Stworzenie człowieka - przegląd koncepcji

Ważne wydarzenia biblijne dla chrześcijan i żydów. Niewola egipska, narodziny i śmierć Jezusa, zmartwychwstanie, itp
ODPOWIEDZ
Piotrek

Re: Stworzenie człowieka - przegląd koncepcji

Post autor: Piotrek » 2016-10-16, 20:52

Wszystkie religie oparte o Stary Testament zakładają, że my ludzie wywodzimy się z tego samego pnia jakim było potomstwo Adama i Ewy. Człowiek różni się od zwierząt abstrakcyjnym i symbolicznym myśleniem. Pięcioksiąg Mojżeszowy zakłada, że to dzięki nasieniu Boga.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Stworzenie człowieka - przegląd koncepcji

Post autor: Marek_Piotrowski » 2016-10-16, 20:58

Powiedzmy: tchnieniu.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Stworzenie człowieka - przegląd koncepcji

Post autor: Dezerter » 2016-10-16, 23:47

Marek_Piotrowski pisze:Powiedzmy: tchnieniu.
;-) :-)
Ale tchnienie to jak mówi Tomasz z Akwinu istnienie i ma je każda żywa istota - zwierze i roślina
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

wybrana

Re: Stworzenie człowieka - przegląd koncepcji

Post autor: wybrana » 2016-11-16, 19:43

Prawdziwy obraz Boga

Zatwierdzone przez Watykan

http://www.apokalipsa.info.pl/objawieni ... ojciec.htm ?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Stworzenie człowieka - przegląd koncepcji

Post autor: Marek_Piotrowski » 2016-11-16, 22:58

Dezerter pisze:
Marek_Piotrowski pisze:Powiedzmy: tchnieniu.
;-) :-)
Ale tchnienie to jak mówi Tomasz z Akwinu istnienie i ma je każda żywa istota - zwierze i roślina
Mógłbyś przytoczyć? Bo nie wydaje mi się to prawdziwe. Gdyby tchnienie równało się istnieniu, to miałoby je wszystko co istnieje - także natura nieożywiona.
wybrana pisze:Prawdziwy obraz Boga
Zatwierdzone przez Watykan
http://www.apokalipsa.info.pl/objawieni ... ojciec.htm ?
Powiedzmy: zatwierdzono, że nie ma w tym herezji. Nie jest to potwierdzenie prawdziwości...

wybrana

Re: Stworzenie człowieka - przegląd koncepcji

Post autor: wybrana » 2016-11-17, 14:16

Marek_Piotrowski pisze:
wybrana pisze:Prawdziwy obraz Boga
Zatwierdzone przez Watykan
http://www.apokalipsa.info.pl/objawieni ... ojciec.htm ?
Powiedzmy: zatwierdzono, że nie ma w tym herezji. Nie jest to potwierdzenie prawdziwości...
Ależ jest prawdziwy obraz. Obraz prawdziwego Boga poznajemy w Nowym Testamencie i nauki w nim zawarte, które Jezus Chrystus nam dał potwierdzają ten obraz. Nie ma herezji, więc jest prawda. Czy kobieta tak wielkiej wiary, działająca tak twórczo, mogłaby odważyć się, by wymyślać i tworzyć własne historie ?

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Stworzenie człowieka - przegląd koncepcji

Post autor: Dezerter » 2016-11-17, 21:52

Marek_Piotrowski pisze:
Dezerter pisze:
Marek_Piotrowski pisze:Powiedzmy: tchnieniu.
;-) :-)
Ale tchnienie to jak mówi Tomasz z Akwinu istnienie i ma je każda żywa istota - zwierze i roślina
Mógłbyś przytoczyć? Bo nie wydaje mi się to prawdziwe. Gdyby tchnienie równało się istnieniu, to miałoby je wszystko co istnieje - także natura nieożywiona.
Istnienie według Tomasza :
http://www.katedra.uksw.edu.pl/nagroda/ ... zewska.htm
Spójrzmy na strukturę bytu. Zgodnie z nią Tomasz z Akwinu twierdzi: dobro należne bytowi z natury jest trojakiego rodzaju: pierwsze ? istnienie, drugie ? forma i trzecie działanie, które umożliwia zapodmiotowana w materii możność. (?)
Najgorszym złem jest utrata istnienia substancjalnego - śmierć, (?)

http://www.it.dominikanie.pl/index.php? ... 28&lang=pl
Z kolei ponieważ zmiana naturalna zmierza ku temu, co jest z natury pożądane, zatem to jest aktem ostatecznym, czego pożądają wszystkie [byty]: tym zaś jest istnienie. Zatem istota Boża, która jest aktem czystym i ostatecznym, jest Jego istnieniem. (?)
Zatem nie potrzebuje On materii do swojego działania: potrafi wyprowadzać rzeczy w istnienie z nicości, czyli stwarzać. Toteż wiara katolicka wyznaje Go ?Stworzycielem?. (?)
Bóg stwarza a więc daje istnienie
a poniżej moja analiza słowa Neszama/tchnienie wskazuje rzeczywiście na to, że tchnienie mają tylko to co jest ożywione, co ma objawy życia :
Neszama w ST występuje w następujących znaczeniach i częstotliwości:

Tchnienie życia, tchnienie, duch, dech, niewiele życia, przestał oddychać, nie zostało w nim tchu (dające życie, ożywiające, wychodzące z ciebie, fizyczny objaw życia) = 1+1+1+1+1+1+1+1+1+1+1 = 11
Istota żywa, żywa dusza (żyjąca, oddychająca, mająca tchnienie ) = 1+1+1+1+1 = 5
Tchnienie wichru, podmuch tchnienia, Tchnienie Pana (Jego nozdrzy) = 1+1+1+1 = 4
Tchnienie dające zrozumienie, mądrość, poznanie = 1+1 = 2
jakie wnioski z tego? - Tomaszku pomóż -
- 11 razy jest użyte jako tchnienie/duch/oddech - dający życie, objaw życia
- 5 razy jest użyte do określenia całego człowieka - istoty żywej/żywej duszy
- 4 razy jest użyte jako techniczny opis wichru, podmuchu Jego nozdrzy
- 2 razy jest użyte jako dające zrozumienie, mądrość, poznanie

Wniosek
Masz rację istnienie u Tomasza z Akwinu obejmuje całe stworzenia, a Tchnienie/neszma w ST odnosi się tylko do istnień żywych
- dzięki za uporządkowanie :-)
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Stworzenie człowieka - przegląd koncepcji

Post autor: Marek_Piotrowski » 2016-11-17, 23:43

wybrana pisze:
Marek_Piotrowski pisze:
wybrana pisze:Prawdziwy obraz Boga
Zatwierdzone przez Watykan
http://www.apokalipsa.info.pl/objawieni ... ojciec.htm ?
Powiedzmy: zatwierdzono, że nie ma w tym herezji. Nie jest to potwierdzenie prawdziwości...
Ależ jest prawdziwy obraz. Obraz prawdziwego Boga poznajemy w Nowym Testamencie i nauki w nim zawarte, które Jezus Chrystus nam dał potwierdzają ten obraz. Nie ma herezji, więc jest prawda.
Niestety, nie ma takiego wynikania.
Są rzeczy których jako Kościół nie wiemy. To że dana koncepcja nie jest sprzeczna z tym co Kościół wie (a to stwierdza imprimatur) nie oznacza jeszcze że jest prawdziwa.
Żeby było jasne: NIE twierdzę, że nie jest to obraz prawdziwy.
Twierdzę jedynie, że nie mamy co do tego pewności.
Czy kobieta tak wielkiej wiary, działająca tak twórczo, mogłaby odważyć się, by wymyślać i tworzyć własne historie ?
Wielu twórczych, pobożnych ludzi się myliło - co nie znaczy że kłamali.
Należy słuchać takich ludzi, ale jednak to, że coś powiedzieli nie daje nam pewności.

@Dezerter - szacun.

Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Stworzenie człowieka - przegląd koncepcji

Post autor: Jordan » 2017-08-17, 08:07

Ponieważ temat dotyczy różnych koncepcji stworzenia (pochodzenia, zaistnienia) człowieka, to podam 3 linki do ciekawych (w tabelkach) porównań różnych koncepcji na powstanie materii i życia, jakie znamy.

Porównanie 1 - Biblia i ateistyczny ewolucjonizm: http://www.inteligentny-projekt.pl/old/ ... ly-naukowe

Porównanie 2 - Biblia i teistyczny ewolucjonizm: http://www.inteligentny-projekt.pl/old/ ... &Itemid=67

Porównanie 3 - teistyczny i ateistyczny ewolucjonizm: http://www.inteligentny-projekt.pl/old/ ... &Itemid=68

Ciekawe, prawda? To, co mi się rzuca w oczy, to tekst na niebiesko podany w porównaniu 2 i 3: "Śmierć, choroby i cierpienie są istotnym i nieodłącznym elementem ewolucji.
Trudno jest połączyć taki pogląd z biblijnym opisem - doskonałością Bożego stworzenia, grzechem pierwszych ludzi a co za tym idzie - z potrzebą ofiary Jezusa."


Właśnie: co z potrzebą ofiary Jezusa, który przychodzi na świat, aby odkupić ludzi z niewoli grzechów i śmierci, jeśli ta śmierć, to coś, co od zawsze towarzyszy tworzeniu się świata, poprzez procesy ewolucyjne?...
Czyli: Bóg angażuje się w usunięcie tego (mowa o śmierci, poprzedzonej cierpieniem), co sam wprowadził/użył/zastosował?... To jakiś nonsens!
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Stworzenie człowieka - przegląd koncepcji

Post autor: Andej » 2017-08-17, 09:32

A skąd pomysł zaangażowania Boga w unicestwienie śmierci poprzedzonej cierpieniem. Powołując mnie do życia, zagwarantowano mi śmierć. Biologiczną. A Jezus utorował mi drogę do innej przestrzeni, w której żyć dalej będę mógł i to w Jego obecności. Cierpienie wpisane jest w ten układ. I późniejsza radość, też.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Stworzenie człowieka - przegląd koncepcji

Post autor: Jordan » 2017-08-17, 09:52

Andej pisze:A skąd pomysł zaangażowania Boga w unicestwienie śmierci poprzedzonej cierpieniem.
Stąd: 1Kor 15,26 Ostatnim wrogiem, jaki zostanie pokonany, będzie śmierć,
też stąd: Ap 20:14 Natomiast śmierć i kraina umarłych zostały wrzucone do jeziora ognia. Jezioro ognia to druga śmierć.

Jak widzisz, Bóg zniszczy śmierć. Ona nie była Jego "pomocnicą", żeby - poprzez procesy ewolucyjne - Stwórca uzyskał to, co zamierzył: świat pełen żywych istot, roślinności, o którym powiedział, że jest bardzo dobry!...
[pisałem też o tym w temacie, gdzie zabierałeś głos, ale teraz już nie piszesz tam: http://zchrystusem.pl/viewtopic.php?f=20&t=594 ].
Andej pisze:Cierpienie wpisane jest w ten układ.
Tak, jest wpisane (w ten układ jaki znamy - jako potomkowie Adama i Ewy), bo Bóg przeklął ziemię, po grzechu Adama:
Gen 3:17-19 pau
(17) Po czym rzekł do mężczyzny: ?Ponieważ posłuchałeś kobiety i zjadłeś owoc z drzewa, z którego zakazałem ci jeść, przeklęta niech będzie ziemia z twego powodu. W trudzie będziesz zdobywał na niej pożywienie przez wszystkie dni życia.
(18) Będzie ci ona rodziła ciernie i osty, a przecież twoim pokarmem mają być płody roli.
(19) W pocie czoła będziesz zdobywał pożywienie, aż wrócisz do ziemi, bo z niej zostałeś wzięty. Bo z prochu jesteś i do prochu wrócisz?.


Czy, Andeju, cierpienie wpisane też było w układ przed grzechem Adama? A czy śmierć też była "wpisana" przed grzechem?...
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

Benjamin

Re: Stworzenie człowieka - przegląd koncepcji

Post autor: Benjamin » 2017-08-18, 22:30

Nie, te cytaty nie tycza meritum. Smierc jest problemem z Raju ...
Dlatego kazdy cykl po wypedzeniu z raju ( czy odbywa sie to przez mechanizmy ewolucyjne, czy kreacyjne bezposrednir albo posrednie ... co i tak jest niewaiadoma ) konczy sie smiercia biologiczna.
Przed wypedzeniem Raju byla doskonala harmonia ... po wypedzeniu juz jej nie ma.
Bog nie jest zaangazowany w Cierpienie ... jest zaangazowany w zbawienie czlowieka pomimo cierpienia.

Oj jordanie ... czytasz, a nie rozumiesz :|

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Stworzenie człowieka - przegląd koncepcji

Post autor: Andej » 2017-08-19, 11:05

Jordan pisze:... Czy, Andeju, cierpienie wpisane też było w układ przed grzechem Adama? A czy śmierć też była "wpisana" przed grzechem?...
Jak szkoda, że mnie tam nie było. Wtedy odpowiedziałbym na pytanie. Jednak Bóg osadził mnie w innym czasie. Żyję teraz. Żyję już po przykładzie Jezusa. Mam przykład Jego cierpienia. I Jego Drogi. Umrę. Umrę biologiczne - to pewne. Lecz przeżyję i udam się Drogą, Śladem Jezusa. Z perturbacjami, albowiem Mu nie dorównuję. I żyć będę w zmartwychwstałym ciele.
Jest jeszcze śmierć grzechu. Tej doznaję wciąż. Lecz dzięki Miłosierdziu, zmartwychwstaję. Jezus ustanowił sakramenty. One dają życie wieczne. Korzystanie z nich obwarowane jest warunkami.
Regularnie karmię się Chlebem Życia. Szkoda, że nie przeżywam spektakularnych zmartwychwstań po każdym przyjęciu Pana. Ale i bez tego, ten Najświętszy Pokarm, kształtuje moje życie. Ułatwia dokonywanie wyborów. Ułatwia otwieranie się na Wolę Bożą.
Ja nie być wdzięcznym za to, że ja, szary ułomny człowiek, wciąż jestem na bożej orbicie? On cały czas jest przy mnie. Pomimo tego, że Go wciąż ranię. Ile Jezus wycierpiał tylko przeze mnie. I dla mnie. Dłą mi szansę. I daje wciąż kolejne.
Stworzył mnie? Po co? Dlaczego w tym czasie, a nie innym? Sądzę, że jestem jednym malutkim trybikiem w Jego "maszynie". Uważam, że stworzył mnie, abym "wracając" do Niego przyniósł wartość dodaną. Dobra, do którego się przyczyniłem.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Stworzenie człowieka - przegląd koncepcji

Post autor: Jordan » 2017-08-19, 14:39

Andeju, a w temacie, coś napiszesz?... (pytałem: "Czy cierpienie wpisane też było w układ przed grzechem Adama? A czy śmierć też była "wpisana" przed grzechem?...").
Wiem, że Cię tam nie było wtedy - ale masz Biblię: czy z niej coś wiesz w tym temacie?
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

Benjamin

Re: Stworzenie człowieka - przegląd koncepcji

Post autor: Benjamin » 2017-08-19, 17:21

Ja czyli benjamin dlaem juz odpowiedz ... po co czepiasz sie Andeja. Wskazuje to na to, ze nie czytasz watku, tylko odnosisz sie do ostatniego wpisu, a nie do calosci dyskusji.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Forum biblijne, wydarzenia biblijne”