Imię Boga, dlaczego takie a nie inne?

Czyli rozmowy o naturze Boga i Objawienie Jego w Osobie Ojca, Jezusa Chrystusa, rozmowy także na temat Ducha Świętego, Jego działanie, prowadzenie Kościoła przez Niego, itp.
veros

Re: Imię Boga, dlaczego takie a nie inne?

Post autor: veros » 2016-08-10, 11:00

Aron II pisze:
Tomaszek pisze:Zresztą papież Benedykt XVI mądrze tłumaczy, aby Imienia Bożego nie wymawiać.
Nie jest to ani mądre, ani biblijne:

"Gdyż głosić chcę imię Jahwe: uznajcie wielkość Boga naszego" (Powt. Pr. 32:3).

"Dzięki czyńcie Jahwe, wzywajcie Jego imienia, głoście dzieła Jego wśród narodów!" (1 Kron. 16:8).

"Uwielbiajcie ze mną Jahwe, imię Jego wspólnie wywyższajmy!" (Ps. 34:4).

"Wtedy bowiem przywrócę narodom wargi czyste, aby wszyscy wzywali imienia Jahwe i służyli Mu jednomyślnie" (Sof. 3:9).
Bezwzględna zamiana imienia Jahwe na Adonai jest nieuzasadniona.
To tylko kolejny ukłon Papieży Rzymskich w kierunku zbliżenia do braci odłączonych w wierze, tym razem do Żydów.
Oczywiście to nie tyle zakaz, co liturgiczna zmiana, czyli jakby to skwitował Marek Piotrowski, "nie herezja, a zaledwie błąd teologiczny".

Adonai - to tylko przydomek uzupełniający do Boskiego imienia JAHWE.
Panów jest wielu, JAHWE Jeden.

JAHWE - TEN KTÓRY JEST - JESTEM
to najpiękniejsze imię jakie kiedykolwiek poznałem.
To imię stanowiące o nieskończoności oznaczającej wszechobecność i wszechmoc naszego Stworzyciela.
Człowiek poznaje Boga w krokach i w oddechu ojca i matki, nieustannie krążących wobec dziecięcego łóżeczka.
Potem w przyjaźniach przyjaciół i w miłości żony/ męża.

JESTEM - byłem i zawsze będę, nie ma obawy o to, że zniknę i nigdy już nie wrócę.
Albo, że się schowam i mnie nie zobaczysz.
Jestem - nie dlatego, że muszę. Nie muszę.
JESTEM - bo Cię KOCHAM.

I ja jestem - Jam Jest - ukochany Ojcze Nasz!
Ty, który stworzyłeś nas na Swój Obraz i Swoje Podobieństwo!
Moje Jam Jest - blado przypomina Twoje Boskie JAM JEST.
Obraz mój nędzny w Twoich oczach, bo grzech mój jest przede mną.

A jednak Ty wciąż jesteś i nie opuszczasz mnie.
Jesteś i patrzysz na mnie ponad moim grzechem.
JESTEŚ - PANIE MÓJ.

Aron II

Re: Imię Boga, dlaczego takie a nie inne?

Post autor: Aron II » 2016-08-10, 14:49

veros pisze: JAHWE - TEN KTÓRY JEST - JESTEM
Jesteś pewien, że imię Jahwe tak się tłumaczy?


Aron II

Re: Imię Boga, dlaczego takie a nie inne?

Post autor: Aron II » 2016-08-10, 15:24

veros pisze:Tak
A na czym opierasz swoje przekonanie?

veros

Re: Imię Boga, dlaczego takie a nie inne?

Post autor: veros » 2016-08-10, 15:25

Na Piśmie Świętym.

Aron II

Re: Imię Boga, dlaczego takie a nie inne?

Post autor: Aron II » 2016-08-10, 15:32

veros pisze:Na Piśmie Świętym.
A to ciekawe. Możesz wskazać na której księdze, rozdziale i wersecie?


Aron II

Re: Imię Boga, dlaczego takie a nie inne?

Post autor: Aron II » 2016-08-10, 15:38

veros pisze:Nie
Super! Bardzo dziękuję ;-)

konik

Re: Imię Boga, dlaczego takie a nie inne?

Post autor: konik » 2016-08-10, 15:47

W moim egzemplarzu jest: "Odpowiedzial Bog Mojzeszowi: JESTEM; KTORY JESTEM( ...) Tak powiesz synom Izraela: JESTEM poslal mnie do was ". Ksiega Wyjscia.
I dalej po tych slowach bnastepuje rozwiniecie JESTEM.

Aron II

Re: Imię Boga, dlaczego takie a nie inne?

Post autor: Aron II » 2016-08-10, 17:05

"Ja, któremu na imię jest Jahwe, chwały mojej nie odstąpię innemu ani czci mojej bożkom" (Iz. 42:8).

konik

Re: Imię Boga, dlaczego takie a nie inne?

Post autor: konik » 2016-08-10, 17:06

A na jaki to temat?

david491
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 501
Rejestracja: 6 lut 2017
Has thanked: 18 times
Been thanked: 308 times

Re: Imię Boga, dlaczego takie a nie inne?

Post autor: david491 » 2017-02-06, 22:01

Co oznacza wyrażenie "imię Boże" w Biblii. Nie: "jak ma na imię Bóg?", ale to: "jakie jest znaczenie wyrażenia 'imię Boże' w Biblii."Uważna analiza Biblii ujawnia że, wyrażenie "imię Boże" posiada w Biblii dwa zasadnicze znaczenia:Znaczenie 1: Synonim Boga

Imię Boga jest w Biblii utożsamiane z samym Bogiem. Tak jak Jahweh jest święty, tak święte jest Jego imię. Imię jest jakby powtórzeniem istoty Boga. Tam, gdzie jest mowa o działaniu imienia Bożego, jest mowa o działaniu samego Jahweh:

"Oto imię Pana przychodzi z daleka, płonie jego gniew i obciąża jego ramię; jego wargi są pełne wzburzenia, a jego język jak ogień pożerający." (Iz.30:27)
W ST Bóg wybrał sobie miejsce aby złożyć tam swoje imię, czyli tam przebywać (Deut.12:5). Imię w teologii ST zajmuje miejsce, które w innych kulturach przysługuje wizerunkowi bóstwa.

Znaczenie 2: Tytuł Boga
Imię Boga jest w Biblii też utożsamiane jest z przymiotami, atrybutami Boga. Bóg objawiając człowiekowi swoje imię nie objawia mu tego "jak się nazywa", lecz jaki jest Jego charakter, natura. Imię Boga jest więc tytułem przez który Bóg objawia się człowiekowi. Dowodzi tego np. następujący fragment, z którego też wynika, że imię Jahwe jest jednym z Jego tytułów:

"Nie będziesz oddawał pokłonu obcemu bogu, bo Jahwe ma na imię 'Zazdrosny' : jest Bogiem zazdrosnym." (Ex.34:14 BT2)
W tym świetle staje się jasnym, dlaczego Bóg objawił się człowiekowi poprzez nie jedno (jak utrzymują ŚJ), lecz kilka imion:

"Tyś Jahwe, naszym Ojcem, 'Odkupiciel nasz' to Twoje imię odwieczne" (Iz.63:16b BT2)
"Bo tak mówi Ten, który jest Wysoki i Wyniosły, który króluje wiecznie, a którego imię jest 'Święty'"(Iz.57:15)
"I myślałem, że będziecie na mnie wołać: Mój ojcze! I nie odwrócicie się ode mnie." (Jer.3:19b)

A jakie imię swojego Ojca objawił nam objawił na Pan Jezus. Mt 6,9 A wy tak się módlcie: Ojcze nasz, któryś jest w niebie, Święć się imię twoje, (BW)



J 12,28 Ojcze, wsław Twoje imię. Wtem rozległ się głos z nieba: Już wsławiłem i jeszcze wsławię. (BT)



J 17,5-6 A teraz Ty, Ojcze, otocz Mnie u siebie tą chwałą, którą miałem u Ciebie pierwej, zanim świat powstał. Objawiłem imię Twoje ludziom, których Mi dałeś ze świata. Twoimi byli i Ty Mi ich dałeś, a oni zachowali słowo Twoje. (BT)



J 17,25-26 Ojcze sprawiedliwy! Świat Ciebie nie poznał, lecz Ja Ciebie poznałem i oni poznali, żeś Ty Mnie posłał. Objawiłem im Twoje imię i nadal będę objawiał, aby miłość, którą Ty Mnie umiłowałeś, w nich była i Ja w nich.

(BT)

Pan Jezus takie imię objawił ludziom ? chodzi o imię ?Ojciec?, miłujący Ojciec, który wcześniej był postrzegany przez Żydów jako Pan, Władca, Jahwe. Wystarczy poczytać sobie kazanie na górze (Mateusz rozdział 6), aby się o tym przekonać, jak bardzo Jezus kładł na to nacisk.

Pod prąd

Re: Imię Boga, dlaczego takie a nie inne?

Post autor: Pod prąd » 2019-02-06, 10:30

Do Philipa . Polecam materiał filmowy na Yuotube, Imię Boże

konik

Re: Imię Boga, dlaczego takie a nie inne?

Post autor: konik » 2019-02-06, 15:52

A ja polecam katechizm Kosciola Katolickiego.

Pod prąd

Re: Imię Boga, dlaczego takie a nie inne?

Post autor: Pod prąd » 2019-02-06, 15:57

Nie wiem czy katechizm jest natchniony przez Boga, wiem natomiast że Biblia jest natchniona. 2 Tym 3,16

ODPOWIEDZ