Ewangewlia według Mateusza 28:19

Czyli rozmowy o naturze Boga i Objawienie Jego w Osobie Ojca, Jezusa Chrystusa, rozmowy także na temat Ducha Świętego, Jego działanie, prowadzenie Kościoła przez Niego, itp.
ODPOWIEDZ
Aron

Ewangewlia według Mateusza 28:19

Post autor: Aron » 2015-10-23, 13:46

"Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego" (Mt. 28:19).

Czy ten werset mówi o Trójcy?
Ostatnio zmieniony 2022-08-15, 00:54 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Ewangewlia według Mateusza 28:19

Post autor: Dezerter » 2015-10-23, 22:02

Aron pisze:"Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego" (Mt. 28:19).

Czy ten werset mówi o trójcy?
Tu już bardziej wyraźnie niż ten z Mamre, ale również nie wprost "mówi o" ...
Ostatnio zmieniony 2019-01-28, 23:08 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Aron

Post autor: Aron » 2015-10-24, 11:09

Ciekaw jestem co na ten temat napisze Czernin ;-)

Jaabes
Bywalec
Bywalec
Posty: 186
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: pomorskie
Been thanked: 1 time

Re: Ewangewlia według Mateusza 28:19

Post autor: Jaabes » 2015-10-25, 07:13

Aron pisze:"Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego" (Mt. 28:19).

Czy ten werset mówi o trójcy?
Myślę że ten wers już bardzo dobitnie wskazuje na Osobę. Przeczytaj Sobie w zmodyfikowanej wersji i użyj zwyczajnego myślenia...
? Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ducha Świętego?
Zauważ też że jest użyta liczba pojedyncza, chociaż w innych takich przypadkach mówi się ? w te imiona?. Tak więc istoty Boga trójjedynego logiką nie można objąć.
Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus
[1 Tym 2;5 BT]

Aron

Re: Ewangewlia według Mateusza 28:19

Post autor: Aron » 2015-11-12, 16:32

Jaabes pisze: Tak więc istoty Boga trójjedynego logiką nie można objąć.
Czym zatem można objąć Twoim zdaniem?

Awatar użytkownika
Tomaszek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 625
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: Polska
Has thanked: 12 times
Been thanked: 103 times
Kontakt:

Post autor: Tomaszek » 2015-11-13, 19:01

Aron ma rację. Logika nie może zawieźć. Albo coś jest logiczne albo nie. Należałoby raczej stwierdzić, że jeszcze nie wszystko o logice wiemy. Na przykład wiemy, że suma kątów trójkąta wynosi 180 stopni. Ale czy zawsze? Czy istnieje geometria, w której tak nie jest? Jak Wam się wydaje?

Co do Mt 28:19, to mam pytanie ja. Jak należy chrzcić właściwie w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego? Jeden raz czy trzy razy?
"Aby rozumieć przypowieść i przenośnię, słowa mędrców i ich zagadki."

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Post autor: Dezerter » 2015-11-14, 20:21

A co to za pomysł z tym "trzy razy"?
Jeden Bóg, jeden Odkupiciel, jeden chrzest

Jest natomiast kilka fragmentów w Biblii, że chrzest ma być w Imię Jezusa (tylko Jezusa)
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Tomaszek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 625
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: Polska
Has thanked: 12 times
Been thanked: 103 times
Kontakt:

Post autor: Tomaszek » 2015-11-14, 20:37

Wiem o tych fragmentach. Jest ich sporo. Skąd pomysł na trzy razy? Z Didache. Nie jest to księga kanoniczna, ale wielce ceniona wśród chrześcijan.
Co do chrztu, to udzielajcie go w taki oto sposób: Powtórzywszy najpierw wszystko powyższe 51, chrzcijcie w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego 52 w wodzie żywej. 2. Jeśli nie masz wody żywej, chrzcij w innej, jeśli nie możesz w zimnej, chrzcij w ciepłej. 3. Jeśli brak ci jednej, i drugiej, polej głowę 53 trzy razy wodą w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. 4. Przed chrztem powinni pościć i chrzczony, i udzielający chrztu, a także inni, jeśli mogą. Temu zaś, kto ma być chrzczony, przykaż, by pościł przez dzień lub dwa dni przedtem.
Są też świadectwa Ojców Kościoła o trzykrotnym zanurzeniu, bo tutaj mamy o trzykrotnym polaniu. Raz w imię Ojca, raz w imię Syna i raz w imię Ducha Świętego.

Obejrzyj ten filmik na youtubie uważnie, proszę bardzo.

"Aby rozumieć przypowieść i przenośnię, słowa mędrców i ich zagadki."

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Post autor: Dezerter » 2015-11-14, 20:51

Dzięki za film, nie znałem takiego sposobu - znałam inny przez pełne zanurzenie w baptysterium. Mamy taki kościół w Gnieźnie
Ja bym to nazwał jeden chrzest przez trzykrotne zanurzenie
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Aron

Post autor: Aron » 2015-11-14, 21:41

Zdaje się, że temat nie dotyczy chrztu ... ;-)

Awatar użytkownika
Tomaszek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 625
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: Polska
Has thanked: 12 times
Been thanked: 103 times
Kontakt:

Post autor: Tomaszek » 2015-11-14, 23:46

Masz rację Aron. Jednak tekst podany przez Ciebie owszem. ;-) Chcąc więc ustalić ewentualną odpowiedź na Twoje pytanie, wypadałoby zrozumieć sens tego tekstu Mt 28:19. Jeżeli bowiem należy chrzcić (zanurzać) trzy razy to mamy nieco inne wnioski niż w przypadku gdy zanurzenie jest tylko jedno. Tak mi się wydaje.

Gdyby temat dotyczył chrztu, pociągnęlibyśmy z Dezerterem dyskusję w kierunku takim: dlaczego Łukasz nie zna chrztu w Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego (Dzieje Apostolskie - autorstwa Łukasza - wspominają wielokrotnie o chrzcie w imię Jezusa Chrystusa).

[ Dodano: 2015-11-15, 00:46 ]
Dezerter pisze:Dzięki za film, nie znałem takiego sposobu - znałam inny przez pełne zanurzenie w baptysterium. Mamy taki kościół w Gnieźnie
Ja bym to nazwał jeden chrzest przez trzykrotne zanurzenie
Nazywać można różnie. To tylko słowa w końcu. Ale czy słowo chrzest przypadkiem nie oznacza zanurzenia właśnie? W ogóle słowo to w greckim oznacza kompletną zmianę barwy, zanurzenie a nawet utonięcie, zalany itd.
Z kolei hebrajskie słowo to mykwa - też oznacza kąpiel, zanurzenie, obmycie a także nadzieję. Raz w Starym Testamencie Sam Bóg jest nazwany Mykwą.

??????? ?????????? ?????????? ?????? ????? Jeremiasz 14:8 tłumaczenie mówi Nadziejo Izraela. Ale to słowo jest bardzo głębokie i zawiera w sobie oczyszczenie, obmycie.
"Aby rozumieć przypowieść i przenośnię, słowa mędrców i ich zagadki."

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Post autor: Dezerter » 2015-11-15, 11:41

Aron pisze:Zdaje się, że temat nie dotyczy chrztu ... ;-)
masz rację :-D dotyczy Trójcy .
Odpowiedz więc dlaczego chrześcijanie (a właściwie jak się powszechnie uznaje judeochrześcijanie) w Didache, pod koniec I wieku, chrzcili przez 3 krotne zanurzenie w Imię Ojca, Syna i Ducha. ?
Jeśli nie znasz Didache, to cię poinformuję, że było to pismo bardzo znane i czytanie w niektórych (wielu) Kościołach w II, III i VI wieku na równi z pismami , które weszły w skład NT. We współczesnych kościołach nadal jest bardzo cenione jako źródło wiedzy o tym jak ortodoksyjni chrześcijanie wierzyli i jakie mieli zwyczaje na przełomie wieku I i II
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Tomaszek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 625
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: Polska
Has thanked: 12 times
Been thanked: 103 times
Kontakt:

Post autor: Tomaszek » 2015-11-16, 00:51

Jednak warto wiedzieć, że Didache składa się z dwóch jakby części. Pierwsza nazywana jest: Dwie drogi" i uważa się, że jest pochodzenia żydowskiego. Te dwa niezależna wcześniej dzieła połączono. Taką przynajmniej teorię słyszałem, czytałem o niej.
"Aby rozumieć przypowieść i przenośnię, słowa mędrców i ich zagadki."

Aron

Post autor: Aron » 2015-11-16, 09:33

Jeśli chodzi o słowa z Mt. 28:19 to słusznie zauważyliście, że w tym fragmencie chodzi o chrzest, a nie istotę Boga. Dlatego też fragment ten nie może służyć jako tekst przedstawiający Boga w trójcy.

Awatar użytkownika
Tomaszek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 625
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: Polska
Has thanked: 12 times
Been thanked: 103 times
Kontakt:

Post autor: Tomaszek » 2015-11-16, 15:03

Aron, daj spokój. Przecież to Ty założyłeś ten wątek i postawiłeś pytanie dotyczące Trójcy. Więc nie rozumiem do kogo adresujesz te słowa. Chyba do siebie.
"Aby rozumieć przypowieść i przenośnię, słowa mędrców i ich zagadki."

ODPOWIEDZ