Czy Bóg jest osobą?

Czyli rozmowy o naturze Boga i Objawienie Jego w Osobie Ojca, Jezusa Chrystusa, rozmowy także na temat Ducha Świętego, Jego działanie, prowadzenie Kościoła przez Niego, itp.
konik

Re: Czy Bóg jest osobą?

Post autor: konik » 2019-02-06, 14:10

Falszywa teza.
Jakie Imie ma Bog?
A jakie imie nosi Bog wcielony?
A kto to jest Mesjasz?
A jakie imie ma byc nadane mesjaszowi, gdy Go Panna porodzi?
... itd.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Czy Bóg jest osobą?

Post autor: ToTylkoJa » 2019-02-06, 14:18

Imieniem Boga [na ziemi] może być równie dobrze Bóg, po prostu. Nieistotne, jak będziesz na Niego mówił, ważne jak będziesz go postrzegał.
"Święć się imię Twoje" tutaj można sparafrazować jako "Niech się rozprzestrzenia wiara w Ciebie", czy coś w tym stylu (nie jestem w stanie ubrać tego dobrze w słowa).
Z tego, co pamiętam, to gdy Jezus powiedział tę modlitwę mówił w kontekście "tak powinniście się modlić", więc to były słowa, które ludzie winni cytować, dlatego nie wiem, dlaczego "Twoje" miałoby tutaj wskazywać na kogoś innego. Można by też sugerować, że Jezus mówił o kimś innym, o Bogu Ojcu, jednak boska natura każe tutaj sugerować, że pośrednio wtedy także wyrażałby się o sobie.

Pod prąd

Re: Czy Bóg jest osobą?

Post autor: Pod prąd » 2019-02-06, 14:30

Uważam że imię ma bardzo istotne znaczenie. Spróbuj załatwić sprawy urzędowe nie podając swojego imienia i nazwiska. Czy wyrażamy zgodę gdy ktoś zwraca się do nas używając innego imienia ?

konik

Re: Czy Bóg jest osobą?

Post autor: konik » 2019-02-06, 14:35

Dla pogan imie jest bardzo wazne ... musza sie jakos rozeznac, ktoremu bozkowi akurat skaldaja ofiare.
My wiemy, ze jest tylko jeden BOG. TYLKO JEDEN. I nie ma innego.
Tak wiec imie Boga ( jakkolwiek w roznych jezykach bedzie formalnie brzmialo) jest imieniem Boga. JEDYNEGO.
A jako JHWH ( czyli tym imieniem) objawil sie dopiero Mojzeszowi.
Przez wiele tysiecy lat ludzie wiary (Noe, Abraham ) wzywali Go pod innym imieniem. Imieniem prawdziwym. Imieniem prawdziwym prawdziwego Boga.
Choc nie brzmialo to imie JHWH.
Ostatnio zmieniony 2019-02-06, 14:36 przez konik, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czy Bóg jest osobą?

Post autor: Andej » 2019-02-06, 14:36

Pod prąd pisze: 2019-02-06, 14:30 ... Czy wyrażamy zgodę gdy ktoś zwraca się do nas używając innego imienia ?
Tak. Gdy syn mówi tato, gdy żona mówi mężu, gdy siostrzeniec mówi wujku i tak dalej, dalej i dalej ...
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

konik

Re: Czy Bóg jest osobą?

Post autor: konik » 2019-02-06, 14:37

Dobry dodatek, Andeju ... do tego, co akurat sekunde wczesniej tu wpisalem. Dzieki.

Pod prąd

Re: Czy Bóg jest osobą?

Post autor: Pod prąd » 2019-02-06, 14:41

O ile wiem tato , mąż, tato czy wujek są tytułami. Każdy tato, mąż czy wujek ma imię własne, np Edward, Józef czy Bronisław.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Czy Bóg jest osobą?

Post autor: ToTylkoJa » 2019-02-06, 14:46

Pod prąd pisze: 2019-02-06, 14:41 O ile wiem tato , mąż, tato czy wujek są tytułami. Każdy tato, mąż czy wujek ma imię własne, np Edward, Józef czy Bronisław.
Mało tego, że często zwracamy się do siebie ksywkami, to do tego znam nawet kilka osób, które tak nie lubią swojego imienia, że nikt go nie używa.
Ciotka Judyta mojej koleżanki została Marysią, a Judytą jest tylko w urzędzie (bo nie chciało jej się tego zmieniać).
Ja poważnie muszę się zastanowić, gdy ktoś pyta mnie o imię jednej z moich koleżanek, bo nawet rodzice mówią do niej per koniu. Oczywiście coś takiego jak "ej, a żywy to jak ma na imię?" Jest na porządku dziennym, nie tylko u mnie, ale pod każdym szanującym się blokowiskiem.
Poza tym, ile osób zmienia swoje imię, czy nazwisko?
U pogan (nie wszystkich) imię niejako definiowało człowieka, jest to używane w książkach, czy serialach, żeby podkreślić osobowość, czy charakter postaci. Ale na co dzień zgadamy się, żeby nazywać nas niezgodnie z naszym imieniem.

Pod prąd

Re: Czy Bóg jest osobą?

Post autor: Pod prąd » 2019-02-06, 14:50

Jeżeli Bóg Wszechmocny ma imię własne Jahwe/ Jehowa, jego Syn Jezus, to dlaczego Duch Święty jest bezimienny. Podkreślę, Duch to nie jest imię, tak jak określenie Bóg

konik

Re: Czy Bóg jest osobą?

Post autor: konik » 2019-02-06, 15:51

Bo Bog sam z siebie i sam w sobie jest bytem jedynym. Dlatego jako byt prosty nie potrzebuje zadnych okreslen. Te okreslenia sa nam nieraz potrzebne i my jako ludzie ich uzywamy.

Pod prąd

Re: Czy Bóg jest osobą?

Post autor: Pod prąd » 2019-02-06, 15:55

To dlaczego Syn Boży został nazwany imieniem Jezus ? Jeżeli to nie ma znaczenia, dlaczego Bóg zadbał o to żeby miał właśnie takie imię ?

konik

Re: Czy Bóg jest osobą?

Post autor: konik » 2019-02-06, 16:15

Bo jest Bogiem wcielonym w czasie okreslonym na planecie ziemia.
Zanim nastal czas ( czyli przed stworzeniem swiata ) Syn Bozy istnial i gdy juz wszechswiat przepadnie w niepamiec Syn Bozy bedzie istnial.

Ps: imie Jezus jest imieniem cos oznaczajacym. Jest nawiazaniem do proroctwa z Ksiegi Izajasza.
Ostatnio zmieniony 2019-02-06, 16:16 przez konik, łącznie zmieniany 1 raz.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Czy Bóg jest osobą?

Post autor: ToTylkoJa » 2019-02-06, 16:17

Ja Mogę tutaj też postulować, że dla pewnego rozróżnienia, bo "jest jeden Bóg, ale w trzech osobach: Bóg, Bóg i Bóg" mogłoby być mylące.

Pod prąd

Re: Czy Bóg jest osobą?

Post autor: Pod prąd » 2019-02-06, 16:20

Gdzie w Biblii mogę znaleść wersety że Jezus jest Bogiem wcielonym .?

konik

Re: Czy Bóg jest osobą?

Post autor: konik » 2019-02-06, 16:25

W Ksiedze Rodzaju ( protoewangelia), w zwiastowaniu anielskim ( zwiastowanie Najswietszej Maryi Pannie), w Magnificat ( hymn wyspiewany przez Matke Boza w czasie Jej wizyty u swojej kuzynki) ... a takze w odniesieniach z Ksiegi Apokalipsy.
To te najbardziej dobitne.
Jest jeszcze kilka innych.

ODPOWIEDZ