Święć się imię Twoje

Czyli rozmowy o naturze Boga i Objawienie Jego w Osobie Ojca, Jezusa Chrystusa, rozmowy także na temat Ducha Świętego, Jego działanie, prowadzenie Kościoła przez Niego, itp.
Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Święć się imię Twoje

Post autor: Dezerter » 2019-01-09, 21:26

robbo1 pisze: 2019-01-09, 16:31 To inaczej,czy objawiony na kartach starotestamentowych [theos],któremu cześć oddawał nasz [Zbawiciel] miał swoje imię,czy nie?
Objawił swoje imię,czy został bezimienny?
A jesteś pewny, że theos a nie Ho Theos ;)
theos to również sędziowie, królowie, bożki i anioły bodajże
więc jak chcesz dzielić włos na troje to już dogłębnie B-)
ale Imię jest JHWH - co do tego się zgadzamy i je mamy święcić
więc dla mnie EOT
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Święć się imię Twoje

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-01-09, 22:22

robbo1 pisze: 2019-01-09, 16:31 To inaczej,czy objawiony na kartach starotestamentowych [theos],któremu cześć oddawał nasz [Zbawiciel] miał swoje imię,czy nie?
Miał. I nawet to jest to samo imię o obu.

robbo1

Re: Święć się imię Twoje

Post autor: robbo1 » 2019-01-10, 14:04

Dezerter pisze: 2019-01-09, 21:26
robbo1 pisze: 2019-01-09, 16:31 To inaczej,czy objawiony na kartach starotestamentowych [theos],któremu cześć oddawał nasz [Zbawiciel] miał swoje imię,czy nie?
Objawił swoje imię,czy został bezimienny?
A jesteś pewny, że theos a nie Ho Theos ;)
theos to również sędziowie, królowie, bożki i anioły bodajże
więc jak chcesz dzielić włos na troje to już dogłębnie B-)
ale Imię jest JHWH - co do tego się zgadzamy i je mamy święcić
więc dla mnie EOT
Słuszne uwagi,użyty przy theos rodzajnik w istocie wskazuje na prawdziwego,wyjątkowego,najwyższego [theos].
A jego imię przedstawione jest pod postacią tetragramu [Jahwe -Jehowa]

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Święć się imię Twoje

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-01-11, 03:19

robbo1 pisze: 2019-01-10, 14:04.
Bzdura na resorach, rodzajnik nie ma takiej funkcji. Zresztą Bóg jest w Biblii określany tak i tak.
Rzetelne opracowanie na ten temat: http://zebrowski.apologetyka.info/trojc ... 11c,33.htm

robbo1

Re: Święć się imię Twoje

Post autor: robbo1 » 2019-01-11, 13:28

Marek_Piotrowski pisze: 2019-01-11, 03:19
robbo1 pisze: 2019-01-10, 14:04.
Bzdura na resorach, rodzajnik nie ma takiej funkcji. Zresztą Bóg jest w Biblii określany tak i tak.
Rzetelne opracowanie na ten temat: http://zebrowski.apologetyka.info/trojc ... 11c,33.htm
Tak naprawdę słuszna uwaga.
Nie wyjaśniałem ważności i zadania jakie w tekście spełnia rodzajnik.
Nie o to mi chodziło,i nie powinienem tak napisać. :ymapplause:

robbo1

Re: Święć się imię Twoje

Post autor: robbo1 » 2019-07-21, 18:23

W tym miejscu pisarz tych słów uczynił rozróżnienie pomiędzy [synem a ojcem].
Przy jednym umieścił rodzajnik,przy drugim nie.
Zrobił to przez swój brak dbałości o szczegóły,niedokładność,nieprecyzyjność?
Czy świadomy różnicy jednego od drugiego zaznaczył to w typowy sposób stawiając rozróżnienie między jednym ,a drugim poprzez pominięcie rodzajnika.
Wtedy,gdy chciano podkreślić wyższość jednego nad drugim,przy jednym wystarczyło umieścić rodzajnik,przy drugim nie,a czytelnik znający regułę,wiedział ,jak to odczytać.
W innym miejscu przytoczyłem wyjaśnienie W.Barcleya ,który wymownie wyjaśnia to zagadnienie.
Teraz,żeby temu zaprzeczyć, znajdujecie miejsca,w których dokonano odstępstwa od reguły,żeby wykazać,że zasada ta,reguła.zasad reguły,nie jest istotna.
Podobnie czyni Robert H.Countess w książce :
"Błędy doktryny...".'

Niemniej pewne jest,że gdybym chciał powiedzieć o kimś ważnym,że jest ważny mógłbym nazwać go theos [elohim] "potężny".
I w tym przypadku rozumiano by,że idzie mi o ukazanie ważności ,wielkości wspomnianej osoby.
W tedy jednak,gdy używam ho theos,zaznaczam prawdziwość ukrytą w theos ukazanym pod ho.
O tym pisał W.Barclay.
Można odszukać podane przeze mnie miejsce.
Przy czym sam rodzajnik nie zawsze wskazuje na wyjątkowość w sensie wielkości,nadrzędności,niemniej zawsze podkreśla,że chcemy coś pokreślić,wyróżnić itp.
Jak tego dokonano w J 1:1
Wtedy,gdy odnosi się do ojca w niebie wydaje się ,że zawsze.
Nie oznacza to,że nazwanie go pospolitym theos bez rodzajnika ograbia go z jego wielkości.
Może oznaczać,że nie zawsze ją podkreślano w zdaniu ,wypowiedzi itp.
W przypadku syna w jego przedludzkim istnieniu ,przedstawiono go bez rodzajnika.
Rozumiem,że on sam w sobie nie jest niezbędny ,by rzeczownik był podkreślony.
Niemniej jego użycie przesądza o określoności nadając znaczeniu istotny odcień.
Nie jest tak we wszystkich językach.
W tym przypadku rodzajnik jest "pokazowy".
Niczym palec pokazuje co chcemy wyróżnić.
To dużo .
Wiadomo,że użycie rodzajnika przed rzeczownikiem sprawia,że dana osoba itp.jest ukazana w sposób wyraźny,w sposób jasno określony.
I tak w przypadku użycia rodzajnika przy szatanie i nazwanie go theos przy użyciu rodzajnika oznacza wskazuje tylko ,czy aż,że dana osoba jest znana,określona,czy wcześniej wspomniana.
A pominięcie rodzajnika przy ojcu samo w sobie nie świadczy o pomniejszaniu Mu,tylko nie podkreślaniu jego znaczenia itp.

Nic nie zmieni jednak tego,że zaraz obok siebie wymienione są dwie osoby.
Jedna obok drugiej.
Jedna z rodzajnikiem,druga bez.I nie jest to bez znaczenia.
Ostatnio zmieniony 2019-07-21, 18:26 przez robbo1, łącznie zmieniany 1 raz.

Biserica Dumnezeu

Re: Święć się imię Twoje

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-07-21, 20:50

To Twoja wiedza, czy przepisales skads?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Święć się imię Twoje

Post autor: Andej » 2019-07-21, 22:08

Wielokrotne powtarzanie tego samego świadczy o braku argumentów. Nie czytałem tegoż, bo po cóż mam wracać do rozlanego mleka.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

robbo1

Re: Święć się imię Twoje

Post autor: robbo1 » 2019-07-23, 19:21

Jest to moja wiedza.
A moja wypowiedź w tym przypadku dotyka tylko greckiego znaczenia rodzajnika i jego powszechnego używania,oraz wyjątków od zasady jego używania.
Tym razem nic ponad to.
Przez to i możliwości jego nadużyć i reguł ,które powinny,niemniej nie zawsze były respektowane przez nowotestamentowych pisarzy.
Z tego powodu,może nie ma sensu odwracać się plecami do tej wypowiedzi.
Ostatnio zmieniony 2019-07-23, 19:22 przez robbo1, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Święć się imię Twoje

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-07-23, 19:56

Kurczaki, nie gadam z tym propagandystą, ale nie mogę puścić mimo uszu takiej ściemy.
Jaasne, "wiedza robbo1" :)) :)) :))
Ten rzekomy "argument" z rodzajnikiem slyszę już od 40 lat (serio!) bo Strażnica pompowała nim "Świadków" niemożebnie.
Tymczasem zapis wynika z gramatyki i nie ma nic wspólnego z "wielkością Boga" itp. Jezus bywa w innych miejscach ((J 20, 28) określony słowem Theos z rodzajnikiem, a Bóg Ojciec w innych miejscach (np. J 1,6 i J 1,13) obywa się bez rodzajnika. Bowiem rodzajnik nie ma, oczywiście, takiego znaczenia jak wymyśliła "Strażnica" rozpacliwie próbując coś zrobić z "niewygodnym" wersetem.

Ładnie omówił tę ściemę Grzegorz https://www.apologetyka.info/trojca-swi ... 11c,33.htm ale ciekawy jest też artykuł Piotra http://piotrandryszczak.pl/rodzajnik.html

Może już dość bezmyślnego przepisywania "straznicowych" głupot obliczonych na niewiedzę czytelników?
Ostatnio zmieniony 2019-07-23, 20:14 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 4 razy.

robbo1

Re: Święć się imię Twoje

Post autor: robbo1 » 2019-08-08, 20:44

Pisanie,że "rodzajnik"nie ma znaczenia,jest nieprawdą.
Prawda jest taka,że można użyć słowa theos bez ,lub z rodzajnikiem.
W stosunku do "Najwyższego" z zasady używa się rodzajnik.
Na pewno wtedy,gdy się chce zaznaczyć jego pozycję.
Nie zaznaczenie tej pozycji,nie pozbawia jej ,tego,który ją posiada.
Nie jest to tylko podkreślone w tekście.
Nic nie zmieni jednak tego ,co napisałem wyżej,jak i tego,że ewangelista uczynił świadome rozróżnienie pomiędzy naszym Niebiańskim Ojcem ,a tym ,który "stał się ciałem",i żył pomiędzy innymi.
Jednego i drugiego nazwał theos.
W stosunku do jednego umieścił jednak rodzajnik,drugiego nie.,
Rozumiem jednak,że nie ma to znaczenia.
I nie miało żadnego dla niego.
Uczynił to ot tak.

Złamanie regulaminu &8. Brak zachowania poprawnej pisowni słownictwa religijnego. Wielokrotnie miałeś zwracaną uwagę. Tym razem leci ostrzeżenie. Następnym razem będą już kilku dniowe bany po ban dożywotni włącznie.
Dominik
Ostatnio zmieniony 2019-08-08, 22:06 przez robbo1, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Święć się imię Twoje

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-08-08, 21:05

Ma znaczenie - jak każda część mowy, ale nie takie, ze jego użycie powoduje że podmiot jest "wyższy".
To po prostu nieprawda, zwłaszcza że już podałem przykłady miejsc w Piśmie, gdzie Bóg Ojciec obywa się bez rodzajnika.

Nie powtarzaj więc w kółko już zdementowanych - i to z dowodem - tez. Jak masz coś nowego do napisania - pisz. A jak nie, to nie zawracaj głowy.
Fałszywe twierdzenie nie stanie się prawdziwe wyłącznie przez to, ze go powtórzysz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Święć się imię Twoje

Post autor: Andej » 2019-08-08, 21:22

Nie mam pojęcia o językach starożytnych.
Jednak pisanie imienia własnego lub określenia OSOBY BOSKIEJ (nawet nie wierząc w boskie atrybuty) jest poprawne tylko wtedy, gdy z wielkiej litery. W ten sposób okazujemy szacunek osobie, o której piszemy. Lub pogardę, gdy czynimy to z małej.

Obowiązek stosowania się do zasad pisowni polskiej jest zawarty w Regulaminie.

A z innej beczki. Jakie IMIĘ ma się święcić? Bo chyba tego wątek dotyczy. I jak winniśmy je święcić?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Dominik

Re: Święć się imię Twoje

Post autor: Dominik » 2019-08-08, 21:59

Robbo1, kilka razy miałeś zwracaną uwagę żebyś pisał z dużej litery Jezus, Bóg itp.
Tym razem bez ostrzeżenia się nie obejdzie. Dalej będą bany kilkudniowe po ban na stałe.
Ostatnio zmieniony 2019-08-08, 22:08 przez Dominik, łącznie zmieniany 1 raz.

robbo1

Re: Święć się imię Twoje

Post autor: robbo1 » 2019-08-08, 22:29

Dominik pisze: 2019-08-08, 21:59 Robbo1, kilka razy miałeś zwracaną uwagę żebyś pisał z dużej litery Jezus, Bóg itp.
Tym razem bez ostrzeżenia się nie obejdzie. Dalej będą bany kilkudniowe po ban na stałe.
Zrozumiałem.

ODPOWIEDZ