Dzieje Ap. 5:1-4

Czyli rozmowy o naturze Boga i Objawienie Jego w Osobie Ojca, Jezusa Chrystusa, rozmowy także na temat Ducha Świętego, Jego działanie, prowadzenie Kościoła przez Niego, itp.
Aron

Dzieje Ap. 5:1-4

Post autor: Aron » 2015-10-24, 11:12

"Ale pewien człowiek, imieniem Ananiasz, z żoną swoją Safirą, sprzedał posiadłość i za wiedzą żony odłożył sobie część zapłaty, a pewną część przyniósł i złożył u stóp Apostołów. Ananiaszu - powiedział Piotr - dlaczego szatan zawładnął twym sercem, że skłamałeś Duchowi Świętemu i odłożyłeś sobie część zapłaty za ziemię? Czy przed sprzedażą nie była twoją własnością, a po sprzedaniu czyż nie mogłeś rozporządzić tym, coś za nią otrzymał? Jakże mogłeś dopuścić myśl o takim uczynku? Nie ludziom skłamałeś, lecz Bogu" (Dz. Ap. 5:1-4).

Czy Waszym zdaniem ten fragment dowodzi, że Duch Święty jest Bogiem?
Ostatnio zmieniony 2022-08-15, 00:52 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.

Jaabes
Bywalec
Bywalec
Posty: 186
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: pomorskie
Been thanked: 1 time

Post autor: Jaabes » 2015-10-25, 06:52

Oczywiście że ten fragment dowodzi iż Duch Święty jest Bogiem, ale wskazuje na to też wiele innych zapisów, przykładowo ten poniższy :
? Pozdrówcie się nawzajem świętym pocałunkiem! Pozdrawiają was wszyscy święci.Łaska Pana Jezusa Chrystusa, miłość Boga i dar jedności w Duchu Świętym niech będą z wami wszystkimi! ?
[2 Kor 13;12-13 BT].
Z całą pewnością Duch Święty jest Osobą o naturze Bożej, bo podczas chrztu Jezusa Chrystusa w Jordanie przez Jana. To pojawił się głos od Osoby, sam Jezus bez wątpienia był Osobą, a gołębica też symbolizowała Osobę.
Lecz każda z tych boskich Osób pełni odmienną funkcję. Bóg Ojciec jako Dawca wszystkiego. Jego Syn jako widzialny Bóg. Natomiast Osoba Ducha Świętego ma szczególne zadanie i jest bardzo różny od Ojca i Syna, bo przebywa w sercu każdego wierzącego i non stop pracuje. Należy też zwrócić uwagę na fakt i zadać sobie pytanie, dlaczego tylko grzech przeciw tej Osobie nie będzie wybaczony ludziom ?
Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus
[1 Tym 2;5 BT]

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Post autor: Dezerter » 2015-10-26, 20:34

Jaabes pisze:dlaczego tylko grzech przeciw tej Osobie nie będzie wybaczony ludziom ?
dobre pytanie...
czekam na odpowiedź
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

dominikbartlomi
Początkujący
Początkujący
Posty: 68
Rejestracja: 25 paź 2015
Lokalizacja: Polska
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Dzieje Ap. 5:1-4

Post autor: dominikbartlomi » 2015-10-27, 13:48

Aron pisze:"Ale pewien człowiek, imieniem Ananiasz, z żoną swoją Safirą, sprzedał posiadłość i za wiedzą żony odłożył sobie część zapłaty, a pewną część przyniósł i złożył u stóp Apostołów. Ananiaszu - powiedział Piotr - dlaczego szatan zawładnął twym sercem, że skłamałeś Duchowi Świętemu i odłożyłeś sobie część zapłaty za ziemię? Czy przed sprzedażą nie była twoją własnością, a po sprzedaniu czyż nie mogłeś rozporządzić tym, coś za nią otrzymał? Jakże mogłeś dopuścić myśl o takim uczynku? Nie ludziom skłamałeś, lecz Bogu" (Dz. Ap. 5:1-4).

Czy Waszym zdaniem ten fragment dowodzi, że duch święty jest Bogiem?
tak, Duch Święty jest Bogiem i ten fragment tego dowodzi pewnie też :)
Szczęść Boże! Polecam odwiedzić stronę z modlitwami - www.jezuschrystus.com.pl

Pinchas

Post autor: Pinchas » 2015-11-03, 18:56

Duch sw nie jest osoba tylko moca.
http://adelfos.republika.pl/katalog_nauka/duch.htm

Aron

Post autor: Aron » 2015-11-16, 14:22

Sama nazwa - duch Boży - wskazuje na to, że to nie jest Bóg tylko należy do Boga. W innym wypadku trzeba byłoby uznać, że anioł Boży i człowiek Boży także są Bogami. A przecież to absurd.

Jaabes
Bywalec
Bywalec
Posty: 186
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: pomorskie
Been thanked: 1 time

Post autor: Jaabes » 2015-11-20, 13:09

Dezerter pisze:
Jaabes pisze:dlaczego tylko grzech przeciw tej Osobie nie będzie wybaczony ludziom ?
dobre pytanie...
czekam na odpowiedź
Sorry że odpowiadam z taką zwłoką czasową, ale nie otrzymuję powiadomień, więc wchodzę na to forum jak sobie przypomnę...

Myślę że powodem dla którego bluźnierstwo wobec tej Osoby boskiej nie będzie wybaczone, gdyż On przenika nawet Samego Boga, oraz posłany jest w zastępstwie Jezusa Chrystusa, jako drugi Pocieszyciel i jest z ludźmi non stop, w dzień i w nocy. Tak więc wykonuje olbrzymią pracę.
Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus
[1 Tym 2;5 BT]

konik

od konika

Post autor: konik » 2015-12-11, 20:37

Pierwszym problemem w sporze zaistnialym w watku tym jest ustalenie precedencji osob:
- jedni mowia: oczywiscie, ze duch swiety nie jest bogiem, tylko moca
- inni mowia: oczywiscie, ze Duch Swiety jest Bogiem, osoba Boga, jedna z trzech
- kolejni stoja na stanowisku: oczywiscie, ze duch swiety nie jest osoba , ale jako moc stworcza moze taka sie stac
- a jeszce jeden poglad przytocze ( a troche tego jeszcze by sie znalazlo): oczywiscie, ze duchem swietym stajemy sie my w naszej osobie i wowczas Duch Swiety staje sie osoba
Kogo sluchac? Moze konia?
Nie. Najpierw sluchano ( odnosi sie to do chrzescijan, czyli nasladowcow Jezusa, Zbawiciela i Mesjasza, tego, ktory jest jedno z Ojcem, Bogiem, ktory jest Bogiem ) - no wiec najpierw sluchano Jezusa, a ten przed wniebowstapieniem pokazal i naznaczyl, kogo nalezy sluchac i powiedzial, ze to co owi naznaczeni przez Niego ustala, to bedzie rowniez zatwierdzone w niebie ( nie jako zachcianka typu: co by tu jeszcze wymyslec - lecz jako natchnienie i prowadzenie Ducha Swietego ), a owi naznaczeni przed swoja smiercia ( w wiekszosci meczenska) kolejnych nastepcow, a ci kolejnych - i tak to trwa do naszych czasow.
Tych mamy sluchac. Pan Jezus ustanowil cala hierarchie i instytucje Kosciola ( na ktora to powoluje sie czesto pewien apostol w swoich listach)
Pan Jezus przed swoim wniebowstapieniem i pewien apostol w swoich listach przestrzegaja przed falszywymi, samozwanczymi apostolami i prorokami.
Wiemy, ze od Jezusa, poprzez Apostolow, papiezy i biskupow mamy prawdziwy Kosciol.
Wiemy rowniez, ze w kazdej epoce pojawiali sie samozwanczy uzurpatorzy.
Co glosili i co glosza uzurpatorzy, jest to malo interesujace i nic nie znaczace i nieprawdziwe.
Co glosi Jezus, Apostolowie i ich nastepcy z biskupami i papiezami w Kosciele na temat Ducha Swietego? No, wystarczy wziac nauczanie biblijne w swietle Kosciola, a w wersji skroconej Katechizm Kosciola Katolickiego ... i sie wnet zorientujemy, jaka jest prawdziwa prawda o Duchu Swietym i kim Duch Swiety jest.
I to wszystko.
Ps: to co konie wypisaly, jak najbardziej mozna uzasadnic na podstawie rozkazow wydanych z kwatery glownej w Niebie ( odpisy mozna znalezc w Biblii i w nauczaniu Kosciola, bedacego wlasnoscia Jezusa Chrystusa, w delegaturze personalnej aktualnie zyjacych i urzedujacych pasterzy Kosciola w randze papieza , biskupow i duszpasterzy.
Uzurpatorzy zas ... i dla nich ma Jezus miejscu przy sobie, bo choc zyja w bledzie, to jesli szczerym sercem wyznaja Boga nie do konca prawdziwie, to Jezus sam powiedzial, ze ma jeszcze inne owce, te inne, ktore Go sluchaja.
Ot, i cala tajemnica.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Post autor: Dezerter » 2015-12-12, 21:42

Jaabes pisze:
Dezerter pisze:
Jaabes pisze:dlaczego tylko grzech przeciw tej Osobie nie będzie wybaczony ludziom ?
dobre pytanie...
czekam na odpowiedź
Sorry że odpowiadam z taką zwłoką czasową, ale nie otrzymuję powiadomień, więc wchodzę na to forum jak sobie przypomnę...

Myślę że powodem dla którego bluźnierstwo wobec tej Osoby boskiej nie będzie wybaczone, gdyż On przenika nawet Samego Boga, oraz posłany jest w zastępstwie Jezusa Chrystusa, jako drugi Pocieszyciel i jest z ludźmi non stop, w dzień i w nocy. Tak więc wykonuje olbrzymią pracę.
Słabe - jak mam być szczery ... bo:
a Ojciec nie "przenika nawet samego Boga"
a czy Syn ne był "posłany i to wcale nie w zastępstwie"
Oni też "wykonują ogromną pracę"
więc nadal nie wiem ...dlaczego?
ktoś potrafi lepiej wyjaśnić, ktoś ma głębsze zrozumienie, lub ciekawe przemyślenia ?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Tomaszek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 625
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: Polska
Has thanked: 12 times
Been thanked: 103 times
Kontakt:

Post autor: Tomaszek » 2015-12-12, 22:18

Nie wiem, czy mam głębsze zrozumienie, ale podzielę się. Chodzi o to, że człowiek, który został duchowo odrodzony, doznał od wewnątrz namiastki przyszłego świata, przeżył coś nadprzyrodzonego, innymi słowy mowa o człowieku duchowo świadomym, jeśli ktoś taki odwraca się od Prawdy, taki człowiek jeśli odrzuci to wszystko świadomie, i wytrwa w tym odstępstwie - że się tak wyrażę - taki człowiek popełnia tego rodzaju grzech.

Podeprę do wypowiedzią z Listu do Hebrajczyków:
Jeśli bowiem dobrowolnie grzeszymy po otrzymaniu pełnego poznania prawdy, to już nie ma dla nas ofiary przebłagalnej za grzechy
Hbr 10:26 plus kontekst.
"Aby rozumieć przypowieść i przenośnię, słowa mędrców i ich zagadki."

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Post autor: Dezerter » 2015-12-12, 22:33

... i to jest konkret!
Zgodzę się, że "mający Ducha" wie a więc nie ma dla niego usprawiedliwienia
...o błoga nieświadomości, czemuś mnie :-? opuściła
poznanie bywa brzemienne :-?
ale i tak dziękuję
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Jaabes
Bywalec
Bywalec
Posty: 186
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: pomorskie
Been thanked: 1 time

Post autor: Jaabes » 2015-12-13, 11:53

Dezerter pisze: MÓJE SŁOWA
Myślę że powodem dla którego bluźnierstwo wobec tej Osoby boskiej nie będzie wybaczone, gdyż On przenika nawet Samego Boga, oraz posłany jest w zastępstwie Jezusa Chrystusa, jako drugi Pocieszyciel i jest z ludźmi non stop, w dzień i w nocy. Tak więc wykonuje olbrzymią pracę.


Słabe - jak mam być szczery ... bo:
a Ojciec nie "przenika nawet samego Boga"
a czy Syn ne był "posłany i to wcale nie w zastępstwie"
Oni też "wykonują ogromną pracę"
więc nadal nie wiem ...dlaczego?
ktoś potrafi lepiej wyjaśnić, ktoś ma głębsze zrozumienie, lub ciekawe przemyślenia ?
Chyba opacznie zrozumiałeś mój wpis, bo to co napisałem dotyczy Osoby Ducha Świętego.
Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus
[1 Tym 2;5 BT]

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Post autor: Dezerter » 2015-12-15, 21:39

Jaabes pisze:
Dezerter pisze: MÓJE SŁOWA
Myślę że powodem dla którego bluźnierstwo wobec tej Osoby boskiej nie będzie wybaczone, gdyż On przenika nawet Samego Boga, oraz posłany jest w zastępstwie Jezusa Chrystusa, jako drugi Pocieszyciel i jest z ludźmi non stop, w dzień i w nocy. Tak więc wykonuje olbrzymią pracę.


Słabe - jak mam być szczery ... bo:
a Ojciec nie "przenika nawet samego Boga"
a czy Syn ne był "posłany i to wcale nie w zastępstwie"
Oni też "wykonują ogromną pracę"
więc nadal nie wiem ...dlaczego?
ktoś potrafi lepiej wyjaśnić, ktoś ma głębsze zrozumienie, lub ciekawe przemyślenia ?
Chyba opacznie zrozumiałeś mój wpis, bo to co napisałem dotyczy Osoby Ducha Świętego.
Zrozumiałem ... i dlatego pisze nie o Duchu a daje ci przykłady, że tak samo, lub podobnie ma Ojciec i Syn
teraz rozumiesz?
Jeśli to nie jest o Duchu Św to coś nie tak z moim czytaniem ze zrozumieniem - niech ktoś się wypowie o Kim to jest?!:
Jaabes pisze:Z całą pewnością Duch Święty jest Osobą o naturze Bożej, bo podczas chrztu Jezusa Chrystusa w Jordanie przez Jana. To pojawił się głos od Osoby, sam Jezus bez wątpienia był Osobą, a gołębica też symbolizowała Osobę.
Lecz każda z tych boskich Osób pełni odmienną funkcję. Bóg Ojciec jako Dawca wszystkiego. Jego Syn jako widzialny Bóg. Natomiast Osoba Ducha Świętego ma szczególne zadanie i jest bardzo różny od Ojca i Syna, bo przebywa w sercu każdego wierzącego i non stop pracuje. Należy też zwrócić uwagę na fakt i zadać sobie pytanie, dlaczego tylko grzech przeciw tej Osobie nie będzie wybaczony ludziom ?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Benjamin

Post autor: Benjamin » 2015-12-22, 18:35

Dolaczajac do dyskusji, pragne podzielic sie taka mysla:
gdyby nawet jakos duch byl tchnieniem Boga, to i tak to tchnienie byloby tak potezne, ze mialoby moc i wlasciwosci Boga.
Ale przeciez nawet formalnie Pismo podaje, ze duch smucic sie moze ... wiec ma atrybuty osoby.
Tak wiec ( nie wiem, ale mam nadzieje, ze nie pisze jakichs wielkich herezji) bedac moca, jest jednoczesnie osoba (osobowa moca ) czyli w jakis sposob Bogiem.
Bo i Jezys jest wcielony w czlowieka bedac Bogiem, ale w ciele.
Nie wiem, czy udalo mi sie to jasno wytlumaczyc.

konik

od konika

Post autor: konik » 2015-12-30, 20:06

Twoj wpis benjaminie to przyznam, ze rozumiem troche jasno :-) :idea: ... i bardziej niz troche ciemno 8-)
Czy chodzilo Ci o to, ze Duch Swiety nawet w samym opisie Jego aktywnosci, dzialania jest opisywany jako osobowosc ... nie tylko jako zywiol, slepy w dzialaniu .
Jesli tak, jest to mocny wyznacznik natury Ducha Swietego, choc moze nie w sposob konkretnie bezposredni.
Ale rozumienie moze byc tylko jedno - Duch sie smuci, tak jak osoba sie smuci, Duch wieje - wiatr wieje ... ale wiatr sie nie smuci :-D
Hmmm ... to chyba bylby dowod tzw: nie wprost.

ODPOWIEDZ