Rosja, rosjanie, Putin - klimaty wschodnie

Porozmawiajmy przy filiżance kawy. Luźne rozmowy, plotki i ploteczki. Dział przeznaczony na wszystkie inne tematy dotyczące offtopicu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Rosja, rosjanie, Putin - klimaty wschodnie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-08-07, 00:33

Ile masz lat Piotrze?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Rosja, rosjanie, Putin - klimaty wschodnie

Post autor: Andej » 2017-08-07, 09:09

Dlaczego serwilizm wyłącznie w stosunku do Rosji?
Dlaczego nie mielibyśmy się zachwycać karierami Polaków robionymi w Austrowęgrzech czy Niemczech?
Prusacy tępili zgermanizowanych Polaków? Zwłaszcza tzw. wysoko urodzonych. Czy Polacy nie zajmowali najwyższych stanowisk w Wiedniu?
A czy niemieccy naziści walczyli z "lojalnymi obywatelami". Wystarczyło tylko znaleźć jakiegoś przodka, lub metrykę z miejscem urodzenia znajdującym się na terenach włączonych do Rzeszy. I już otwierała się kariera.

Z jakiego powodu można być dumnym, że jest się Polakiem? Nie tylko z własnych zasług. Ale głównie z dorobku pokoleń.
Należę do narodu, jedynego narodu, który nie utworzył struktur państwowych podległych okupantowi.
Należę do narodu, który nie utworzył żadnej formacji w SS czy Wermachcie.
A w armiach tworzonych przez Sowietów walczyli ludzie wierzący, że walczą o Polskę. I wierzący, że mają większe szanse przeżycia w armii, niż w łagrze. I nie mam tu na myśli, politruków, zdrajców. A za takowych uważam: Wasilewską, Lampego, Zambrowskiego, Zawadzkiego czy Berlinga (ZPP). Żołnierze byli podawani operacji "prania mózgu" przez radzieckich "politruków". A oficerami byli Sowieci.

I jeszcze pytanie: Za co kochasz Rosjan? I dlaczego nie czujesz tego samego do Niemców i Austriaków?
Przecież każdy z okupantów dawał szanse rozwoju. Każdy inaczej. Ale u każdego z okupantów można było zrobić karierę. [Lecz faktem jest też, że dowódcy powstańczy głównie rekrutowali się z jednej z armii zaborczych.]
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Rosja, rosjanie, Putin - klimaty wschodnie

Post autor: Andej » 2017-08-07, 12:11

Wpadłem na taki kwiz: https://www.o2.pl/quiz/6044980281631873/start
Hitler czy Putin?

I jeszcze dodam jeden link świadczący o przyjaźni Rosjan do Polakó: https://sportowefakty.wp.pl/pilka-nozna ... azistowska.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Piotrek

Re: Rosja, rosjanie, Putin - klimaty wschodnie

Post autor: Piotrek » 2017-08-07, 17:55

Andej pisze:Dlaczego serwilizm wyłącznie w stosunku do Rosji?
Dlaczego nie mielibyśmy się zachwycać karierami Polaków robionymi w Austrowęgrzech czy Niemczech?
Prusacy tępili zgermanizowanych Polaków? Zwłaszcza tzw. wysoko urodzonych. Czy Polacy nie zajmowali najwyższych stanowisk w Wiedniu?
I jeszcze pytanie: Za co kochasz Rosjan? I dlaczego nie czujesz tego samego do Niemców i Austriaków?
Przecież każdy z okupantów dawał szanse rozwoju. Każdy inaczej. Ale u każdego z okupantów można było zrobić karierę. [Lecz faktem jest też, że dowódcy powstańczy głównie rekrutowali się z jednej z armii zaborczych.]
Andej, przyjacielu, mój dziadek urodził się w ormiańskiej rodzinie w Moskwie. Trudno się dziwić, że bronię swoich. Poza tym , zgodnie z tym co piszesz powstania były i dowódcy działali głównie w zaborze rosyjskim. Piotrek.

Piotrek

Re: Rosja, rosjanie, Putin - klimaty wschodnie

Post autor: Piotrek » 2017-08-07, 17:57

Marek_Piotrowski pisze:Ile masz lat Piotrze?
Marek, 15 lipca ukończyłem 39 lat. Piotrek.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Rosja, rosjanie, Putin - klimaty wschodnie

Post autor: Andej » 2017-08-07, 22:01

Gdyby osetyńskiej, to bym rozumiał sympatię do Wisarionowicza. Ale Ormianie mają piękną historię. Albo mieli, dopóki nie zostali zrusyfikowani.
Dziwi mnie Twoje wychwalania Patriarchatu Moskiewskiego, raczej spodziewałbym się, z racji pochodzenia, do przewiązania do Patriarchatu Eczmiadzynskiego. Który, jak mi się wydaje, nie jest związany z Moskwą. I raczej bliżej mu do Rzymu.
Nie potrafię zrozumieć kogoś, kto nie czuje się patriotą. Kto nie szanuje własnej ojczyzny. A tak właśnie odbieram skłonność do poddania się imperatorowi. Obojętnie, jak się nazywa. Gensek czy fuhrer. Albo po teraźniejszemu prezydent (Wspólnoty) lub kanclerz.
Nie lubię rozdzierać ran. Ale i zapomnieć nie należy.
Jest jeszcze jeden aspekt. Nienawiść do Polski i Polaków wpajana w dwóch sąsiadujących krajach, które wciąż mają ciągoty imperialistyczne. A tak się niestety składa, że mam permanentny kontakt z przedstawicielami obu nacji. Jedni starają się zachować poprawność polityczną, a drudzy się nie kryją. W kontaktach z jednymi i drugimi wciąż wychodzi ich stosunek do nas. Nie odpłacam pięknym za nadobne, albowiem reprezentujemy inne wartości. Ale włazić im nie będę i będę nadal okazywać dezaprobatę dla takiej postawy. Niezależnie od tego czy sąsiedzi widzą i słyszą, czy nie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Piotrek

Re: Rosja, rosjanie, Putin - klimaty wschodnie

Post autor: Piotrek » 2017-08-08, 16:48

Andej, przyjacielu, przedmiotem mojej pracy maturalnej z historii i pracy magisterskiej na Wydziale Historii UW był wiek XIX i losy Polaków w carstwie rosyjskim. Skrót tej XIX-wiecznej tematyki starałem się przekazać. Bliskie mi zawsze były poglądy młodego Romana Dmowskiego i koncepcja zachowania polskiej substancji narodowej i powolnego rozwoju świadomości narodowej Polaków bez względu na stany społeczne. Prawosławie mojej babki wywarło na mnie w latach 80. silne piętno. To mistycyzm, ogromne przestrzenie, tęsknota za czymś nieokreślonym...Z rozwoju polskiego ruchu endeckiego nie da się wyrzucić XIX wieku i powstania nowoczesnego społeczeństwa polskiego. Kiedyś ojciec mojej przyjaciółki Kasi, znakomity malarz, powiedział do mnie: "Idioto, a Feliks Edmuntowicz, a polska szlachta, a wartości ?!". Piotrek.

Piotrek

Re: Rosja, rosjanie, Putin - klimaty wschodnie

Post autor: Piotrek » 2017-08-09, 07:17

Celem moim była analiza życia społecznego Polaków pod zaborem rosyjskim i wyszukanie pozytywnych elementów. Żadna "noc apuchtinowska", żaden szczegół rządów cara rosyjskiego Mikołaja I nie może równać się z dramatem życia ludzi w ZSRR w latach 20. i 30. Popierałem Michaiła Gorbaczowa i politykę "pieriestrojki". Pamiętam w 1989 roku wydawane na polskim rynku książeczki "Białe plamy" a w nich dział "Dziś w ZSRR pisze się". Piotrek.

Piotrek

Re: Rosja, rosjanie, Putin - klimaty wschodnie

Post autor: Piotrek » 2017-08-09, 11:50

Andej pisze:
Z jakiego powodu można być dumnym, że jest się Polakiem? Nie tylko z własnych zasług. Ale głównie z dorobku pokoleń.
Należę do narodu, jedynego narodu, który nie utworzył struktur państwowych podległych okupantowi.
Andej, w swoich postach miałem na myśli to, że naród polski nie żyje w próżni. Życie biologiczne narodu to ciągłe tarcia i przetasowania. Polityka "równych długości" w latach 30. ministra spraw zagranicznych Polski Józefa Becka nie sprawdziła się. W decydującym momencie Anglia i Francja nie obroniły egzotycznej dla nich Polski. Jeszcze jedno: słowo "Niemcy" pochodzi od słowa "niemy", to znaczy obcy językowo. Piotrek.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Rosja, rosjanie, Putin - klimaty wschodnie

Post autor: Andej » 2017-08-09, 12:45

A co ma jedno, do drugiego?

A słowo Rosja pochodzi, prawdopodobnie, od Rusi. Zawłaszczone do określenia państwa.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Rosja, rosjanie, Putin - klimaty wschodnie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-08-09, 21:48

W decydującym momencie Anglia i Francja nie obroniły egzotycznej dla nich Polski.
Owszem. Przed napaścią ze strony Niemiec i Rosji.

Piotrek

Re: Rosja, rosjanie, Putin - klimaty wschodnie

Post autor: Piotrek » 2017-08-12, 09:14

Rosja Mikołaja I zmieniła się w państwo policyjne. Trudno kierować tak wielkim państwem bez sprawnego aparatu administracyjnego. W carstwie rosyjskim, nikt nie zabraniał Polakom obejmowania stanowisk urzędniczych, pod warunkiem znajomości języka i obywatelstwa rosyjskiego. Piotrek.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Rosja, rosjanie, Putin - klimaty wschodnie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-08-12, 10:25

Łaskawcy.
Niemcy tez byli łaskawi: folksdojcze mogli obejmować stanowiska.

Piotrek

Re: Rosja, rosjanie, Putin - klimaty wschodnie

Post autor: Piotrek » 2017-08-12, 12:09

Przypominam bajkę o Lechu, Czechu i Rusie... w każdej tego typu bajce tkwi prawda. Jestem za dołączeniem Polski do wschodnich narodów, bez konieczności podziału kraju. Piotrek.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Rosja, rosjanie, Putin - klimaty wschodnie

Post autor: Andej » 2017-08-12, 14:02

Popieram solidarność słowiańską. Moi przodkowie jej doświadczali. Na zesłaniach, w Katyniu, przymusowym wcieleniu do armii (alternatywą było rozstrzelanie za chęć włączenia się w Powstanie Warszawskie). Co nie znaczy, że nie byli urzędnikami w Rosji. Ale cały czas zachowali swoją tożsamość.
Mam kontakt z Rosjanami. Ale i miewam, z repatriantami. Dlatego nie mam złudzeń.

Czy przypadkiem jedno z najważniejszych (albo i najważniejsze) świąt państwowych w Rosji nie ma charakteru antypolskiego? Jak i tysiące pomników, obelisków i tablic z tym związanych?

Wolę żyć bez lojalek, ani ?????????? ? ?????????? ? ?????????????, ani Loyalitätserklärungen an die Regierung, czy też declarations of loyalty to the authorities.

Do putinjugend jestem za stary.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ