zmartwychwstanie?

Post autor: Dezerter » 2017-04-18, 13:07

...hmmm
umknęło mi w tym kontekście - cóż 1:0 ;-)
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Zmartwychwstał Pan samowładnie? Czym jest Zmartwychwstanie?

Post autor: Andej » 2017-04-18, 14:20

Jeśli Jezus zstąpił do piekieł, to znaczy że umarł jako człowiek, żyjąc jak Bóg. Jeśli cokolwiek czynił po śmierci, a przed zmartwychwstaniem, to znaczy, że mógł także powstać z martwych. W ten sam sposób, w jaki udał się do piekieł.

Ale to wcale nie przeczy udziału Ojca w tym procesie. Wszak Syn jest współistotny Ojcu. Więc nic nie mogło się stać, poza wolą Ojca. Samowładnie nie znaczy poza Ojcem. Ale o aktywnym udziale i sprawstwie samego Jezusa.

Tak to rozumiem.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Zmartwychwstał Pan samowładnie? Czym jest Zmartwychwstanie?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-04-18, 19:41

Określenie o zmartwychwstaniu i o wzbudzeniu przez Ojca jest w Piśmie stosowane zamiennie:

Rz 8:11 bt5 "A jeżeli mieszka w was Duch Tego, który Jezusa wskrzesił z martwych, to Ten, co wskrzesił Chrystusa Jezusa z martwych, przywróci do życia wasze śmiertelne ciała mocą mieszkającego w was swego Ducha."

(4) A Bóg, będąc bogaty w miłosierdzie, przez wielką swą miłość, jaką nas umiłował, (5) i to nas, umarłych na skutek występków, razem z Chrystusem przywrócił do życia - łaską [bowiem] jesteście zbawieni - (6) razem też wskrzesił i razem posadził na wyżynach niebieskich - w Chrystusie Jezusie, "/Ef 2,4-6/

Kol 2:13 bt5 "I was, umarłych na skutek występków i ?nieobrzezania? waszego [grzesznego] ciała, razem z Nim przywrócił do życia. Darował nam wszystkie występki,"

1P 3:18 bt5 "Chrystus bowiem również raz jeden umarł za grzechy, sprawiedliwy za niesprawiedliwych, aby was do Boga przyprowadzić; zabity wprawdzie na ciele, ale powołany do życia przez Ducha."

==
"(20)Tymczasem jednak Chrystus zmartwychwstał jako pierwszy spośród tych, co pomarli."/1Kor 15,20/
"(21)Ponieważ bowiem przez człowieka [przyszła] śmierć, przez człowieka też [dokona się] zmartwychwstanie."/1Kor 15,21/
"(10)przez poznanie Jego: zarówno mocy Jego zmartwychwstania, jak i udziału w Jego cierpieniach - w nadziei, że upodabniając się do Jego śmierci,"/Flp 3,10/
"(4)że został pogrzebany, że zmartwychwstał trzeciego dnia, zgodnie z Pismem;"/1Kor 15,4/
"(25)Rzekł do niej Jezus: Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Kto we Mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie."/J 11,25/
itd itp

Myślę, ze skoro jest stosowane zamiennie, to znaczy, że oba tw stwierdzenia sa prawdziwe. I faktycznie, dzieła Boga są dziełem wszystkich Osób Trójcy.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Zmartwychwstał Pan samowładnie? Czym jest Zmartwychwstanie?

Post autor: Dezerter » 2017-04-18, 22:27

Myślę, ze skoro jest stosowane zamiennie, to znaczy, że oba tw stwierdzenia sa prawdziwe. I faktycznie, dzieła Boga są dziełem wszystkich Osób Trójcy.
Muszę się zgodzić, bo Duch Św również jest wymieniony jako "powołujący do życia" Jezusa
... i jak tu nie wierzyć w Trójcę i Boga Trójjedynego?!
I jak tu z wami prowadzić forum dyskusyjne skoro parę postów i wszyscy ze wszystkimi się zgadzają ;-)
Żartuję oczywiście - a tak serio cieszę się, że pewne sprawy sobie , przynajmniej ja, porządkuję i systematyzuję
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

robbo1

Re: Zmartwychwstał Pan samowładnie? Czym jest Zmartwychwstanie?

Post autor: robbo1 » 2019-01-02, 17:41

Według słownikowej definicji zmartwychwstanie lub wskrzeszenie zmarłych to
"przywrócenie do życia ciał zmarłych".
Tak to "zmartwychwstanie to wskrzeszenie".
I tak w Dz.Ap.2:22-24 czytamy o człowieku
"KTÓREGO BÓG POTWIERDZIŁ WAM NIEZWYKŁYMI CZYNAMI,CUDAMI I ZNAKAMI,JAKICH B Ó G PRZEZ NIEGO DOKONYWAŁ POŚRÓD WAS...PRZYBILIŚCIE RĘKAMI BEZBOŻNYCH DO KRZYŻA I ZABILIŚCIE.B Ó G JEDNAK ZERWAŁ WIĘZY ŚMIERCI I
W S K R Z E S I Ł
GO ,PONIEWAŻ NIEMOŻLIWE BYŁO ABY PANOWAŁA NAD NIM".
"ZABILIŚCIE DAWCĘ ŻYCIA,KTÓREGO BÓG WSKRZESIŁ"Dz.Ap.3:15
"TO NIECH WAM WSZYSTKIM I CAŁEMU LUDOWI IZRAELA BĘDZIE WIADOMO,ŻE W IMIĘ JEZUSA CHRYSTUSA NAZAREJCZYKA,KTÓREGO UKRZYŻOWALIŚCIE ,A KTÓREGO BÓG WSKRZESIŁ...."Dz.Ap.4:10
"BÓG NASZYCH OJCÓW WSKRZESIŁ JEZUSA,KTÓREGO ZGŁADZILIŚCIE PRZEZ UKRZYŻOWANIE".Dz.Ap.5:30
"...JEGO TO ZGŁADZILI PRZEZ UKRZYŻOWANIE.BÓG WSKRZESIŁ GO TRZECIEGO DNIA..."Dz.Ap.10:39-40 Przekład ekumeniczny
Takie było pierwotne nauczanie.
Takie słowa słyszeli wszyscy o zmartwychwstaniu naszego Zbawiciela.
Zg. z zasadami języka polskiego, niniejszego Forum oraz naszej religii słowo Zbawiciel piszemy zawsze zaczynając je wielką literą. Andej
Ostatnio zmieniony 2019-01-03, 08:10 przez Andej, łącznie zmieniany 4 razy.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Zmartwychwstał Pan samowładnie? Czym jest Zmartwychwstanie?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-01-02, 19:40

Przepraszam, ale tworzysz niestworzone koncepcje na podstawie tłumaczenia na polski. Słowo ἐγείρω (STRONG 1453) może oznaczać zarówno zmartwychwstać, jak i być wskreszonym(przez kogoś) a także powstawać, budzić się, powodować, dostawać, podnosić, wznosić ponowie, wstawać.
Jak zaraz pokażę, może nawet oznaczać zwykłe podniesienie się z łóżka :)

Żeby nie być gołosłownym - zostało użyte np. tu:
Mt 2:13-14 "Gdy oni odjechali, oto anioł Pański ukazał się Józefowi we śnie i rzekł: Wstań, weź Dziecię i Jego Matkę i uchodź do Egiptu; pozostań tam, aż ci powiem; bo Herod będzie szukał Dziecięcia, aby Je zgładzić. On wstał, wziął w nocy Dziecię i Jego Matkę i udał się do Egiptu;"

I analogicznie:
Mt 2, 19-21 A gdy Herod umarł, oto Józefowi w Egipcie ukazał się anioł Pański we śnie, i rzekł: Wstań, weź Dziecię i Jego Matkę i idź do ziemi Izraela, bo już umarli ci, którzy czyhali na życie Dziecięcia. On więc wstał, wziął Dziecię i Jego Matkę i wrócił do ziemi Izraela.

Myślisz, że ktoś Józefa podnosił? ;)

Identycznie:
Mt 8:15 "Ujął ją za rękę, a gorączka ją opuściła. Wstała i usługiwała Mu."


I tak dalej, i tym podobne. Więcej możesz przeczytać tu https://biblehub.com/str/greek/1453.htm

Identycznie jest z innym słowem używanym na określenie zmartwychwstania - αναστησεται (STRONG 450) - używa się zarówno do określenia sytuacji gdy ktoś jest wzbudzany, jak i gdy sam wstaje. Znaczeń też jest zresztą więcej niż "być wskrzeszonym (przez kogoś)" czy "zmartwychwstać (samowładnie)" - na przykład powstawać, otrzymać, dostać, podnosić, podnosić ponownie, wznosić się, wzrastać, stoisko (!).

Tak więc podobne rozważania, jakie zaproponowałeś, nie mają niestety specjalnego sensu.

To tyle językowo. Natomiast to, iż w Piśmie odczytujemy zarówno to, że Jezus zmartwychwstał, jak i że został wzbudzony (wskrzeszony) jest spowodowane tym, że - jak wszystkie działania Boga - zmartwychwstanie jest owocem działania całej Trójcy Świętej - a więc Jezus jest zarówno wskrzeszanym, jak i wskrzesicielem. Nasz język ma odpowiednich sformułowań do opisu takiego współdziałania Jednego Boga w trzech osobach.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Zmartwychwstał Pan samowładnie? Czym jest Zmartwychwstanie?

Post autor: Viridiana » 2019-01-03, 17:31

Dezerter pisze: 2017-04-18, 11:41 a później ukłuło mnie słowo ze znanej pieśni :
"Zmartwychwstał Pan samowładnie, jak przepowiedział dokładnie"
tylko, czy jest to biblijne i poprawne teologicznie? W moim przekonaniu mam, że Jezus został wzbudzony z martwych przez Ojca.
Znalazłam w Katechizmie takie dwa punkty:
648 Zmartwychwstanie Chrystusa jako transcendentne wkroczenie Boga w stworzenie i w historię jest przedmiotem wiary. Działają w nim równocześnie trzy Osoby Boskie i ukazują swoją własną oryginalność. Zmartwychwstanie dokonało się mocą Ojca, który "wskrzesił"511 Chrystusa, swego Syna, i przez to w doskonały sposób wprowadził Jego człowieczeństwo – wraz z Jego ciałem – do Trójcy. Jezus zostaje ostatecznie objawiony jako "ustanowiony według Ducha Świętości przez powstanie z martwych pełnym mocy Synem Bożym" (Rz 1, 3-4). Św. Paweł podkreśla ukazanie się mocy Bożej512 przez dzieło Ducha, który ożywił martwe człowieczeństwo Jezusa i powołał go do chwalebnego stanu Pana.

649 Jeśli chodzi o Syna, to dokonuje On swego własnego zmartwychwstania swoją Boską mocą. Jezus zapowiada, że Syn Człowieczy będzie musiał wiele cierpieć i umrzeć, a następnie zmartwychwstanie (w czynnym znaczeniu tego słowa)513. A w innym miejscu stwierdza wprost: "Życie moje oddaję, aby je... znów odzyskać... Mam moc je oddać i mam moc je znów odzyskać" (J 10, 17-18). "Wierzymy, że Jezus istotnie umarł i zmartwychwstał" (1 Tes 4, 14).
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Zmartwychwstał Pan samowładnie? Czym jest Zmartwychwstanie?

Post autor: Dezerter » 2019-01-03, 17:45

Ja widzę sprzeczność:
Zmartwychwstanie dokonało się mocą Ojca, który "wskrzesił"511 Chrystusa,
a w drugim punkcie
649 Jeśli chodzi o Syna, to dokonuje On swego własnego zmartwychwstania swoją Boską mocą.
Albo się zakręcili ;) , albo celowo podkreślają , że Bóg jest Trójjedyny
jedno jest pewne
Zmartwychwstanie Jezusa, jako człowieka, odbyło się za sprawą Mocy Bożej
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Zmartwychwstał Pan samowładnie? Czym jest Zmartwychwstanie?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-01-03, 17:51

Dezerter pisze: 2019-01-03, 17:45 Zmartwychwstanie Jezusa, jako człowieka, odbyło się za sprawą Mocy Bożej
...zarówno wówczas, gdy zmartwychwstał samowładnie (bo sam jest Bogiem), jak i wówczas gdyby był wskrzeszony ;)

Każde działanie (stworzenie, objawienie, odkupienie, napełnienie, zmartwychwstanie, wniebowstąpienie itd) jest wspólnym dziełem Trójcy Świętej, choć zwykle przypisujemy je jednej z Osób.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Zmartwychwstał Pan samowładnie? Czym jest Zmartwychwstanie?

Post autor: Dezerter » 2019-01-03, 19:46

Zgadzam się, czyli nie ma dzielić czasami włosa na troje...
a raczej na Trzy Osoby.

A tak z innej beczki- czy ktoś widzi jakieś przeciwwskazanie by śpiewać kolędy podczas adoracji NS ? - tak planujemy zrobić jutro
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

robbo1

Re: Zmartwychwstał Pan samowładnie? Czym jest Zmartwychwstanie?

Post autor: robbo1 » 2019-01-03, 20:10

Marek_Piotrowski pisze: 2019-01-02, 19:40 Przepraszam, ale tworzysz niestworzone koncepcje na podstawie tłumaczenia na polski. Słowo ἐγείρω (STRONG 1453) może oznaczać zarówno zmartwychwstać, jak i być wskreszonym(przez kogoś) a także powstawać, budzić się, powodować, dostawać, podnosić, wznosić ponowie, wstawać.
Jak zaraz pokażę, może nawet oznaczać zwykłe podniesienie się z łóżka :)

Żeby nie być gołosłownym - zostało użyte np. tu:
Mt 2:13-14 "Gdy oni odjechali, oto anioł Pański ukazał się Józefowi we śnie i rzekł: Wstań, weź Dziecię i Jego Matkę i uchodź do Egiptu; pozostań tam, aż ci powiem; bo Herod będzie szukał Dziecięcia, aby Je zgładzić. On wstał, wziął w nocy Dziecię i Jego Matkę i udał się do Egiptu;"

I analogicznie:
Mt 2, 19-21 A gdy Herod umarł, oto Józefowi w Egipcie ukazał się anioł Pański we śnie, i rzekł: Wstań, weź Dziecię i Jego Matkę i idź do ziemi Izraela, bo już umarli ci, którzy czyhali na życie Dziecięcia. On więc wstał, wziął Dziecię i Jego Matkę i wrócił do ziemi Izraela.

Myślisz, że ktoś Józefa podnosił? ;)

Identycznie:
Mt 8:15 "Ujął ją za rękę, a gorączka ją opuściła. Wstała i usługiwała Mu."


I tak dalej, i tym podobne. Więcej możesz przeczytać tu https://biblehub.com/str/greek/1453.htm

Identycznie jest z innym słowem używanym na określenie zmartwychwstania - αναστησεται (STRONG 450) - używa się zarówno do określenia sytuacji gdy ktoś jest wzbudzany, jak i gdy sam wstaje. Znaczeń też jest zresztą więcej niż "być wskrzeszonym (przez kogoś)" czy "zmartwychwstać (samowładnie)" - na przykład powstawać, otrzymać, dostać, podnosić, podnosić ponownie, wznosić się, wzrastać, stoisko (!).

Tak więc podobne rozważania, jakie zaproponowałeś, nie mają niestety specjalnego sensu.

To tyle językowo. Natomiast to, iż w Piśmie odczytujemy zarówno to, że Jezus zmartwychwstał, jak i że został wzbudzony (wskrzeszony) jest spowodowane tym, że - jak wszystkie działania Boga - zmartwychwstanie jest owocem działania całej Trójcy Świętej - a więc Jezus jest zarówno wskrzeszanym, jak i wskrzesicielem. Nasz język ma odpowiednich sformułowań do opisu takiego współdziałania Jednego Boga w trzech osobach.
Tylko,że to co napisałeś potwierdza to co i ja napisałem.
W niczym się nie różnimy.
Nie rozumiem z tej przyczyny twojego zarzutu.
Ja nie twierdzę,że użyte gr. słowo nie zawiera w sobie nic ponad to,co napisałem,że zawiera.
Nie znaczy to jednak,że nie mieści się w jednym drugie.
Jeżeli zmartwychwstać oznacza zostać wskrzeszonym [przez kogoś].
To tym,który Go wskrzesił jest stwórca.
"BÓG WSKRZESIŁ GO,ZERWAWSZY WIĘZY ŚMIERCI".Dz.Ap.2:22
Prawdą jest,że został wskrzeszony,czy to nieprawda?
Co prawda w Jana 10:17-18 czytamy:
"DLATEGO MIŁUJE MNIE OJCIEC,BO JA ZYCIE MOJE ODDAJĘ,
ABY JE ZNÓW ODZYSKAĆ.
NIKT GO MI NIE ZABIERA
(PONIEWAŻ?)
JA OD SIEBIE JE ODDAJĘ.
MAM MOC JE ODDAĆ
MAM MOC JE ZNÓW ODZYSKAĆ.
TAKI N A K A Z OTRZYMAŁEM OD SWEGO OJCA".
Czytamy,"życie moje oddaję,aby je znów odzyskać".
W Nim jest moc oddania życia,i odzyskania.
Tego życia nikt nie z a b i e r a
ponieważ ja od siebie je daję.
I tak w Jana 2:18-22 czytamy,że od naszego Zbawiciela uczeni zażądali znaku.
On powiedział,żeby zburzyli świątynię,którą On odbuduje w trzy dni.
"a j a w trzy dni ją wzniosę".
" j a"
"Ale on mówił o świątyni swego ciała".
I co się wydarzyło?
wer.22
"A gdy zmartwychwstał",inne tł."A gdy powstał z martwych".
Łuk.24:5-6
Ostatnio zmieniony 2019-01-03, 20:37 przez robbo1, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Zmartwychwstał Pan samowładnie? Czym jest Zmartwychwstanie?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-01-03, 23:40

RObbo1, myślałem że chcesz prowadzić tu poważną rozmowę - a Ty pakujesz się w taką manipulację .
Wyraźnie pokazałem, ze znaczenie "zmartwychwstał" i "został wskrzeszony" są stosowane zamiennie i są jednoznaczne. Ale to w zadnym wypadku nie usprawiedliwia wniosku jakoby "zmartwychwstać oznacza zostać wskrzeszonym [przez kogoś]" - to po prostu nieprawda, bo jest to relacja dwustronna, a nie sprowadzona do tego, co chciałeś przeforsować.

Albo nie przeczytałeś uważnie tego, co Ci (z pewnym nakładem pracy) odpowiedziałem (i w takim wypadku nie zasługujesz na dalszą dyskusję) albo przeczytałeś i idziesz w zaparte (i wówczas tym bardziej na nią nie zasługujesz).
Czy ŚJ nie potrafią dyskutować bez wwijania podobnych numerów?

Simon

Re: Zmartwychwstał Pan samowładnie? Czym jest Zmartwychwstanie?

Post autor: Simon » 2019-01-04, 09:43

Dezerter pisze: 2017-04-18, 11:41...ukłuło mnie słowo ze znanej pieśni :"Zmartwychwstał Pan samowładnie, jak przepowiedział dokładnie" tylko, czy jest to biblijne i poprawne teologicznie? W moim przekonaniu mam, że Jezus został wzbudzony z martwych przez Ojca.
Oczywiście, że jest to biblijne i poprawne teologicznie.W Ewangelii według św.Jana, Chrystus mówi do Żydów takie oto słowa:

Zburzcie tę świątynię, a Ja w trzech dniach wzniosę ją na nowo». Powiedzieli do Niego Żydzi: «Czterdzieści sześć lat budowano tę świątynię, a Ty ją wzniesiesz w przeciągu trzech dni?»On zaś mówił o świątyni swego ciała. Gdy więc zmartwychwstał, przypomnieli sobie uczniowie Jego, że to powiedział, i uwierzyli Pismu i słowu, które wyrzekł Jezus." (J 2, 19-22)

Przeanalizujmy ten werset:

"Zburzcie tę świątynię" - W wersie 21 mamy wyjaśnienie, że chodzi o ciało Jezusa: "(21) On zaś mówił o świątyni swego ciała"

"Ja w trzech dniach wzniosę ją na nowo" - słowa "Ja wzniosę" pokazują, że Jezus sam wstanie z grobu.

Natomiast co do Twojego stwierdzenia, że Jezus został wzbudzony z martwych przez Boga (Ojca), to owszem, jest to prawda.Nie ma żadnej sprzeczności pomiędzy tym, że Jezus zmartwychwstał sam, a tym, że wskrzesił go Bóg jak mówi nam werset Rz 10,9:

"Jeżeli więc ustami swoimi wyznasz, że JEZUS JEST PANEM, i w sercu swoim uwierzysz, że Bóg Go wskrzesił z martwych - osiągniesz zbawienie."

A dlaczego nie ma sprzeczności, zaraz wyjaśnię.Trzeba zastanowić się, co kryje się za słowami "Bóg Go wskrzesił z martwych" z Rz 10,9.W Bogu są trzy Osoby: Ojciec, Syn i Duch Święty. W zmartwychwstaniu Pana Jezusa biorą udział wszystkie trzy Osoby boskie:

Bóg Ojciec:

"Lecz Bóg wskrzesił Go, zerwawszy więzy śmierci, gdyż niemożliwe było, aby ona panowała nad Nim..." (Dz 2,24)

Syn Boży:

"Zburzcie tę świątynię, a Ja w trzech dniach wzniosę ją na nowo»" (J 2,19)

Duch Święty:

"Bo i Chrystus raz jeden cierpiał za grzechy, Sprawiedliwy za niesprawiedliwych, aby was doprowadzić do Boga; poniósłszy śmierć jako człowiek, został wskrzeszony do życia przez Ducha"

A więc zmartwychwstanie Jezusa, jest dziełem całej Trójcy Świętej.

ODPOWIEDZ