Duch Swięty

Czyli rozmowy o naturze Boga i Objawienie Jego w Osobie Ojca, Jezusa Chrystusa, rozmowy także na temat Ducha Świętego, Jego działanie, prowadzenie Kościoła przez Niego, itp.
ODPOWIEDZ
El@jah

Re: Duch Swiety

Post autor: El@jah » 2019-03-10, 21:37

  A Jezus natychmiast uświadomił sobie, że moc wyszła od Niego. Obrócił się w tłumie i zapytał: «Kto się dotknął mojego płaszcza?» 31 Odpowiedzieli Mu uczniowie: «Widzisz, że tłum zewsząd Cię ściska, a pytasz: Kto się Mnie dotknął». ... Chrystus ktorego ciało było świątynią ducha uświadomił sobie że Moc jaka napelnia go Ojciec w kazdym Słowie wyszła od niego wiec zapytał kto poczuł w sobie swiadectwo Boga  ?wtedy kobieta przyszła zalękniona i drżąca, gdyż wiedziała, co się z nią stało. Przecież to proste do zrozumienia.
Ostatnio zmieniony 2023-06-19, 20:46 przez Morkej, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Duch Swiety

Post autor: Dezerter » 2019-03-10, 21:55

El@jah pisze: 2019-03-10, 21:37   A Jezus natychmiast uświadomił sobie, że moc wyszła od Niego. Obrócił się w tłumie i zapytał: «Kto się dotknął mojego płaszcza?» 31 Odpowiedzieli Mu uczniowie: «Widzisz, że tłum zewsząd Cię ściska, a pytasz: Kto się Mnie dotknął». ... Chrystus ktorego ciało było świątynią ducha uświadomił sobie że Moc jaka napelnia go Ojciec w kazdym Słowie wyszła od niego wiec zapytał kto poczuł w sobie swiadectwo Boga  ?wtedy kobieta przyszła zalękniona i drżąca, gdyż wiedziała, co się z nią stało. Przecież to proste do zrozumienia.
:-o
19 Czyż nie wiecie, że ciało wasze jest świątynią Ducha Świętego, który w was jest, a którego macie od Boga, i że już nie należycie do samych siebie?
odróżniasz Ducha Świętego, którego mają tylko wierzący/ochrzczeni od ducha/ruach, którego ma każda żywa istota również zwierze -
wyjaśniam to dość dogłębnie tu
viewtopic.php?f=14&t=52
Moc jaka napelnia go Ojciec w kazdym Słowie
A ten pomysł to skąd wziąłeś?
kto poczuł w sobie swiadectwo Boga
A ten pomysł to skąd wziąłeś?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

El@jah

Re: Duch Swiety

Post autor: El@jah » 2019-03-10, 22:35

Powtorne narodziny Chrystusa na początku było Slowo a Slowo bylo u Boga i Bogiem było Słowo. Powtorne narodziny Eliasza kto poslyszy Mój głos wejde do niego i będę z nim wieczerzal. Wszystko przez Slowo. Co do cytatu Odpowiedział im Jezus: «Czyż nie napisano w waszym Prawie: Ja rzekłem: Bogami jesteście?6 35 Jeżeli [Pismo] nazywa bogami tych, do których skierowano słowo Boże - a Pisma nie można odrzucić - 36 to jakżeż wy o Tym, którego Ojciec poświęcił i posłał na świat, mówicie: "Bluźnisz", dlatego że powiedziałem: "Jestem Synem Bożym?" 37 Jeżeli nie dokonuję dzieł mojego Ojca, to Mi nie wierzcie! 38 Jeżeli jednak dokonuję, to choćbyście Mnie nie wierzyli, wierzcie moim dziełom, abyście poznali i wiedzieli, że Ojciec jest we Mnie, a Ja w Ojcu». 39 I znowu starali się Go pojmać, ale On uszedł z ich rąk. Tzw bogami jesteśmy bo do kogo skierowane jest Slowo Boga czyni go świątynią Ducha. Chrystus wiedzial co mowi Żydzi tez tylko katolicy uważają że Bóg ojciec szukał corki dziewicy by dać nam Mesjasza a Chrystus będzie szukał siostry dziewicy by dać nam Eliasza wiec moze trzeba sie zająć wszystkim ODNOWA
Ostatnio zmieniony 2023-06-19, 20:47 przez Morkej, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Duch Swiety

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-03-11, 01:16

Nie domyślaj się tego co uważają katolicy, bo Ci nie wychodzi.
Oddzielaj swoje wypowiedzi od cytatów z Pisma Świętego, bo wprowadzasz czytających w błąd.
Formatuj maile, bo treść w takiej postaci nie nadaje się ani do czytania, ani do polemiki.

robbo1

Re: Duch Swiety

Post autor: robbo1 » 2019-03-11, 11:55

Magnolia pisze: 2019-03-10, 14:08 Łk 24, 49 Oto Ja ześlę na was obietnicę mojego Ojca. Wy zaś pozostańcie w mieście, aż będziecie przyobleczeni mocą z wysoka».

Spełnienie obietnicy to Wylanie Ducha św - Pięćdziesiątnica
Dz 2, 1-4 Kiedy nadszedł wreszcie dzień Pięćdziesiątnicy, znajdowali się wszyscy razem na tym samym miejscu. 2 Nagle dał się słyszeć z nieba szum, jakby uderzenie gwałtownego wiatru, i napełnił cały dom, w którym przebywali. 3 Ukazały się im też języki jakby z ognia, które się rozdzieliły, i na każdym z nich spoczął jeden. 4 I wszyscy zostali napełnieni Duchem Świętym, i zaczęli mówić obcymi językami, tak jak im Duch pozwalał mówić.
(dalej)
spełnia się przepowiednia proroka Joela:
17 W ostatnich dniach - mówi Bóg - wyleję Ducha mojego na wszelkie ciało,
i będą prorokowali synowie wasi i córki wasze, młodzieńcy wasi widzenia mieć będą, a starcy - sny. 18 Nawet na niewolników i niewolnice moje wyleję w owych dniach Ducha mego,
i będą prorokowali. 19 I sprawię dziwy na górze - na niebie, i znaki na dole - na ziemi. Krew i ogień, i kłęby dymu, 20 słońce zamieni się w ciemności, a księżyc w krew, zanim nadejdzie dzień Pański, wielki i wspaniały.
21 Każdy, kto wzywać będzie imienia Pańskiego,
będzie zbawiony.
Wiem,że w zagadkach radzisz sobie doskonale.Może teraz czas na wnioski?
I tak w Łuk.24:49 czytamy:
"heos hu endysesthe eks hypus dynamin",tj.",aż [kiedy] włożycie na siebie z wysokości m o c ".Łuk.24:49
A według Dz.Ap.2: 1-4 wypełnieniem tej obietnicy,zapewnienia,było :
"eplesthesan pantes pneumotyos hagiu",tj.dosł."napełnieni zostali wszyscy duchem świętym" - wszystko z małych liter w org.
Pytam z tej przyczyny,jeśli w istocie wypełnieniem zapowiedzi :
"zostaniecie przyodziani mocą z wysokości" ,było :"wszyscy zostali napełnieni duchem świętym".
,czym jest ta "z wysokości moc",czy też odwrotnie ,czym jest [duch święty],czy czym było nim napełnienie?
Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 2019-03-11, 11:58 przez robbo1, łącznie zmieniany 1 raz.

Magnolia

Re: Duch Swiety

Post autor: Magnolia » 2019-03-11, 12:25

Robbo1
Widzę do czego zmierzasz...chcesz widzieć w Duchu św jedynie moc Bożą... No nie, jest trzecią Osobą Boską!

Odpowiem takim cytatem, kogoś mądrzejszego ode mnie:
Autorzy Nowego Testamentu przedstawiają Ducha jako tego, który posiada cechy osobowe: myśli, mówi, przekonuje, objawia, prowadzi, a nawet można Go zasmucić (Ef 4,30)! A jednak nie przeszkadza to niektórym zatrzymać się na przejawach działania Ducha Świętego, w których chcieliby widzieć jedynie upersonifikowaną moc Bożą. A przecież nie jest możliwe, by we wnętrzu człowieka działała jedynie moc Boża, skoro przynosi ona ze sobą nowe życie z Bogiem, którego człowiek sam z siebie nie byłby w stanie otrzymać. Dlatego właśnie — ze względu na tę nadprzyrodzoną moc — nie da się Ducha umieścić poniżej, ale właśnie powyżej ludzkiej osobowości. Czy gdyby nie był Duch Bogiem, mógłby przenikać „głębokości Boga samego” i znać Boga wprost (por. 1Kor 2,10), a nie, jak ludzie, jedynie przez stworzenie? Gdyby Duch nie był Osobą równą Ojcu i Synowi, a jedynie sposobem Bożego działania, bluźnierstwo przeciw Niemu mogłoby być odpuszczone (por. Mt 12,31). Nie wolno byłoby człowiekowi nie przemienionemu przez Ducha wołać do Boga tak, jak może to czynić jedynie Syn Boży: „Abba, Ojcze” (Ga 4,6).

To właśnie Jezus zapowiedział przed swoją Paschą posłanie „innego Parakleta” (czyli Rzecznika, Obrońcy, Orędownika, Doradcy). To słowo „inny” należałoby właściwie zrozumieć jako „tego samego rodzaju”, podobnie jak wtedy, gdy mówimy „pójdę na inną Mszę”, a myślimy że idziemy na to samo wydarzenie, tyle że odprawiane o innej godzinie. Obietnica Jezusa wskazuje, że nie zastępuje Osoby Syna Bożego jakaś nieosobowa moc, ale właśnie Osoba, inna, choć „tego samego rodzaju”. „W ten sposób Duch Święty jest objawiony jako odrębna Osoba Boska w relacji do Jezusa i do Ojca” (Katechizm Kościoła Katolickiego, nr 243). Jest więc Duch Bogiem, ale osobowo różni się od Ojca i Syna. A mimo, że się różni, jest stawiany na równi z Tamtymi dwoma. Właściwością tekstu Janowego, który mówi o Duchu-Pocieszycielu (por. J 14,16) „jest to, że Ojciec, Syn i Duch Święty wymieniani są w nim wyraźnie jako Osoby, pierwsza odrębna od drugiej i trzeciej i te między sobą” (Jan Paweł II, enc. Dominum et Vivificantem, nr 8).

https://opoka.org.pl/biblioteka/T/TD/sz_duch-osoba.html

Polecę także wywiad z bp Siemieniewskim
http://www.niedziela.pl/artykul/53310/n ... zie-z-toba
No na dokładkę jeszcze:
https://stacja7.pl/wiara/kim-jest-duch- ... ch-faktow/

konik

Re: Duch Swiety

Post autor: konik » 2019-03-20, 20:39

Po przerwie przystepuje do kolejnych krokow w przedstawianiu Ducha swietego.

Duch Swiety nosi wiele mian ( imion ). Sam Jezus stosowal wyrazenie:" w imie ( ... ) Ducha Swietego " Mt 28 19

Duch Swiety jest Duchem:
- Madrosci
- Rozumu
- Rady
- Umiejetnosci
- Bojazni Bozej ... czytamy o tym w Iz11 2

- Modlitwy ... Za12 10
- Prawdy ... J14 17
- Wiary ... 2Kor 4 13
- Milosci ... 2Tym1 7
- Wiecznosci ... Hbr9 14
- Laski ...Hbr10 29
- Chwaly ... 1P 4 14

Duch Swiaty jest Pocieszycielem ... J14 16
Ostatnio zmieniony 2019-03-20, 20:40 przez konik, łącznie zmieniany 1 raz.

robbo1

Re: Duch Swiety

Post autor: robbo1 » 2019-03-24, 11:21

Ja znam wasze wywody odnośnie "to agio pnevma".
Te to m in ukazujące "osobowość" pneuma.
To znaczy dowody z nauki o istocie osobowości.
I nie ma wątpliwości,że jest wiele miejsc mówiących o [duchu] jako osobie.
Niemniej w Łuk.24:49 jest zapowiedź,zesłania "mocy z wysokości" i jej spełnienie w postaci "wylania ducha".
opisanego w Dz.Ap.2:1-4.
Pytam czy została "zesłana moc z wysoka",czy nie?
I jak to się wydarzyło?
A wracając do wywodów odnośnie wersetów ukazujących [ducha - pneuma] ,jako osobę,czy tak go,to przedstawiające,to samo w sobie ,nie musi to świadczyć na rzecz osobowości ducha itp.
I tak w 1 Jana 2:27 czytamy:
Ale tak jak n a m a s z c z e n i e,które od niego
otrzymaliście,pozostaje w was i nie potrzebujecie
aby was ktoś uczył;lecz jak namaszczenie jego
p o u c z a was o wszystkim i jest prawdziwe,a nie jest
kłamstwem,i jak was n a u c z y ł o,tak w nim trwajcie

I tak jak mówimy "książka nauczyła nas",chociaż nie posiada o n a własnego intelektu,i jest jedynie wyrazem myśli autora,podobnie natchnione słowo,może nauczać,ponieważ wyraża myśli autora.
Tak to i [to agio pnevma] jako oddziaływanie stwórcy na nasz umysł,uzdalnia do zrozumienia głębokich prawd.
A jeśli idzie o 1 Kor.2:10,to jego kontekst wyrażony w wer.11 i 12 ukazuje,że tak nasz duch ",który jest w człowieku" "zna to co ludzkie",tak [pneuma] zna "nawet głębokości stwórcy".
Pewne jest,że nasz duch tutaj opisany nie jest odrębną od nas osobą,tylko przejawem naszej osobowości,częścią osobowości człowieka.Podobnie [duch -pneuma] ,nie jest odrębną istotą od stwórcy,wtedy i nas duch byłby odrębną istotą id nas.
Tak czy inaczej [pneuma -duch ]przyrównany jest do ducha ludzkiego.
I co istotne w wer.12 czytamy,że "nie otrzymaliśmy d u c h a świata".
Nie takiego ducha,tylko od stwórcy.
I to [pneuma -duch] przeciwstawiony jest d u c h o w i świata.
I tak jak ten to nie osoba,tylko sposób życia,myślenia ,czy myślenie według modły tego świata,zatem [duch święty].
I odwrotnie do tego [DUCH ŚWIĘTY] to sposób życia pobożnego myślenia itp.
I tak jak duch świata to nie osoba,tak też i [to agio pnevma] ,to nie osoba.
Tak można uczynić praktycznie z każdymi wersetami ukazującymi [ducha] jako osobę.
Nie musi to samo w sobie świadczyć na rzecz osoby [ducha].
Tak jak mówienie o "namaszczeniu" jako osobie,nie świadczy ,ze to jest osobą.
A kontekst z 1 Kor.2:10 nie pozwala wnioskować na rzecz ducha jako osoby.'
Nie pozwala.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Duch Swiety

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-03-24, 12:25

A jeśli idzie o 1 Kor.2:10,to jego kontekst wyrażony w wer.11 i 12 ukazuje,że tak nasz duch ",który jest w człowieku" "zna to co ludzkie",tak [pneuma] zna "nawet głębokości stwórcy".
Pewne jest,że nasz duch tutaj opisany nie jest odrębną od nas osobą,tylko przejawem naszej osobowości,częścią osobowości człowieka
Serio?
Zatem na tej samej zasadzie fragment:
W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was. Kto ma przykazania moje i zachowuje je, ten Mnie miłuje. Kto zaś Mnie miłuje, ten będzie umiłowany przez Ojca mego, a również Ja będę go miłował i objawię mu siebie./J 14,15-21/
oznacza, że
a/Ojciec nie jest osobą (bo jest w Synu)
b/Syn nie jest osobą (bo jest w Ojcu)
c/Jezus nie jest osobą (bo jest w nas)
d/My nie jesteśmy osobami (bo jesteśmy w Synu)

Czego to ludzie nie wymyślą ;)

robbo1

Re: Duch Swiety

Post autor: robbo1 » 2019-03-28, 19:29

Nie żartuj z tematu.
Ja nie występuję przeciw zasadności stwierdzeń typu :
mieszkam w twoim sercu,czy, mieszkasz w moim sercu,mieszkam w twoim sercu itp.
A wer.10-12 1 Koryn.ukazują inny problem,czy zagadnienie,przy czym najmniej istotne w przytoczonej powyżej argumentacji.
Oczywiste jest,że "duch człowieka",to nie odrębna od nas istota,tylko nasza osobowość,tyak ,jak "duch świata" to nie odrębna istota,czy zwyczajnie osoba,tylko przejaw życia,który chce zarazić wierzących.
I to "pnema" sprawia napełnienie wierzących przedstawionych jako pneuma-tikoi tj.[ludzi duchowych].
Przy czy dyskusyjne jest,czy idzie o zrozumienie "pneumatikoi w sposób przysłówkowy,tj.na sposób duchowy,czy ludziom duchowym.
I tak kontekst wskazuje na usposobienie w ludziach pod wpływem [ducha św.],czy [ducha świata].
I tu i tu nie ma mowy o osobie.
Pewne jest,że duch świata,to jego moc ,oddziaływanie,nie osoba,rozumiem ,że duch św.już tak.
Ostatnio zmieniony 2019-03-28, 19:30 przez robbo1, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Duch Swiety

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-03-28, 19:33

robbo1 pisze: 2019-03-28, 19:29 Nie żartuj z tematu.
Nie zartuję z tematu, tylko pokazuję absurdalność Twojego wywodu na podobieństwie.
Ja nie występuję przeciw zasadności stwierdzeń typu :
mieszkam w twoim sercu,czy, mieszkasz w moim sercu,mieszkam w twoim sercu itp.
A wer.10-12 1 Koryn.ukazują inny problem,czy zagadnienie,przy czym najmniej istotne w przytoczonej powyżej argumentacji.
Oczywiste jest,że "duch człowieka",to nie odrębna od nas istota,tylko nasza osobowość,tyak ,jak "duch świata" to nie odrębna istota,czy zwyczajnie osoba,tylko przejaw życia,który chce zarazić wierzących.
I to "pnema" sprawia napełnienie wierzących przedstawionych jako pneuma-tikoi tj.[ludzi duchowych].
Przy czy dyskusyjne jest,czy idzie o zrozumienie "pneumatikoi w sposób przysłówkowy,tj.na sposób duchowy,czy ludziom duchowym.
I tak kontekst wskazuje na usposobienie w ludziach pod wpływem [ducha św.],czy [ducha świata].
I tu i tu nie ma mowy o osobie.
Pewne jest,że duch świata,to jego moc ,oddziaływanie,nie osoba,rozumiem ,że duch św.już tak.
Czy myślisz, że powtórzenie tej samej (już obalonej) "argumentacji" innymi słowami wnosi coś do rozmowy?
Po co takie gadulstwo zamiast argumentów?
Odpowiedź masz powyżej.
Ostatnio zmieniony 2019-03-28, 19:33 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

robbo1

Re: Duch Swiety

Post autor: robbo1 » 2019-03-28, 19:52

Nie wiem,czy piszemy o tym samym.Wydaje mi się,że niestety nie.
Przecież oczywiste jest,że nie idzie o "dosłowne mieszkanie jednego w drugim" itp.
Nikt nie mieszka w drugim,tak jak się mieszka w domu.
Rozumiem,że demony "mieszkały" w człowieku,nie jednak,tak jak w mieszkaniu.
Idzie o wpływ,oddziaływanie itp.
No to wyjaśnij stwierdzenie:
W owym dniu?
Czyli?
,że ja jestem w Ojcu moim...
Czyli?
...jak On we mnie...'
Czyli?
...a wy we Mnie...
Czyli?
jak ja w was...
Czyli?
Ty z tym swoim "obalonej argumentacji",gdy nawet w pełni,nie piszesz na temat przesadzasz.
Nie ma dostatecznego dowodu na poparcie osobowości "to agio pneuma" z wersetów ukazujących go jako osobę,czy z personifikacji,tak jak mówienie o "namaszczeniu,że poucza" ,nie czyni z namaszczenia osoby.
A wywody z 1 Kor.2:10-12 ,czy 15 ukazują różnicę pomiędzy pneuma,a duchem świata,i jednym oddziaływaniem a drugim.
Tyle.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Duch Swiety

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-03-28, 19:57

Jak wyżej.

robbo1

Re: Duch Swiety

Post autor: robbo1 » 2019-03-28, 20:23

Oczywiście zamiast rzeczowej argumentacji ,przedstawiasz swoje zdanie,jako miarodajne dla innych,a należy je za takie uznać,ponieważ tak uważasz.
"Nie ze mną takie numery".
Nic co napisałeś powyżej nie świadczy przeciw moim wywodom,,wydajesz jednak swoim zachowaniem świadectwo o sobie.
Nie ty,czy ja jesteśmy tu ważni,chociaż rozumiem,że za takiego chciałbyś zawsze i przez wszystkich być uważany.
Tylko,że ty i ja nie jesteśmy treścią tematu.
A określenia użyte w argumentacji ,takie jak utożsamianie ducha św. z osobą,nie muszą same w sobie świadczyć na to poparcie.
Tak jak inne podobne używane w innych przypadkach,w stosunku do innych rzeczy przedstawianych niekiedy jako osoby itp.
A "walka na wersety",nie rozwiąże problemu.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Duch Swiety

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-03-28, 21:29

Jak wyżej. Dość już tego pustego słowotoku. Zastanów się się przed następnym listem, czy masz coś do napisania, zamiast paplać

ODPOWIEDZ