O P I U M [#04] Czy ksiądz naprawdę jest taki wyjątkowy?

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: O P I U M [#04] Czy ksiądz naprawdę jest taki wyjątkowy?

Post autor: Jozek » 2021-12-02, 17:28

Sadze ze tak, choc nie wiem jak to rzeczywiscie jest w swietle teologii.
Niemniej jest to osoba ktorej przekazano Ducha Sw. i z tego wzgledu, chocby byl osoba grzeszna, ma ta moc niejako z nadanego mu urzedu slugi Boga, dlatego tez swiecen kaplanskich nie mozna ani cofnac, ani uniewaznic, a jedynie mozna kaplana zawiesic w sprawowaniu poslug kaplanskich.
Ostatnio zmieniony 2021-12-02, 17:29 przez Jozek, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: O P I U M [#04] Czy ksiądz naprawdę jest taki wyjątkowy?

Post autor: Praktyk » 2021-12-02, 18:24

Jozek pisze: 2021-12-02, 17:28 Sadze ze tak, choc nie wiem jak to rzeczywiscie jest w swietle teologii.
Niemniej jest to osoba ktorej przekazano Ducha Sw. i z tego wzgledu, chocby byl osoba grzeszna, ma ta moc niejako z nadanego mu urzedu slugi Boga, dlatego tez swiecen kaplanskich nie mozna ani cofnac, ani uniewaznic, a jedynie mozna kaplana zawiesic w sprawowaniu poslug kaplanskich.
Jakoś tego nie kupuję. Małżeństwa się cofa w różnych przypadkach.
Jeśli kapłan kłamał przy przysiędze to nigdy duchowo kapłanem nie został. Nie ma w nim Ducha. Jeśli przysięgał z głębi wiary a zboczył to bym się zastanawiał.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: O P I U M [#04] Czy ksiądz naprawdę jest taki wyjątkowy?

Post autor: Jozek » 2021-12-02, 19:07

Zwroc uwage na kaplanstwo w ST.
Tam nie bylo nawet mowy o nakladaniu rak, tylko po prostu urodzenie jako syn kaplana z danego konkretnego rodu Lewitow.

Malzenstwo to kompletnie inna historia, a mozna je jedynie uniewaznic z powodu np. oszustwa lub zatajenia z ktorejs ze stron.
To po prostu nie ma zadnego odniesienia do kaplanstwa.
Ostatnio zmieniony 2021-12-02, 19:14 przez Jozek, łącznie zmieniany 3 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: O P I U M [#04] Czy ksiądz naprawdę jest taki wyjątkowy?

Post autor: Dezerter » 2021-12-02, 19:17

Jozek pisze: 2021-12-02, 17:28 Sadze ze tak, choc nie wiem jak to rzeczywiscie jest w swietle teologii.
Niemniej jest to osoba ktorej przekazano Ducha Sw. i z tego wzgledu, chocby byl osoba grzeszna, ma ta moc niejako z nadanego mu urzedu slugi Boga, dlatego tez swiecen kaplanskich nie mozna ani cofnac, ani uniewaznic, a jedynie mozna kaplana zawiesic w sprawowaniu poslug kaplanskich.
Badałem kiedyś sprawę czym różni się ksiądz a właściwie prezbiter od świeckiego wierzącego, jeśli chodzi o Ducha - muszę cię Jozku rozczarować on nie ma więcej Ducha niż ja ani ty, więc piszesz niewłaściwie, że "jest to osoba której przekazano Ducha Sw. i z tego wzgledu, chocby byl osoba grzeszna, ma ta moc" . Różni się nominacją od nas, nadaniem, posłaniem, urzędem, posługą.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: O P I U M [#04] Czy ksiądz naprawdę jest taki wyjątkowy?

Post autor: Jozek » 2021-12-02, 19:26

i wlasnie to nadanie mu tego urzedu, a tym samym Ducha Sw. rozni nas o kaplanow i kaplanstwa sluzebnego.
Nie znaczy to jednak ze swiecki nie moze wiecej niz kaplan, bo to zalezy jedynie od Boga i otwarcia na dzialanie Ducha Sw.
Nie wiem czy wiesz, ale sakrament kaplanstwa moze byc nadany bezposrednio od Boga, bez tegoz nadania przez Biskupa.
Ostatnio zmieniony 2021-12-02, 19:33 przez Jozek, łącznie zmieniany 3 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: O P I U M [#04] Czy ksiądz naprawdę jest taki wyjątkowy?

Post autor: Praktyk » 2021-12-02, 20:22

Jozek pisze: 2021-12-02, 19:07 Zwroc uwage na kaplanstwo w ST.
Tam nie bylo nawet mowy o nakladaniu rak, tylko po prostu urodzenie jako syn kaplana z danego konkretnego rodu Lewitow.

Malzenstwo to kompletnie inna historia, a mozna je jedynie uniewaznic z powodu np. oszustwa lub zatajenia z ktorejs ze stron.
To po prostu nie ma zadnego odniesienia do kaplanstwa.
Moim zdaniem powinno się to traktować jednakowo. Jeśli do przysięgi kandydat przystępował z zatajeniem lub oszustwem to powinno się mu cofnąć święcenia.

Dodano po 42 sekundach:
Dezerter pisze: 2021-12-02, 19:17
Jozek pisze: 2021-12-02, 17:28 Sadze ze tak, choc nie wiem jak to rzeczywiscie jest w swietle teologii.
Niemniej jest to osoba ktorej przekazano Ducha Sw. i z tego wzgledu, chocby byl osoba grzeszna, ma ta moc niejako z nadanego mu urzedu slugi Boga, dlatego tez swiecen kaplanskich nie mozna ani cofnac, ani uniewaznic, a jedynie mozna kaplana zawiesic w sprawowaniu poslug kaplanskich.
Badałem kiedyś sprawę czym różni się ksiądz a właściwie prezbiter od świeckiego wierzącego, jeśli chodzi o Ducha - muszę cię Jozku rozczarować on nie ma więcej Ducha niż ja ani ty, więc piszesz niewłaściwie, że "jest to osoba której przekazano Ducha Sw. i z tego wzgledu, chocby byl osoba grzeszna, ma ta moc" . Różni się nominacją od nas, nadaniem, posłaniem, urzędem, posługą.
Masz coś więcej na temat swoich badań ?
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: O P I U M [#04] Czy ksiądz naprawdę jest taki wyjątkowy?

Post autor: Jozek » 2021-12-02, 22:52

Praktyk pisze: 2021-12-02, 20:22
Jozek pisze: 2021-12-02, 19:07 Zwroc uwage na kaplanstwo w ST.
Tam nie bylo nawet mowy o nakladaniu rak, tylko po prostu urodzenie jako syn kaplana z danego konkretnego rodu Lewitow.

Malzenstwo to kompletnie inna historia, a mozna je jedynie uniewaznic z powodu np. oszustwa lub zatajenia z ktorejs ze stron.
To po prostu nie ma zadnego odniesienia do kaplanstwa.
Moim zdaniem powinno się to traktować jednakowo. Jeśli do przysięgi kandydat przystępował z zatajeniem lub oszustwem to powinno się mu cofnąć święcenia.

Dodano po 42 sekundach:
Dezerter pisze: 2021-12-02, 19:17
Jozek pisze: 2021-12-02, 17:28 Sadze ze tak, choc nie wiem jak to rzeczywiscie jest w swietle teologii.
Niemniej jest to osoba ktorej przekazano Ducha Sw. i z tego wzgledu, chocby byl osoba grzeszna, ma ta moc niejako z nadanego mu urzedu slugi Boga, dlatego tez swiecen kaplanskich nie mozna ani cofnac, ani uniewaznic, a jedynie mozna kaplana zawiesic w sprawowaniu poslug kaplanskich.
Badałem kiedyś sprawę czym różni się ksiądz a właściwie prezbiter od świeckiego wierzącego, jeśli chodzi o Ducha - muszę cię Jozku rozczarować on nie ma więcej Ducha niż ja ani ty, więc piszesz niewłaściwie, że "jest to osoba której przekazano Ducha Sw. i z tego wzgledu, chocby byl osoba grzeszna, ma ta moc" . Różni się nominacją od nas, nadaniem, posłaniem, urzędem, posługą.
Masz coś więcej na temat swoich badań ?
Swiecen nie tylko nie da sie cofnac, ale i nie mozna ich cofnac tak samo i Blogoslawienstwa nie da sie cofnac jak i Chrztu.
Tak szczerze mowiac, dziwia mnie twoje pytania , jak i odpowiedz Deza.
Ostatnio zmieniony 2021-12-02, 22:56 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: O P I U M [#04] Czy ksiądz naprawdę jest taki wyjątkowy?

Post autor: Praktyk » 2021-12-02, 23:11

@Jozek skoro pada pytanie to znaczy, że tego nie rozumiem :) trudne pytania są doskonałą drogą do lepszego zrozumienia. :)

No więc dlaczego święceń się nie cofa? Lub inaczej. Dlaczego święceń nie uznaje się za niebyłe? Jeśli są np. niepodważalne dowody na to że delikwent wcale w Boga nie wierzy lub że wchodził w strukturę kościoła bez intencji bycia kapłanem tylko np szpiegiem.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: O P I U M [#04] Czy ksiądz naprawdę jest taki wyjątkowy?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-12-02, 23:13

Praktyk pisze: 2021-12-02, 16:29
Jozek pisze: 2021-12-02, 15:57 mysle ze od ksiedza moc jest niejako z urzedu nadanego mu przez Biskupa, a u swieckiego zalezna od wiary.
Ale to ksiądz bez wiary też ma moc?
Tak. Na przykład odbywa się Przemiana podczas Mszy Świętej.
Bo podstawą nie jest jego wiara, tylko Obietnica Boża przypisana do święceń.
Dezerter pisze: 2021-12-02, 19:17 Badałem kiedyś sprawę czym różni się ksiądz a właściwie prezbiter od świeckiego wierzącego, jeśli chodzi o Ducha - muszę cię Jozku rozczarować on nie ma więcej Ducha niż ja ani ty, więc piszesz niewłaściwie, że "jest to osoba której przekazano Ducha Sw. i z tego wzgledu, chocby byl osoba grzeszna, ma ta moc" . Różni się nominacją od nas, nadaniem, posłaniem, urzędem, posługą.
Aż się muszę spytać (zaciekawiłeś mnie) - na czym to badanie polegało?
Jakiś eksperyment? ;)

Nie, nie jest to sprawa jedynie nadanej misji. Albo raczej jest, ale wraz z misją ksiądz otrzymuje pewne "narzędzia" od Ducha Świętego (czy korzysta, to inna sprawa).
Być może nie do końca Cię zrozumiałem - nie jestem pewien w jakim znaczeniu użyłeś pojęcia "więcej Ducha".

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: O P I U M [#04] Czy ksiądz naprawdę jest taki wyjątkowy?

Post autor: Dezerter » 2021-12-02, 23:52

Marku analizowałem, czytałem, słuchałem pytałem i słuchałem odpowiedzi
Ducha świętego otrzymuje na chrzcie i powtórnie przy bierzmowaniu i wówczas wszyscy mamy 100% ! więc prezbiter ani biskup, ani papież nie może mieć więcej- czy się zgodzisz Marku?

Dodano po 4 minutach 53 sekundach:
Po drugie - dary i charyzmatu Ducha Świętego są dla wszystkich chrześcijan - żaden prezbiter, biskup, czy papież nie ma nic więcej niż wymienione w NT (dla wszystkich chrześcijan).

Po trzecie - prezbiter jest szafarzem Sakramentów (prawie wszystkich) i tu taj jest różnica między świeckimi i prezbiterami, ale
to czy ktoś ma więcej Ducha czy mniej to już sprawa nie stanu, a stanu duchowego każdego człowieka
Ostatnio zmieniony 2021-12-02, 23:53 przez Dezerter, łącznie zmieniany 2 razy.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: O P I U M [#04] Czy ksiądz naprawdę jest taki wyjątkowy?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-12-02, 23:56

Wg mnie nie bardzo. Takie rozumowanie (każdy ma na chrzcie 100%) doprowadziłoby nas nieuchronnie do wniosku, że nie warto się modlić o Ducha Świętego ;)
BYć może problem tkwi w nieostrości pojęć; co to znaczy "mieć więcej Ducha Świętego"?

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: O P I U M [#04] Czy ksiądz naprawdę jest taki wyjątkowy?

Post autor: Dezerter » 2021-12-03, 00:27

Ja wiem , że najwięcej mają charyzmatycy po modlitwie o wylanie Ducha :p
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: O P I U M [#04] Czy ksiądz naprawdę jest taki wyjątkowy?

Post autor: Andej » 2021-12-03, 20:37

Praktyk pisze: 2021-12-02, 23:11 Dlaczego święceń nie uznaje się za niebyłe? Jeśli są np. niepodważalne dowody na to że delikwent wcale w Boga nie wierzy lub że wchodził w strukturę kościoła bez intencji bycia kapłanem tylko np szpiegiem.
A dlaczego amputowanej kończyny nie uznaje się za istniejącą, gdy przez pomyłką obcięto nie tą. którą należy?
Marek_Piotrowski pisze: 2021-12-02, 23:56 Takie rozumowanie (każdy ma na chrzcie 100%) doprowadziłoby nas nieuchronnie do wniosku, że nie warto się modlić o Ducha Świętego
Nie sądzę. Takie rozumowanie do niczego nie prowadzi.
Marek_Piotrowski pisze: 2021-12-02, 23:56 BYć może problem tkwi w nieostrości pojęć; co to znaczy "mieć więcej Ducha Świętego"?

Dobra pytanie. Bo jakie jest kryterium miary?
Dezerter pisze: 2021-12-03, 00:27 Ja wiem , że najwięcej mają charyzmatycy po modlitwie o wylanie Ducha
To odważne stwierdzenie. Dlatego proszę, podziel się z nami tą wiedzą. W jaki sposób to sprawdzasz, mierzysz? Jakie jest obiektywne kryterium stopnia napełnienia.

Przyszedł mi do głowy obraz. Obraz kogoś wylewającego kubełek wody. Na gąbkę, kamień, do wanny, do morza, do identycznego kubełka. Za każdym razem wylano dokładnie tę sama ilość wody. W jakim stopniu będzie nią wypełniona gąbka, kamień, wanna, morze, kubełek?
Ale też druga myśl. O robotnikach w winnicy. Każdy otrzymał po denarze. Ale kiedy? Dopiero po zakończeniu działa. A naszym dziełem są wszystkie dokonania życiowe. Zatem, dopiero na Sądzie okaże się, kto czym i w jakim stopniu był napełniony.
Ostatnio zmieniony 2021-12-03, 20:38 przez Andej, łącznie zmieniany 1 raz.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: O P I U M [#04] Czy ksiądz naprawdę jest taki wyjątkowy?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-12-03, 22:46

Andej pisze: 2021-12-03, 20:37
Marek_Piotrowski pisze: 2021-12-02, 23:56 Takie rozumowanie (każdy ma na chrzcie 100%) doprowadziłoby nas nieuchronnie do wniosku, że nie warto się modlić o Ducha Świętego
Nie sądzę. Takie rozumowanie do niczego nie prowadzi.
Dlatego uważam powyższą tezę wyjściową za nieprawdziwą.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: O P I U M [#04] Czy ksiądz naprawdę jest taki wyjątkowy?

Post autor: Jozek » 2021-12-03, 23:10

Do tego by Duch Sw. mogl poprzez nas dzialac to nie tylko jego w nas obecnosc, ale glownie Wiara i to Wiara jak ziarnko gorczycy.
Im Wieksza Wiara tym wiecej Duch Sw. moze zdzialac.
Problem w tym ze nie rozumiemy czym jest Wiara, szczegolnie taka jak ziarnko gorczycy.
Niektorzy tez nauczajac niszcza ta Wiare, bo nie rozumieja czym jest Wiara w Chrzescijanstwie.
Podstawa w wierze w Boga jest Wiara, a poprawne rozumienie teologii jest drugorzedne do Wiary.
Jak nie ma Wiary, to poprawne rozumienie Prawd wiary nic nie da bo bedzie to jak sholastyczne wytlumaczenie ateiscie jak powinien interpretowac Pisma.
Co z tego ze bedzie wiedzial jak rozumiec i interpretowac Pisma, jesli nie bedzie mial Wiary?
Ostatnio zmieniony 2021-12-03, 23:25 przez Jozek, łącznie zmieniany 3 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Opium - o naprawie Kościoła o. Szustaka”