Imię Boga, dlaczego takie a nie inne?

Czyli rozmowy o naturze Boga i Objawienie Jego w Osobie Ojca, Jezusa Chrystusa, rozmowy także na temat Ducha Świętego, Jego działanie, prowadzenie Kościoła przez Niego, itp.
Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Post autor: Dezerter » 2015-12-30, 23:34

Zaciekawiliście mnie i sprawdziłem:
Allah, Allach, Ałłach ? w języku arabskim słowo oznaczające abrahamicznego Boga.

Początkowo słowo Allah było wykorzystywane zarówno przez pogańskich Arabów do określania boga Księżyca - Sina, wywodzącego się od sumeryjskiego boga księżyca Nanny, jak i przez chrześcijańskich Arabów do określania Boga. Pomimo że jest tradycyjnie kojarzone z islamem, słowo Allah nie jest specyficzne dla tej religii. Także wśród przedislamskich i chrześcijańskich Arabów słowami Allah/Alihah oznaczającymi to samo co u żydów Eloh/Elohim określano Boga w rozumieniu monoteistycznym. Słowo Allah występuje między innymi na inskrypcji z Umm al-Dżimal. Od czasów Mahometa zaczęło ono oznaczać dla muzułmanów w języku arabskim wyłącznie abrahamicznego Boga i dlatego chociaż ma ono lingwistycznie liczbę mnogą i rodzaj żeński, to te formy gramatyczne nie są obecnie stosowane, przynajmniej wśród muzułmanów.

Etymologia

Arabskie słowo All?h (alif-lam-lam-ha [ALLH]) oznacza: "Bóg Jedyny". Składa się z dwóch słów:

al ? będące rodzajnikiem określonym, il?h (???) ? które tłumaczone jest na polskie słowo bóg pisane z małej litery, oznaczającej boga w znaczeniu ogólnym, bóstwo, całe zaś słowo All?h ? tłumaczone jest na słowo Bóg pisane z dużej litery, co wskazuje na konkretne, uosobione bóstwo, w tym przypadku jedynego boga dla wyznawców islamu. Mimo tłumaczenia na słowo Bóg, ze względu na ścisłe połączenie języka arabskiego z koranem i islamem, przez muzułmanów używane jest w oryginalnym brzmieniu zarówno w wyznaniu wiary jak i bezpośrednich odniesieniach.

Odpowiednikiem arabskiego ilâh jest hebrajskie słowo eloh (alef-lamed-he, w liczbie mnogiej Elohim). Napisane w pierwotnej formie paleohebrajskiej bądź aramejskiej czy w piśmie nabatejskim wymówić można na kilka różnych sposobów.

W podstawowej formie słowo to (wymawiane alah), jest czasownikiem o znaczeniu "przysięgać" lub "składać przysięgę", jak również czasownikiem "ubóstwiać" lub "czcić."[1]

Rdzeń tego słowa pochodzi od jeszcze starszego słowa ? el, które znaczy bóg, bóstwo, moc, siła. Słowo to ma takie samo znaczenie jak arabskie słowo il?h, aramejskie ?l [2]. czyli takie jak w języku polskim bóg, bóstwo.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Allah
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Tomaszek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 625
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: Polska
Has thanked: 12 times
Been thanked: 103 times
Kontakt:

Post autor: Tomaszek » 2015-12-31, 08:58

Fajnie, że to wstawiłeś. Jak widzisz potwierdza się. Pochodzenie od hebrajskiego el traktowanego dziś jak skrócona forma od elohim.
"Aby rozumieć przypowieść i przenośnię, słowa mędrców i ich zagadki."

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Post autor: Dezerter » 2016-03-23, 21:59

przypadkowo natrafiłem na to co na ten temat "imienia" Allach oficjalnie uważają muzułmanie:
Słowo Allâh składa się z dwóch słów: al - będące rodzajnikiem określonym, oraz Ilâh - które oznacza bóstwo, coś co jest czczone. Zatem słowo Allâh (połączenie tych dwóch słów) znaczy: prawdziwy obiekt czci. Allâh jest tym samym Bogiem Jedynym w którego wierzą Chrześcijanie i Żydzi, zatem wielkim błędem jest stwierdzenie, że Allâh jest 'bogiem' Muzułmanów. Co więcej słowo Allâh występuje we wszystkich semickich językach. Szczegółowe dowody na ten temat przedstawione są na [http://www.planetaislam.com/jezus/allah_w_biblii.html].
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Pinchas

Re: Imię Boga, dlaczego takie a nie inne?

Post autor: Pinchas » 2016-03-24, 19:37

Philip pisze:1.Dlaczego tak się nam Pan przedstawił? Czy da się go przez to poznać?
2.Jak się powinno go nazywać ( z tetragramu )? Jahwe/Jehowa? Skąd to powstało ? Które jest poprawne?

Oczywiście nie trzeba odpowiadać na wszystkie pytania naraz ;).

Wedlug mnie Jehowa :)

Obrazek

Benjamin

Re: Imię Boga, dlaczego takie a nie inne?

Post autor: Benjamin » 2016-04-25, 09:37

Kazdy zapis biblijny jest ludzkim zrozumieniem przekazu od Boga, a nie sztanca. To proste - Pismo podaje pewne prawdy o Bogu, ale BOGA NIKT NIGDY NIE POZNAL. Dlatego sa to tylko cienie , ktore prowadza ku Bogu, ale Bogiem nie sa. Stad tyle sporow na tematy czesto malo wazne.

Aron II

Re:

Post autor: Aron II » 2016-04-27, 21:16

Tomaszek pisze: Ja spotkałem się z takim przykładem i to przytoczę.

Marek to polskie imię. Jeśli jednak nie znamy samogłosek, wówczas MRK możemy przeczytać na wiele sposobów: Mirek, Mruk, Amorek, Ameryka, Murek itp. Nie próbuj mi wmówić, że każda z tych wesji jest dopuszczalna i Marek się nie obrazi.
Nie wiem czy to dobry przykład, gdyż Murek, Ameryka, Amorek i Mruk to nie imiona.

Bardziej adekwatnym przykładem jest użycie następującego porównania: Jan - John - Jean - Hans.

Pozdrawiam!

Benjamin

Re: Imię Boga, dlaczego takie a nie inne?

Post autor: Benjamin » 2016-04-27, 22:05

Imiona ( nawet te najbardzuiej prawowiernie zydowskie ) maja rozny zrodloslow np: cech, miejsca, zdarzenia, pamiatki ku czci.
Tak wiec Ameryka moze byc rowniez, madry tez ( oby nie glupi)

Aron II

Re: Imię Boga, dlaczego takie a nie inne?

Post autor: Aron II » 2016-04-28, 14:36

Nie chcę w tak niepoważny sposób dyskutować na temat świętego imienia Boga. Dlatego odpuszczam sobie ten wątek - z szacunku do Boga!

Awatar użytkownika
Tomaszek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 625
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: Polska
Has thanked: 12 times
Been thanked: 103 times
Kontakt:

Re: Imię Boga, dlaczego takie a nie inne?

Post autor: Tomaszek » 2016-04-28, 18:31

Z szacunku lepiej jest nie wypowiadać publicznie i nie propagować wymowy Imienia, co do którego nie ma się pewności jak powinno brzmieć. A to, że tej pewności nie mamy jest PEWNE.
"Aby rozumieć przypowieść i przenośnię, słowa mędrców i ich zagadki."

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Imię Boga, dlaczego takie a nie inne?

Post autor: Dezerter » 2016-04-29, 23:02

Tomaszek pisze:Z szacunku lepiej jest nie wypowiadać publicznie i nie propagować wymowy Imienia, co do którego nie ma się pewności jak powinno brzmieć. A to, że tej pewności nie mamy jest PEWNE.
Że pewności co do samogłosek nie mamy to pewne- masz rację
ale jak więc mamy Tomaszku "czcić" IMIE, a przecież tyle razy Słowo nam to nakazuje i zachęca?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Tomaszek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 625
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: Polska
Has thanked: 12 times
Been thanked: 103 times
Kontakt:

Re: Imię Boga, dlaczego takie a nie inne?

Post autor: Tomaszek » 2016-06-13, 14:17

Dezerter pisze:
Tomaszek pisze:Z szacunku lepiej jest nie wypowiadać publicznie i nie propagować wymowy Imienia, co do którego nie ma się pewności jak powinno brzmieć. A to, że tej pewności nie mamy jest PEWNE.
Że pewności co do samogłosek nie mamy to pewne- masz rację
ale jak więc mamy Tomaszku "czcić" IMIE, a przecież tyle razy Słowo nam to nakazuje i zachęca?
Dezerterze, to temat rzeka. Przede wszystkim powinniśmy sobie odpowiedzieć na pytanie co oznacza czcić czyjeś imię? Czy musi ono koniecznie polegać na wypowiadaniu czyjegoś imienia bądź śpiewaniu? A może, w przypadku Błogosławionego Ojca Niebieskiego, chodzi o to aby postępować zgodnie z Jego wolą. "Ojcze nasz, Któryś jest w niebie. Święć się Imię Twoje, bądź wola Twoja."
W tradycji żydowskiej, jak wiesz, Imienia nie wypowiada się i to jest elementem oddawania czci Imieniu. Imię to się jednak medytuje, analizuje na rozmaite sposoby. Daruję sobie przykłady, gdyż zauważyłem, że żydowskie podejście nie jest zbyt popularne wśród chrześcijan jakiejkolwiek maści, a poza tym już mi zwrócono na tym forum uwagę, że brakuje mi pokory. Stąd moja tak rzadka tu teraz obecność. No i wreszcie, Imię Boże w wersji skróconej, występuje w wielu imionach mężów służących Bogu. Szczególnie takie osoby, jeżeli postępują moralnie na wysokim poziomie, oddają cześć Imieniu Boga.
Za wiele wolę nie pisać.
A tak w ogóle, przy okazji, zapraszam na lekcje hebrajskiego, jeżeli kogoś to interesuje. Prowadzę lekcje online za 20 funtów za godzinę. Mieszkam w Wielkiej Brytanii stąd taka waluta i taka cena, tutaj normalna. Pozdrawiam.
"Aby rozumieć przypowieść i przenośnię, słowa mędrców i ich zagadki."

konik

Re: Imię Boga, dlaczego takie a nie inne?

Post autor: konik » 2016-06-13, 15:55

Drogi Tomaszku - jesli skladasz propozycje Polakom, to jest to cena nienormalna, inaczej mowiac : zdzierstwo.
Tu, w krainie Franza Josepha rowniez wygorowana - choc cesarscy rajtarzy maja o niebo lepszy zold niz ulani w Polsce.
Wiem - bo terenem obecnej mej pracy jest instytut jezykow ( pod patronatem Jego Cesarskiej Mosci)
Bywaj. Ahoj.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Imię Boga, dlaczego takie a nie inne?

Post autor: Dezerter » 2016-06-13, 20:46

Tomaszek pisze:
Dezerter pisze:
Tomaszek pisze:Z szacunku lepiej jest nie wypowiadać publicznie i nie propagować wymowy Imienia, co do którego nie ma się pewności jak powinno brzmieć. A to, że tej pewności nie mamy jest PEWNE.
Że pewności co do samogłosek nie mamy to pewne- masz rację
ale jak więc mamy Tomaszku "czcić" IMIE, a przecież tyle razy Słowo nam to nakazuje i zachęca?
Dezerterze, to temat rzeka. Przede wszystkim powinniśmy sobie odpowiedzieć na pytanie co oznacza czcić czyjeś imię? Czy musi ono koniecznie polegać na wypowiadaniu czyjegoś imienia bądź śpiewaniu? A może, w przypadku Błogosławionego Ojca Niebieskiego, chodzi o to aby postępować zgodnie z Jego wolą. "Ojcze nasz, Któryś jest w niebie. Święć się Imię Twoje, bądź wola Twoja."
W tradycji żydowskiej, jak wiesz, Imienia nie wypowiada się i to jest elementem oddawania czci Imieniu. Imię to się jednak medytuje, analizuje na rozmaite sposoby. Daruję sobie przykłady, gdyż zauważyłem, że żydowskie podejście nie jest zbyt popularne wśród chrześcijan jakiejkolwiek maści, a poza tym już mi zwrócono na tym forum uwagę, że brakuje mi pokory. Stąd moja tak rzadka tu teraz obecność. No i wreszcie, Imię Boże w wersji skróconej, występuje w wielu imionach mężów służących Bogu. Szczególnie takie osoby, jeżeli postępują moralnie na wysokim poziomie, oddają cześć Imieniu Boga.
Za wiele wolę nie pisać.
A ja wolę, byś pisał i to dużo! - wiesz jak mi Ciebie brakowało na forum?, tego twojego specyficznego i przez to bardzo wzbogacającego kolorytu, tej fascynacji judaizmem (trochę niezdrowej, bo według mnie mało ortodoksyjnej).
Nie bądź egoistą ;-) i dziel się z nami swoją duchowością, bo jest tego warta
a że ktoś ci napisał to czy tamto - to jest tylko internet i daruj młodym "rozpalonym głową" , że coś napiszą nie tak
...ale, ale ... czy jeszcze większa pokora nie jest jednym z możliwych sposobów oddawania czci Imieniu?
moim zdaniem pokory nigdy nie za wiele - mi proszę zwracać uwagę ! - warna nie będzie za to
szalom
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Metanoia

Re: Imię Boga, dlaczego takie a nie inne?

Post autor: Metanoia » 2016-06-28, 23:24

Ojciec ma na imię Jezus, tak jak Syn (Jana 17)
Gdzie w NT Chrystus powiedział, ze YHVH jest Ojcem?
YHVH to nie imię Ojca.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Imię Boga, dlaczego takie a nie inne?

Post autor: Dezerter » 2016-06-29, 21:43

Metanoia pisze:Ojciec ma na imię Jezus, tak jak Syn (Jana 17)
Gdzie w NT Chrystus powiedział, ze YHVH jest Ojcem?
YHVH to nie imię Ojca.
A gdzie w NT jest powiedziane, że Ojciec ma na imię Jezus?, bo w J 17 nie znajduję
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ