Kim jest dla Was Jezus?

Czyli rozmowy o naturze Boga i Objawienie Jego w Osobie Ojca, Jezusa Chrystusa, rozmowy także na temat Ducha Świętego, Jego działanie, prowadzenie Kościoła przez Niego, itp.
ODPOWIEDZ
B.Wisniewski

Re: Kim jest dla Was Jezus?

Post autor: B.Wisniewski » 2018-12-26, 18:17

Marek_Piotrowski pisze: 2018-12-26, 15:07 Dużo mądrych słów skrywających niemądrą treść.
Cytując klasyka "Aspice num mage sit nostrum penetrabile telum"...

Dziękuję Ci Marku za uwagę, która niestety nacechowana jest negatywnymi emocjami. Sądzę, że czas świąteczny jest raczej sposobnością ku temu by wyzbywać się negatywnych emocji. Zawsze jestem gotów rozmawiać na temat tożsamości historycznego Jezusa, jednak staram się to czynić - przynajmniej od jakiegoś czasu- w duchu uprzejmości i poszanowania opinii przeciwnych.
Ostatnio zmieniony 2018-12-26, 18:18 przez B.Wisniewski, łącznie zmieniany 2 razy.

agust
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 425
Rejestracja: 3 cze 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 56 times
Been thanked: 98 times

Re: Kim jest dla Was Jezus?

Post autor: agust » 2018-12-26, 19:10

B.Wisniewski pisze: 2018-12-26, 14:05 Inspirujacym wyznawcą judaizmu, niezwykle oddanym swojemu Bogu, ustawicznie ukazującym istotę człowieczeństwa.
Ależ to jest forum "Z Chrystusem". Przypadkiem nie pomyliłeś czegoś Wiśniewski?

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Kim jest dla Was Jezus?

Post autor: Dezerter » 2018-12-26, 19:27

agust pisze: 2018-12-26, 19:10
B.Wisniewski pisze: 2018-12-26, 14:05 Inspirujacym wyznawcą judaizmu, niezwykle oddanym swojemu Bogu, ustawicznie ukazującym istotę człowieczeństwa.
Ależ to jest forum "Z Chrystusem". Przypadkiem nie pomyliłeś czegoś Wiśniewski?
ZChrystusem, czyli/znaczy z Mesjaszem, a Mesjasz przecież żydowski a nie chiński i wypełniał zapowiedzi judaizmu, cytował Torę , która jest święta księgą Judaizmu, obchodził judaistyczne święta, Świątynia, synagogi itd itp - długo mógłbym argumentować, za tym, że Jeszua był wyznawcą judaizmu.
Że był niezwykle oddany swojemu Bogu, to chyba nie masz wątpliwości, bo wyrażał to wielokrotnie - chyba nie muszę cytować.
A, że pokazał nam pełnię naszego człowieczeństwa ukazując jego pełnię, w swoim życiu, to też prawda.
B. Wiśniewski rozumie to nieco inaczej niż my, więc będzie o czym dyskutować :!:
Witam cię na forum - jedna rada, tak z dobrego serca, szanuj nas i nasza wiarę, a będziesz sanowany :)
szalom
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

agust
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 425
Rejestracja: 3 cze 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 56 times
Been thanked: 98 times

Re: Kim jest dla Was Jezus?

Post autor: agust » 2018-12-26, 20:10

Dezerter pisze: 2018-12-26, 19:27 B. Wiśniewski rozumie to nieco inaczej niż my, więc będzie o czym dyskutować :!:
Przynajmniej ja w Chrystusa wierzę, i nie będę na ten temat dyskutował. Natomiast można dyskutować o tym, co Jezus w judaiźmie odrzucał.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Kim jest dla Was Jezus?

Post autor: Andej » 2018-12-26, 22:06

W takim razie swojemu znaczy jedynemu. A także mojemu. I naszemu dla tych, którzy wierzą w Boga Jedynego.

Ojce także mojego. Jako, że Stworzyciel jest Ojcem całego stworzenia.

Czy Jezus coś odrzucał w Judaizmie? Pewne ludzkie naleciałości. Kierowanie się najpierw prawem, a dopiero później miłością. Ograniczaniem miłości do Żydów wyłącznie. Ale Jezus nie zmieniał judaizmu, ale wskazywał właściwą interpretację.

Bóg w Trójcy Jedyny nie jest do pojęcia rozumowo. To kwestia wiary. Wiary, którą wyznaję. Bez wielkich i górnolotnych rozważań teologicznych. Tak na poziomie moich możliwości.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

B.Wisniewski

Re: Kim jest dla Was Jezus?

Post autor: B.Wisniewski » 2018-12-26, 23:11

agust pisze: 2018-12-26, 19:10
B.Wisniewski pisze: 2018-12-26, 14:05 Inspirujacym wyznawcą judaizmu, niezwykle oddanym swojemu Bogu, ustawicznie ukazującym istotę człowieczeństwa.
Ależ to jest forum "Z Chrystusem". Przypadkiem nie pomyliłeś czegoś Wiśniewski?
Drogi Auguście, niczego nie pomyliłem. Historyczni judeochrześcijanie z Palestyny, bardzo gorliwi wyznawcy Pana Jezusa powszechnie nazywani ebionitami uznawali w Nim Chrystusa - dokładnie tak samo jak Ja - twierdząc jednocześnie, iż był człowiekiem spośród ludzi. Zatem w ich opinii takim Mesjaszem jakiego zapowiedzieli prorocy w ST. Moje stanowisko jest zbieżne z wieloma znakomitymi teologami, którzy albo byli, albo wciąż są członkami Kościoła Rzymskokatolickiego jak Hans Kung, Karl Joseph Kuschel, Jerome Murphy-O'Connor OP, Uta Ranke Heinemann czy dwóch moich ulubionych jezuickich teologów Jona Sobrino i Roger Haight. Nie wspominając prześwietnych teologów, których potępiono dekretem Lamentabili czy teologów unitariańskich jak chociażby św. pamięci profesor James Luther Adams, Waldo Emerson, dr. Joseph Priestley et consortes. Przecież nie wszyscy musimy się ze wszystkimi zgadzać, a te zagadnienia są niezwykle złożone i po dziś dzień toczą się wnikliwy dyskusje na temat rzeczywistego zamysłu i intencji towarzyszących synoptykom, redaktorom ew. Jana i literatury epistolarnej w przedstawieniu osoby Jezusa z Nazaretu. Szanuję to, że dostrzegasz w Nim Boga pojmowanego kat'eksochen Theos ek Theou, gdy dla mnie jest On Anthropos ex Anthropou i dostrzegam w tym niezwykłe piękno a zarazem coś niesamowicie praktycznego.

Auguście, ja również wierzę w Chrystusa w to, że był Synem Boga jednorodzonym, Mesjaszem, Zbawicielem, Prorokiem, Prawdą, Drogą, Życiem, Mową Boga, Mądrością Boga etc. jednocześnie rozumiejąc te wszystkie określenia zapewne inaczej niż Ty.

Witaj Dezerterze (nie wiem czy nie spotkaliśmy się lata temu na forum Tajnej Kwatery Rebeliantów i wcześniej forum Bosego - chyba, że to inny Dezerter).
Ostatnio zmieniony 2018-12-26, 23:16 przez B.Wisniewski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Kim jest dla Was Jezus?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-12-27, 09:24

B.Wisniewski pisze: 2018-12-26, 18:17
Marek_Piotrowski pisze: 2018-12-26, 15:07 Dużo mądrych słów skrywających niemądrą treść.
Cytując klasyka "Aspice num mage sit nostrum penetrabile telum"...

Dziękuję Ci Marku za uwagę, która niestety nacechowana jest negatywnymi emocjami. Sądzę, że czas świąteczny jest raczej sposobnością ku temu by wyzbywać się negatywnych emocji. Zawsze jestem gotów rozmawiać na temat tożsamości historycznego Jezusa, jednak staram się to czynić - przynajmniej od jakiegoś czasu- w duchu uprzejmości i poszanowania opinii przeciwnych.
Przeciwnie. Mogę mieć pozytywny stosunek do człowieka wypowiadającego takie rzeczy, ale nie widzę powodu by mieć pozytywny stosunek do tego typu herezji.

agust
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 425
Rejestracja: 3 cze 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 56 times
Been thanked: 98 times

Re: Kim jest dla Was Jezus?

Post autor: agust » 2018-12-27, 10:31

Andej pisze: 2018-12-26, 22:06 Czy Jezus coś odrzucał w Judaizmie? Pewne ludzkie naleciałości. Kierowanie się najpierw prawem, a dopiero później miłością. Ograniczaniem miłości do Żydów wyłącznie. Ale Jezus nie zmieniał judaizmu, ale wskazywał właściwą interpretację.
Andeju, to oświeć mnie, proszę: wczoraj było wspomnienie męczennika za wiarę św. Szczepana . To kto go ukamienował, to były tylko ludzkie naleciałości, czy judaistyczne prawo? Jezusa zabiło judaistyczne prawo, choćby zwyczajowe, czy tylko ludzkie naleciałości? - jeżeli pominiemy Boży zamysł. Można by tak bardzo długo. Jezus nie odrzucał swoich korzeni i związku Ewangelii z judaizmem. Judaistyczną interpretację narodu wybranego o której wspominasz, także odrzucał. To są kamienie milowe, a nie naleciałości. Czy muzułmanie, islamiści, którym bliżej do ST, mają coś wspólnego z Jezusem w pojęciu chrześcijan? Jezus to akceptował, czy przestrzegał przed fałszywymi prorokami?
W ilu wypadkach, Prawo Mojżeszowe zezwalało, a nawet nakazywało zabijanie człowieka? - bo nie ogarniam.
B.Wisniewski pisze: 2018-12-26, 23:11 Auguście, ja również wierzę w Chrystusa w to, że był Synem Boga jednorodzonym, Mesjaszem, Zbawicielem, Prorokiem, Prawdą, Drogą, Życiem, Mową Boga, Mądrością Boga etc. jednocześnie rozumiejąc te wszystkie określenia zapewne inaczej niż Ty.
Rozumiesz inaczej, czyli tak, jak ja rozumiem świąteczną choinkę i kolędników?

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Kim jest dla Was Jezus?

Post autor: Dezerter » 2018-12-27, 13:16

agust pisze: 2018-12-27, 10:31
Andej pisze: 2018-12-26, 22:06 Czy Jezus coś odrzucał w Judaizmie? Pewne ludzkie naleciałości. Kierowanie się najpierw prawem, a dopiero później miłością. Ograniczaniem miłości do Żydów wyłącznie. Ale Jezus nie zmieniał judaizmu, ale wskazywał właściwą interpretację.
Andeju, to oświeć mnie, proszę: wczoraj było wspomnienie męczennika za wiarę św. Szczepana . To kto go ukamienował, to były tylko ludzkie naleciałości, czy judaistyczne prawo? Jezusa zabiło judaistyczne prawo, choćby zwyczajowe, czy tylko ludzkie naleciałości? - jeżeli pominiemy Boży zamysł. Można by tak bardzo długo. Jezus nie odrzucał swoich korzeni i związku Ewangelii z judaizmem. Judaistyczną interpretację narodu wybranego o której wspominasz, także odrzucał. To są kamienie milowe, a nie naleciałości. Czy muzułmanie, islamiści, którym bliżej do ST, mają coś wspólnego z Jezusem w pojęciu chrześcijan? Jezus to akceptował, czy przestrzegał przed fałszywymi prorokami?
W ilu wypadkach, Prawo Mojżeszowe zezwalało, a nawet nakazywało zabijanie człowieka? - bo nie ogarniam.
Aguscie ja całkowicie zgadam się z tekstem Andeja
zadam ci twoje pytanie troszeczkę tylko zmienione:
Aguscie, to oświeć mnie, proszę: wczoraj było wspomnienie męczenniczki za wiarę św. Joanny Dark . To kto ją spalił na stosie, to były tylko ludzkie naleciałości, czy chrześcijańskie prawo? . To że większość kapłanów judaizmu nie rozpoznało swojego Mesjasza to fakt, ale wielu wyznawców judaizmu rozpoznało Go i poszło do nas pogan przekazać nam tą dobrą nowinę, miedzi innymi ten który brał udział w ukamienowaniu Szczepana, ten, który przebił bok Jezusowi - taki przedziwny zamysł Boży
.
Judaistyczną interpretację narodu wybranego o której wspominasz, także odrzucał.
- to ja poproszę cytaty na to , ale z Jezusa.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

B.Wisniewski

Re: Kim jest dla Was Jezus?

Post autor: B.Wisniewski » 2018-12-27, 14:05

Marek_Piotrowski pisze: 2018-12-27, 09:24Przeciwnie. Mogę mieć pozytywny stosunek do człowieka wypowiadającego takie rzeczy, ale nie widzę powodu by mieć pozytywny stosunek do tego typu herezji.
Widzisz, w oczach wielu ludzi Twoje poglądy mogą uchodzić za heretyckie. Jest zresztą wielu takich, którzy nawet odmówią Ci miana chrześcijanina wychodząc z podobnych założeń jak Twoje. Tego typu epitety nigdy nie były konstruktywne, wprost przeciwne sprawiały, że jedynie wbijano się w pychę i hołdowano błędnym obyczajom. Marku, jestem otwarty na to, żebyś mi wykazał, iż tkwię w błędzie. W mojej ocenie problematyka tych zagadnień jest nieco bardziej złożona niż chciałbyś to widzieć. Co zresztą pięknie pokazuje bardzo duże zróżnicowanie poglądów nawet pośród teologów w Kościele Rzymskokatolickim. Gdy zaś weźmiemy pod uwagę poglądy teologów niekatolickich robi się jeszcze ciekawiej. Co znamienne w pierwotnym kościele funkcjonował bardzo duży pluralizm jeżeli chodzi o zagadnienia teologiczne. Oczywiście z czasem gdy tkanka etniczna z judeochrześcijan topniała na rzecz etnochrześcijan proporcje te uległy zmianie.

Proponuję Ci zatem Marku mały challenge możemy otwarcie omówić te zagadnienia lub w ramach PM przedstawimy swoje racje oparte na Piśmie, rozumie i historii i na podstawie tak sformułowanych przesłanek postawimy konkluzję.
Ostatnio zmieniony 2018-12-27, 14:05 przez B.Wisniewski, łącznie zmieniany 1 raz.

agust
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 425
Rejestracja: 3 cze 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 56 times
Been thanked: 98 times

Re: Kim jest dla Was Jezus?

Post autor: agust » 2018-12-27, 15:23

Dezerter pisze:
Aguscie ja całkowicie zgadam się z tekstem Andeja
zadam ci twoje pytanie troszeczkę tylko zmienione:
Aguscie, to oświeć mnie, proszę: wczoraj było wspomnienie męczenniczki za wiarę św. Joanny Dark . To kto ją spalił na stosie, to były tylko ludzkie naleciałości, czy chrześcijańskie prawo?
Dezerterze, ja naprawdę prosiłem o wyjaśnienie, co Jezus odrzucał w judaiźmie. Jestem pewny, że Jezus nie zgadzał się z kamienowaniem ludzi, które było elementem judaizmu. Jestem tez pewny, że Jezus nie zgadzał się z możliwością zabijania ludzi, przez wyznawców Chrystusowego Kościoła. Odpowiadając pytaniem na pytanie, nie wyjaśniasz niczego.
Dezerter pisze: 2018-12-27, 13:16 Judaistyczną interpretację narodu wybranego o której wspominasz, także odrzucał.
Odpowiadając pytaniem na pytanie ;) , nauka Jezusa jest zgodna z tym, co twierdzi ten rabin - przedstawiciel narodu wybranego? Nie zaprzeczysz, że to judaizm:
https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q= ... QGl2BNqRkA
Ostatnio zmieniony 2018-12-27, 17:35 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.

B.Wisniewski

Re: Kim jest dla Was Jezus?

Post autor: B.Wisniewski » 2018-12-27, 15:49

agust pisze: 2018-12-27, 15:23Odpowiadając pytaniem na pytanie ;) , nauka Jezusa jest zgodna z tym, co twierdzi ten rabin - przedstawiciel narodu wybranego? Nie zaprzeczysz, że to judaizm:
https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q= ... QGl2BNqRkA
Zszokuję Cię, ale nawet Jezusowi nie zawsze udawało się uniknąć etnocentryzmu. Wystarczy porównać sobie Jego dialog z Syrofenicjanką szczególnie w języku greckim jest to dobrze widoczne. I co ciekawe owa kobieta okazuje się być nauczycielką Jezusa.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Kim jest dla Was Jezus?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-12-27, 16:24

B.Wisniewski pisze: 2018-12-27, 14:05
Marek_Piotrowski pisze: 2018-12-27, 09:24Przeciwnie. Mogę mieć pozytywny stosunek do człowieka wypowiadającego takie rzeczy, ale nie widzę powodu by mieć pozytywny stosunek do tego typu herezji.
Widzisz, w oczach wielu ludzi Twoje poglądy mogą uchodzić za heretyckie.
No to co?
Jest zresztą wielu takich, którzy nawet odmówią Ci miana chrześcijanina wychodząc z podobnych założeń jak Twoje.
No to co?
Tego typu epitety nigdy nie były konstruktywne, wprost przeciwne sprawiały, że jedynie wbijano się w pychę i hołdowano błędnym obyczajom.
Przeciwnie. Rozpoznanie herezji było i jest bardzo ważne.
Marku, jestem otwarty na to, żebyś mi wykazał, iż tkwię w błędzie.
Nie jesteś. Już dyskutowaliśmy.
W mojej ocenie problematyka tych zagadnień jest nieco bardziej złożona niż chciałbyś to widzieć. Co zresztą pięknie pokazuje bardzo duże zróżnicowanie poglądów nawet pośród teologów w Kościele Rzymskokatolickim. Gdy zaś weźmiemy pod uwagę poglądy teologów niekatolickich robi się jeszcze ciekawiej. Co znamienne w pierwotnym kościele funkcjonował bardzo duży pluralizm jeżeli chodzi o zagadnienia teologiczne. Oczywiście z czasem gdy tkanka etniczna z judeochrześcijan topniała na rzecz etnochrześcijan proporcje te uległy zmianie.
Wręcz przeciwnie. W pierwotnym Kościele dużo bardziej dbano o czystość doktryny.
Proponuję Ci zatem Marku mały challenge możemy otwarcie omówić te zagadnienia lub w ramach PM przedstawimy swoje racje oparte na Piśmie, rozumie i historii i na podstawie tak sformułowanych przesłanek postawimy konkluzję.
Znowu?
Przeciez przyszedłeś tu głosić, a nie dyskutować.
Ostatnio zmieniony 2018-12-27, 16:24 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

agust
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 425
Rejestracja: 3 cze 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 56 times
Been thanked: 98 times

Re: Kim jest dla Was Jezus?

Post autor: agust » 2018-12-27, 16:40

B.Wisniewski pisze: 2018-12-27, 15:49 Zszokuję Cię, ale nawet Jezusowi nie zawsze udawało się uniknąć etnocentryzmu. Wystarczy porównać sobie Jego dialog z Syrofenicjanką szczególnie w języku greckim jest to dobrze widoczne. I co ciekawe owa kobieta okazuje się być nauczycielką Jezusa.
Zaszokowałeś mnie, ale swoim szablonem, bo oceniałem wyżej Twoje słowne haczyki. Jezus, jak dobry nauczyciel, zmusił tę kobietę do myślenia.

Eden

Re: Kim jest dla Was Jezus?

Post autor: Eden » 2018-12-27, 16:47

A ja od niedawna myślę o Jezusie - odpowiadając na pytanie o to Kim On dla mnie jest - że jest On dla mnie Przyszłością!
Tak jak jest Drogą, Prawdą czy Życiem... tak jest też Przyszłością! W jakim sensie? W tym, że tylko On mi daje taką przyszłość, jakiej nie może nikt i nic mi dać! - przyszłość na miarę całej wieczności, a to naprawdę coś!!
:) Chwała Chrystusowi!

ODPOWIEDZ