Święć się imię Twoje

Czyli rozmowy o naturze Boga i Objawienie Jego w Osobie Ojca, Jezusa Chrystusa, rozmowy także na temat Ducha Świętego, Jego działanie, prowadzenie Kościoła przez Niego, itp.
Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Święć się imię Twoje

Post autor: Praktyk » 2018-06-25, 19:09

Jahwe to imię będące hebrajskim tworem od czasownika „być”. Niezależnie od tego czy Bóg kazał tak do siebie mówić, czy jest to twór ludzi - rdzeniem imienia jest to, że Bóg jest istnieniem.

Jak zatem interpretujemy „święć się imię Twoje”?
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

wędrowiec

Re: Święć się imię Twoje

Post autor: wędrowiec » 2018-06-25, 19:47

Niech będzie uświęcone...

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Święć się imię Twoje

Post autor: Praktyk » 2018-06-25, 21:07

Nasze istnienie?
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Awatar użytkownika
Sebastian
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 281
Rejestracja: 22 lis 2017
Lokalizacja: Połaniec
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: Święć się imię Twoje

Post autor: Sebastian » 2018-06-25, 21:12

nie, Pana Boga.
Totus Tuus

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Święć się imię Twoje

Post autor: Praktyk » 2018-06-25, 21:18

Święty znaczy bez grzechu, rzyczymy Bogu by jego istnienie było bez grzechu? Coś tu nie tak...
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Święć się imię Twoje

Post autor: Dezerter » 2018-07-11, 23:37

Praktyk pisze: 2018-06-25, 19:09 Jahwe to imię będące hebrajskim tworem od czasownika „być”. Niezależnie od tego czy Bóg kazał tak do siebie mówić, czy jest to twór ludzi - rdzeniem imienia jest to, że Bóg jest istnieniem.

Jak zatem interpretujemy „święć się imię Twoje”?
znalazłem trudny tekst- wrócę do niego jutro:
https://opoka.org.pl/biblioteka/M/MR/sprawy1.html
Dal mnie Imię JHWH jest święte , bo jest Imieniem Boga Najwyższego, wymawiam je z czcią i to ono mnie uświęca poprzez wymawianie. Moim zdaniem taką sama cześć powinniśmy mieć do Imienia Jezus - świętego imienia. Na medytacjach ze zdumieniem i smutkiem odkryłem, że jest ono dla mnie za mało święte.
.... pracuje nad tym
Ostatnio zmieniony 2018-07-11, 23:38 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Święć się imię Twoje

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-07-12, 12:25

Praktyk pisze: 2018-06-25, 19:09 Jak zatem interpretujemy „święć się imię Twoje”?
Bez kombinacji - "bądź wywyższony".
W końcu jak - powiedzmy - Marek - zostanie mistrzem świata i w TV powiedzą "rozsławił swoje imię" to znaczy że więcej ludzi usłyszało o tym konkretnym facecie, a nie o istnieniu imienia "Marek".

Z Bogiem jest o tyle łatwiej, że nikt inny nie nazywa się "Jahwe". Ale już z Jezusem nie ma tak łatwo.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Święć się imię Twoje

Post autor: Andej » 2018-07-12, 13:29

Warto wziąć pod uwagę, że Semici utożsamiali osobę z imieniem. Nie z brzmieniem imienia, ale jego treścią.

"Święć się imię Twoje" nie odnosi się do słownego brzmienia, ale do istoty osoby która imię nosi. To "święcenie" odnosi się do "całego" Boga. Odnosi się do Niego samego.

Ale swoją drogą spytam: Jak TY święcisz imię Boga? Może od tej strony łatwiej będzie.

Czy jak niektórzy święcisz literowy zapis, dźwięk odpowiadający zapisowi ... A już skrajnie postępują tzw. świadkowie, którzy nie wiedzieć czemu upodobali sobie słowo JEHOWA, zamiast słowa zapisywanego oryginalnymi bukwami wziętymi z najstarszego źródła pisanego. Mozę dlatego tego nie czynią, gdyż liczą się z tym, że przypadku znalezienie starszego źródła od obecnie uważanego za najstarsze, musieliby zmieniać wszystkie napisy. I uczyć się nowych robaczków.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Święć się imię Twoje

Post autor: Praktyk » 2018-07-13, 16:12

Dezerter pisze: 2018-07-11, 23:37
Praktyk pisze: 2018-06-25, 19:09 Jahwe to imię będące hebrajskim tworem od czasownika „być”. Niezależnie od tego czy Bóg kazał tak do siebie mówić, czy jest to twór ludzi - rdzeniem imienia jest to, że Bóg jest istnieniem.

Jak zatem interpretujemy „święć się imię Twoje”?
znalazłem trudny tekst- wrócę do niego jutro:
https://opoka.org.pl/biblioteka/M/MR/sprawy1.html
Dal mnie Imię JHWH jest święte , bo jest Imieniem Boga Najwyższego, wymawiam je z czcią i to ono mnie uświęca poprzez wymawianie. Moim zdaniem taką sama cześć powinniśmy mieć do Imienia Jezus - świętego imienia. Na medytacjach ze zdumieniem i smutkiem odkryłem, że jest ono dla mnie za mało święte.
.... pracuje nad tym
"Tak więc prośba o "święcenie się imienia Bożego" - to w gruncie rzeczy prośba o nasze nawrócenie, o prawość naszego życia, którym najdoskonalej oddaje się cześć Bożemu imieniu, o czym jest mowa kilka razy już w Starym Testamencie"

Ten cytat z twojego linku pasował by pod "bezgrzeszność wszelkiego istnienia".
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

robbo1

Re: Święć się imię Twoje

Post autor: robbo1 » 2019-01-02, 17:53

Praktyk pisze: 2018-06-25, 21:18 Święty znaczy bez grzechu, rzyczymy Bogu by jego istnienie było bez grzechu? Coś tu nie tak...
"świętość" w języku hebrajskim tak naprawdę niewiele wspólnego [na pewno bezpośrednio] z moralnością [etyką] tylko z oddzieleniem.
A imię stwórcy objawione w starotestamentowych sprawozdaniach ukazane jest pod tetragramem JHWH,chociaż nie ma zgodności jak je wypowiadano,i jak należy wymawiać.
Na temat tego imienia wymownie napisano w słowie wstępnym do B.T wyd.II
Ostatnio zmieniony 2019-01-02, 17:57 przez robbo1, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Święć się imię Twoje

Post autor: Dezerter » 2019-01-02, 23:55

Ale "oddzieleniem" od czego? - najprostsza odpowiedź, jaka mi się nasuwa, to od grzechu. Ale jaki to by miało sens w odniesieniu do Boga?- żadnego, więc...
Pozostaje oddzielenie od stworzenia, bo wielka jest przepaść między Stwórcą a jego dziełem, dlatego Święty Jedyny jest źródłem świętości.

My możemy jedynie oddawać Chwałę Bogu, nawracając się ciągle i pełniąc wolę, bożą, czyli jego przykazania.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Święć się imię Twoje

Post autor: Andej » 2019-01-03, 07:12

Święć się imię Twoje ...
To okazywanie szacunku stwórcy, uznawanie Jego roli i wielkości ... To wychwalanie, kontemplacja, oddawanie czci.

Imię to nie tylko słowo, ale cała istota. Nie chodzi tu o słowo Jahwe (niezależnie od sposobu artykulacji), ale o samego Boga.

Jeśli szanujemy Słowo, to jeno przez wzgląd na Tego, Którego ono określa.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Święć się imię Twoje

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-01-03, 09:49

Owszem, jednym z podstawowych znaczeń słowa "święty" jest "oddzielony" - jednak w zdaniu "święć się imię Twoje" to akurat znaczenie nie ma najmniejszego sensu. Znaczenie jest bliższe zdaniu "niech Imię Twoje będzie uwielbione".

Są to zresztą nawet w STRONG dwa różne słowa: "święty" w znaczeniu "Święty Bóg" to STRONG 40, zaś "święty" w znaczeniu "uświęcony" czy może "uwielbiony" czy "wywyższony" to STRONG 37

Aby pokazać różnice, parę przykładów użycia obu wyrazów w Piśmie Świętym:

STRONG 37 (a więc takie, jak w "Ojcze nasz")
"A On rzekł do nich: Kiedy się modlicie, mówcie: Ojcze, niech się święci Twoje imię; niech przyjdzie Twoje królestwo!”/Łk 11,2/
"Głupi i ślepi! Cóż bowiem jest ważniejsze, złoto czy przybytek, który uświęca złoto?”/Mt 23,17/
"ślepi! Cóż bowiem jest ważniejsze, ofiara czy ołtarz, który uświęca ofiarę?”/Mt 23,19/
"Dzięki niej jestem z urzędu sługą Chrystusa Jezusa wobec pogan sprawującym świętą czynność głoszenia Ewangelii Bożej po to, by poganie stali się ofiarą Bogu przyjemną, uświęconą Duchem świętym.”/Rz 15,16/
"Uświęca się bowiem mąż niewierzący dzięki swej żonie, podobnie jak świętość osiągnie niewierząca żona przez brata. ”/1Kor 7,14a/
"Jeśli bowiem krew kozłów i cielców oraz popiół z krowy, którymi skrapia się zanieczyszczonych, sprawiają oczyszczenie ciała (…)”/Hbr 9,13/


STRONG 40 czyli m.in. "oddzielony"
"Z narodzeniem Jezusa Chrystusa było tak. Po zaślubinach Matki Jego, Maryi, z Józefem, wpierw nim zamieszkali razem, znalazła się brzemienną za sprawą Ducha świętego." /Mt 1,18/
"Nie dawajcie psom tego, co święte, i nie rzucajcie swych pereł przed świnie, by ich nie podeptały nogami, i obróciwszy się, was nie poszarpały." /Mt 7,6/
"Groby się otworzyły i wiele ciał świętych, którzy umarli, powstało." /Mt 27,52/
"Czego chcesz od nas, Jezusie Nazarejczyku? Przyszedłeś nas zgubić. Wiem, kto jesteś: święty Boży." /Mk 1,24/
"Potem dano jej wszcząć walkę ze świętymi i zwyciężyć ich, i dano jej władzę nad każdym szczepem, ludem, językiem i narodem." /Ap 13,7/
"Ponieważ wylali krew świętych i proroków, krew również pić im dałeś. Godni są tego!" /Ap 16,6/
"Wy zaś jesteście wybranym plemieniem, królewskim kapłaństwem, narodem świetym, ludem [Bogu] na własność przeznaczonym, abyście ogłaszali dzieła potęgi Tego, który was wezwał z ciemności do przedziwnego swojego światła,"/1Ptr 2,9/

konik

Re: Święć się imię Twoje

Post autor: konik » 2019-01-03, 12:06

Podam male uzupelnienie i rzucenie swiatla z tytulu zydowskiej proweniencji tekstu: Jezus jest dla zydow dazacych do jakiejs swego rodzaju formy ekumenizmu z chrzescijanstwem jednym z mesjaszy. Jest to oczywiscie propozycja zblizenia z chrzescijanstwem, stojaca w czesciowej opozycji do typowego nurtu zydowskich tradycjonalistow, dla ktorych kazdy "jezusowy" to heretyk i poganin, a nawet bluznierca.
I teraz wlasciwa mysl, ktora mozna i nalezy wyczytac ze sformulowania znanego w jezyku polskim jako: "swiec sie Imie Twoje".
To zdanie zawiera w sobie te cala i konkretna mysl, ze Jezus uczac modlitwy "Ojcze Nasz" powoluje sie na pelnie Bostwa w Ojcu. Stad dla zyda ortodoksyjnego sama ta modlitwa jawi sie jako bluzniercza, choc formalnie moze byc oddawaniem czci i chwaly w duchu rabinistycznym.
Nie jest to proste do wytlumaczenia, gdyz na teksty judaistyczne przy ich tlumaczeniu nakladaja sie niezapisane trendy rabinistyczne ... i to one tworze wlasciwie antychrzescijanski wydzwiek. A taki byl szczegolnie w momencie, gdy Jezus nauczyl tejze wlasnie modlitwy.
No to shalom mosci panowie. Juz milkne w temacie.
Ostatnio zmieniony 2019-01-03, 12:08 przez konik, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Święć się imię Twoje

Post autor: Andej » 2019-01-03, 14:15

Ależ rżyj koniku ile wlezie. Tym bardziej, gdy czynisz to ludzkim językiem.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ