Pierwsze spotkanie Jezusa z dobrym łotrem

Jeśli nie wiesz gdzie zamieścić swój temat lub nie psuje on nigdzie indzie to napisz go tutaj.
ODPOWIEDZ
Dominik

Pierwsze spotkanie Jezusa z dobrym łotrem

Post autor: Dominik » 2018-09-10, 19:30

Ostatnio wyczytałem że św. Augustyn napisał o tym że łotr który umarł z Jezusem na krzyżu, ten dobry miał by uchronić rodzinę małego Jezusa i jego samego przed atakiem bandytów, gdy Ci uciekali przed Herodem.

Wiecie może w którym tekście św. Augustyn o tym pisał?
Co też o tym myślicie?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Pierwsze spotkanie Jezusa z dobrym łotrem

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-09-10, 21:01

Jest taki arabski apokryf "Ewangelia Dzieciństwa" oparty na innych apokryfach: Protoewangelii św. Jakuba i na Ewangelii Dziecinstwa św. Tomasza.

Tam jest taki fragment o ucieczce do Egiptu:
". Odszedłszy stamtąd, doszli do krainy pustynnej. Słysząc, że jest to ziemia straszna, pomyślał Jusuf i Święta Pani Mirjam, by przejść przez tę krainę nocą. A kiedy szli, zobaczyli dwóch śpiących zbójów, a opodal grupę ich towarzyszy również pogrążonych we śnie. A tymi dwoma opryszkami, na których przypadkowo natrafili, byli Titus i Dumakus. [Obudziwszy się] powiedział Titus Dumakusowi: «Proszę cię, byś dał im wolną drogę i aby nie dowiedzieli się o niczym nasi towarzysze». A gdy sprzeciwił się temu Dumakus, powiedział mu Titus: «Weź ode mnie czterdzieści drachm jako twój zastaw». I wręczył mu pas z trzosem, który miał na sobie, by [o wszystkim, co zaszło] milczał. 2. A potem odezwał się do niego: «Pan Bóg wspomoże cię swym błogosławieństwem i udzieli ci odpuszczenia grzechów». Wtedy Jezus rzekł do matki swojej; «Matko moja za trzydzieści lat w mieście Uraslim ukrzyżują mnie Żydzi, a razem z mną tych dwóch zbójców: Titusa po mojej prawej ręce, a Dumakusa po lewej. I po tym dniu Titus pójdzie przede mną do raju». Powiedziała Mirjam: «Niech cię Bóg przed tym broni»


Inny apokryf, tym razem staroruski, "Legenda o drzewie krzyża" twierdzi że Maryja wykarmiła Dyzmę, gdy był dzieckiem, a Jego matka nie miała pokarmu. Byłby więc tzw. mlecznym bratem Jezusa.

Myślę, że to pobożny mit.

Dominik

Re: Pierwsze spotkanie Jezusa z dobrym łotrem

Post autor: Dominik » 2018-09-10, 21:15

Dzięki za fragment, po jego przeczytaniu utwierdziłem się w przekonaniu że to mit.

Dominik

Re: Pierwsze spotkanie Jezusa z dobrym łotrem

Post autor: Dominik » 2018-09-11, 11:48

Marku, polecisz jakąś stronę z tymi tekstami w necie, googluje i nie bardzo to wychodzi. Same artykuły z tym cytatem wyskakują.

Znalazłem z tym tekstem książkę w PDF
http://acalyludpowieamen.pl/wp-content/ ... amentu.pdf

APOKRYFY NOWEGO TESTAMENTU
część 1 NARODZENIE I DZIECIŃSTWO MARYI I JEZUSA
Pod redakcją ks. Marka Starowieyskiego
z 2003r

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Pierwsze spotkanie Jezusa z dobrym łotrem

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-09-11, 13:17

Niestety, też mam tylko ten fragment.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe Tematy Chrześcijańskie”