Prorokini Ellen G. White

Luteranie, Adwentyści, Baptyści, Zielonoświątkowcy, itd. Rozmowy na temat protestantów, czy rzeczywiście, to co mówi protestantyzm jest biblijne.
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Prorokini Ellen G. White

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-04-20, 23:31

[dyskusja przeniesiona z wątku o objawieniach Maryjnych - Dez]
No cóż, delegaci na międzynarodowy kongres Adwentystów Dnia Siódmego, który się odbył na początku lat osiemdziesiątych, zapewnili, że Ellen G. White była ?tak samo natchniona, jak prorocy biblijni".
Co Ty na to, Jordanie?

Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Objawienia Maryjne - objawieniami prywatnymi

Post autor: Jordan » 2017-04-21, 08:39

Skoro ten sam Bóg działał przez EGW, co i przez proroków, to takie stanowisko jest zasadne...

Nie jestem "fanem" EGW i jej pism; ale nawet "fani" nie taktuję jej pism na równi z Biblią - przed czymś takim przestrzega się!
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Objawienia Maryjne - objawieniami prywatnymi

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-04-22, 11:41

Jordan pisze:Skoro ten sam Bóg działał przez EGW, co i przez proroków, to takie stanowisko jest zasadne...
Skoro? A skąd ten wniosek?
Nie jestem "fanem" EGW i jej pism; ale nawet "fani" nie taktuję jej pism na równi z Biblią - przed czymś takim przestrzega się!
Szkoda, że przestrzegają głównie Ci, co wyszli z adwentyzmu...

Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Objawienia Maryjne - objawieniami prywatnymi

Post autor: Jordan » 2017-04-22, 13:17

Marek_Piotrowski pisze:Jordan pisze:
Skoro ten sam Bóg działał przez EGW, co i przez proroków, to takie stanowisko jest zasadne...
Skoro? A skąd ten wniosek?
W Apok. 12,17 oraz Apok 19,10 czytamy, że cechą charakterystyczną resztki ludu Bożego jest przestrzeganie przykazań Bożych (por też Ap 14,12) oraz posiadanie ducha proroctwa.
Wierzymy, że ten dar duchowy dany został Ellen White.
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Objawienia Maryjne - objawieniami prywatnymi

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-04-22, 13:26

Czyli "wierzymy". No cóż, możecie w to wierzyć.
Tylko co to za prorok, którego proroctwa się nie spełniają?
Pamiętasz, co o takich "prorokach" mówi Pismo?

Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Objawienia Maryjne - objawieniami prywatnymi

Post autor: Jordan » 2017-04-22, 13:27

Co się nie spełniło?
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Objawienia Maryjne - objawieniami prywatnymi

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-04-22, 14:08

Jak to u adwentystów - opowieści o końcu rzeczy. Przecież to wyznanie zaczęło się od nieudanej zapowiedzi końca świata:
Obrazek
E.G.WHite była bardzo zaangażowana w to proroctwo. Kiedy się nie spełniło, postanowiła zrzucić to na... Boga:
"Widziałam, że w 1843 obliczenia były prowadzone ręką Boga, i nie można ich było odmienić: liczby były takie, jakich chciał Bóg; Jego ręka zakryła pewien błąd w obliczeniach, tak że tego nie mógł dostrzec nikt, dopóki on nie odjął swojej ręki" ("Wczesne pisma", str. 64).
;)

E.G. White twierdziła (wbrew Pismu), że Bóg powiadomił ją o przyjściu Jezusa i o "dniu i godzinie"
Obrazek
(skan z dzieła E.G. White "Doświadczenia i widzenia")
E.G. White przepowiadała, że koniec świata nastąpi kolejno w 1843, 1845 i 1851 roku - pisała że nastanie to w ciągu kilku miesięcy:
Obrazek

Fundamenty pod Kościół Adwentystów zostały położone w 1844 roku. Widzenia E.G. White były do nich dodane tego samego roku. W tym samym czasie dodano świątynię, a potem - w roku 1846 - za sprawą Josepha Batesa (Baptysty Dnia Siódmego.) dodano jeszcze Sabat

"Proroctwa" E.G.White charakteryzowały się tym, że kiedy przyjmowała jakąs nauke od innych (było to kilkanaście osób i nauk), za jakiś czas zaraz miała "proroctwo" potwierdzające to co przyjęła :)

Fajna heca wyszła też z "proroctwem" o zniszczeniu San Francisco. White oczywiście napisała, że przepowiedziała je. Tyle, że zrobiła to... długo po zniszczeniu miasta :) :) ;)

E.G.White o wojnie o niepodległość Ameryki:
?Ten naród będzie jeszcze stary w proch. Kiedy Anglia wypowie nam wojnę, wszystkie narody będą miały w niej jakiś interes, więc dołączą i rozpęta się wojna powszechna.?
W tych trudnych czasach wojny secesyjnej pani White prywatnie ostrzegała pary małżeńskie, aby nie miały już więcej dzieci. Czas uciekał, a siedem plag ostatecznych miało spaść już wkrótce, więc życie dzieci, które przyszłyby wówczas na świat bardzo szybko dobiegłoby końca


W jednej z wizji towarzyszący jej aniołowie powiedzieli jej, że czas zbawienia wszystkich grzeszników zakończył się w 1844 roku. Potem się wycofała.

W sprawie pewnego zgromadzenia w 1856 roku napisała: ?Pokazano mi ludzi zgromadzonych na Konferencji. Anioł rzekł: Niektórzy z nich będą pokarmem dla robaków, innych dopadną ostatnie plagi, a jeszcze inni przeżyją i pozostaną na ziemi, aby przemienić się podczas przyjścia Jezusa.?


Myślę też, że plagiatowanie cudzych pism nie jest cechą proroka: ekspertyza zlecona przez Adwentystów wykazała, że od 30 do 90% zawartości jej pism to plagiat z wcześniejszych autorów.

To wszystko to tylko wierzchołek góry lodowej.

============================
Warto pamiętać o słowach Pisma:

Jer 23:32 bt5 "(32) Oto się zwrócę przeciw tym, co jako proroctwa głoszą sny kłamliwe - wyrocznia Pana. Opowiadają je i zwodzą mój lud kłamstwami i chełpliwością. Nie posłałem ich ani nie dawałem polecenia; w niczym też nie są użyteczni dla tego narodu - wyrocznia Pana."

Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Objawienia Maryjne - objawieniami prywatnymi

Post autor: Jordan » 2017-04-22, 14:41

Marku, proszę, wskaż w Biblii wypełnienie się poniższego proroctwa (zwróć uwagę na słowo: Żydzi)

Dz 21:10-12 bt5
(10) Kiedyśmy tam przez dłuższy czas mieszkali, przyszedł z Judei pewien prorok, imieniem Agabos.
(11) Przybył do nas, wziął pas Pawła, związał sobie ręce i nogi i powiedział: To mówi Duch Święty: Tak Żydzi zwiążą w Jeruzalem męża, do którego należy ten pas, i wydadzą w ręce pogan.
(12) Kiedyśmy to usłyszeli, razem z miejscowymi braćmi zaklinaliśmy Pawła, aby nie szedł do Jeruzalem.
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Objawienia Maryjne - objawieniami prywatnymi

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-04-22, 14:58

Przeczytaj ten i następny rozdział Dziejów, a zobaczysz że w Jerozolimie Rzymianie pojmali Pawła pod wpływem Żydów "_

Tak myślałem (na podstawie wielu lat rozmów z ludźmi wywodzącymi się z pnia Adwentyzmu (Świadkowie Jehowy, Adwentyści itp).
Najpierw twierdzą, że pisma E.G.White są nieomylne (to jest oficjalne oświadczenie Adwentystów) a jak wskazać że to zbiór bzdur, wymysłów, plagiatów itd - to usiłują dowieść a to że Agabos się pomylił, a to że Jezus "nie powiedział prawdy".
Obrzydliwy zwyczaj. Wolisz zakwestionować Pismo, niż swoją fałszywą "prorokinię".

Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Objawienia Maryjne - objawieniami prywatnymi

Post autor: Jordan » 2017-04-22, 16:01

Nie kwestionuję Pisma!!
Przykład Agabosa pokazuje, że z proroctwami jest i tak, że one się wypełniają, ale - jak to widać na tym przykładzie - niekoniecznie "literka w literkę", i "słowo w słowo"... [Agabos powiedział, że to Żydzi zwiążą Pawła... Związali go - literalnie - nie Żydzi, ale Rzymianie... Nie pasem, ale łańcuchem...].

Chcesz się czepiać szczegółów, to się czepiaj... Agabosa!
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Objawienia Maryjne - objawieniami prywatnymi

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-04-22, 20:45

Jaaaasne. Jak "prorokini" mówi że "Jezus jej przekazał wiadomosć o dniu i godzinie" (jawnie przeciw Pismu), ludzie nie zbierają z pól i nie uczą się w szkołąch ("bo już nie warto") a potem nic się nie dzieje, to według Ciebie jest "spełnienie proroctwa, tylko >>nieliteralnie<<"? :-D :-D :-D
I porównujesz to z tym, że Pawła związano łańcuchem, a nie sznurem?
Weź się gościu nie ośmieszaj.
Pismo jasno mówi:

Jer 23:32 bt5 "(Oto się zwrócę przeciw tym, co jako proroctwa głoszą sny kłamliwe - wyrocznia Pana. Opowiadają je i zwodzą mój lud kłamstwami i chełpliwością. Nie posłałem ich ani nie dawałem polecenia; w niczym też nie są użyteczni dla tego narodu - wyrocznia Pana."

W ST było jeszcze ostrzej: Pwt 18:20 bt5 "Lecz jeśli któryś prorok odważy się mówić w moim imieniu to, czego mu nie rozkazałem, albo wystąpi w imieniu bogów cudzych - taki prorok musi ponieść śmierć."

Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Objawienia Maryjne - objawieniami prywatnymi

Post autor: Jordan » 2017-04-22, 21:57

Marek_Piotrowski pisze:E.G. White twierdziła (wbrew Pismu), że Bóg powiadomił ją o przyjściu Jezusa i o "dniu i godzinie"
Bądź łaskaw wiedzieć, że to, co cytujesz dotyczy dopiero przyszłego doświadczenia ludu Bożego u samego kresu dni, a nie w 19 wieku.
Przeinaczasz [bo jakże by inaczej, skoro masz cel: niszczyć "heretyków"; Inkwizycja się przypomina...] sens tego, co cytujesz...
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14808
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Proroctwa Ellen G. White

Post autor: Dezerter » 2017-04-22, 22:21

Dyskusja przeniesiona z wątku Objawienia Maryjne
Dyskusję Maryjno-Biblijną przeniosłem do wątku -
Objawienia Maryjne - objawieniami prywatnymi
w dziale Maryja
- przepraszam za zamieszanie z nazwą wątku.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
dromax
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 219
Rejestracja: 2 sty 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Prorokini Ellen G. White

Post autor: dromax » 2018-01-05, 15:18

:) W każdym razie chociażby z fragmentów pokazanych przez MARKA wynika, że Elen G. White to straszebnie fałszywa prorokini. Coś potwornego! Jak można przyjmować takie herezje i banialuki?

Wiesława
Bywalec
Bywalec
Posty: 182
Rejestracja: 1 maja 2018
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 29 times
Been thanked: 13 times

Re: Prorokini Ellen G. White

Post autor: Wiesława » 2018-05-01, 11:36

Taki mały offtop zrobię, bo nie wiem, gdzie umieścić. Wielu NIE zalicza adwentystów do protestantów właśnie z powodu E.White. Jeśli przyjąć, że 5 sola jest wyznacznikiem to Adwentyści nie maja w tym "towarzystwie" racji bytu.
Prorok w ST to ktoś mówiący na wyraźne polecenie Boga. Wtedy zaznaczał taki prorok, że PAN MÓWI. Czy można to powiedzieć o prorokini adwentystów?
Proroctwa od Boga ZAWSZE się sprawdzają i wypełniają co do joty.

ODPOWIEDZ