Dlaczego Bóg w ogóle stwarza cokolwiek?

Czyli rozmowy o naturze Boga i Objawienie Jego w Osobie Ojca, Jezusa Chrystusa, rozmowy także na temat Ducha Świętego, Jego działanie, prowadzenie Kościoła przez Niego, itp.
Biserica Dumnezeu

Re: Dlaczego Bóg w ogóle stwarza cokolwiek?

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-02-23, 23:44

O ile wiem, wlasciwosc Boga taka, ze On istnieje poza czasem ( nie ponad ), to sam fakt o tym, czy akt stworzenia dokonal sie punktowo ( jednorazowo dla naszego wyobrazenia ) , czy dokonuje sie wciaz ( lecz nie jest to tozsame z tworzeniem pemamentnym ) jest kwestia w teologii nierozstrzygnieta.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Dlaczego Bóg w ogóle stwarza cokolwiek?

Post autor: sądzony » 2020-02-24, 12:30

Andej pisze: 2020-02-23, 22:56
sądzony pisze: 2020-02-23, 21:48 ... Bóg tworzy permanentnie. ...
Nie sądzę. Byłoby to sprzeczne w wolną wolą, którą dał człowiekowi. Bóg może interweniować. Ale nie sądzę, aby czynił to permanentnie.

Bóg jest ponad czasem. Akt stworzenia był jednorazowy.
Ja też nie sądzę (choć moje imię to „sędzia Boży” bądź „ten którego sędzią jest Bóg”).
W zamian staram się rozeznawać.
Byłoby sprzeczne, a nawet jest, jeżeli myślisz dualistycznie.

Bóg jest ponad czasem, a my?
Czy „jesteśmy” wtedy gdy go liczymy (wczoraj, jutro, za chwilkę, później),
czy wtedy gdy go niezauważany? Teraz.

Wolna wola człowieka nie wyklucza Bożego sprawstwa, o ile jest z nim zgodna.

Awatar użytkownika
exe
Bywalec
Bywalec
Posty: 176
Rejestracja: 3 maja 2020
Lokalizacja: Ziemski padół....
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 25 times
Been thanked: 65 times

Re: Dlaczego Bóg w ogóle stwarza cokolwiek?

Post autor: exe » 2020-05-03, 15:05

Efezjan pisze: 2019-11-25, 19:37 Bóg, który jest wiecznym TERAZ i wieczną doskonałością stwarza rzeczy niedoskonałe.

Paradoks? Niekoniecznie.
Przecież gdyby Bóg stwarzał rzeczy doskonałe na przykład drugi taki byt jak On sam - to ten drugi byt nie byłby Bogiem, ponieważ byłby stworzony.
Byłby bytem prawie doskonałym, ale nie byłby Bogiem. Z tego rozumowania wynika, że Bóg niejako 'musi' stwarzać rzeczy niedoskonałe. Ok.

Ale dlaczego Bóg w ogóle stwarza cokolwiek? Piszę stwarza, gdyż uważam, że Bóg nie stworzył świata w momencie X, ale nadal go stwarza.
Bóg jest miłością, więc mógłby sobie istnieć odwiecznie sam w takim zapętleniu: Bóg kocha Syna, Syn kocha Ducha Świętego, Bóg kocha Ducha Świętego; Duch Święty kocha Syna; Syn kocha Boga Ojca, Duch Święty kocha Boga Ojca. Odwieczna doskonała miłość. A jednak Bóg stwarza byty niedoskonałe. Tak jakby doskonała miłość mu nie wystarczała.

UWAGA: odpowiedź, że nie znamy zamierzeń Boga nie jest odpowiedzią na pytanie.

Takie pytanie od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie.
Niezwykle cenne pytanie.
Tak sobie myślę, że jest coś na rzeczy, gdy podeprę się autorytetem Pisma Świętego:

"Stworzył bowiem wszystko po to, aby było, i byty tego świata niosą zdrowie: nie ma w nich śmiercionośnego jadu, ani władania Otchłani na tej ziemi." (Mdr 1, 14) #-o

Dodano po 12 minutach 4 sekundach:
Biserica Dumnezeu pisze: 2020-02-23, 23:44 O ile wiem, wlasciwosc Boga taka, ze On istnieje poza czasem ( nie ponad ), to sam fakt o tym, czy akt stworzenia dokonal sie punktowo ( jednorazowo dla naszego wyobrazenia ) , czy dokonuje sie wciaz ( lecz nie jest to tozsame z tworzeniem pemamentnym ) jest kwestia w teologii nierozstrzygnieta.
Równie interesujące spostrzeżenia.
Rzeczywiście, jest kwestią formalnie nierozstrzygniętą, czy akt stworzenia trwa, czy też nie. Jednakże poddałbym pod dyskusję moją uwagę w tej materii, że Bóg nie jest zasadą czynu (principium actionis), lecz zasadą faktu (principium facti). Są to dwa różne porządki rozważań. Jest to ściśle związane z problemem rozciągnięcia przyczynowości na stworzenie świata, ponieważ w akcie stwórczym nie ma oddziaływania jednych czynników na drugie.

Biserica Dumnezeu

Re: Dlaczego Bóg w ogóle stwarza cokolwiek?

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-05-03, 21:51

Te slowa ktore przytoczyles z mojego wpisu pragne rozswietlic: cokolwiek poddamyw tej kwestii pod dyskusje nie jest nam znane ani wiadome - rownie dobrze moze byc wielkim odkryciem, albo oielkim bladzeniem.

Awatar użytkownika
exe
Bywalec
Bywalec
Posty: 176
Rejestracja: 3 maja 2020
Lokalizacja: Ziemski padół....
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 25 times
Been thanked: 65 times

Re: Dlaczego Bóg w ogóle stwarza cokolwiek?

Post autor: exe » 2020-05-03, 22:06

Rzeczywiście, można zbłądzić, ponieważ jest różnica zasadnicza pomiędzy "pewnikiem", a "pewnością", jednakże nie stawiałbym może równości pomiędzy odkrywaniem, a błądzeniem tam, gdzie poszukujemy czynników uniesprzeczniających dla uzasadnień.
Jeśli opierać się będziemy na pomocy Ducha Świętego, wówczas nasze trudy i mozół pracy rozświetlą chmurę naszej ignorancji:
"Ona Sprawiedliwego, co zbiegł przed gniewem brata, po drogach prostych powiodła; ukazała mu Boże królestwo i dała znajomość rzeczy świętych. W mozołach mu poszczęściła i pomnożyła owoc jego trudów." (Mdr 10, 10 BT IV).

Spójrzmy, jak Mądrość pracuje z ludźmi Boga via sacra doctrina, jako wysiłkiem ascetycznym, będącym de facto kontemplacją Prawdy:

" Wyślij ją z niebios świętych, ześlij od tronu swej chwały, by przy mnie będąc pracowała ze mną i żebym poznał, co jest Tobie miłe." (Mdr 9, 10)

No i tak w ogóle, to wydaje się, że stwarzanie jest permanentne, skoro:

"Jakżeby coś trwać mogło, gdybyś Ty tego nie chciał?Jak by się zachowało to, czego byś nie wezwał? (Mdr 11, 25; BT IV)

Jesli źle Ciebie zrozumiałem, bardzo przepraszam.

Pozdrawiam,
suum.esse
Ostatnio zmieniony 2020-05-03, 22:47 przez exe, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dlaczego Bóg w ogóle stwarza cokolwiek?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-05-04, 09:31

Biserica, czemu myślisz, że Bóg jest poza, ale nie ponad czasem? Co masz na mysli?

Awatar użytkownika
bei
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 251
Rejestracja: 11 lis 2019
Has thanked: 10 times
Been thanked: 48 times

Re: Dlaczego Bóg w ogóle stwarza cokolwiek?

Post autor: bei » 2020-05-04, 23:38

Zastanawiałam się ostatnio po co Bóg stworzył człowieka. Zawsze mnie uczono, że zrobił to z miłości ale wewnątrz coś się we mnie ostatnio buntuje. Z miłości otrzymaliśmy życie ktore jest darem, ale nie zawsze jest to przyjemny dar, do tego stopnia że niektórzy go odrzucają. Myślę że Bóg wiedział, że będzie nam trudno żyć, gdyby tak stworzył tylko raj...

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dlaczego Bóg w ogóle stwarza cokolwiek?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-05-05, 00:38

bei pisze: 2020-05-04, 23:38 Zastanawiałam się ostatnio po co Bóg stworzył człowieka. Zawsze mnie uczono, że zrobił to z miłości ale wewnątrz coś się we mnie ostatnio buntuje. Z miłości otrzymaliśmy życie ktore jest darem, ale nie zawsze jest to przyjemny dar, do tego stopnia że niektórzy go odrzucają. Myślę że Bóg wiedział, że będzie nam trudno żyć, gdyby tak stworzył tylko raj...
Stworzył tylko raj. To, że dar boży życia jest "nie zawsze przyjemny" nie jest dziełem Boga.

Awatar użytkownika
marcin07
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 254
Rejestracja: 26 kwie 2020
Has thanked: 15 times
Been thanked: 23 times

Re: Dlaczego Bóg w ogóle stwarza cokolwiek?

Post autor: marcin07 » 2020-05-05, 16:09

Bóg stworzył człowieka na swe zmartwienie , niema groźniejszego przeciwnika i wroga Boga jak człowiek .
tak dal nam życie ale nie dal nam szans na jednakowy start w życiu.
Jedni pławią sie w bogactwie a inni umierają z głodu , chorób , zimna , ci co maja zazwyczaj wszystko gardzą biedakami , ale ci ludzie nie sa winni ze rodzą się w biednej lecz uczciwej i pełnej miłości rodzinie , często te biedne rodziny sa wierzycy wiara prawdziwa , dzielą sie nawet tym co maja , a czym sie dzielą bogaci co ofiarują biedakom ? kilka groszy albo jakis datek dla uspokojenia swego sumienia .
Nikt kto jest uczciwy i prawy nie będzie bogaty , gdyż zawsze z tym co ma więcej dzieli sie z biedakami .
Ilu bogaczy uczciwie zarobilo na swe bogactwo ???
Nie oskarżam Boga o nic , lecz czesto sie zastanawiam dlaczego tak jest w zyciu .

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Dlaczego Bóg w ogóle stwarza cokolwiek?

Post autor: sądzony » 2020-05-05, 16:27

marcin07 pisze: 2020-05-05, 16:09 Bóg stworzył człowieka na swe zmartwienie , niema groźniejszego przeciwnika i wroga Boga jak człowiek .
Chyba nikt nie jest na tyle wielki by móc stanowić Bogu wroga.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
marcin07
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 254
Rejestracja: 26 kwie 2020
Has thanked: 15 times
Been thanked: 23 times

Re: Dlaczego Bóg w ogóle stwarza cokolwiek?

Post autor: marcin07 » 2020-05-05, 18:00

sądzony pisze: 2020-05-05, 16:27
marcin07 pisze: 2020-05-05, 16:09 Bóg stworzył człowieka na swe zmartwienie , niema groźniejszego przeciwnika i wroga Boga jak człowiek .
Chyba nikt nie jest na tyle wielki by móc stanowić Bogu wroga.
Szczerze mówiąc nie rozumiem Twej odpowiedzi , nie rozumie zdania .
Oczywiście nikt nie może się równać z Bogiem pod każdym pozorem ,ja napisałem ze człowiek jest największym wrogiem Boga , czyż to nie człowiek klonuje zwierzęta , dzieci ? czy my wiemy co tworzą szaleńcy w laboratoriach ???
Czyż to nie człowiek złamał wszelkie pakty , układy z Bogiem zdradzając Go , Czyż to nie człowiek obraza Boga ???, drwiąc z Niego , ublizajac Mu???
Szatan zbuntował sie przeciw Bogu i został ujarzmiony oraz ukarany , człowiek za swe zło został prawie wytracony (potop) lecz Bóg sie ulitował nad jedna rodzina która i tak Go zdradziła zbiegiem czasu, a wiec Bog nie moze liczyć ze to co czyni człowiek jest czyste i bez podtekstu ,człowiek po spowiedzi obiecuje poprawę a za chwile grzeszy tak jak to robił przed spowiedzią i nie ma wstydu i wyrzutów sumienia ze nie dotrzymał słowa.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Dlaczego Bóg w ogóle stwarza cokolwiek?

Post autor: sądzony » 2020-05-05, 21:48

marcin07 pisze: 2020-05-05, 18:00
sądzony pisze: 2020-05-05, 16:27 Chyba nikt nie jest na tyle wielki by móc stanowić Bogu wroga.
Szczerze mówiąc nie rozumiem Twej odpowiedzi , nie rozumie zdania .
Oczywiście nikt nie może się równać z Bogiem pod każdym pozorem ,ja napisałem ze człowiek jest największym wrogiem Boga , czyż to nie człowiek klonuje zwierzęta , dzieci ? czy my wiemy co tworzą szaleńcy w laboratoriach ???
Czyż to nie człowiek złamał wszelkie pakty , układy z Bogiem zdradzając Go , Czyż to nie człowiek obraza Boga ???, drwiąc z Niego , ublizajac Mu???
Szatan zbuntował sie przeciw Bogu i został ujarzmiony oraz ukarany , człowiek za swe zło został prawie wytracony (potop) lecz Bóg sie ulitował nad jedna rodzina która i tak Go zdradziła zbiegiem czasu, a wiec Bog nie moze liczyć ze to co czyni człowiek jest czyste i bez podtekstu ,człowiek po spowiedzi obiecuje poprawę a za chwile grzeszy tak jak to robił przed spowiedzią i nie ma wstydu i wyrzutów sumienia ze nie dotrzymał słowa.
„Chyba nikt nie jest na tyle wielki by móc stanowić Bogu wroga.”
inaczej:
„Chyba nikt nie jest na tyle wielki by móc być Bogu wrogiem.”
inaczej:
„Chyba nikt nie jest na tyle wielki by móc być wrogiem dla Bogu.”

Mam nadzieję, że już jasno?

Zgadza się to człowiek niszczy Boże stworzenie, zarówno innych ludzi jak i świat.
Człowiek nie jest wstanie obrazić czy ubliżyć Bogu.
Czy niemowlę jest w stanie obrazić rodzica lub mu ubliżyć?

Że grzeszy po spowiedzi… tak grzeszy, ale czy bez wstydu i wyrzutów to chyba nie.
Tacy jesteśmy, ułomni.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
marcin07
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 254
Rejestracja: 26 kwie 2020
Has thanked: 15 times
Been thanked: 23 times

Re: Dlaczego Bóg w ogóle stwarza cokolwiek?

Post autor: marcin07 » 2020-05-06, 07:49

I to jest smutne a zarazem latwe w usprawiedliwianiu podłych czynów , mówimy ze jesteśmy ułomni , o słabym charakterze , ze chcica i pożądanie zwycięża z zdrowym rozsądkiem i słowami poprawy .

Już od dawna Bogu nie przyrzekam , bo jak to robiłem miałem wyrzuty sumienia ze się usprawiedliwiam prosząc o wybaczenia a po jakimś czasie popełniam takie same grzechy i zło

Magnolia

Re: Dlaczego Bóg w ogóle stwarza cokolwiek?

Post autor: Magnolia » 2020-05-06, 09:15

Rozczarowanie sobą nas nie ominie gdy polegamy tylko na własnych siłach. A tu trzeba polegać na mocy Boga i prosić by On sam Ci pomógł walczyć z grzechem. Takiej prośby Bóg zawsze wysłucha.
Wyznaj Bogu swoją bezsilność i szukaj w Nim oparcia i pomocy.

Cudownie nas tego nauczył O. Dolindo Rotuolo znasz? Przeczytaj Jego biografię i naprawdę wiele zrozumiesz na czym polega relacja z Bogiem.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Dlaczego Bóg w ogóle stwarza cokolwiek?

Post autor: sądzony » 2020-05-06, 13:14

marcin07 pisze: 2020-05-06, 07:49 I to jest smutne a zarazem latwe w usprawiedliwianiu podłych czynów , mówimy ze jesteśmy ułomni , o słabym charakterze , ze chcica i pożądanie zwycięża z zdrowym rozsądkiem i słowami poprawy .

Już od dawna Bogu nie przyrzekam , bo jak to robiłem miałem wyrzuty sumienia ze się usprawiedliwiam prosząc o wybaczenia a po jakimś czasie popełniam takie same grzechy i zło
Ja w konfesjonale też. Jakieś 15 lat.
W osobistej rozmowie myślę, że jakieś 6 lat temu.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ