Nauka a wiara jak pogodzić?

wątpiący

Nauka a wiara jak pogodzić?

Post autor: wątpiący » 2018-07-09, 16:33

Czasami widać w telewizji jak przedstawiciele nauki zasiadają w kościołach biorą udział w rożnych wydarzeniach religijnych. Jak to pogodzić?

mondfa

Re: Nauka a wiara jak pogodzić?

Post autor: mondfa » 2018-07-09, 18:01

Posłuchaj prof. Michała Hellera. Może pomoże Ci znaleźć odpowiedź. :)

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14807
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Nauka a wiara jak pogodzić?

Post autor: Dezerter » 2018-07-09, 18:07

mondfa pisze: 2018-07-09, 18:01 Posłuchaj prof. Michała Hellera. Może pomoże Ci znaleźć odpowiedź. :)
Z ust mi to wyjęłaś- polecam serdecznie- wybieraj film, który cie interesuje
https://www.copernicuscenter.edu.pl/
Ja obejrzałem ok 40 - może z 4 były słabe
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Dominik

Re: Nauka a wiara jak pogodzić?

Post autor: Dominik » 2018-07-09, 18:43

wątpiący pisze: 2018-07-09, 16:33 Czasami widać w telewizji jak przedstawiciele nauki zasiadają w kościołach biorą udział w rożnych wydarzeniach religijnych. Jak to pogodzić?
Może jakieś konkrety? Fakty, bądź teorie naukowe, które nie zgadzają się z nauką Kościoła?
Piszesz o przedstawicielach nauki, czyli np. matematyk nie może brać udziału w wydarzeniach religijnych?

Wolfi

Re: Nauka a wiara jak pogodzić?

Post autor: Wolfi » 2018-07-09, 22:19

Normalnie pogodzic. Jedno sie z drugim nie kloci.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14807
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Nauka a wiara jak pogodzić?

Post autor: Dezerter » 2018-07-09, 23:52

wolfi pisze: 2018-07-09, 22:19 Normalnie pogodzic. Jedno sie z drugim nie kloci.
Bardzo ładnie to tłumaczy ks. profesor Heller - dzięki niemu ja wyraźnie zrozumiałem, że wiara w Boga i nauki ścisłe nie mają pola wspólnego, bo zajmują się innymi materiami.
Ostatnio zmieniony 2018-07-09, 23:56 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Dominik

Re: Nauka a wiara jak pogodzić?

Post autor: Dominik » 2018-07-10, 09:59

Nie patrzyłem jeszcze na podaną stronę z wyjaśnieniami ks. Hellera, zrobię to niebawem.

Weźmy sobie czas, dla Boga on nie istnieje. Dla fizyków teoretyków czas nie istnieje nawet dla materii, jest tylko złudzeniem,,, i weź to zrozum. Siedzę, pisze posta, pięć minut zleciało, a tu mówią, że czasu nie ma.

wątpiący

Re: Nauka a wiara jak pogodzić?

Post autor: wątpiący » 2018-07-10, 15:22

Dominik pisze: 2018-07-09, 18:43 Może jakieś konkrety? Fakty, bądź teorie naukowe,
A może na początek warto wyjaśnić sobie co to jest wiara, bo wierzeń jest jednak parę rodzajów i będzie jak z punktem. bez sprecyzowania tego pojęcia trudno cokolwiek powiedzieć.

kacperek29
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 289
Rejestracja: 12 lut 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 110 times
Been thanked: 87 times

Re: Nauka a wiara jak pogodzić?

Post autor: kacperek29 » 2018-07-10, 17:58

wątpiący to Ty zacząłeś ten wątek to Ty sprecyzuj o co ci chodzi.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Nauka a wiara jak pogodzić?

Post autor: Andej » 2018-07-10, 19:22

Mały wtręt,
Nauka i wiara mają wiele wspólnego. Uzupełniają się tworząc jedną spójna całość.
Czas nie istnieje jako pojęcie pierwotne. To wynalazek ułatwiający opisywanie zjawisk. Podobnie jak metr. Czas jest relatywny.
Faktem jest, że połowa fizyków uważa, że nie ma czasu (jako pojęcie pierowotnego).

Ja też nie mam czasu. Muszę z psem iść na spacer.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14807
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Nauka a wiara jak pogodzić?

Post autor: Dezerter » 2018-07-10, 19:46

Spróbuje zdefiniować wiarę
Wiara= wiara religijna=religia czyli jak definiuje Wika:
"Religia – system wierzeń i praktyk, określający relację pomiędzy różnie pojmowaną sferą sacrum (świętością) i sferą boską, a określonym społeczeństwem, grupą lub jednostką. Manifestuje się ona w wymiarze doktrynalnym (doktryna, wiara), w czynnościach religijnych (np. kult czy rytuały), w sferze społeczno-organizacyjnej (wspólnota religijna, np. Kościół) i w sferze duchowości indywidualnej (m.in. mistyka).

Relacja jednostki do sacrum koncentruje się wokół poczucia świętości – chęci zbliżenia się do sacrum, poczucia lęku, czci czy dystansu wobec niego.

W 2012 roku 59% ludzi uważało się za osoby religijne."

A dla nas jest to po prostu wiara = wiara chrześcijańska
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Nauka a wiara jak pogodzić?

Post autor: Andej » 2018-07-10, 21:33

" ... Co dla zmysłów niepojęte, niech dopełni wiara w nas ..."
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

wątpiący

Re: Nauka a wiara jak pogodzić?

Post autor: wątpiący » 2018-07-11, 10:19

kacperek29 pisze: 2018-07-10, 17:58 wątpiący to Ty zacząłeś ten wątek to Ty sprecyzuj o co ci chodzi.
Przeczytaj jeszcze raz temat i zastanów się czy możesz na to pytanie odpowiedzieć?

Dodano po 6 minutach 55 sekundach:
Dezerter pisze: 2018-07-10, 19:46 "Religia – system wierzeń i praktyk, ...
Podałeś definicję religii, mówiąc, że podajesz definicje wiary. To może też za Wikią:
Wiara religijna – różnie definiowana postawa osobowa. Pod wpływem intelektualizmu platońskiego, rozróżniającego między mniemaniem a wiedzą , w myśli europejskiej uważano nieraz wiarę za niepełne poznanie i wstęp do intelektualnego oglądu. Wśród postaw wiary rozróżnia się jednak postawę „wierzę, że”, która jest pewnym przypuszczeniem, oraz „wierzę w”, która odnosi się do Absolutu i jest mocnym przekonaniem o jego istnieniu jako prawdy absolutne.

Dodano po 4 minutach 8 sekundach:
Andej pisze: 2018-07-10, 19:22 Mały wtręt,
Uzupełniają się tworząc jedną spójna całość.
Ty to wiesz na pewno! Tylko na jakiej podstawie?

Dodano po 1 minucie 48 sekundach:
Dezerter pisze: 2018-07-10, 19:46 W 2012 roku 59% ludzi uważało się za osoby religijne."
Tylko gdzie? W Polsce, Europie, czy na świecie?

Dominik

Re: Nauka a wiara jak pogodzić?

Post autor: Dominik » 2018-07-11, 10:34

Odpowiedzieliśmy, że nauka idzie w parze z wiarą.
Wątpiący, konkrety. Ty zacząłeś temat sugerując, że nauka i wiara kłócą się że sobą. Do Ciebie należy sprecyzowanie co się nie zgadza, co jest nie tak na tym etapie wątku.
Każdy Twój post bez podania konkretnego przykładu będę usuwał.

Wolfi

Re: Nauka a wiara jak pogodzić?

Post autor: Wolfi » 2018-07-11, 10:51

wątpiący pisze: 2018-07-11, 10:19 Wiara religijna – różnie definiowana postawa osobowa. Pod wpływem intelektualizmu platońskiego, rozróżniającego między mniemaniem a wiedzą , w myśli europejskiej uważano nieraz wiarę za niepełne poznanie i wstęp do intelektualnego oglądu. Wśród postaw wiary rozróżnia się jednak postawę „wierzę, że”, która jest pewnym przypuszczeniem, oraz „wierzę w”, która odnosi się do Absolutu i jest mocnym przekonaniem o jego istnieniu jako prawdy absolutne.
Stary czy to wazne? Za gleboko kopiesz. ;p
Uspokoj, rozejrzyj sie, pomysl to zrozumiesz. Tu Ci nikt nie odpowie, jak pogodzic wiare z nauka bo wiekszosc tutaj ja juz pogodzila zanim o tym pomyslala ;p
Tez moglbym teoretycznie spytac, ze jestes watpiacy ale watpisz w co?

ODPOWIEDZ