Imię Boga, dlaczego takie a nie inne?

Czyli rozmowy o naturze Boga i Objawienie Jego w Osobie Ojca, Jezusa Chrystusa, rozmowy także na temat Ducha Świętego, Jego działanie, prowadzenie Kościoła przez Niego, itp.
Philip

Imię Boga, dlaczego takie a nie inne?

Post autor: Philip » 2015-10-11, 12:52

1.Dlaczego tak się nam Pan przedstawił? Czy da się go przez to poznać?
2.Jak się powinno go nazywać ( z tetragramu )? Jahwe/Jehowa? Skąd to powstało ? Które jest poprawne?

Oczywiście nie trzeba odpowiadać na wszystkie pytania naraz ;).

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Post autor: Dezerter » 2015-10-11, 21:07

A ja bym dodał:
i dlaczego jest takie ważne, dlaczego tyle się o nim mówi i na nie powołuje. ?
Inne z ciekawych pytań jakie mnie nurtują odnośnie Imienia Boga to :
czy od czasów NT ważniejszym imieniem stało się imię Jezus? , bo w tym imieniu mamy tylko zbawienie!

Czy odpowiedzią na to ostatnie pytanie jest wyjaśnienie, że Jezus, to nie jest jakieś inne imię, bo znaczy przecież :
Jezus = JHWH zbawia
więc Imię pozostaje to samo?
Jak podchodzicie do tej kwestii?

Imię Boże pisze się po polsku tak
JHWH
w oryginale nie miało samogłosek
starożytni żydzi wiedzieli jak je wymawiać, w wieku I wiedział już chyba tylko Kapłan Najwyższy ze Świątyni, który wymawiał Je raz do roku w miejscu Najświętszym Świątyni.
Wraz ze zburzeniem Świątyni i przez Rzymian i wymordowaniem kapłanów wiedza ta zanikła i żydzi zaprzestali wymawiać Imienia - zakaz obowiązuje do dziś.
Pozostaje nam więc Tradycja, bibliści, lingwiści i niepewność/spekulacje,czy powinno się wymawiać (dodając do JHWH samogłoski)
Jahwe (Jahweh) czy Jehowa ( Jehowah)
różnie to było na przestrzeni dziejów i w różnych denominacjach chrześcijańskich
Jak dla mnie nie ma się o co kłócić - ważne, że wszyscy jesteśmy zgodni co do JHWH - również żydzi
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Philip

Post autor: Philip » 2015-10-15, 14:54

Pozostaje nam więc Tradycja, bibliści, lingwiści i niepewność/spekulacje,czy powinno się wymawiać (dodając do JHWH samogłoski)
Jahwe (Jahweh) czy Jehowa ( Jehowah)
różnie to było na przestrzeni dziejów i w różnych denominacjach chrześcijańskich
Jak dla mnie nie ma się o co kłócić - ważne, że wszyscy jesteśmy zgodni co do JHWH również żydzi
Znasz jakieś źródła historyczne, które mogłyby przedstawiać jaśniej zaistniałą kwestie?

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Post autor: Dezerter » 2015-10-15, 23:16

wiem, że to zabrzmi mało wiarygodnie, ale najlepsze opracowanie znam w wikipedii
jak coś ci się wyda podejrzane możesz zweryfikować w poważniejszym źródle, ale jest na prawdę solidne (nie twierdzę, że bezbłędne)
https://pl.wikipedia.org/wiki/Tetragram
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

timcat

Post autor: timcat » 2015-10-16, 22:51

imię Boga nie jest tylko zbiór dźwięków,
wiemy, dźwięki, ale naprawdę usłyszeć nasze nazwisko jest niewerbalna
w jego osobowości

Awatar użytkownika
Tomaszek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 625
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: Polska
Has thanked: 12 times
Been thanked: 103 times
Kontakt:

Post autor: Tomaszek » 2015-11-30, 22:35

czy od czasów NT ważniejszym imieniem stało się imię Jezus? ,
Wiesz, Dezerterze? Nie sądzę aby w NT chodziło i imię Jezus ale o imię Jezusa. Już wyjaśniam: imię Jezus jest bardzo popularne zarówno w Izraelu jak i wśród religijnych Żydów, a także w Hiszpanii. Poza tym w języku hiszpańskim ?Jesús! oznacza "Na zdrowie".

A co do tego opracowania w Wikipedii, to jak przeczytałem, pierwsza reakcja była taka, że to niepoważna wypowiedź. Ale jak przejrzałem to opracowanie, muszę przyznać, że trzyma poziom.
"Aby rozumieć przypowieść i przenośnię, słowa mędrców i ich zagadki."

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Post autor: Dezerter » 2015-12-01, 22:24

Tomaszek pisze:
czy od czasów NT ważniejszym imieniem stało się imię Jezus? ,
Wiesz, Dezerterze? Nie sądzę aby w NT chodziło i imię Jezus ale o imię Jezusa. Już wyjaśniam: imię Jezus jest bardzo popularne zarówno w Izraelu jak i wśród religijnych Żydów, a także w Hiszpanii. Poza tym w języku hiszpańskim ?Jesús! oznacza "Na zdrowie".
Jakoś tak nie bardzo wyjaśniłeś - przynajmniej ja nie wiem o co ci chodziło? :-?
chyba, że o to , że Jehoszua znaczy "JHWH zbawia"?
a
jeśli ktoś chce pogłębić jeszcze - nigdy dość! - wiedzę o IMIENIU to polecam solidny wykład biblistów na ten temat:
http://tv-trwam.pl/film/telewizyjny-uni ... boze-jahwe
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Tomaszek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 625
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: Polska
Has thanked: 12 times
Been thanked: 103 times
Kontakt:

Post autor: Tomaszek » 2015-12-02, 16:17

Zupełnie mnie nie zrozumiałeś, ale chyba dlatego, że skupiasz się na słowie "imię". A mi w ogóle o imię nie chodzi. W tej powyższej wypowiedzi. Innymi słowy, słowo "imię" nie zawsze oznacza "imię" w takim sensie jak my to dzisiaj rozumiemy, ale bardziej o to Kim lub czym ktoś lub coś jest. A wykład naturalnie interesujący. Ja też ostatnio dostałem coś interesującego na temat imion w Biblii w ogóle, ale akurat nie mogę podać odnośnika. Ale mam pdf.
"Aby rozumieć przypowieść i przenośnię, słowa mędrców i ich zagadki."

dominikbartlomi
Początkujący
Początkujący
Posty: 68
Rejestracja: 25 paź 2015
Lokalizacja: Polska
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: dominikbartlomi » 2015-12-04, 01:20

Przedstawienie siebie jako: "Jestem, który Jestem", przez Naszego Pana Nieba i ziemi, Boga Abrahama, Izaaka i Jakuba, pewnie w zamyśle Bożym miało być takie, bo Boga się nie da do końca poznać i Mu dorównać, Bóg BYŁ, JEST I BĘDZIE, stąd "JESTEM", które "JEST" i ZAWSZE BĘDZIE, to prostemu człowiekowi powinno wystarczyć jako stworzeniu Bożemu.

Co do zaś imion, to mają one znaczenie.
Jak wiadomo Pan Jezus (Jeszua, zdrobnienie od Jehoszua - JAHWE Zbawia!) jest wypełnieniem Pism prorockich i KONTYNUATOREM i jednocześnie wypełnieniem Obietnic Bożych, które były nadane Izraelitom niegdyś.
Jozue też znaczy "JAHWE jest Zbawieniem", jak wiadomo Jozue wprowadził Naród Wybrany do Ziemi Obiecanej, bo Mojżesz niestety nie wszedł.
Podobnież prorok Ozeasz oznacza 'JAHWE jest Zbawieniem' jak się nie mylę i On też właśnie ukazywał jak BÓG kocha swój NARÓD i chce GO znowu przyjąć jako swoje dzieci umiłowane.

Co do zaś tego jak pisać i wymawiać, to lepiej z szacunkiem mówić po polsku tak jak wiemy. Natomiast masoreci wprost napisali samogłoski wskazujące na 'a' pewnie (nie wiem, nie sprawdzałem, ale raczej oni najmniej się mylili, bo nad tym pracowali kilka wieków, późniejsze zmiany pewnie są 'kopnięte' - czyt. 'e' w dźwięcznej nazwie sekty )
Szczęść Boże! Polecam odwiedzić stronę z modlitwami - www.jezuschrystus.com.pl

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Post autor: Dezerter » 2015-12-06, 22:21

Ale ja nie rozumiem dlaczego z JHWH wyszło JaHWe (brak H :?: ) a nie JaHWeH ?
ktoś to potrafi wyjaśnić?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Migdałek
Bywalec
Bywalec
Posty: 130
Rejestracja: 23 sie 2015
Been thanked: 14 times

Post autor: Migdałek » 2015-12-07, 00:12

Zaryzykuję stwierdzenie, że to to jest H nieme i dlatego zanikło w pisowni. Podobnie jak Jehowa a nie JehowaH. Ale to tylko moje gdybanie.

Awatar użytkownika
Tomaszek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 625
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: Polska
Has thanked: 12 times
Been thanked: 103 times
Kontakt:

Post autor: Tomaszek » 2015-12-07, 10:08

Obaj macie rację. Litera Hej lub he nie zawsze jest wymawiana na końcu wyrazu. Wymawia się ją tylko wtedy gdy ma mappik, czyli kropeczkę. Jest to "h" ledwo wymawiane dlatego nieraz nawet tam gdzie ją należy wymówić, nie jest wypowiadana w sposób wyraźny, ale raczej tylko za pomocą lekkiego wydechu. Z kolei we współczesnym hebrajskim nawet obecność mappik, którego się nie zaznacza ale on tam jest wirtualnie niejako, nie upoważnia do wymowy hej. Zwykle na końcu wyrazu pozostaje niema i tyle.
Poza tym hej jest jedną z mater lectionis, dosłownie matek czytania. A to oznacza, że jest używana jako samogłoska: a, e i czasami o. Ale to już inna kwestia jakby. Ale podam przykłady: jafe - piękny ??? ostatni znak po lewej to he i czytamy jak polskie "e". Kana - kupił - ??? - ostatnia litera czytana jak "a". Wyraz po - tutaj - ?? - czytamy jak polskie "o". Podsumowując, litera hej lub he czytana może być jak polskie: a, e, o lub h a czasami pozostaje niema. Należałoby się też zastanowić, czy w Imieniu Bożym he należy w ogóle wymawiać (mam tutaj na myśli drugą literę Imienia), bo to wcale nie jest takie oczywiste. No i kolejne pytanie, jak wymówić waw, czy na pewno jako polskie "w" czy raczej jako polskie "ł". Ta kwestia pozostaje nierozstrzygnięta. Porównując jednak alfabet hebrajski z arabskim, który zachował starożytną wymowę i ma z hebrajskim wiele wspólnego, skłaniać możnaby się było ku wymowie waw jako polskie "ł" czyli angielskie "w" jak w słowie wind lub window. Proszę wreszcie zauważyć, że skoro hej występuje na końcu Imienia Bożego, to możliwe jest, że
1) nie należy go wymawiać
2) należy je wymawiać jako "h"
3) należy je wymawiać jako "a"
4) jako "e"
5) jako "o"

Na koniec pytanie, skoro wykształceni w hebrajskim rabini często z tytułami doktora i profesora hebrajskiego języka, nie wiedzą jak to Imię należy poprawnie wypowiedzieć, dlaczego próbujecie być od nich mądrzejsi. Zresztą papież Benedykt XVI mądrze tłumaczy, aby Imienia Bożego nie wymawiać.

Nie martwcie się: jije tov ??????? ????! - będzie dobrze.
Nie mylić z jichje - ???? - on będzie żył. Tutaj mamy dwa różne "h" a w ogóle występują trzy. Chet jest wymawiane i charczące jak kch.... a hej niewymawiane.
"Aby rozumieć przypowieść i przenośnię, słowa mędrców i ich zagadki."

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Post autor: Dezerter » 2015-12-07, 22:21

Tomaszek pisze: Litera Hej lub he nie zawsze jest wymawiana na końcu wyrazu.
Czy podobnie jest ze słowem Alleluja zamiast Hallelujah?
Mi o wiele bardziej podoba się brzmienie hallelujah i tak je wymawiam podczas modlitwy, czy pieśni - nie mam problemów z jego wymową, a świadomość, że tak samo mówił Jezus i apostołowie jest nader pociągająca. Chwalić Jah tak samo jak oni :idea:
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Tomaszek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 625
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: Polska
Has thanked: 12 times
Been thanked: 103 times
Kontakt:

Post autor: Tomaszek » 2015-12-08, 08:38

Dokładnie tak samo. Pierwsze H ja wymawiam. Lekko. Nie napisałem jeszcze wszystkiego, bo się nie da. ;-) Chodzi o to, że w Tetragramie wszystkie występujące trzy litery: jud, waw oraz hej (dwa razy) są mater lectionis. Józef Flawiusz nie przypadkiem nazywa je samogłoskami (nie pamiętam w którym dziele, ale to jest pewne). A to jest wskazówka, że Imię wypowiadano inaczej, wtedy kiedy wypowiadano.
A przecież jud może być wymawiane jak: i, e oraz j
Waw może być jak w, ł, o oraz u
a o hej już pisałem.
"Aby rozumieć przypowieść i przenośnię, słowa mędrców i ich zagadki."

Aron

Post autor: Aron » 2015-12-09, 21:45

Imię Jezus nie jest formą hebrajską, tylko spolszczoną. Imię matki Jezusa brzmi: Maria. Ale tak naprawdę to jest spolszczona wersja. Tak samo jest z imieniem każdego proroka Bożego. Naturalną rzeczą jest spolszczenie imion biblijnych. Podobnie jest z imieniem Bożym. Nie ma sensu zastanawiać się jak ono dokładnie brzmiało i jak się je wymawiało. Gdyby Bogu o to chodziło lub na tym zależało, to objawiłby to nam w ten czy inny sposób. Używanie spolszczonej formy imienia Bożego jest naturalne i nie trzeba kończyć wyższych uczelni, by zwracać się do Boga po imieniu.

ODPOWIEDZ