Święć się imię Twoje

Czyli rozmowy o naturze Boga i Objawienie Jego w Osobie Ojca, Jezusa Chrystusa, rozmowy także na temat Ducha Świętego, Jego działanie, prowadzenie Kościoła przez Niego, itp.
Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Święć się imię Twoje

Post autor: Dezerter » 2019-01-05, 00:11

Andej pisze: 2019-01-03, 14:15 Ależ rżyj koniku ile wlezie. Tym bardziej, gdy czynisz to ludzkim językiem.
No nie wiem czy ludzkim ;) :-\
antychrzescijanski wydzwiek. A taki byl szczegolnie w momencie, gdy Jezus nauczyl tejze wlasnie modlitwy.
Jak Jezus nauczał Ojcze nasz apostołów, to ta modlitwa, albo nauczanie - "miała wydźwięk antychrześcijański" ?? - to ja poproszę koniku z "ludzkiego języka" na nasze ;)
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

konik

Re: Święć się imię Twoje

Post autor: konik » 2019-01-05, 09:01

Moze i nie do konca ludzkim ... bo powstal lapsus ( czesty u konia, gdyz nie nadazam za myslami).
Gdy Jezus nauczyl modlitwy "Ojcze nasz" to uczynil to w takim wybrzmieniu, ktory byl i jest jednoznacznym ukazaniem mesjanskiego zobrazowania Nowego Przymierza. A to mesjanskie zobrazowanie w oczach zydowskich jest herezja. I dlatego takie zydowskie antychrzescijanskie reakcje.
O tym chcialem napisac, a wyszlo nieporozumienie ... w poprzedniej wypowiedzi zjadlem czesc zdania i zabraklo konkluzji ( no coz, poswiatecznie glodny kon, zamiast sianka to jakies inne potrawy ... no kto to widzial)

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Święć się imię Twoje

Post autor: Dezerter » 2019-01-06, 21:46

konik pisze: 2019-01-05, 09:01 Moze i nie do konca ludzkim ... bo powstal lapsus ( czesty u konia, gdyz nie nadazam za myslami).
Gdy Jezus nauczyl modlitwy "Ojcze nasz" to uczynil to w takim wybrzmieniu, ktory byl i jest jednoznacznym ukazaniem mesjanskiego zobrazowania Nowego Przymierza. A to mesjanskie zobrazowanie w oczach zydowskich jest herezja. I dlatego takie zydowskie antychrzescijanskie reakcje.
O tym chcialem napisac, a wyszlo nieporozumienie ... w poprzedniej wypowiedzi zjadlem czesc zdania i zabraklo konkluzji ( no coz, poswiatecznie glodny kon, zamiast sianka to jakies inne potrawy ... no kto to widzial)
Koniu drogi nadal sianem sie jakimś wykręcasz i kręcisz coraz bardziej:
uczynil to w takim wybrzmieniu, ktory byl i jest jednoznacznym ukazaniem mesjanskiego zobrazowania Nowego Przymierza.
gdzie - w jakich słowach ci "wybrzmiewa" to " mesjańskie zobrazowanie" - ja nic takiego nie dostrzegam
W czym widzisz "zydowskie antychrzescijanskie reakcje"???
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

konik

Re: Święć się imię Twoje

Post autor: konik » 2019-01-06, 22:27

W stwierdzeniu , ze jest "moim ojcem".
Dla prawowiernego zyda to bluznierstwo. Nie wiesz o tym?

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Święć się imię Twoje

Post autor: Dezerter » 2019-01-07, 22:26

konik pisze: 2019-01-06, 22:27 W stwierdzeniu , ze jest "moim ojcem".
Dla prawowiernego zyda to bluznierstwo. Nie wiesz o tym?
Nie wiem.
I dziwię się, bo znali Pismo a więc słowa:
«Ty bowiem utworzyłeś moje nerki, Ty utkałeś mnie w łonie mej matki» (Ps 139 [138], 13) - to wyraźnie do Ojca
«A ty wtedy powiesz do faraona: ’To mówi Pan: Synem moim pierworodnym jest Izrael’» (Wj 4, 22) - Ojciec Izraela jak nic...
«Panie, zlituj się nad narodem, który jest nazwany Twoim imieniem, nad Izraelem, którego przyrównałeś do pierworodnego» (Syr 36, 11) ... syna słowa skierowane do Ojca,
«Wy jesteście dziećmi Pana, Boga waszego. (Pwt 14, 1) ... dzieci Ojca swego :!:
«Gardzisz Skałą, co ciebie zrodziła, zapomniałeś o Bogu, który cię zrodził» (Pwt 32, 18) ... znów Ojciec jak nic
ale
masz rację że synostwo odnosiło się również do zapowiadanego Mesjasza:
«Ja będę mu ojcem, a on będzie Mi synem» (2 Sm 7, 14; 1 Krn 17, 13). Opierając się na tej przepowiedni, tradycja mesjańska głosi Boże synostwo Mesjasza. Do króla mesjańskiego Bóg kieruje słowa: «Tyś Synem moim, Ja Ciebie dziś zrodziłem» (Ps 2, 7; por. 110 [109], 3).
warto czytać wielkiego JP II
https://opoka.org.pl/biblioteka/W/WP/ja ... 11999.html
Dzięki za pogłębienie zrozumienia wiary bracie - kolejny raz okazało się, że warto rozmawiać jak mówi były muzyk Voo Voo
Ostatnio zmieniony 2019-01-07, 22:28 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

konik

Re: Święć się imię Twoje

Post autor: konik » 2019-01-07, 22:33

Tak slusznie piszesz podajac te wersety.
Ale jest to ojcowstwo kultowe ( w sensie "religia dla wybranego narodu)
Jezus rozwinal to na ojcowstwo personalne. I tym samym oglosil wyraznie personalnie swoje Bostwo. ( uzylem skrotu myslowego, bo to dluzszy temat , a nie chce mi sie nowe wywody rozpoczynac. Chce mi sie spac ).

Wynika wiele nieporozumien, ( co jest normalne ) , poniewaz oba narody - polski i zydowski dziela w zapisie tysiaclecia i tysiace kilometrow. Stad inny jezyk, inna topologia, inna kultura, inne poczucie honoru itd.

Pozdrawiam i dzieki za braterskie pozdrowienia.

robbo1

Re: Święć się imię Twoje

Post autor: robbo1 » 2019-01-08, 17:01

Praktyk pisze: 2018-06-25, 19:09 Jahwe to imię będące hebrajskim tworem od czasownika „być”. Niezależnie od tego czy Bóg kazał tak do siebie mówić, czy jest to twór ludzi - rdzeniem imienia jest to, że Bóg jest istnieniem.

Jak zatem interpretujemy „święć się imię Twoje”?
Istotne jest tutaj to,że jest taki,którego imię ma się święcić,zostać uświęcone.
I zanim dojdzie się do zagadnienia jakie to imię?
Idzie o to,czy idzie tu o rzeczywiste imię.
I tak,gdy powiemy do kogoś,żeby :
podał nam swoje imię
ujawnił swoje imię.
To pytamy o rzeczywiste imię,czy nie?
Wtedy,gdy mówimy,żeby przeklęte było jego imię,to co?
W pierwszych przypadkach zapewne idzie o rzeczywiste.
W drugim już niekoniecznie.
I tutaj idzie o to,czy :
"ŚWIĘĆ SIĘ IMIĘ TWOJE"
odnosi się do rzeczywistego imienia,czy nie?
Czy ten o którym czytamy:
"NIKOGO NIE ZÓWCIE OJCEM WASZYM NA ZIEMI;ALBOWIEM JEDEN JEST OJCIEC WASZ,KTÓRY JEST W NIEBIOSACH" B.G
Czy ten,który:
"JEDEN JEST OJCIEC WASZ"
ma rzeczywiste imię,które należy "święcić".

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Święć się imię Twoje

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-01-08, 17:02

oczywiście chodzi o istotę, a nie o imie istoty. Pisałem tu zresztą o tym: jak ktoś mówi "imię Twoje bedzie sławne" to przeciez nie mówi że każdy będzie znać moje imię (Marek) tylko że ja bedę sławny.

robbo1

Re: Święć się imię Twoje

Post autor: robbo1 » 2019-01-08, 17:45

Marek_Piotrowski pisze: 2019-01-08, 17:02 oczywiście chodzi o istotę, a nie o imie istoty. Pisałem tu zresztą o tym: jak ktoś mówi "imię Twoje bedzie sławne" to przeciez nie mówi że każdy będzie znać moje imię (Marek) tylko że ja bedę sławny.
To powiedz,czy Ojciec,do którego zwracał się w modlitwie [Ojcze Nasz] nasz [Zbawiciel] ma imię,czy go nie ma?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Święć się imię Twoje

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-01-08, 19:19

robbo1 pisze: 2019-01-08, 17:45
Marek_Piotrowski pisze: 2019-01-08, 17:02 oczywiście chodzi o istotę, a nie o imie istoty. Pisałem tu zresztą o tym: jak ktoś mówi "imię Twoje bedzie sławne" to przeciez nie mówi że każdy będzie znać moje imię (Marek) tylko że ja bedę sławny.
To powiedz,czy Ojciec,do którego zwracał się w modlitwie [Ojcze Nasz] nasz [Zbawiciel] ma imię,czy go nie ma?
Ma. To samo co Jezus i Duch Święty.

konik

Re: Święć się imię Twoje

Post autor: konik » 2019-01-09, 00:17

Robbo - wlasnie dlatego zydzi chcieli Jezusa stracic ze skaly, gdyz podawal imie Boga jako znamie imienia swego. Zachodzi tu brzmienie Jeho- szu i jest to J(a,e)H(o)W (a,e)H - s(u ) ... czyli majacy zwiazek (szu), bedacy tym zwiazkiem.
Jeho-szua (jeszua, Jeszuah) - czyli zbawia.
Bog zbawia.
Jezus nawiazuje do swego imienia na sposob czysto hebrajski ... Bog i Ja jedno jestesmy ... czyli - nosimy to samo imie, imie "zbawia".
Tylko Bog zbawia.
Ja Jezus jestem "zbawia"
Bog i Jezus sa tego samego "trzonu" imiennego. Jezus jest Bogiem.

Dla zyda to jasne. Bo z tego powodu zostal przez zydow Jezus oddany na smierc.
Ostatnio zmieniony 2019-01-09, 00:25 przez konik, łącznie zmieniany 2 razy.

robbo1

Re: Święć się imię Twoje

Post autor: robbo1 » 2019-01-09, 09:57

Rozumiem i domyślam się miejsca,o które ci idzie.
Jeżeli jednak możesz podaj je ,żeby podjąć je do rozpatrzenia.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Święć się imię Twoje

Post autor: Andej » 2019-01-09, 10:47

robbo1 pisze: 2019-01-08, 17:45 ... To powiedz,czy Ojciec,do którego zwracał się w modlitwie [Ojcze Nasz] nasz [Zbawiciel] ma imię,czy go nie ma?
Co to znaczy imię? Dla Semitów stanowiło tożsamość z osobą. Ale odwracam tę zależność. Albowiem najpierw jest Osoba. Osoba, której imię może zostać ujawnione. To znaczy, że zostaną ujawnione właściwości tej Osoby. Jedna Osoba może mieć wiele imion, tak jak posiada wiele przymiotów.

Dlatego Boga nazywamy Ojcem, Stworzycielem, Zbawcą, Miłością ... Chyba zabrakłoby miejsca na wyjawienie wszystkich imion. Tj. określeń, którymi określamy Pana, za pomocą których zwracamy się do Niego.

Ojcze nasz jest zwróceniem się do konkretnej Osoby. Do Boga. Nie ogranicza ono Boga w żaden sposób. Odnosi się do jednego aspektu. Do ojcostwa, do tego, że On jest przyczyną istnienia każdego z nas, a także istnienia wszystkiego, co nas otacza.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

robbo1

Re: Święć się imię Twoje

Post autor: robbo1 » 2019-01-09, 16:31

To inaczej,czy objawiony na kartach starotestamentowych [theos],któremu cześć oddawał nasz [Zbawiciel] miał swoje imię,czy nie?
Objawił swoje imię,czy został bezimienny?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Święć się imię Twoje

Post autor: Andej » 2019-01-09, 18:24

Spytaj ŚJ, to dla nich spłycanie istoty Boga jest naczelną wartością.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ