Reinkarnacja - dlaczego nie?

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Reinkarnacja - dlaczego nie?

Post autor: Praktyk » 2018-08-19, 21:24

To ja jeszcze może na zakończenie wrzucę luźną myśl o reinkarnacji i dlaczego tak właściwie pomimo składności logicznej jest dla mnie podejrzana.
Jest ona promowana w pop kulturze...a przynajmniej mocno akceptowana.
Tymczasem wszystko prowadzące do zbawienia jest obecnie pod mocnym ostrzałem. Prawda, Jezus, Bezinteresowna Miłość, Prostoduszność, Uczciwość.
Gdyby więc wiara w reinkarnację miała zbliżać do Boga to logicznym mi się wydaje, że ciemna strona szukałaby sposobu na obrzydzenie tej idei. Tymczasem to się nie dzieje...

Jeśli więc nawet w buddyjskiej wizji byłoby ukryte ziarno prawdy spójne z KK to nie będę na nie tracił osobiście więcej czasu :)
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Magnolia

Re: Reinkarnacja - dlaczego nie?

Post autor: Magnolia » 2018-08-19, 21:31

Jak pytaliście co jest demonicznego w reinkarnacji to miałam taką luźną myśl: "Jeśli nie ma o tym słowa w Biblii, która jest Słowem Bożym, to nie pochodzi od Boga. Jeśli nie ma o tym słowa w Biblii, która jest Prawdą objawioną, to w takim razie nie jest to prawdą. Jeśli nie jest prawdą, to jest kłamstwem. A od kogo pochodzi kłamstwo? "
Ostatnio zmieniony 2018-08-19, 22:19 przez Magnolia, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Reinkarnacja - dlaczego nie?

Post autor: Praktyk » 2018-08-19, 21:50

Tak bym nie argumentował... WNMP też ciężko szukać w Biblii.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Reinkarnacja - dlaczego nie?

Post autor: Andej » 2018-08-20, 08:46

Obawiam się, że traktowanie Biblii jak wszechogarniajacej encyklopedii nie jest najlepszym pomysłem. Nie będę podwał przykładów analogicznej argumentacji w stosunku do innych zjawisk i przedmiotów. Byłoby zbyt śmiesznie.
A na świecie są sprawy, o których nawet filologom (a może fizjologom) się nie śniło - jak niegdyś mawiał Kiepski.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Reinkarnacja - dlaczego nie?

Post autor: Viridiana » 2018-08-29, 20:43

Praktyk pisze: 2018-08-19, 21:50 Tak bym nie argumentował... WNMP też ciężko szukać w Biblii.
Natomiast chrześcijanie od początku byli przekonani, że została wniebowzięta.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Reinkarnacja - dlaczego nie?

Post autor: Dezerter » 2018-08-30, 23:12

Viridiana pisze: 2018-08-29, 20:43
Praktyk pisze: 2018-08-19, 21:50 Tak bym nie argumentował... WNMP też ciężko szukać w Biblii.
Natomiast chrześcijanie od początku byli przekonani, że została wniebowzięta.
Z tym to się Viridiano akurat nie mogę zgodzić, ale chętnie zapoznam się z nieznanymi mi faktami w tym wątku:
viewtopic.php?f=10&t=364&p=6102&hilit=K ... 9Bci#p6102
przeczytaj pierwszy post, który zaprzecza temu co mówisz.
Mam lepszy argument:
zwolenników reinkarnacji nigdy w chrześcijaństwie nie było w znaczącej ilości, a ... Miriam stała się Królową Kościoła.
Ostatnio zmieniony 2018-08-31, 19:42 przez Dezerter, łącznie zmieniany 2 razy.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Reinkarnacja - dlaczego nie?

Post autor: Andej » 2018-08-31, 03:17

Czy wniebowzięcie zaprzecza? Raczej potwierdza. Maryja osiągnęła doskonałość. W sposób jedyny i niepowtarzalny. A wniebowzięcie jest tego skutkiem i dowodem.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Reinkarnacja - dlaczego nie?

Post autor: Viridiana » 2018-08-31, 10:26

Tylko teraz tak, jeżeli przyjmujemy nauczanie Kościoła o Maryi, to przyjmujemy także jej poczęcie bez grzechu. Jeżeli została poczęta bez grzechu, to to znaczy, że już osiągnęła doskonałość i nie musiała jej już osiągać w tym życiu, więc po co w ogóle kolejna inkarnacja? No chyba, że to wyjątek potwierdzający regułę.
A, i przepraszam, jeżeli informacje przeze mnie podane czasami są błędne. :( Niestety jak to człowiek, zdarza mi się mylić.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Reinkarnacja - dlaczego nie?

Post autor: Andej » 2018-08-31, 17:45

Viridiana pisze: 2018-08-31, 10:26 ... osiągnęła doskonałość i nie musiała jej już osiągać w tym życiu, ...
Nie musiała, a jednak to uczyniła. Na tym, m.in. polega jej wielkość. Bez jakiegokolwiek przymusu, dobrowolnie, z miłości do Boga. Czyż to nie wspaniałe?
Można być od początku doskonałym i wszystko zepsuć. Jednak Maryja przez cale życie pokazała, że można być doskonałym od początku do końca. Wspaniały przykład. I wzór.
Wydaje mi się, że utrzymanie doskonałości przez całe życie jest dużo większym osiągnięciem, niż doskonałe wystartowanie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Reinkarnacja - dlaczego nie?

Post autor: Viridiana » 2018-08-31, 19:35

Andej pisze: 2018-08-31, 17:45 Nie musiała, a jednak to uczyniła. Na tym, m.in. polega jej wielkość. Bez jakiegokolwiek przymusu, dobrowolnie, z miłości do Boga. Czyż to nie wspaniałe?
Czy dusza doskonała może wybierać to, czy już chce do Nieba, czy też raczej chce jeszcze trochę pożyć? Oto jest pytanie. ;)
Andej pisze: 2018-08-31, 17:45 Można być od początku doskonałym i wszystko zepsuć.
Jeżeli celem reinkarnacji miałoby być doskonalenie się i dusza tak przeżywa np. 500 lat doskonaląc się, a po tych latach w kolejnym wcieleniu splamiłaby swą niedoszłą doskonałość i znów by musiała reinkarnować i tak w kółko, to do dnia Sądu Ostatecznego mogłaby ciągle się ze sobą męczyć na tej ziemi. :(
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Reinkarnacja - dlaczego nie?

Post autor: Praktyk » 2018-08-31, 21:14

Dlaczego się męczyć ?... życie to taki piękny stan :)
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Reinkarnacja - dlaczego nie?

Post autor: Dezerter » 2018-08-31, 21:53

Też tak uważam i jak obserwuję starych ludzi, którzy ciągle jeszcze chcą żyć, pomimo ułomności tego życia - to tak ma większość.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1914
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Reinkarnacja - dlaczego nie?

Post autor: Andy72 » 2018-08-31, 22:05

Chcą żyć, bo lepiej jeszcze trochę się pomęczyć, odpokutować i iść do Nieba zamiast iść na wieki do piekła

Dodano po 4 minutach 5 sekundach:
Viridiana pisze: 2018-08-31, 19:35 Jeżeli celem reinkarnacji miałoby być doskonalenie się i dusza tak przeżywa np. 500 lat doskonaląc się, a po tych latach w kolejnym wcieleniu splamiłaby swą niedoszłą doskonałość i znów by musiała reinkarnować i tak w kółko, to do dnia Sądu Ostatecznego mogłaby ciągle się ze sobą męczyć na tej ziemi.
Czyściec ma tę przewagę nad reinkarnacją że czyści nas z brudów całego życia, ale nie powoduje nowych grzechów, więc jest to tylko w jedną stronę - do Nieba.
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Reinkarnacja - dlaczego nie?

Post autor: Viridiana » 2018-08-31, 22:13

Mówiąc "męczyć" miałam bardziej na myśli to, że te dusze musiałyby długo walczyć, zanim poszłyby do Nieba, które jest lepszym stanem duszy niż życie. :) Ale oczywiście też sądzę, że życie jest piękne. @};-
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Quinque
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 669
Rejestracja: 29 gru 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 49 times

Re: Reinkarnacja - dlaczego nie?

Post autor: Quinque » 2018-09-01, 00:18

Viridiana pisze: 2018-08-31, 22:13 Mówiąc "męczyć" miałam bardziej na myśli to, że te dusze musiałyby długo walczyć, zanim poszłyby do Nieba, które jest lepszym stanem duszy niż życie. :)
Chyba pojmujesz duszę w sposób w jaki pojmował ją Kartezjusz
pisze: Ale oczywiście też sądzę, że życie jest piękne. @};-
Ja uważam że jest okropne
Ostatnio zmieniony 2018-09-01, 00:22 przez Quinque, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne religie i ruchy parareligijne”