Opium [#07] Duchowość magiczna

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14924
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4176 times
Been thanked: 2938 times
Kontakt:

Opium [#07] Duchowość magiczna

Post autor: Dezerter » 2021-08-14, 16:57

Wielokrotnie wątek poruszany na naszym forum
o. Adam mówi, że żaden nawet najświętszy i poświęcony medalik nie chroni przed złem i nie ma żadnej mocy sama w sobie.
Nie ma cudownych modlitw zapewniających powodzenia, skuteczności itd.
Rytuały, zaklęcia, artefakty i talizmamy to magia a nie wiara chrześcijańska.
Komunia czyli Najświętszy Sakrament może przekazywać zarazki i wirusy - może nawet spleśnieć :-o :-\ , tak samo święte namaszczone dłonie kapłana nie nabierają nadzwyczajnych mocy i też mogą przekazywać wirusa, lub krzywdzić.
i wiele więcej - polecam, ja nie znalazłem błędów w jego nauczaniu
Ostatnio zmieniony 2021-08-14, 17:02 przez Dezerter, łącznie zmieniany 3 razy.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Opium [#07] Duchowość magiczna

Post autor: Jozek » 2021-08-14, 19:41

tak slucham i wydaje mi sie ze w niewlasciwy sposob to tlumaczy, bo uwazam ze niewiele osob podchodzi do sakramentalii tak jak on opisuje.
to takie troche jak twierdzenie ze czyjas wiara to magia.
Uwazam ze choc dobrze tlumaczy, to robi to w niewlasciwy sposob.
Stad tez moje wczesniejsze pisanie ze nawracanie powinno odbywac sie indywidualnie, a tlumaczenie i nauka przedstawiane dokladnie w perspektywie rozumienia osoby ktorej sie tlumaczy.
Takie ogolne nauki to moga sobie nawzajem przedstawiac teolodzy w swoich dyskusjach, by upewnic sie o wlasciwym rozumieniu, a nie w nauczaniu konkretnych osob.
Ostatnio zmieniony 2021-08-14, 19:49 przez Jozek, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14924
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4176 times
Been thanked: 2938 times
Kontakt:

Re: Opium [#07] Duchowość magiczna

Post autor: Dezerter » 2021-08-14, 19:45

Jozek pisze: 2021-08-14, 19:41 tak slucham i wydaje mi sie ze w niewlasciwy sposob to tlumaczy, bo uwazam ze niewiele osob podchodzi do sakramentalii tak jak on tlumaczy.
Masz na lusterku samochodu powieszony różaniec? albo inną sakramentalię, albo medalion/znaczek Św Krzysztofa przyczepiony w samochodzie?
A powiedz w jakim celu? ale tak szczerze, a nie by dobrze wypaść na forum- Bóg słucha twojej odpowiedzi, a on wie.

A gromnice pamiętasz w swoim domu rodzinnym, pamiętasz kiedy była używana? a wiesz (bo ja wiem), że są nadal domy katolickie gdzie ją się zapala podczas burzy?, fakt, że coraz mniej takich domów.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Gromnica
Według wierzeń ludowych, gromnicę (nazwa pochodzi od słowa gromny (huczny, grzmiący)[1] należało także zapalić i postawić w oknie w czasie burzy, gdyż, za wstawiennictwem Matki Bożej Gromnicznej, miało to zabezpieczyć dom i obejście przed uderzeniami piorunów[2].
Ostatnio zmieniony 2021-08-14, 20:02 przez Dezerter, łącznie zmieniany 2 razy.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Opium [#07] Duchowość magiczna

Post autor: Jozek » 2021-08-14, 20:26

wiesz, w tej chwili nie mam nic na lusterku, ale mam w sercu. I Krzysztofa i Jezusa, wraz z NMP.

Wiesz, kiedys dostalem od corki i ziecia medalik Sw. Krzysztofa z napisem "Modl sie za nami".
Juz po kilku dniach wizerunek Krzysztofa z cienkijej blaszki zlota odpadl.
Teraz moze ty powiedz mi jakie znaczenie mial i ma ten medalik?

Dodano po 32 minutach 4 sekundach:
odnosnie gromnicy, to mam zamiar sobie sprawic taki zakup, bo moja komunijna gdzies zniknela bez sladu. Pewnie razem z moja wczesniejsza wiara.
Wiesz, nawet wiare mozna odnowic, nie tak samo jak tokarki, ale mozna, trzeba tylko poznac "fabryczna specyfikacje" jaka Bog dal kazdej Duszy.
Pewnie niektorzy ie nie zgodza, ale kazda dusza w "fabrycznej specyfikacji nie ma grzechu pierworodnego.
nabywa go dopiero po urodzeniu w ciele.
Ostatnio zmieniony 2021-08-14, 20:39 przez Jozek, łącznie zmieniany 3 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Lunka
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1438
Rejestracja: 26 sty 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 956 times
Been thanked: 566 times

Re: Opium [#07] Duchowość magiczna

Post autor: Lunka » 2021-08-14, 20:56

Dezerter pisze: 2021-08-14, 19:45 A gromnice pamiętasz w swoim domu rodzinnym, pamiętasz kiedy była używana? a wiesz (bo ja wiem), że są nadal domy katolickie gdzie ją się zapala podczas burzy?, fakt, że coraz mniej takich domów.
Babcia tak robiła i mama. Teraz teściowa tak samo. Co prawda nie zapalały tylko stawiały i to w czasie naprawdę silnej burzy. Nie widzę w tym nic złego. Przecież nikt nie wierzy chyba, że świeca obroni go od nieszczęścia... Raczej to był dodatek do modlitwy i zawierzenia się Bogu. :ympray:

Obrazek Świętego Krzysztofa mam w samochodzie. Świeciłam, dostałam to czemu miałabym nie wozić? ;)

A co do medalika to sama muszę się przyznać, że jako dziecko wierzyłam w jakaś jego moc sprawczą. Teraz na szczęście już mam inne podejście.
"Marto, Marto, troszczysz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba mało albo tylko jednego. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona."
Łk 10,41-42

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5977
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 452 times
Been thanked: 910 times

Re: Opium [#07] Duchowość magiczna

Post autor: Albertus » 2021-08-14, 21:07

Wiara i modlitwa potrzebuje różnych materialnych znaków. Poza tym to Pismo Święte i Tradycja wielokrotnie nam mówi o tym że Bóg działa poprzez różne przedmioty i relikwie. Ale oczywiście gdyby ktoś myślał że jakieś przedmioty zapewnią mu szczęście i bezpieczeństwo w sposób mechaniczny niezależnie od jego duchowego stanu i nastawienia to byłby w błędzie.

Awatar użytkownika
Susanna
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2479
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1034 times
Been thanked: 934 times

Re: Opium [#07] Duchowość magiczna

Post autor: Susanna » 2021-08-14, 22:01

Również uważam, że tak jak na przykład różaniec, tak i gromnica jest dodatkiem do modltwy.
"Jak łania pragnie
wody ze strumieni,
tak dusza moja pragnie
Ciebie, Boże!
Dusza moja pragnie Boga,
Boga żywego:
kiedyż więc przyjdę i ujrzę
oblicze Boże?"

Psalm 42.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5315
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 840 times
Been thanked: 1402 times

Re: Opium [#07] Duchowość magiczna

Post autor: abi » 2021-08-14, 22:21

nie uwazam aby to byl dla szustaka odpowiedni czas na pouczanie o tym jaki powinien byc kosciol
i zaszustakowales forum @Dezerter
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18852
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2599 times
Been thanked: 4595 times
Kontakt:

Re: Opium [#07] Duchowość magiczna

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-08-14, 22:26

Dezerter pisze: 2021-08-14, 19:45 Masz na lusterku samochodu powieszony różaniec? albo inną sakramentalię, albo medalion/znaczek Św Krzysztofa przyczepiony w samochodzie?
Obecnie nie mam, ale miałem.
Był to wyraz mojej woli oddania się pod Bożą opiekę. Publiczny wyraz - tak jak choćby KMB na drzwiach.
Zdarzało mi się też w pewnych chwilach ściskać różaniec.
Jednak muszę Ci (i o. Szustakowi) przyznać, że zdarza się, że w taki zabobonny sposób jest traktowany medalik, krzyżyk czy różaniec.
Najbardziej chyba zabobonne traktowanie zdarza się odnośnie soli egzorcyzmowanej i wody (zamurowywanie w ścianach słoików z tymi substancjami itd).


Co więcej, w ten sposób bywa traktowana też modlitwa - o. Witko:
"Wiadomo że, jak dziecko ma gorączkę czy wy np. czujecie że macie gorączkę, sprawdzacie, jest 38, i wtedy no, trzeba coś wziąć na gorączkę, jakąś tabletkę. Zanim weźmiecie tabletkę, powiedźcie "W Imię Jezusa Chrystusa, nakazuje teraz mojemu ciału, aby pozbyło się tej gorączki. Aby ona wyszła z niego. I oddawajcie Bogu chwałę. I za godzinę sprawdźcie i zobaczycie że gorączki nie będzie. Jeśli pojawi się jakaś wątpliwość, to niestety, przegraliście, straciliście wiarę."

Bywa też zabobonne podejście do słów w sensie negatywnym (też o. Witko):
„Kiedy się mówi "Mam cały dom na głowie", wtedy siadają tutaj (pokazuje) kręgi szyjne. (...) To co wypowiadam to ma znaczenie.
Albo na przykład to "wnętrzności się we mnie przewracają".
To też nie jest bez znaczenia, zaczynają się problemy żołądkowe, problemy z jedzeniem. I warto, jeśli mamy jakieś schorzenia, zwłaszcza takie, które nie podlegają, nie poddają się leczeniu, pomyśleć, czy przypadkiem nie są spowodowane słowami, które często wypowiadam. Bo jeżeli wypowiadam, medycyna będzie bezradna. Nie pomoże nam, dlatego, że wciąż jestem związany tymi słowami, które tworzą pewną rzeczywistość.”

A gromnice pamiętasz w swoim domu rodzinnym, pamiętasz kiedy była używana? a wiesz (bo ja wiem), że są nadal domy katolickie gdzie ją się zapala podczas burzy?, fakt, że coraz mniej takich domów.
A szkoda. To piękny zwyczaj, akt oddania pod opiekę.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Gromnica
Według wierzeń ludowych, gromnicę (nazwa pochodzi od słowa gromny (huczny, grzmiący)[1] należało także zapalić i postawić w oknie w czasie burzy, gdyż, za wstawiennictwem Matki Bożej Gromnicznej, miało to zabezpieczyć dom i obejście przed uderzeniami piorunów[2].
I oczywiście mogło - o ile nie było to zachowanie zabobonne (pokłądanie nadziei w samej świecy czy w samym akcie zewnętrznym) tylko akt wiary.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14924
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4176 times
Been thanked: 2938 times
Kontakt:

Re: Opium [#07] Duchowość magiczna

Post autor: Dezerter » 2021-08-14, 22:58

abi pisze: 2021-08-14, 22:21 nie uwazam aby to byl dla szustaka odpowiedni czas na pouczanie o tym jaki powinien byc kosciol
i zaszustakowales forum @Dezerter
A czemu czas nieodpowiedni - wyjaśnisz?
By nie zaszustakować forum zrobiłem specjalny kącik, a on nie poucza, tylko z zatroskaniem, pytając i prosząc o głosy za i krytyczne zapragnął naprawy Kościoła, ja też a ty Abi chcesz naprawy Kościoła, przyłączysz się ?, czy będziemy się klepać po plecach i narzekać, że całe zło to przez wyborczą, tvn, lgbt, ...
czy wiesz skąd mamy Franciszkanów i Św Franciszka - usłyszał głos
NAPRAW MÓJ KOŚCIÓŁ
Akurat w tym temacie na forum mamy kilka wątków i temat omówiliśmy już dawno.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18852
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2599 times
Been thanked: 4595 times
Kontakt:

Re: Opium [#07] Duchowość magiczna

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-08-14, 23:02

Widzę, że Dezerter poważnie podszedł do przygotowania do wystąpienia, jakie ma wygłosić na Sesji Apologetycznej :)

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14924
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4176 times
Been thanked: 2938 times
Kontakt:

Re: Opium [#07] Duchowość magiczna

Post autor: Dezerter » 2021-08-14, 23:09

Zbieram materiały i inspiracje i opracowuje temat :p
Postanowiłem zobaczyć i ocenić co Szustak wymydlił, wierze, że urodzi się z tego jakieś dobro i nowa jakość dla KK
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5977
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 452 times
Been thanked: 910 times

Re: Opium [#07] Duchowość magiczna

Post autor: Albertus » 2021-08-14, 23:20

Dezerter pisze: 2021-08-14, 23:09 Zbieram materiały i inspiracje i opracowuje temat :p
Postanowiłem zobaczyć i ocenić co Szustak wymydlił, wierze, że urodzi się z tego jakieś dobro i nowa jakość dla KK

jak na razie to w mojej opinii O.Szustak w serii "opium" nie specjalnie odkrywczego nie powiedział.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14924
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4176 times
Been thanked: 2938 times
Kontakt:

Re: Opium [#07] Duchowość magiczna

Post autor: Dezerter » 2021-08-14, 23:23

Też jestem nieco rozczarowany, ale jak zacząłem to już prześledzę, ja się spodziewałem bomby, rzeczy naprawdę ważnych a czasami to nie za bardzo jest co komentować, ale namawiam przyłącz się Albertusie.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Opium [#07] Duchowość magiczna

Post autor: Jozek » 2021-08-15, 08:09

Dez, wytykaniem bledow nie naprawi sie nic.
Trzeba po prostu ludziom pomoc rozumiec wiare.
Kiedys zalozylem nawet taki temat, ale niewiele bylo odpowiedzi i zainteresowania.
To co napisales w temacie " dobra zona" przenies tu, bo tu ma taka sama waznosc miedzy wierzacymi tak samo jak miedzy malzonkami.
Ostatnio zmieniony 2021-08-15, 08:14 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Opium - o naprawie Kościoła o. Szustaka”