Dzieci Maryi - dziewictwo

Matka Kościoła świętego, Matka Jezusa Chrystusa, nasza Matka. Panna Najświętsza. Rozmowy na temat Maryi.
ODPOWIEDZ
podkowa

Re: Dzieci Maryi - dziewictwo

Post autor: podkowa » 2017-11-25, 08:58

No, Henryku ... Juda, brat Panski w Biblii jest wyraznie podany jako "brat cioteczny albo inny krewny", gdyz ten Juda ma podanego innego ojca niz ojciec Jezusa .
Szkoda Henryku, ze gdy Slowo Boze mowi inaczej, niz Ty, to sam sobie wymyslasz jakas inna Biblie.

Henryk

Re: Dzieci Maryi - dziewictwo

Post autor: Henryk » 2017-11-25, 09:22

podkowa pisze:No, Henryku ... Juda, brat Panski w Biblii jest wyraznie podany jako "brat cioteczny albo inny krewny", gdyz ten Juda ma podanego innego ojca niz ojciec Jezusa .
Szkoda Henryku, ze gdy Slowo Boze mowi inaczej, niz Ty, to sam sobie wymyslasz jakas inna Biblie.
Szkoda, że w swym uprzedzeniu nawet nie usiłujesz zrozumieć, co napisałem. :(
A napisałem:
Pomimo, że jedno z dzieci Józefa i Marii miało na imię Juda, to byli jeszcze inni o tym imieniu, a którzy zostali duchowymi współbraćmi Syna Bożego.
Co jest jednoznaczne z tym, że był jeszcze inny Juda, duchowy brat Jezusa.
To naprawdę nie jest skomplikowane! :-?
Co z Wami dzieje się? x_x

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19179
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2639 times
Been thanked: 4651 times
Kontakt:

Re: Dzieci Maryi - dziewictwo

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-11-25, 12:31

Absolutnie rozstrzygającym jest fragment z Księgi Tobiasza

O ile adelphos jest słowem wieloznacznym, o tyle jest w grece określenie, które oznacza tylko i wyłącznie kuzyna - jest nim anepsios.Zostało użyte w Kol 4,10.

Dla naszej dyskusji jednak ważniejsze, że w Księdze Tobiasza, zostało użyte wobec tej samej osoby raz słowo anepsios (oznaczające tylko kuzyna) oraz słowo adelphos.


Tb(S):7:10 A Raguel posłyszał te słowa i rzekł do młodzieńca: ?Jedz i pij, i niech ci będzie dobrze tej nocy! Nie ma bowiem żadnego człowieka, oprócz ciebie, który by miał prawo wziąć Sarę, córkę moją, za żonę, bracie. Także i ja nie mam władzy dać jej innemu mężowi oprócz ciebie, ponieważ ty jesteś najbliższym krewnym. (...) (Tb 7:10 BT_4)

??? ??????? ??????? ??? ????? ??? ????? ?? ????? ???? ??? ??? ??? ????? ????? ??? ????? ??????? ?? ??? ????? ???????? ? ??????? ?????? ?????? ??? ???????? ??? ???? ???, ??????, ??????? ?? ??? ??? ??? ??? ???????? ?????? ????? ????? ????? ???? ???, ??? ?? ??????? ???? ??? ???? ??? ???????? ??? ????????, ???????

Jest to absolutny dowód na to, że w grece słowo adelphos oznacza także kuzyna.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19179
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2639 times
Been thanked: 4651 times
Kontakt:

Re: Dzieci Maryi - dziewictwo

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-11-25, 12:32

W Nowym Testamencie słowo adelphos pada 343 razy, oznaczając brata rodzonego, przybranego, kuzyna (Ga 1,19), chrześcijanina lub uczestnika wspólnoty. Sam Jezus nazywa tak apostołów.
Jako się rzekło, słowo występuje w Biblii dość często ? dlatego tylko parę przykładów dla każdego ze znaczeń:
Brat rodzony
?Abraham był ojcem Izaaka; Izaak ojcem Jakuba; Jakub ojcem Judy i jego braci? /Mt 1,2/
Starszego wiekiem nie strofuj, lecz nakłaniaj prośbą jak ojca, młodszych - jak braci? /1 Tm 5,1/

Brat w sensie etnicznym
?Wprawdzie i ci z synów Lewiego, którzy otrzymują kapłaństwo, mają zgodnie z Prawem polecenie pobierania dziesięciny od ludu, to jest od braci swoich, chociaż i ci wywodzą się z rodu Abrahama. ? /Hbr 7,5/
[Mojżesz] ?Gdy skończył lat czterdzieści, przyszło mu na myśl odwiedzić swych braci, synów Izraela. I zobaczył jednego, któremu wyrządzono krzywdę. Stanął w jego obronie i zabiwszy Egipcjanina pomścił skrzywdzonego. Sądził, że bracia jego zrozumieją iż Bóg przez jego ręce daje im wybawienie, lecz oni nie zrozumieli. ? /Dz 7,23-25/

Uczeń Jezusa
?Rozeszła się wśród braci wieść, że uczeń ów nie umrze. Ale Jezus nie powiedział mu, że nie umrze, lecz: Jeśli Ja chcę, aby pozostał aż przyjdę, co tobie do tego?? /J 21,23/
?ale Ja prosiłem za tobą, żeby nie ustała twoja wiara. Ty ze swej strony utwierdzaj twoich braci. ? /Łk 22,32/


Wspólnota chrześcijańska
?Niektórzy przybysze z Judei nauczali braci: Jeżeli się nie poddacie obrzezaniu według zwyczaju Mojżeszowego, nie możecie być zbawieni. ? (Dz 15,1)
?Juda i Sylas, którzy byli również prorokami, w częstych przemówieniach zachęcali i umacniali braci. ? /Dz 15,32/

Chrześcijanie
?Tak bowiem Ten, który uświęca, jak ci, którzy mają być uświęceni, z jednego /są/ wszyscy. Z tej to przyczyny nie wstydzi się nazywać ich braćmi swymi? /Hbr 2,11/

Brat przyrodni
?Spośród zaś innych, którzy należą do grona Apostołów, widziałem jedynie Jakuba, brata Pańskiego? /Gal 1,19/

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19179
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2639 times
Been thanked: 4651 times
Kontakt:

Re: Dzieci Maryi - dziewictwo

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-11-25, 12:32

Henryk pisze: To naprawdę nie jest skomplikowane! :-?
Co z Wami dzieje się? x_x
Nic,
Po prostu nie naginamy rzeczywistości do swoich tez.
  • Podałem Ci przykłady z epoki, że w greckim słowo adelphos ma wielorakie znaczenie (brat, krewny, kuzyn, bratanek itd).
    Były to zarówno przykłady z Pisma Świętego, jak i z literatury świeckiej (Józef Flawiusz).
  • Podałem definicję z poważanego, czterotomowego słownika greki, która mówi precyzyjnie to samo, co podane przeze mnie fragmenty
  • Pokazałem werset z Księgi Tobiasza, w którym słowo adelphos jest zastosowane zamiennie ze słowem anepsios (które oznacza zawsze tylko i wyłącznie kuzyna)
... a Ty nadal idziesz w zaparte.

Co jeszcze trzeba CI pokazać, żebyś przyznał że nie miałeś racji?

Skoro "twarde" dowody na Ciebie nie działają, to jaki sens ma w ogóle z Tobą dyskusja?

Henryk

Re: Dzieci Maryi - dziewictwo

Post autor: Henryk » 2017-11-25, 13:00

Marek_Piotrowski pisze:
[*]Pokazałem werset z Księgi Tobiasza, w którym słowo adelphos jest zastosowane zamiennie ze słowem anepsios (które oznacza zawsze tylko i wyłącznie kuzyna)[/list]
... a Ty nadal idziesz w zaparte.
Marku- drogi mój bracie w Chrystusie?
Proszę Ciebie... :ympray:
Mało że apokryf, to jeszcze po aramejsku,- gdzie brat i kuzyn określany jest wspólnym słowem.
Albo masz mnie za głupca, albo? :-q

podkowa

Re: Dzieci Maryi - dziewictwo

Post autor: podkowa » 2017-11-25, 13:25

Albo jestes glupcem, Henryku ... jesli uwazasz, ze naciagajac albo wymyslajac jakies nieistniejace "dowody" z Biblii przekonasz Pana Boga, ze mowisz prawde.
Takie slowo warto tu uzyc ... gdyz po prostu szalejesz tllukac swoja wyimaginowana pseudobiblijnoscia.

Henryk

Re: Dzieci Maryi - dziewictwo

Post autor: Henryk » 2017-11-25, 13:49

podkowa pisze:Napisał .
(-|

podkowa

Re: Dzieci Maryi - dziewictwo

Post autor: podkowa » 2017-11-25, 13:52

:-? Henryk zglupial ~x( x_x
Bardzo brzydko. Nie sądzisz, uraziłaś go? Andej

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19179
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2639 times
Been thanked: 4651 times
Kontakt:

Re: Dzieci Maryi - dziewictwo

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-11-25, 14:09

Henryku, nie ma w tym akurat wypadku czy jest to apokryf (co zresztą nie jest prawdą). Ważne jest, że wersja grecka tej księgi jest zapisana w starożytnej grece - co udowadnia znaczenie słowa adelphos. Podobnie jak przywołane przeze mnie cytaty z Księgi Rodzaju, Księgi Kapłańskiej i Józefa Flawiusza.
W dodatku poparłem to zapisem w czterotomowym słowniku greki.

Jak to się ma do Twojego uporu? Niczego nie jesteś w stanie przyjąć, jeśli nie zgadza się to z tym, co Ci powiedzieli w zborze?

Henryk

Re: Dzieci Maryi - dziewictwo

Post autor: Henryk » 2017-11-25, 18:00

Marek_Piotrowski pisze:Henryku, nie ma w tym akurat wypadku czy jest to apokryf (co zresztą nie jest prawdą). Ważne jest, że wersja grecka tej księgi jest zapisana w starożytnej grece - co udowadnia znaczenie słowa adelphos. Podobnie jak przywołane przeze mnie cytaty z Księgi Rodzaju, Księgi Kapłańskiej i Józefa Flawiusza.
Księga Tobiasza nigdy nie należała do kanonu Biblii Hebrajskiej. Nie, i już! :)
Powstała ok II w. p.n.e., jako jeden z midraszy. Opisuje rzekome wydarzenia sprzed kilku wieków- m.in. zburzenie Niniwy, odbudowę pierwszej Świątyni Jerozolimskiej. Dziś napisano by o niej jako "miejskie opowieści".
Nawet Hieronim- twórca Wulgaty- nie uznawał jej za kanoniczną. Dopiero za namową innych umieścił ją w łacińskim przekładzie.
Z uporem maniaka usiłujesz przenieść hebrajski do greki, aby udowodnić hebrajskiego ?kuzyna? greckim ?bratem?.

Idźmy dalej z dziewictwem Maryi?
Józef dokończył ceremonię i obowiązki małżeńskie, po przepisowym okresie narzeczeństwa.
Współżyli ze sobą jak każde inne normalne żydowskie małżeństwo i mieli dzieci- które oczywiście były oznaką Bożego błogosławieństwa!
Mat 1:23-26 pau "Oto Dziewica pocznie i porodzi Syna, któremu nadadzą imię Emmanuel, to znaczy: ?Bóg jest z nami?. (24) Gdy Józef zbudził się, uczynił tak, jak mu nakazał anioł Pański, i przyjął swoją żonę. (25) Nie współżył z nią, aż urodziła Syna. I nadał Mu imię Jezus."
Ciekawy jestem, jak zinterpretujesz słowa ?nie współżył z nią aż do czasu?.
Pozostawiam Tobie pole do popisu!

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19179
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2639 times
Been thanked: 4651 times
Kontakt:

Re: Dzieci Maryi - dziewictwo

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-11-25, 18:59

Henryk pisze:
Marek_Piotrowski pisze:Henryku, nie ma w tym akurat wypadku czy jest to apokryf (co zresztą nie jest prawdą). Ważne jest, że wersja grecka tej księgi jest zapisana w starożytnej grece - co udowadnia znaczenie słowa adelphos. Podobnie jak przywołane przeze mnie cytaty z Księgi Rodzaju, Księgi Kapłańskiej i Józefa Flawiusza.
Księga Tobiasza nigdy nie należała do kanonu Biblii Hebrajskiej. Nie, i już! :)
Rzeczywiście, do kanonu Biblii Hebrajskiej nie należała.
Podobnie jak na przykład Ewangelie ;)
Myślałem że rozmawiamy o kanonie chrześcijańskim.
Powstała ok II w. p.n.e., jako jeden z midraszy. Opisuje rzekome wydarzenia sprzed kilku wieków- m.in. zburzenie Niniwy, odbudowę pierwszej Świątyni Jerozolimskiej. Dziś napisano by o niej jako "miejskie opowieści".
Nawet Hieronim- twórca Wulgaty- nie uznawał jej za kanoniczną. Dopiero za namową innych umieścił ją w łacińskim przekładzie.
Z uporem maniaka usiłujesz przenieść hebrajski do greki, aby udowodnić hebrajskiego ?kuzyna? greckim ?bratem?.
Nie na temat.
Skoro tak cenisz Hieronima, że jak przytoczę coś z Jego poglądów na inny temat, to też będzie dla Ciebie argument? ;)
Idźmy dalej z dziewictwem Maryi?
Nie tak prędko.
Najpierw ustosunkuj się do argumentów jakie padły.
Przypomnę, żebyś nie zapomniał ;)
  • Podałem Ci przykłady z epoki, że w greckim słowo adelphos ma wielorakie znaczenie (brat, krewny, kuzyn, bratanek itd).
    Były to zarówno przykłady z Pisma Świętego, jak i z literatury świeckiej (Józef Flawiusz).
  • Podałem definicję z poważanego, czterotomowego słownika greki, która mówi precyzyjnie to samo, co podane przeze mnie fragmenty
  • Pokazałem werset z Księgi Tobiasza, w którym słowo adelphos jest zastosowane zamiennie ze słowem anepsios (które oznacza zawsze tylko i wyłącznie kuzyna) co przypieczętowuje sprawę słowa adelphos
Józef dokończył ceremonię i obowiązki małżeńskie, po przepisowym okresie narzeczeństwa.
Współżyli ze sobą jak każde inne normalne żydowskie małżeństwo i mieli dzieci- które oczywiście były oznaką Bożego błogosławieństwa!
Mat 1:23-26 pau "Oto Dziewica pocznie i porodzi Syna, któremu nadadzą imię Emmanuel, to znaczy: ?Bóg jest z nami?. (24) Gdy Józef zbudził się, uczynił tak, jak mu nakazał anioł Pański, i przyjął swoją żonę. (25) Nie współżył z nią, aż urodziła Syna. I nadał Mu imię Jezus."
Ciekawy jestem, jak zinterpretujesz słowa ?nie współżył z nią aż do czasu?.
Pozostawiam Tobie pole do popisu!
Pozwól, że podobnie jak poprzednio (i w przeciwieństwie do Ciebie...) nie zaproponuję "swojej interpretacji" tylko ponownie zbadam, co owo słowo oznacza w Biblii.

Słowo, o którym mówimy to ?????
Zobaczmy, jak jest użyte w Biblii:

W Pierwszym Liście Samuela czytamy (oczywiście wszystkie odwołania do słowa ??? w tekście Starego Testamentu wg Septuaquinty, bo potrzebujemy porównań po grecku):
?Mikal, córka Saula, była bezdzietna do czasu swej śmierci.? /2 Sm 6,23/ (jak łatwo się domyślić, tekst nie sugeruje jakoby Mikal miała dzieci po swojej śmierci).
Jest to konstrukcja identyczna do Mt 1,24-25:
?Zbudziwszy się ze snu, Józef uczynił tak, jak mu polecił anioł Pański: wziął swoją Małżonkę do siebie, lecz nie zbliżał się do Niej, porodziła Syna, któremu nadał imię Jezus.?
Istotnie, w tekście autor natchniony podkreśla niesłychany fakt poczęcia Jezusa mimo braku zbliżenia pomiędzy Józefem i Maryją, a nie wypowiada się o ich dalszych losach. Dlatego właśnie niektórzy egzegeci twierdzą, iż fragment ten winien być oddany w formie ?I nie zbliżał się do niej, a gdy porodziła Syna, nadał mu imię Jezus? a nawet ?i nie poznał jej, mimo to porodziła?.

Aby jednak nie być gołosłownym, zróbmy sobie?

Krótki przegląd znaczeń słowa ????? (?aż?) w Biblii
  1. Słowo ?aż? (gr. ????? ) (względnie ?dopóki?) rzeczywiście może opisywać coś, co działo się do pewnego momentu (a potem już się nie działo).
    Przykład: ?Od godziny szóstej mrok ogarnął całą ziemię, do godziny dziewiątej.?/Mt 27,45/
    Czyli po dziewiątej mrok ustąpił.
    Nie jest to jednak ani jedyne, ani chyba nawet główne znaczenie tego zwrotu.
  2. Słowo ?aż? (gr. ????? ) może opisywać stan przed jakimś zdarzeniem (bez przesądzania tego co działo się potem).
    Przykład: ?I tak stawał się on coraz bardziej zasobny, dorobił się wielkiej majętności.? /Rdz 26,13/
    Tekst nie wypowiada się czy po dorobieniu się majętności Izaak przestał się bogacić (byłoby to raczej dziwne?) - a jedynie mówi że bogacenie się doprowadziło go do wielkiego majątku.
  3. Słowo to może odnosić się do zaawansowania pewnej czynności?
    ?A Filip znalazł się w Azocie i głosił Ewangelię od miasta do miasta, dotarł do Cezarei.? /Dz 8,40/
    Tekst bynajmniej nie sugeruje jakoby Filip miał przestać głosić Ewangelię po dotarciu do Cezarei.
  4. Słowo ?aż? (gr. ????? ) może podkreślać że coś działo się co najmniej do wskazanego momentu.
    Przykład:
    ?I błogosławiąc Józefowi, mówił: Bóg, któremu wiernie służyli przodkowie moi, Abraham i Izaak, Bóg, który troszczył się o mnie przez całe me życie do dnia dzisiejszego? /Rdz 48,15/
    Wypowiadający się nie twierdzi bynajmniej że od tej chwili Bóg przestaje się o niego troszczyć ? podkreśla jedynie że troszczył się dotąd przez cały czas.
  5. Słowo ?aż? (gr. ????? ) może określać minimum
    Przykładowo tekst ?Mamy jednak mocniejszą, prorocką mowę, a dobrze zrobicie, jeżeli będziecie przy niej trwali jak przy lampie, która świeci w ciemnym miejscu, dzień zaświta, a gwiazda poranna wzejdzie w waszych sercach.? /2 Ptr 1,19/ nie oznacza że należy przestać trwać przy prawdzie Ewangelii po wspomnianym dniu.
  6. Słowo ?aż? (gr. ????? ) może definiować ważny moment, do którego działanie (lub jego brak) ma określone znaczenie:
    ?A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni do skończenia świata)? /Mt 28,20/
    Absolutnie nie należy tego wersetu rozumieć tak, iż Jezus nie będzie z nami po końcu świata.
  7. Słowo ?aż? (gr. ????? ) może odwoływać się do tego czy coś działo się do jakiegoś ważnego wydarzenia (niezależnie od tego czy działo się również potem).
    Przykład:
    ?Odtąd już Samuel nie zobaczył Saula do chwili swej śmierci.? /1 Sm 15,35a/
    Tekst nie twierdzi, jakoby po śmierci Samuel zobaczył Saula ? a jedynie mówi iż nie widzieli się już do tej chwili.
  8. Słowo ??? bywa wreszcie tłumaczone jako inne słowo niż ?aż? ? na przykład:
    • Jako słowo ?dotąd?:
      ?Kto twierdzi, że żyje w światłości, a nienawidzi brata swego, dotąd jeszcze jest w ciemności.? /1 J 2,9/
    • Jako słowo ?Dokądźe? (w znaczeniu ?jak długo jeszcze?)
      ?I głosem donośnym tak zawołały: ?Dokądże, Władco święty i prawdziwy, nie będziesz sądził i wymierzał za krew naszą kary tym, co mieszkają na ziemi??? /Ap 6.10/
    • Jako słowo ?dopóki?
      ?Trwajcie więc cierpliwie, bracia, aż do przyjścia Pana. Oto rolnik czeka wytrwale na cenny plon ziemi, dopóki nie spadnie deszcz wczesny i późny.? /Jak 5,6/


koniec przeglądu

Muszę przyznać, że zawsze zadziwia mnie postawa ludzi stawiających podobne zarzuty; mają oni wszystkich za idiotów, którzy nie zauważyliby tak oczywistej sprawy. A tymczasem sami po prostu nie pofatygowali się głębiej zbadać tekstu biblijnego...

Henryk

Re: Dzieci Maryi - dziewictwo

Post autor: Henryk » 2017-11-25, 19:46

Marek_Piotrowski pisze:Krótki przegląd znaczeń słowa ????? (?aż?) w Biblii
  1. Słowo ?aż? (gr. ????? ) (względnie ?dopóki?) rzeczywiście może opisywać coś, co działo się do pewnego momentu (a potem już się nie działo).
    Przykład: ?Od godziny szóstej mrok ogarnął całą ziemię, do godziny dziewiątej.?/Mt 27,45/
    Czyli po dziewiątej mrok ustąpił.
    Nie jest to jednak ani jedyne, ani chyba nawet główne znaczenie tego zwrotu.


Oczywiście masz rację. Do pewnego momentu nie zbliżał się (nie współżył),urodziła Pierworodnego. :)
A potem przestał unikać współżycia, dlatego, że była jego żoną.

Muszę przyznać, że zaskoczyłeś mnie Swoją interpretacją.
Marku- rzeczywiście piszesz to na poważnie?
- Niemożliwe- żartujesz. :)

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19179
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2639 times
Been thanked: 4651 times
Kontakt:

Re: Dzieci Maryi - dziewictwo

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-11-25, 20:13

Szkoda, że nie odnosisz się do argumentów, zamiast tego stosujesz (marnej jakości) gierki.
Myślisz że jesteś cwany, tymczasem takie zachowanie jest równoznaczne z przyznaniem, że nie masz zadnych argumentów merytorycznych i biblijnych.

Henryk

Re: Dzieci Maryi - dziewictwo

Post autor: Henryk » 2017-11-25, 20:22

Marek_Piotrowski pisze:Myślisz że jesteś cwany, tymczasem takie zachowanie jest równoznaczne z przyznaniem, że nie masz zadnych argumentów merytorycznych i biblijnych.
Ależ to nie cwaniactwo, jak mnie brzydko oskarżasz. :(
To jedynie jako-taka znajomość Słowa Bożego, które to zgłębiam dłużej, niż Ty żyjesz na tym świecie.
Bycie apologetą nie zwalnia od logicznego myślenia. :p

ODPOWIEDZ